Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

εχω την απορια που περιγραφω στον τιτλο. Μια εποχη πριν 2-3 χρονια, κυριως απο samsung, lg και nokia, sony ericsson, (ακομα και motorola ZN5) γινοταν η μαxη των megapixel, με συσκευες πολλές στα 8megapixel , ακομα και στα 12 megapixel, xenon flash, και γενικα προσανατολισμο εξειδικευμενο προς αριστες φωτογραφιες.

 

Πλεον κατι τετοιο δε συμβαινει, τα περισσοτερα κορυφαια smartphone εχουν αισθητηρες των 5 ή 8 megapixel , και ολα με led φλας. Χαρακτηριστικα, για καινουριο πλεον cameraphone, υπαρχει προς πωληση μονο το νοκια Ν8 (το οποιο πρεπει να ειναι εξαιρετικό), και κανενα αλλο.

 

Ειναι απλά τυχαίο και θα ξαναπαρουσιαστούν σύντομα κορυφαια camera-phones ?

 

φιλε μου πιστευω οτι οσο αναπτυσσεται η τεχνολογια τοσο θα φτιαχνουν και καλες φωτογραφικες για τα κινητα.δεν γινετια να φουσκωσεις ενα κινητο μονο με καλη οθονη και βαρβατο επεξαργαστη.σιγα σιγα θα αναβαθμιστουν ολες οι λειτουργιες των κινητων αφου αυτο επιτασσει ο ανταγωνισμος.

 

επισης,το λαθος που κανουμε πολλοι ειναι που μετραμε την ποιοτητα του φακου με τα mp..πραγμα που δεν ισχυει.μπορεις να βρεις πολυ καλη απεικονιση με μια 5αρα καμερα.και οχι τοσο καλη με μια 8αρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον απλά οι κατασκευαστές έριξαν αλλού το βάρος, το marketing αυτήν την στιγμή προστάζει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ (βλ. dual core cpu, quad-core, κλπ, καλύτερες οθόνες (1280x720 ανάλυση θα έχει η νέα γενιά), AppStores, κλπ.

Παλιότερα απ' ότι φαίνεται ήταν η βελτίωση της κάμερας. Βέβαια οι κάμερες βελτιώνονται και τώρα.

Δες διαφορές στις φωτό iPhone 3GS με 4S, μεταξύ Droid 1 και Droid 3, κλπ. Απλά δεν είναι το βασικότερο σημείο που θα προβληθεί.

 

Σημείωση, υπάρχει και το Lumix Phone με Android:

http://techcrunch.com/2011/09/29/android-phone-lumix-camera-panasonics-lumix-phone-101p-for-japan/

Με αισθητήρα 13.2MP CMOS Lumix..! :happy:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απλά οι κατασκευαστές έριξαν αλλού το βάρος, το marketing αυτήν την στιγμή προστάζει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ (βλ. dual core cpu, quad-core, κλπ, καλύτερες οθόνες (1280x720 ανάλυση θα έχει η νέα γενιά), AppStores, κλπ.

Παλιότερα απ' ότι φαίνεται ήταν η βελτίωση της κάμερας. Βέβαια οι κάμερες βελτιώνονται και τώρα.

Δες διαφορές στις φωτό iPhone 3GS με 4S, μεταξύ Droid 1 και Droid 3, κλπ. Απλά δεν είναι το βασικότερο σημείο που θα προβληθεί.

 

Σημείωση, υπάρχει και το Lumix Phone με Android:

http://techcrunch.com/2011/09/29/android-phone-lumix-camera-panasonics-lumix-phone-101p-for-japan/

Με αισθητήρα 13.2MP CMOS Lumix..! :happy:

 

Αυτο το lumix εαν κυκλοφορουσε στην Ελλαδα πιστευω θα εκανε φοβερη πορεία. (βγαιναι και σε ωραια χρωματα, +το προτιμητεο ροζ για τις γυναικες) . ναι ενταξει καταλαβαινω οτι υπαρχει βελτιωση στην ποιοτητα ακομα και στα ιδια megapixel, αλλα ακουγεται αλλιως το samsung pixon 12, ή το sony ericsson cybershot 16 megapixel. η εξελιξη θα δειξει. Εννοω περισσοτερο, οτι σταματησαν πχ να βγαζουν camera-phones, σαν αυτο το lumix που λες, δηλαδη με στάνταρ το κάλυμμα του φακού και το φλας xenon . Στην ελληνική αγορα δεν κυκλοφορει κανενα αντιστοιχο πλεον, ενώ παλαιοτερα υπηρχαν samsung pixon8, samsung pixon12, lg renoir, nokia N95, ισως και αλλα που ξεχναω. Πλεον ολα τα smartphone ειναι παραληλεπιπεδα, με τον αισθητηρα ακαλυπτο στο πισω μερος συνοδευομενο απο 1 ή 2 led.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για να θυμούνται οι παλιοι και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Ωραιο άρθρο!

