Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα μόλις update σε iphone7 και iphone 6 αλλα δεν μου εμφάνισε τις επιλογές

Σε εσάς πως τα εμφάνισε;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μόλις update σε iphone7 και iphone 6 αλλα δεν μου εμφάνισε τις επιλογές

Σε εσάς πως τα εμφάνισε;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σύνδεσε το στο pc στο iTunes και λογικά θα σου εμφανίσει σαν update φορέα

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το στο pc στο iTunes και λογικά θα σου εμφανίσει σαν update φορέα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και για την βοήθεια αλλα και για την άμεση απάντηση τελικά το εμφάνισε και στις 2 συσκευές αφότου τα Σύνεδεσα στο iTunes και πάτησα την ενημέρωση παρόχου

Πλέον είναι θέμα χρόνου να το ενεργοποιήσει η Vodafone

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και για την βοήθεια αλλα και για την άμεση απάντηση τελικά το εμφάνισε και στις 2 συσκευές αφότου τα Σύνεδεσα στο iTunes και πάτησα την ενημέρωση παρόχου

Πλέον είναι θέμα χρόνου να το ενεργοποιήσει η Vodafone

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να ‘σαι καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγει το 2G από την μέση ελευθερώνεται πολύς χώρος στα 900MHz για 3G/4G. Τότε η 3g/4G κάλυψη θα πιάσει το μέγιστο.

 

Δεν νομίζω ότι θα φύγει το 2G, αλλά το 3G. Το 2G το διώχνει η Τ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα φύγει το 2G, αλλά το 3G. Το 2G το διώχνει η Τ.

 

Με ποια λογική; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το gsm σαν πρότυπο είναι ένα από τα πιο σταθερά σε θέματα κλήσεων. Οι εταιρίες κινητής «περνάνε» στο voice over lte και voice over WiFi γιατί η ποιότητα των κλήσεων είναι αρκετά αναβαθμισμένη και η σύνδεση της κλήσης γίνεται αρκετά γρήγορα. Σιγά σιγά γίνεται αντικατάσταση των 3G κεραιών με 4G κεραίες, για αυτό βλέπουμε και συνεχόμενη αύξηση της κάλυψης του 4G, ώστε να περνάει όσο το δυνατό περισσότερη κίνηση (κλήσεις /δεδομένα ) μέσα από το 4G και στη περίπτωση όπου το δίκτυο δεν έχει τη χωρητικότητα για να σου παρέχει κλήση μέσω του 4G θα πέφτει στο 2G όπως γίνεται μέχρι και σήμερα. Δηλαδή σε βάθος χρόνου πιστεύω ότι θα καταργηθεί το 3G και θα μείνει το 2G/4G και στη συνέχεια το 5G.
Link to comment
Share on other sites

https://tecky.eu/me-to-ios-12-2-energopoieitai-to-wi-fi-calling-sto-diktyo-tis-vodafone/

 

Παραθέτω το κείμενο

 

Με την πρόσφατη ενημέρωση του iOS στην έκδοση 12.2 και την ενημέρωση ρυθμίσεων φορέα που ακολούθησε, ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία Wi-Fi calling στο δίκτυο της Vodafone στην Ελλάδα.

 

Αν δεν έχει εμφανιστεί στη συσκευή σας η ενημέρωση των ρυθμίσεων φορέα, πλοηγηθείτε στις Ρυθμίσεις > Γενικά > Πληροφορίες. Έτσι ίσως επισπευσθεί το σχετικό μήνυμα (που ακολουθεί).

 

 

 

Αμέσως μετά επανεκκινήστε τη συσκευή σας και θα δείτε πως στις Ρυθμίσεις > Δεδομένα έχει προστεθεί η επιλογή Κλήσεις μέσω Wi-Fi.

 

 

 

Όταν όμως προσπαθήσαμε να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία Wi-Fi calling και αμέσως μετά το ενημερωτικό μήνυμα περί απορρήτου, λάβαμε το ακόλουθο μήνυμα.

 

 

 

Καλέσαμε στο Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών της Vodafone (13830) και μας επιβεβαίωσαν πως πλέον υποστηρίζεται η συγκεκριμένη υπηρεσία, θα πρέπει όμως «να γίνουν πρώτα κάποια βήματα τηλεφωνικά».

 

Μας είπαν λοιπόν πως από αύριο Τετάρτη, από τις 09:30 έως και τις 21:00, θα μπορούμε να καλούμε, να ζητάμε αρχικά το τμήμα κινητής τηλεφωνίας συμβολαίων και στη συνέχεια το τμήμα που ασχολείται με το Wi-Fi calling, προκειμένου να γίνουν οι απαιτούμενες ενέργειες για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Δυστυχώς, δεν μπορέσαμε να μάθουμε αν θα είναι διαθέσιμη και για τα καρτοκινητά.

