Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιαυτο κανουν και εξηνταδυο χρονια να τελειωσουν; (ειδικα τα σαραβαλακια μου στο μαγαζι μια βδομαδα τωρα τιποτα δεν τελειωσαν... μας πεσανε καικατι διακοπες ρευματος....). Τελως παντων εγω ως γνωστον το κανω για την προσπαθεια κι οχι για τους ποντους, οποτε αν ειναι για καλο ας κανουνε και μηνα δεν παει στα κομματια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (21 Σεπ. 2004 , 22:47)

 

αλλα το χεσαμε το καναμε πατατοthread :p

 

 

yeap :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έκανες και κανένα google για προγράμματα Siemens... γιατί και εγώ με google search βρήκα τυχαία το float's mobile agent το οποίο είνι απολύ καλό αλλά μόνο για Sony Ericsson.

 

Μήπως να δοκίμαζες να έκανες export σε αρχείο csv ή xls, και μετά import στο outlook? Ακούγεται λίγο.. μπακάλικο αλλά it might just work!

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα .....

δεν μου τρεχει καθολου jobs δλδ η επιλογη job queue ειναι απενεργοποημενη ...

τι παιζεται?

Link to comment
Share on other sites

θελω να ξερω αν υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης του κινητού τηλεφώνου εν αγνοία του κατόχου του, έτσι ώστε αυτό ουσιαστικά να λειτουργεί ως πομπός - μικρόφωνο το οποίο μεταφέρει τις ομιλίες του χώρου, στον δέκτη. Και πως γινετε αυτο???
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος methana (24 Σεπ. 2004 , 00:19)

 

θελω να ξερω αν υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης του κινητού τηλεφώνου εν αγνοία του κατόχου του, έτσι ώστε αυτό ουσιαστικά να λειτουργεί ως πομπός - μικρόφωνο το οποίο μεταφέρει τις ομιλίες του χώρου, στον δέκτη. Και πως γινετε αυτο???

 

 

Εμπνευσμένο από James Bond.... :p :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φάση αναμονής νέων συσκευών στην αγορά... όπως πολλοί εδώ μέσα, αναμένω τα καλά smartphones με καλές κάμερες... για ποιοτικές φωτογραφίες αν θα προτιμούσατε. Μέχρι τώρα αναμένουμε μόνο το SonyEricsson S700 με CCD σένσορα; Γενικότερα αναμένουμε μόνο από την SE κινητά με CCD σένσορες; Μου κάνει εντύπωση [ξέρω τα μειονεκτήματα του ccd], γι' αυτό και ρωτάω.

 

Έχω ήδη ένα nokia 7610 στην οικογένεια. Καλό το 1mpx αλλά η ποιότητα των φώτο πλην καλού φωτισμού δεν ικανοποιεί ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Guest NOSTALGIA

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από lewton

Είναι δυνατόν να φτάνει το σήμα από ιταλικά δίκτυα στη νότια Πελοπόννησο (συγκεκριμένα στην Πύλο); :!: :!:

Σήμερα σε κάποια φάση βρήκα "WIND" και λίγο αργότερα "Ι TIM"!

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Xm..Ypopteuomai oti isws vgei neo diktuo kinhths thlefwnias sthn xwra mas! :) Aplh skepsh ekana... :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου γίνεται αλλά απαιτούνται κάποιες τραγικές ρυθμίσεις. Το τηλέφωνο δηλαδή θα πρέπει να υποστηρίζει μια τέτοια λειτουργία. Σίγουρα μπορεί κάποιος να ανοίξει ένα κανάλι μεταξύ δύο συνδρομητών που έχουν γίνει registered από τα κεντρικά. Αλλά θα πρέπει και το κινητό να μπει σε λειτουργία ομιλίας. Κάτι που μόνο σε James Bond θα μπορούσε να συμβεί. :cool:

 

Αν έχεις μεγάλες φοβείες πάντως μπορείς να βγάλεις την μπαταρία. (Αλλά θα μου πει ο James ότι μπορεί να το έχουν κάνει και self powered μετά) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος NOSTALGIA (24 Σεπ. 2004 , 08:35)

 

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Xm..Ypopteuomai oti isws vgei neo diktuo kinhths thlefwnias sthn xwra mas! :) Aplh skepsh ekana... :)

 

 

Δεν υπάρχει πέμπτη άδεια κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Μόνο λίγο φάσμα EGSM900 και GSM1800 υπάρχει ακόμη (για πόσο;) αδιάθετο.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...Απο τα ηδη υπαρχοντα με αναλυση 1Mpixel και CCD αισθητηρα ειναι και το Sharp GX30...Με ιδια αναλυση οθονης(240x320) και ιδια χρωματα(262Κ) με το S700i..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό γινόταν στο κινητό ΝΟΚΙΑ 5110 και γινόταν με χρήση ενός κωδικού. Ψάξε στο Google για: nokia james bond trick ή κατι τέτοιο..
Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Γινεται με ενα τροποποιημενο Νοκια 8310 νομιζω που κυκλοφορισε στο εξωτερικο...Κατα τ'αλλα...στα κινητα που κυκλοφορουν τωρα...ειναι απλως...Αδυνατο.. :)
Link to comment
Share on other sites

ναι, το γωνρίζω. Βέβαια τα μειονεκτήματα του gx30 είναι γνωστά και επίσης δεν είναι smartphone... ούτε βέβαια και το S700i. Μακάρι να δούμε ενσάρκωση αυτού του concept έγκαιρα και στα UIQ της SE, ειδάλλως είτε 6630 [φυσικά δεν με χαλάει καθόλου, αλλά θα ήθελα και καλύτερες φώτο όπως και οθόνη, βρίσκω την 65k της nokia λίγο μέτρια] ή mpx220...
Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά!

