Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εμένα έτσι ήταν, και δούλεψε όταν έβαλα στην πρώτη θέση την Vodafone. Στη συνέχεια την έβαλα πίσω στο 2ο slot και συνέχισε να λειτουργεί η εφαρμογή. Δοκίμασέ το, αν θέλεις.

 

Sent from my XT1580

 

Βρηκα το θεμα τελικα...ηταν στη συνδεση WiFi...μαλλον το SimpleFi ειχε θεμα.Ενω με adsl γραμμη επαιξε κανονικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το wowifi στο mi a1, τους είπα ότι έχω μια συμβατή συσκευή από την λίστα.

Βγάζει το παρακάτω εικονίδιο. Μπορεί να μην δουλεύει στην λήψη όταν είναι σε flight mode αλλά τουλάχιστον σε εξερχόμενες 2 δοκιμές οκ δείχνει

 

Mi a1 update 01 june 20195db108dddea8ace608fcd77c0a85c7dd.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται άραγε με τη σειρά s9 s9plus ρε παιδιά και δεν είναι ακόμα συμβατά; γνωρίζει κανείς ;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το θεμα τελικα...ηταν στη συνδεση WiFi...μαλλον το SimpleFi ειχε θεμα.Ενω με adsl γραμμη επαιξε κανονικα.
Μαλλον θελει wifi απο adsl γραμμη γιατι και εγω εκανα wifi tethering απο αλλο κινητο και δεν δουλευει όταν το συνεδεσα με το wifi του σπιτιου δουλεψε κανονικα. Αρα στην εξοχη δεν προκειτε να δουλεψει μεσω tethering κριμα
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται άραγε με τη σειρά s9 s9plus ρε παιδιά και δεν είναι ακόμα συμβατά; γνωρίζει κανείς ;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν χρειάζονται εφαρμογή αυτα
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελει wifi απο adsl γραμμη γιατι και εγω εκανα wifi tethering απο αλλο κινητο και δεν δουλευει όταν το συνεδεσα με το wifi του σπιτιου δουλεψε κανονικα. Αρα στην εξοχη δεν προκειτε να δουλεψει μεσω tethering κριμα

 

Μα, αν πιανεις internet στην εξοχη για να κανεις tethering, θα μπορεις να κανεις και κλησεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Μα, αν πιανεις internet στην εξοχη για να κανεις tethering, θα μπορεις να κανεις και κλησεις κανονικα.
Μιλαω για wifi calling. Ετσι και αλλιως αχρηστο ειναι για μένα στην εξοχη εχω h+ σημα και 3 γραμμες. Απλως παρατήρηση εκανα που το δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με το support της Vodafone και ζητάς να σου ενεργοποιήσουν το wifi calling . Περιμένεις να έρθει SMS ότι ενεργοποιήθηκε, κανεις restart την συσκευή και πρέπει να δεις ένα νέο apn με όνομα ims
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με το support της Vodafone και ζητάς να σου ενεργοποιήσουν το wifi calling . Περιμένεις να έρθει SMS ότι ενεργοποιήθηκε, κανεις restart την συσκευή και πρέπει να δεις ένα νέο apn με όνομα ims
Τα έχω κάνει όλα τα βήματα, μου ήρθε το sms αλλά δεν μου δείχνει apn

c7047da125a733e33d8a5dc2c0773014.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα τα βήματα, μου ήρθε το sms αλλά δεν μου δείχνει apn

c7047da125a733e33d8a5dc2c0773014.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ειναι μνμ επιβεβαίωσης ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.δεν σου στέλνουν apn ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΟΝΟ καλο με την εφαρμογη, ειναι οτι μπορουν να το εχουν και συσκευες που δεν εχω την δυνατοτητα wifi calling (ειτε θεμα os, ειτε μοντελου), οπως πχ της cosmote που παιζει σε συγκεκριμενες συσκευες. Για εμενα, μπορει να αργησε, αλλα, αξιζει πολυ περισσοτερο το στυλ της voda που δινει αυτη την δυνατοτητα και σε αλλους!

Οσες συσκευες θα εχουν την δυνατοτητα αυριο-μεθαυριο, θα παιζουν χωρις την εφαρμογη, οσες δεν την εχουν, θα εχουν το app.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα τα βήματα, μου ήρθε το sms αλλά δεν μου δείχνει apn

c7047da125a733e33d8a5dc2c0773014.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει hidden flag το συγκεκριμένο APN, δεν θα το δεις στην λίστα. Είναι κρυφό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλευει ομως

 

με ποιο τρόπο προσπαθείς μεσω του app ή απο τις ρυθμίσεις του κινητού;

αν προσπαθείς μέσα απο τις ρυθμίσεις ξέχασέτο χωρίς root

 

το μόνο xiaomi που έχει ρυθμίσεις στο modem firmware για vodafone gr ειναι το Mi9 στην beta εκδοσή miui

δεν υπάρχει κρυφό ims στο sms της vodafone. όλα είναι στο firmware

 

το app λειτουργεί σαν πύλη μεταξύ του κινητού και του ims server της vodafone και οι ρυθμίσεις είναι μέσα στο app

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα.

Μετά που διάβασα διεξοδικά τα κατατοπιστικά μηνύματα σας και αφού πρώτα εγκατάστησα την εφαρμογή σε Xiaomi Redmi note 4 (δουλεύει κανονικά), επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών της Vodafone.

Με ενημέρωσαν ότι εδώ και 2 ημέρες ενεργοποιείται και σε εταιρικούς πελάτες αλλά παίρνει περίπου 5-6 ημέρες και μόλις ενεργοποιηθεί μας στέλνουν γραπτό μήνυμα.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι είπαν, γιατί πρέπει στους εταιρικούς πελάτες (πολλαπλές συνδέσεις) να γίνουν ρυθμίσεις ξεχωριστά σε κάθε αριθμό ...

Μάλιστα με ρώτησαν και σε ποιους αριθμούς θα ενεργοποιήσουμε το Vodafone wifi calling και αναλυτικά τι συσκευή έχει ο καθένας.

Σε αναμονή λοιπόν του SMS ενεργοποίησης

:):):)

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει κανονικά? δηλαδή το βάζεις σε λειτουργία πτήσης και ανοιγεις το wifi και δουλεύει??

Οχι δεν το βάζεις σε λειτουργία πτήσης, bd213933659ea9a2adb8c32e6f19803d.jpgf0425fa1ae66498b4c2f9ad52977cb51.jpgμε ότι σήμα έχεις ανοίγεις την εφαρμογή και κανείς κλήση.

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Θελει παντως βελτιωσεις και διορθωσεις! Ενω εχεις σημα και εισαι σε wifi, δεν μιλας απο θεμα σηματος, αλλα, απο wifi. Κανονικα, θα επρεπε αφου εχεις σημα, να μιλας κανονικα σαν κληση και οχι μεσω της εφαρμογης (wifi).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...