 

Με την υπηρεσία Wi-Fi calling, όταν είμαστε σε σημείο που δεν έχει καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας και θέλουμε να πραγματοποιήσουμε μία κλήση, αυτή δρομολογείται μέσω του δικτύου Wi-Fi που είμαστε συνδεδεμένοι, αν αυτό υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πρόθεσης. Δεν έχει ενεργοποιηθεί επίσημα ακόμη η υπηρεσία. Λογικά με όλα αυτά είμαστε κοντά στο επίσημο λανσάρισμα.

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Πήρε κανείς τηλ να μας πει νεότερα; Για καρτοκινητά;

 

UPDATE

 

 

Μιλήσαμε σήμερα με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και μας είπαν πως ενώ σε συνεργασία με την Apple ενεργοποιήθηκε το σχετικό πεδίο, το δίκτυο της Vodafone δεν είναι ακόμα πλήρως έτοιμο για την υλοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας, παραπέμποντάς μας σε μεταγενέστερο χρόνο.

 

 

ΠΗΓΗ:https://www.facebook.com/tecky.eu/

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θετικά νέα, άντε να δούμε! Τίποτα ακόμα στο S9+ μου. Για να δούμε σε πόσες συσκευές θα βγει και πότε επίσημα.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θετικά νέα, άντε να δούμε! Τίποτα ακόμα στο S9+ μου. Για να δούμε σε πόσες συσκευές θα βγει και πότε επίσημα.

 

θα παρέχεται η υπηρεσία σε όλες τις Android Devices και στα συμβατά iOS λογισμικά

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

http://a63.tinypic.com/2m650s4.jpghttp://a66.tinypic.com/25ugpkn.jpghttp://a65.tinypic.com/143goww.jpg

http://a66.tinypic.com/4jokfq.jpg

Edited by Yrrah
...
Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική; :wacko:

 

Γιατί το 2G χρησιμοποιείται από ολες τις συσκευές, υπάρχουν ΙΟΤ, υπάρχει πλήρης κάλυψη και βασικά γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το 2G χρησιμοποιείται από ολες τις συσκευές, υπάρχουν ΙΟΤ, υπάρχει πλήρης κάλυψη και βασικά γιατί όχι;
Αυτό το statement είναι ξεπερασμένο και ήταν από το παλιό management, (η Ericsson βγάζει πολλά χρήματα από gsm, δε τους συμφέρει να κλείσει). To 2g έχει πολύ χαμηλό bps/Hz, πολύ υψηλό watt/bps και το κάνει πολύ ασύμφορο και από πλευράς φάσματος και από πλευράς κατανάλωσης. Το eirp καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό από 2g χωρίς κανένα λόγο. Επιπλέον δεν υπάρχουν KPIs που να αποδεικνύουν ότι είναι πιο σταθερό από άλλες τεχνολογίες στις ίδιες συχνότητες, το αντίθετο.... Refarming or spectrum sharing να το βάλουν σε μια γωνιά μέχρι να πεθάνει ίσως είναι μια ενδιάμεση λύση αλλά το trend είναι να κάνουν hard switching off ώστε να επιβάλλουν τη μετάβαση σε 4g. Όπως έχω πει, το κόστος μια ημέρα κατανάλωσης ρεύματος για 2g μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αντικατάσταση όλων των συσκευών iot που τρέχουν 2g only. Αντιπροσωπευουν αρκετά μικρό ποσοστό της συνολικής κίνησης iot. Ήδη στην Αμερική όλα τα iot έχουν μεταφερθεί σε guard band 4g.

 

Sent from my H9436 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κανείς τηλέφωνο; Το ενεργοποίησε;

 

Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα από την πλευρά της Vodafone ...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, τη συγκεκριμένη στιγμή πως περιμένεις να ξέρει να σου απαντήσει κανείς; Περίμενε να ξεκινήσει πρώτα...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ, τη συγκεκριμένη στιγμή πως περιμένεις να ξέρει να σου απαντήσει κανείς; Περίμενε να ξεκινήσει πρώτα...

 

Εάν δεν υποστηρίζει το ΝΟΤΕ 9 τότε καλύτερα να αυτοκτονήσουν. Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα το υποστηρίζουν. Για τη σειρά 8 βάζω ένα ερωτηματικό, για τη σειρά 7 δύο ερωτηματικά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...