Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε, δεν είναι απόλυτο αυτό. Στις συσκευές που το υποστηρίζει μια χαρά παίζει. Η εφαρμογή είναι κάτι βοηθητικό για τις υπόλοιπες. Και προσωπικά δεν μου έχει δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα. Μήπως τα θέματα δημιουργούνται περισσότερο σε δίκαρτη συσκευή με άλλη sim παράλληλα;

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τπτ τελικά με το vowifi της Vodafone σε cu.

Ενώ είναι ενεργοποίημενο δεν δουλεύει σε κανένα προφίλ.

Κρίμα...

Μόνο σε Cosmote frog δουλεύει κανονικά

Σε συσκευή oneplus 7 pro.

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω το εξής θέμα, στο note 9 με ενεργοποιημένο το wifi calling όπου υποστηρίζεται από default στη συσκευή πολλές φορές αλλαζει από wifi σε cellular Και ειδικά κατά την διάρκεια κλήσεων με αποτέλεσμα να κλείνουν οι κλήσεις συνεχώς όταν μιλάω. Επειδή είναι πολύ σπαστικό αυτό είναι θέμα ρύθμισης; τώρα έχω απενεργοποιήσει το wifi calling γι'αυτό το λόγο, επειδή το σήμα κυμαίνεται στο σπίτι συνέχεια ενεργοποιείται και απενεργοποιήται το wifi calling με αποτέλεσμα να ρίχνει τις κλήσεις.

Έχω το ίδιο ακριβώς θέμα.

Βρήκες κάποια λύση ή θα το απεγκαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω ρυθμιση που του λες αν θα προτιμάει το wifi ή το cellular για τις κλήσεις.

Αν το έχεις να προτιμάει το δικτυο κινητής, το wifi calling θα μπει μόνο αν δεν έχεις σήμα (ή τουλάχιστον όχι τόσο καλό για κλήση) . Μόλις βρει καλό σήμα γυρνάει σε cellular.

Αν το έχεις να προτιμάει το wifi (δηλαδή και καλό σημα να έχεις, εφόσον είσαι σε wifi η κλήση θα πάει εκεί) και παρ΄'ολα αυτά σου κάνει αυτό το πράγμα, μια εναλλακτική είναι όταν είσαι σπίτι να βάζεις λειτουργία πτήσης (με ανοιχτό wifi εννοείται) και τότε, θέλοντας και μη, οι κλήσεις θα είναι μόνο μέσω wifi. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν θα έχεις sms, αλλά ποιος στέλνει sms πια?

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχεις sms? Στην cosmote έρχονται κανονικά με λειτουργία πτήσης-->wifi calling..
Link to comment
Share on other sites

αυτη η εφαρμογή θα πάρει ποτέ αναβάθμιση?

 

Σε android 10 pixel 2 xl...μετα απο εκκαθαριση δεδομενων κλπ, δεν ανοιγει ξανα. Οτι χειροτερο σε εφαρμογη. Εφαγε διαγραφη χωρις σκεψη. Να βρασω τετοιο wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η εφαρμογή θα πάρει ποτέ αναβάθμιση?
Την πορεία του Vodafone TV App θα έχει.
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλαν μια εφαρμογη για wifi calling ισα για να λενε οτι εχουν ΚΑΙ αυτην την δυνατοτητα στο δικτυο τους, μετα την καλυτερη καλυψη δικτυου 4G. χαχαχαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

Με Vodafone cu ενεργοποιημένο το wifi calling από Vodafone και στη συσκευή, όμως δεν βλέπω το σηματακι, ούτε βγάζει κλήση από wifi. Η συσκευή είναι redmi note 7, υπάρχει πιθανότητα να παίξει;
Link to comment
Share on other sites

Με Vodafone cu ενεργοποιημένο το wifi calling από Vodafone και στη συσκευή, όμως δεν βλέπω το σηματακι, ούτε βγάζει κλήση από wifi. Η συσκευή είναι redmi note 7, υπάρχει πιθανότητα να παίξει;

Πρέπει να βάλεις την εφαρμογή της Vodafone 6dac24a1a53203303488dac110aa038f.jpg

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω ρυθμιση που του λες αν θα προτιμάει το wifi ή το cellular για τις κλήσεις.

Αν το έχεις να προτιμάει το δικτυο κινητής, το wifi calling θα μπει μόνο αν δεν έχεις σήμα (ή τουλάχιστον όχι τόσο καλό για κλήση) . Μόλις βρει καλό σήμα γυρνάει σε cellular.

Αν το έχεις να προτιμάει το wifi (δηλαδή και καλό σημα να έχεις, εφόσον είσαι σε wifi η κλήση θα πάει εκεί) και παρ΄'ολα αυτά σου κάνει αυτό το πράγμα, μια εναλλακτική είναι όταν είσαι σπίτι να βάζεις λειτουργία πτήσης (με ανοιχτό wifi εννοείται) και τότε, θέλοντας και μη, οι κλήσεις θα είναι μόνο μέσω wifi. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν θα έχεις sms, αλλά ποιος στέλνει sms πια?

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...

έκανα τα πράγματα όπως τα είπες!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...

έκανα τα πράγματα όπως τα είπες!