 

Χθες το βραδάκι, έβλεπα τηλεόραση, για τον ήχο είχα συνδέσει κάποια IR ακουστικά που έχω εδώ και κανένα χρόνο. Για όσο διάστημα εβλεπα τηλεόραση δεν είχα κανενα πρόβλημα, μόνο ισως 1-2 παρεμβολές που δεν με προβληματησαν, τις απέδωσα σε εμπόδια. Αργότερα κατά τις 1:30 απόφάσισα να την πέσω για ύπνο οπότε και εκλεισα την τηλεόραση, έσβησα και τον πομπό των ακουστικών, χωρίς όμως να κλείσω τα ακουστικά. Ξαφνικά, άρχισα να ακούω, από τα ακουστικά πάντα, μουσική , ρεμπέτικα θα έλεγα οτι ήταν. Εξακολούθησα να ακούω ψάχνοντας για την πηγή των υπερύθρων. Σκεφτηκα αρχικά οτι θα ήταν κατι μέσα στο σπίτι (αν και δεν υπάρχει κατι αλλο που να εκπέμπει σε τέτοιες συχνότητες, ουτε καν ραδιοφωνο ανοιχτό). Ψαχτηκα μήπως ειναι από αλλού, πχ από την πολυκατοικία μου ή από την πολυκατοικία απέναντι (αν και αυτή είναι τουλάχιστον σε 15μ. απόσταση). Βγήκα στο μπαλκόνι μου και το σήμα βελτιωνόταν θεαματικά, υπήρχαν βέβαια αρκετά παράσιτα, αλλά καταλαβαινα πλήρως τι ακουγόταν. Απ'οτι άκουσα, ήταν ένας ραδιοφωνικός σταθμός "Η-Β" απ΄οτι λέγαν που εξέπεμπε από το απογευμα! Μάλιστα μολις τελειωσε η μουσική κατά τις 2, μιλούσαν μεταξύ τους 2 ατομα σχετικά με το σήμα του σταθμου, το συνέκριναν με αυτό του Βατικανού (υπάρχει τέτοιος σταθμός?) και της ΕΡΑΣΠΟΡ! Αυτό που είπαν είναι οτι κάποιες συχνότητες που εκπέμπουν δεν μπορούν να τις κόψουν, γιατι δεν έχουν "κομπρέσσορα" ή κατι τετοιο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι πώς τελικά κατάφεραν να εκπέμπουν σε συχνότητες υπερύθρων...! Γνωρίζω οτι οι συχνότητες ραδιοφωνικών κυμάτων είναι δίπλα σ'αυτές των υπερύθρων αλλά δεν επικαλύπτονται. Καμία ιδέα κανείς? Παρόμοια εμπειρία κανένας άλλος?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά πολύ περιεργο πολυ θα ήθελα να μάθω πως εγινε αυτο!!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosFL (24 Σεπ. 2004 , 14:32)

 

Δεν υπάρχει πέμπτη άδεια κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Μόνο λίγο φάσμα EGSM900 και GSM1800 υπάρχει ακόμη (για πόσο;) αδιάθετο.

 

 

Dhladh auto shmainei oti tha meinoume me auta ta tessera. :cry: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (26 Σεπ. 2004 , 14:28)

 

Dhladh auto shmainei oti tha meinoume me auta ta tessera. :cry: :mad:

 

 

Δεν νομίζω πως το μέγεθος της ελληνικής αγοράς μπορεί να κάνει βιώσιμα και άλλα δίκτυα.

 

Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα μας όμως, άνοιξα το εξής θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=43026

Link to comment
Share on other sites

μην είμαστε και υπερβολικοί, μην γινόμαστε κλασικοί ελληνες! το θέμα δεν είναι ο πειρατικός σταθμός αλλα το πως εγινε αυτο!! ραδιοφωνικος σταθμος να επιρεαζει δεκτη υπερύθρων; ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ. προσωπικά δεν μπορώ να δωσω εξηγηση! :confused:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα καθομουνα ανα τακτα διαστηματα να ακουσω για ποιο πραγμα μιλουν και γενικα τι λενε. Λογικα πρεπει να ειναι κατι περιεργο για να εκπεμπουν μεσο υπερυθρων η κατι τετοιο τελος παντων. Ειμαι κουτσομπολης;;;; οχι, οχι :p :D

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα ir ακουστικά παρατήρησα οτι όταν πήγαινα κοντά στην tv και έπαιζε ετ1 άκουγα κ απο αυτά. :cool:

 

Με τα fm ακουστικά (100m rulez) άκουγα κάτι τύπους προφανώς με walkie-talkie να σχεδιάζουν να προκαλέσουν "θόρυβο". :cool:

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο μου εχει τυχει και εμενα παλιοτερα.Εκει που ακουγα τη μουσικουλα μου ξαφνικα μεσα στα ακουστικα μου ακουω τη συνομιλια δυο ατομων σαν να ειχα μπει σε καποια συχνοτητα της αστυνομιας.

Αυτο ομως δεν κρατησε παρα ελαχιστα δευτερολεπτα οποτε δεν μπορεσα να καταλαβω τι ακριβως παιζοταν.

Ειναι η πρωτη φορα που το αναφερω μιας και φοβομουν μηπως με περασουν για τρελο :lol: :lol: αλλα βλεπω οτι τελικα δεν ειμαι ο μονος.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...