 

"Τον Δεκέμβριο 1995 ο ΟΤΕ αποκτά άδεια για λειτουργία δικτύου κινητής τηλεφωνίας, με αποτέλεσμα Telestet και Panafon να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη , καταγγέλοντας το Δημόσιο για παράβαση των όρων της σύμβασης του ’93. Η υπόθεση αυτή εκκρεμεί ακόμη, καθώς οι δύο εταιρείες έχουν καταθέση αγωγή κατά του Δημοσίου ζητώντας αποζημίωση συνολικού ύψους 180 δισ. δρχ. "

 

Η "υπόθεση" αυτη εκρεμει ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Για να θυμούνται οι παλιοι και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Ωραιο άρθρο!

 

"Τον Δεκέμβριο 1995 ο ΟΤΕ αποκτά άδεια για λειτουργία δικτύου κινητής τηλεφωνίας, με αποτέλεσμα Telestet και Panafon να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη , καταγγέλοντας το Δημόσιο για παράβαση των όρων της σύμβασης του ’93. Η υπόθεση αυτή εκκρεμεί ακόμη, καθώς οι δύο εταιρείες έχουν καταθέση αγωγή κατά του Δημοσίου ζητώντας αποζημίωση συνολικού ύψους 180 δισ. δρχ. "

 

Η "υπόθεση" αυτη εκρεμει ακόμη?

 

Χθες είχε μια εκπομπή με τον Θεοδωράκη σχετικά με το πόσο γρήγορα λαμβάνονται οι αποφάσεις στο ελληνικό δικαστικό σύστημα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχει. Και εγώ γέλασα γιατί είμαι λίγο iSmug : "The feeling of superiority a hipster experiences when someone browses their iPod and does not recognise half the shitty alternative bands on there" μερικές φορές ξεχνάω τι κομμάτια έχω βάλει μέσα :P

 

Άσχετο ψάχνοντας δείτε εδώ τη ψιλοβλακεία lol lol http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Microsoft_iPhone :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, καθώς δεν υπάρχει κάποια πιο σχετική κατηγορία για να ποστάρω τα ερωτήματά μου, τα τοποθετώ εδώ κι εφόσον οι mods/admins θεωρούν ότι θα πρέπει να μεταφερθεί σε κάποια άλλη ενότητα ας τα στείλουν...

 

Τα ερωτήματά μου είναι απλά:

Σύμφωνα με κάποιον νόμο, ο οποίος πρέπει να βασίζεται σε κάποια σχετική απόφαση της ΕΕΤΤ, ορίζεται ότι της φραγής εξερχομένων κλήσεων λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών θα πρέπει να έχει προηγηθεί έγγραφη ειδοποίηση του συνδρομητή από τον πάροχό του.

Α. Ποιος είναι αυτός ο νόμος και σε ποια απόφαση της ΕΕΤΤ βασίζεται (αν βασίζεται);

Β. Ποιο είναι ακριβώς αυτό το διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει από την έγγραφη ειδοποίηση του συνδρομητή μέχρι την ενεργοποίηση της φραγής εξερχομένων κλήσεων;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το sony ericsson hazel εχει αρκετα καλο ηχειο με μπασο ηχο. Αλλα δεν βγαζει δυνατο ηχο. (πληροφοριακα το ειπα)
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα μεταξυ 3g και 3.5g;Το βλεπω στο κινητο μου.Συνηθως 3.5g αλλα στα δυσκολα μου βγαζει 3g (και συνηθως μετα με γυρναει σε gprs).
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακαλυψα οτι μονο το yahoo υποστηριζει e-mail μεσω wap.(wap.yahoo.com).Πχ αν εχεις κινητο μονο με wap και δεν υποστηριζει και java εφαρμογες(zte 236)μονο το yahoo λειτουργει.Περιεργο απο μεριας gmail,hotmail.
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά διαθέτουν mobile έκδοση. Αν κάνεις αναζήτηση τον πάροχο που θέλεις από το κινητό σου, θα σου βγάλει στα αποτελέσματα την mobile έκδοση.