 

Από που το έκανες φίλε μου; εγώ έχω ακόμα θέμα, πως ορίζω να προτιμάει το wifi calling ? Στην vodafone όσες φορές μίλησα με το support μου είπαν ότι ουσιαστικά θα έχω αυτό το πρόβλημα μέχρι να ενεργοποιήσουν το volte λέει. Τώρα τι σχέση έχει αυτό δεν έχω ιδέα. Μου παραδέχτηκε ότι θα κόβεται η κλήση στις εναλλαγές wifi calling και cellular Μέχρι να ενεργοποιήσουν το volte στο δίκτυο τους όπου μετά θα γίνεται ομαλό transition χωρίς να πέφτει η κλήση

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει σε flight mode ανοίγοντας το WiFi αν δουλεύει;

 

Sent from my SM-G970F

 

Δεν δουλεύει. Προφανώς πρέπει να βάλω την εφαρμογή, αλλά αν δεν υπάρχει volte μάλλον δε με ενδιαφέρει. Νόμιζα ότι έχει και volte.

Link to comment
Share on other sites

Από που το έκανες φίλε μου; εγώ έχω ακόμα θέμα, πως ορίζω να προτιμάει το wifi calling ? Στην vodafone όσες φορές μίλησα με το support μου είπαν ότι ουσιαστικά θα έχω αυτό το πρόβλημα μέχρι να ενεργοποιήσουν το volte λέει. Τώρα τι σχέση έχει αυτό δεν έχω ιδέα. Μου παραδέχτηκε ότι θα κόβεται η κλήση στις εναλλαγές wifi calling και cellular Μέχρι να ενεργοποιήσουν το volte στο δίκτυο τους όπου μετά θα γίνεται ομαλό transition χωρίς να πέφτει η κλήση

Έκανα αυτό που είπε ο συμφορουμίτης μας πιο πάνω και είδα πραγματικά βελτίωση στις κλήσεις χωρίς διακοπές

Για δοκίμασέ το και εσύ και πες μας πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που είπε ο συμφορουμίτης μας πιο πάνω και είδα πραγματικά βελτίωση στις κλήσεις χωρίς διακοπές

Για δοκίμασέ το και εσύ και πες μας πάλι!

 

Που είναι η επιλογή αυτη; χρησιμοποιείς την εφαρμογή της vodafone? Γιατί εμένα παίζει από default το wifi calling

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις την εφαρμογή της Vodafone 6dac24a1a53203303488dac110aa038f.jpg

 

Pocophone F1

 

πρεπει να κατεβασουμε την εφαρμογη vodafone wifi calling ; ή θα πρεπει να υποστηριζεται και απο την συσκευη; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κατεβασουμε την εφαρμογη vodafone wifi calling ; ή θα πρεπει να υποστηριζεται και απο την συσκευη; .

 

Εμένα η συσκευή δεν υποστηρίζετε από την Vodafone αλλά παίζει με την εφαρμογή.

Θα πάρεις τηλέφωνο να σου ενεργοποιησουν την υπηρεσία και θα πεις ότι έχεις συμβατή συσκευή, πχ iPhone 7.

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τους πει οτι έχει συμβατή συσκευή.

Απλά σε ρωτάνε τι συσκευή έχεις για να σε καθοδηγήσουν στις ρυθμίσεις αν είναι συμβατή ή να σου πουν να κατεβάσεις την εφαρμογή αν δεν είναι συμβατή (ενδεχομένως να σου στείλουν και λινκ απο το play store) και πως να τη ρυθμίσεις.

Εγώ πήρα και είπα "έχω s7", μου είπε για την εφαρμογή, με πήρε μετά στο σταθερό, μου είπε να κάνω ένα δοκιμαστικό τηλ, δούλεψε, καληνυχτιστήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η επιλογή αυτη; χρησιμοποιείς την εφαρμογή της vodafone? Γιατί εμένα παίζει από default το wifi calling

Υπάρχει η εφαρμογή στα Apps σου η οποία ονομάζεται Wifi Calling. Βρες την και απλοποίησε τα πράγματα....βάζοντας στα settings της εφαρμογής

(σου θυμίζω ότι έχω το Note 9) άλλοτε mobile και άλλοτε wifi μέχρι που να το φτιάξουν οριστικά.

Έχεις και ένα δίκαιο...γιατί αν δεν γίνεται αυτόματα τι στο διάβολο το θέλω τότε...(που να πάει η Vodafone και στην εποχή του 5G)!!!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εφαρμογή στα Apps σου η οποία ονομάζεται Wifi Calling. Βρες την και απλοποίησε τα πράγματα....βάζοντας στα settings της εφαρμογής

(σου θυμίζω ότι έχω το Note 9) άλλοτε mobile και άλλοτε wifi μέχρι που να το φτιάξουν οριστικά.

Έχεις και ένα δίκαιο...γιατί αν δεν γίνεται αυτόματα τι στο διάβολο το θέλω τότε...(που να πάει η Vodafone και στην εποχή του 5G)!!!!

 

Δεν μπορώ να βρω την εφαρμογή wifi calling με τίποτα, την βλέπω εγκατεστημένη στα apps του συστήματος και στο app info αλλά δεν μπορώ να την ανοίξω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω στο dialer και να ενεργοποιήσω η να απενεργοποιήσω το wifi calling, τίποτα άλλο.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω την εφαρμογή wifi calling με τίποτα, την βλέπω εγκατεστημένη στα apps του συστήματος και στο app info αλλά δεν μπορώ να την ανοίξω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μπω στο dialer και να ενεργοποιήσω η να απενεργοποιήσω το wifi calling, τίποτα άλλο.

 

Φίλε μου προφανώς έχει εγκαταστήσει την εφαρμογή της Vodafone και δεν παίζει με την native εφαρμογή, μην ταλαιπώρησε άδικα. Στη Cosmote πάντως υπάρχει επιλογή για το ποίο δίκτυο να προτιμάει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...