Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε συνέχεια του πόστ μου 3 θέσεις παραπάνω για το VoWiFi, στο iPhone 5s

σήμερα το φτιάξαμε και δούλεψε κανονικά. Στο S8 που έχω

με 8.0 android και Vodafone (VGR) firmware δουλεψε επίσης.

Εγκατέστησε το IMS profile και κομπλέ.

Στο S9 που είναι η κυρίως συσκευή μου με τη πιο πρόσφατη

ενημέρωση (EUR) τίποτα. Ακόμα και με το profile περασμένο

με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του πόστ μου 3 θέσεις παραπάνω για το VoWiFi, στο iPhone 5s

σήμερα το φτιάξαμε και δούλεψε κανονικά. Στο S8 που έχω

με 8.0 android και Vodafone (VGR) firmware δουλεψε επίσης.

Εγκατέστησε το IMS profile και κομπλέ.

Στο S9 που είναι η κυρίως συσκευή μου με τη πιο πρόσφατη

ενημέρωση (EUR) τίποτα. Ακόμα και με το profile περασμένο

με το χέρι...

Δεν έχουν προφίλ για S9 ακόμα, περίμενε την επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν προφίλ για S9 ακόμα, περίμενε την επόμενη αναβάθμιση.

 

Να φανταστώ ότι το ίδιο ισχύει και για όσα έχουν firmware της Voda?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δοκιμάζω με το παλιό S8 που είχε ο αδερφός μου, το οποίο αφού του έκανα ένα reset πήρε και 2 updates (το ένα μεγάλο) και δουλεύει κανονικά το WiFi calling. Συσκευή που είχε αγοραστεί από Σκρουτζ, εισαγωγής από άλλη χώρα, αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Sent from my SM-G950F

Link to comment
Share on other sites

σου έστειλα πμ

Αν σου είναι εύκολο και σε εμένα.

Έψαξα στο Google άκρη δεν έβγαλα.

Ευχαριστώ.

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι το ίδιο ισχύει και για όσα έχουν firmware της Voda?

 

Ναι, εγώ έχω με firmware Swisscom που είναι συνεργαζόμενη με το VF group και έχει ρυθμίσεις για όλες τις vodafone παγκόσμια.

Δεν υπάρχει ακόμα κάτι για VFGR.

Link to comment
Share on other sites

Το Qualcomm pdc που το βρίσκω

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

που το βρισκουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Vodafone και μου είπαν ανεπίσημα ότι, το volte σε 2 με 3 εβδομάδες θα ξαναμπεί σε λειτουργία ανεπίσημα. Όσοι έχουν wifi calling δηλαδή θα ενεργοποιηθεί πάλι το volte.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω ότι το vf GR είναι πολύ άσχημο, ας το κάνανε έστω voda GR και ας προσθετανε το WiFi από δίπλα. Τέλος πάντων, τελικά το Volte λειτουργεί; Αυτό το μενού με την ομιλία και τα δεδομένα υπάρχει καιρό τώρα (ίσως και από το iOS 10) αλλά δεν έκανε κάτι.
Link to comment
Share on other sites

:innocent::innocent:Δεν μπορώ να το τσεκάρω αυτή την στιγμή αν δουλεύει.

Για το μενού 4g κανεις λάθος μέχρι κ την προηγούμενη έκδοση γ τις ρυθμίσεις φορέα είχες κανονικά την επιλογή 2g 3g 4g τώρα δεν σου δίνει την επιλογή. Αυτό που λες υπάρχει στην κοσμοτε εδώ κ 2 χρόνια περίπου.

Edit εγώ εννοώ για την επιλογή 2g 3g 4g αυτό που λες γ την ομιλία δεδομένα ναι υπήρχε κ δεν έκανε τπτ έχεις δίκιο

Edited by johnny_gtet
Link to comment
Share on other sites

Οντως ενεργοποιηθηκε στο μενου αλλα μολις κανεις κληση σε πεταει αμεσως σε 3G. Δεν κανει κληση σε 4G οπως η πρασινη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Να ρωτησω αν λυθηκε το προβλημα με τις εταιρικες συνδεσεις; Υπηρχε ενα θεμα με τις ενδοεταιρικες κλησεις και την υπηρεσια voWiFi απ´οσο θυμαμαι.
Link to comment
Share on other sites

Χθες ενεργοποίησα και εγώ την υπηρεσία σε Iphone 7. Πολύ καλή κίνηση της Vodafone μιας και το σήμα της είναι σχεδόν ανύπαρκτο εδω επαρχία.

Το πρόβλημα είναι το εξής αν δεν γράφει στην οθόνη Wifi Calling η υπηρεσία δεν είναι σε λειτουργεία. Ενώ είμαι κανονικά σε δίκτυα Wifi η υπηρεσία για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει να κλείσω και να ανοίξω ξανα το Wifi η το Wifi Calling και όχι ότι και έτσι είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει. Γιατί το κάνει αυτό? δεν θα έπρεπε κανονικά όταν πιάνει καπιο δίκτυο Wifi να μπαινει αυτόματα? Γιατί χαζεύει?:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έγινε το update ξέρουμε πως θα ενεργοποιηθεί το volte ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Λογικά ακόμα δοκιμές κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Χθες ενεργοποίησα και εγώ την υπηρεσία σε Iphone 7. Πολύ καλή κίνηση της Vodafone μιας και το σήμα της είναι σχεδόν ανύπαρκτο εδω επαρχία.

Το πρόβλημα είναι το εξής αν δεν γράφει στην οθόνη Wifi Calling η υπηρεσία δεν είναι σε λειτουργεία. Ενώ είμαι κανονικά σε δίκτυα Wifi η υπηρεσία για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει να κλείσω και να ανοίξω ξανα το Wifi η το Wifi Calling και όχι ότι και έτσι είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει. Γιατί το κάνει αυτό? δεν θα έπρεπε κανονικά όταν πιάνει καπιο δίκτυο Wifi να μπαινει αυτόματα? Γιατί χαζεύει?:p

 

Κανονικά άμα δεν έχεις καλό σήμα μπαίνει αυτόματα το WiFi calling. Έτσι κάνει εμένα τουλάχιστον. Μπορείς βέβαια να το βάλεις σε λειτουργία πτήσης για να μπει σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Iphone 8 σε έκδοση ios 12.1, δεν μου εμφανίζει επιλογή για ενεργοποίηση του voLTe/ voWifi.

 

Πρέπει να κάνω αναβάθμιση λογισμικού ή να ζητήσω να μου αποσταλούν ρυθμίσεις δικτύου?

 

Από τη vodafone μου είπνα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού, κάτι που δεν θέλω να κάνω αφού όλα λειτουργούν οκ αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πρεπει να κανεις αναβαθμιση στο iOS (12.3.1) και μετά να πας στις Ρυθμισεις-Γενικα-Πληροφοριες για να παρεις την αναβαθμιση απο τον παροχο (carrier settings).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...