Για παράδειγμα για το gmail είναι mail.google.com/mail

Για το hotmail είναι mobile.live.com/hm

Link to comment
Share on other sites

Και ομως οι παραπανω διευθυνσεις δεν παιζουν τουλαχιστον στο zte βγαζουν ¨σφαλμα επικοινωνιας¨.Μονο μεσω yahoo.Θα το ψαξω περαιτερω.
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ NOKIA C2-01 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΌΛΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΩ "ΣΕ ΟΛΟΥΣ" ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ 20 ΚΙΝΗΤΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΠΟ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχει ξεσπάσει σάλος γύρω από την αποκάλυψη μιας εφαρμογής που βρίσκεται προεγκατεστημένη σε εκατομμύρια συσκευές Android, BlackBerry, Nokia (και εν μέρει iPhone). Αυτό που κάνει η εν λόγω εφαρμογή είναι να καταγράφει όλη τη δραστηριότητα της συσκευής, συμπεριλαμβανομένων των κλήσεων, της τοποθεσίας, των μηνμάτων και γενικότερα κάθε κουμπιού που πατιέται!

 

 

Η εφαρμογή ακούει στο όνομα IQRD και είναι δημιουργία μίας εταιρεία ονόματι Carrier IQ. Λειτουργεί μέσω WiFi και καταγράφει κυριολεκτικά τα πάντα: μάλιστα, το παράδοξο είναι ότι καταγράφει όλες τις αναζητήσεις στο διαδίκτυο, χωρίς να μένουν κρυφές ούτε καν οι ασφαλείς συνδέσεις HTTPS που υποτίθεται ότι είναι κρυπτογραφημένες. Στη συνέχεια όλες οι πληροφορίες αποστέλλονται στους servers της εταιρείας.

 

Και ενώ μέχρι πρότινος οι χρήστες συσκευών iPhone θεωρούνταν ασφαλείς, τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Η εφαρμογή βρέθηκε ότι καταγράφει εν μέρει τη δραστηριότητα της συσκευής περιοριζόμενη όμως μόνο στις κλήσεις και την τοποθεσία.

 

Ο μόνος τρόπος για να ξεφορτωθείτε την εφαρμογή είναι να σβήσετε τα πάντα από τη συσκευή σας και να επανεγκαταστήσετε ένα νέο λειτουργικό σύστημα. Αν πάλι έχετε iPhone, μπορείτε απλά να απενεργοποιήσετε τα diagnostics ως εξής: Settings -> General -> About -> Diagnostics & Usage -> Don’t Send.

 

Δείτε και το σχετικό video του Trevor Eckhart:http://www.dailymotion.com/video/xmoq5w_carrier-iq-by-trevor-eckhart_tech?start=0#from=embediframe

 

 

Πηγη:techgear.gr

Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι και σε νοκια? αλλου διαβαζω οτι ειναι αλλου οχι... και αν ναι, σε ποια? ολα? πως "περασε" μεσα στο λειτουργικο ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχει ξεσπάσει σάλος γύρω από την αποκάλυψη μιας εφαρμογής που βρίσκεται προεγκατεστημένη σε εκατομμύρια συσκευές Android, BlackBerry, Nokia (και εν μέρει iPhone). Αυτό που κάνει η εν λόγω εφαρμογή είναι να καταγράφει όλη τη δραστηριότητα της συσκευής, συμπεριλαμβανομένων των κλήσεων, της τοποθεσίας, των μηνμάτων και γενικότερα κάθε κουμπιού που πατιέται!

 

 

Η εφαρμογή ακούει στο όνομα IQRD και είναι δημιουργία μίας εταιρεία ονόματι Carrier IQ. Λειτουργεί μέσω WiFi και καταγράφει κυριολεκτικά τα πάντα: μάλιστα, το παράδοξο είναι ότι καταγράφει όλες τις αναζητήσεις στο διαδίκτυο, χωρίς να μένουν κρυφές ούτε καν οι ασφαλείς συνδέσεις HTTPS που υποτίθεται ότι είναι κρυπτογραφημένες. Στη συνέχεια όλες οι πληροφορίες αποστέλλονται στους servers της εταιρείας.

 

Και ενώ μέχρι πρότινος οι χρήστες συσκευών iPhone θεωρούνταν ασφαλείς, τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Η εφαρμογή βρέθηκε ότι καταγράφει εν μέρει τη δραστηριότητα της συσκευής περιοριζόμενη όμως μόνο στις κλήσεις και την τοποθεσία.

 

Ο μόνος τρόπος για να ξεφορτωθείτε την εφαρμογή είναι να σβήσετε τα πάντα από τη συσκευή σας και να επανεγκαταστήσετε ένα νέο λειτουργικό σύστημα. Αν πάλι έχετε iPhone, μπορείτε απλά να απενεργοποιήσετε τα diagnostics ως εξής: Settings -> General -> About -> Diagnostics & Usage -> Don’t Send.

 

Δείτε και το σχετικό video του Trevor Eckhart:http://www.dailymotion.com/video/xmoq5w_carrier-iq-by-trevor-eckhart_tech?start=0#from=embediframe

 

 

Πηγη:techgear.gr

 

στο δικο μου ειναι απενεργοποιημενο. σε εσενα ηταν ενεργοποιημενο να γινετε αποστολη?

αν και πιστευω οτι και να κανουμε αυτες οι πληροφοριες θα συλλεγονται. δεν βρισκω τον λογο να ξερουν σε ποιες σελιδες μπαινω και δεν με νοιαζει αν τις βλεπουν αλλα το που ειμαι, σε ποιον μιλαω και τι λεω δεν θελω να ξερει κανεις.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Κύριο θέμα

 

Και όχι δεν είμαστε απόλυτα ασφαλείς. Οι κατηγορίες είναι:

Α) Πολύ εκτεθειμένος/παρακολουθημένος

Β) Λιγότερο εκτεθειμένος/παρακολουθημένος

 

Μαλλον για να μην είμαι απόλυτος, μπορείς να βγείς τελείως off-the-grid αλλά θα έχεις πολλά πρακτικα προβλήματα όπου πρέπει να κρύβεσε εντελώς απο κάτι για να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν και κατα ποσο επιρεαζει συσκευες με λειτουργικο android και αν υπαρχει καποιος τροπος απενεργοποιησης του συγκεκριμενου θέματος?
Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπος σου ειναι να στειλεις ενα απλο σκετο χρονια πολλα- καλη χρονια για τις γιορτες που θα ρθουν, καλυτερα να μην το κανεις. Ειναι σπαστικο και ανουσιο. Αν θελεις να τους ενημερωσεις ολους για καποια συγκεντρωση που θα κανεις παω πασο.

Το δοκιμασα τωρα στο κινητο μου (w995) για να δω αν ισχυει αυτο που λες, αλλα στο δικο μου μπορεσα να μαρκαρω περισσοτερες απο 30 επαφες (μετα βαρεθηκα να μαρκαρω) και πατησα συνεχεια, και απο οτι φανηκε ειχε την επιλογη "αποστολη". Οποτε παιζει να μην εχει αυτη τη λειτουργια η συσκευη σου. Δε σε βοηθησα, το ξερω.:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω μια απορία σχετικά με τις SIM.

Aυτή που έχω έχει κλείσει σχεδόν δεκαετία, πρέπει να την έχω από το 2001-2002.

Στην πορεία μπήκαμε στον κόσμο του 3G και βγήκαν οι λεγόμενες 3G SIM,

αλλά παρέμεινα στην παλιά SIM καθώς δεν χρειάστηκε αλλαγή της ούτε έχασα π.χ. το κινητό.

 

Υπάρχει κάποια διαφορά στις υπηρεσίες που μου παρέχονται ώστε να προχωρήσω σε αλλαγή της παλιάς SIM με μια νέα 3G SIM ή οι νέες 3G SIM βγήκαν απλά ως λανσάρισμα του 3G και δεν υπάρχει καμία διαφορά με τις παλιές;

 

Χρήση 3G υπηρεσιών δεν χρειάστηκε να κάνω ως τώρα και ούτε ήμουν χρήστης του internet μέσω κινητού.

Πλέον όμως θέλω να ξέρω αν θα μπορώ να χρησιμοποιώ υπηρεσίες 3G απροβλημάτιστα.

 

Η όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Χαιρετώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...