Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, εμένα παίζει κανονικά το Wifi Call με κλειστή οθόνη, όπως και το VoLTE (χθες μίλησα 12 λεπτά συνεχόμενα και η VF ήταν "κολλημένη" σε 4G+). Επιλογή για On/Off στο VoLTE στο Mi 9 Lite, δεν νομίζω πως υπάρχει.

 

δούλεψε για λίγο τώρα δεν θέλει να μπει με τίποτα, και το κακό είναι ότι έχω χάλια σήμα σπίτι, στις ρυθμίσεις κάρτας sim, Volte στο cosmote με βγάζει για ενεργοποίηση απενεργοποίηση στο voda δεν βγάζει ... φοράω μαμά ρομ, τι να πω....

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

έχει κάνεις άλλος πρόβλημα με το Galaxy A70, μετά το τελευταίο update (Δεκεμβρίου 19);

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Το Α70 υποστηρίζει την υπηρεσία χωρίς εφαρμογή, αν αναφέρεσαι σε αυτή.

Παίζει κανονικά πάντως, επειδή όμως δεν έχει προτεραιότητα θα παίζει μόνο όταν δεν έχει καθόλου σήμα ή σε λειτουργία πτήσης με wifi ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να ρυθμισουν στο wificall την προτεραιοτητα μπορουν να περασουν την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

 

Το ξερω οχι και ο καλυτερος τροπος αλλα εφοσον δεν υπαρχει η δυνατοτητα λογο υλοποιησης αυτη ειναι μια λυση.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να ρυθμισουν στο wificall την προτεραιοτητα μπορουν να περασουν την εφαρμογη

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

 

 

 

Το ξερω οχι και ο καλυτερος τροπος αλλα εφοσον δεν υπαρχει η δυνατοτητα λογο υλοποιησης αυτη ειναι μια λυση.

Άψογο! Ακριβώς ότι έψαχνα μιας και το handover από wifi σε mobile και αντίστροφα σε μένα τουλάχιστον δε παίζει καλά (δεν εχω και το καλύτερο σήμα στο σπίτι) και η συνομιλία έχει διακοπές.
Link to comment
Share on other sites

Το Α70 υποστηρίζει την υπηρεσία χωρίς εφαρμογή, αν αναφέρεσαι σε αυτή.

Παίζει κανονικά πάντως, επειδή όμως δεν έχει προτεραιότητα θα παίζει μόνο όταν δεν έχει καθόλου σήμα ή σε λειτουργία πτήσης με wifi ανοιχτό.

 

Ναι μιλάω χωρίς την εφαρμογή. Δυστυχώς μετά το update του Δεκεμβρίου σταμάτησε να παίζει...

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα παίζει, απλώς δεν σου φαίνεται επειδή δεν διαλέγεις προτεραιότητα. Αν βάλεις την εφαρμογή που λέει ο φίλος, λογικά θα σε αφήσει να αλλάξεις την προτίμηση σε wifi.
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή κάνει δουλειά όσον αφορά τις κλήσεις αλλά τα εισερχόμενα μηνύματα δεν παραδίδονται πάντα. Δεν ξέρω με ποιά κριτήρια λειτουργεί, αλλά σε 2 μέρες που την έχω βάλει παρόλο που έχω πάρει μηνύματα, είναι και 3 που δεν ήρθαν ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Φταίει το ότι δεν υποστηρίζονται τα μηνύματα μέσω volte/vowifi στο δίκτυο. Όταν το υποστηρίξουν θα διορθωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Φταίει το ότι δεν υποστηρίζονται τα μηνύματα μέσω volte/vowifi στο δίκτυο. Όταν το υποστηρίξουν θα διορθωθεί.
Ναι έχεις δίκιο. Το είχα ξεχάσει εντελώς...

Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το έβαζα σε airplane mode για να λαμβάνω SMS.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω ανοικτά data για να κάνω κλήσεις VoLTE??

 

Για να κανεις κληση VoLTE πρεπει να ειναι ενεργα τα δεδομενα χωρις ομως να χρεωθεις χρηση δεδομενων.

Θα κανει χρηση δεδομενων αλλα θα χρεωθουν ως χρονος ομιλιας.

Αν εχεις κλειστα τα δεδομενα τοτε θα γινει κληση HD αν εισαι σε 3G ή 4G.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

@PapaDarxon

Αν κάνει κλήση HD θα βγάλει εικονίδιο??

Μήπως χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής??

Το έχω ενεργοποιήσει μέσα από τον dialer.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις κληση VoLTE πρεπει να ειναι ενεργα τα δεδομενα χωρις ομως να χρεωθεις χρηση δεδομενων.

Θα κανει χρηση δεδομενων αλλα θα χρεωθουν ως χρονος ομιλιας.

Αν εχεις κλειστα τα δεδομενα τοτε θα γινει κληση HD αν εισαι σε 3G ή 4G.

 

Το volte παίζει και με κλειστά δεδομένα. HD κλήσεις γίνονται και χωρίς 4g, λανθασμένα πιστεύουμε ότι volte=HD. Παίζει ρόλο και ο άλλος αν έχει υποστήριξη HD.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Καμία σχέση η κατάσταση των δεδομένων με κλήση volte. Και με κλειστά τα δεδομένα λειτουργεί αν είσαι σε 4g δίκτυο.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Το volte παίζει και με κλειστά δεδομένα. HD κλήσεις γίνονται και χωρίς 4g, λανθασμένα πιστεύουμε ότι volte=HD. Παίζει ρόλο και ο άλλος αν έχει υποστήριξη HD.

 

Πιστεύω ειμουν απόλυτα σαφής.

Είπα ότι η κλήση HD (όπου υπάρχει πριν το volte) θέλει να είσαι σε κάλυψη 3g ή 4g.

Δεν γίνεται κλήση HD μέσω 2g.

Aν ενώ είσαι σε κλήση γυρίσει σε 2g τότε η κλήση θα είναι απλη κι όχι HD με χαμηλη ποιότητα ήχου μέχρι να γυρίσει πάλι σε 3G ή 4g όπου θα γυρίσει σε κλήση HD.

Αυτό που παραληψα είναι όπως είπες ότι πρέπει να είναι και ο άλλος σε HD κλήση.

 

Το volte είναι διαφορετικό και δεν είπα ότι είναι το ίδιο.

 

Μήπως βιάστηκες και το διάβασες λάθος επειδή κατά κάποιο τρόπο αναιρεί αυτό που είπες;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το διάβασες αυτό που έγραψες;

 

Για να κανεις κληση VoLTE πρεπει να ειναι ενεργα τα δεδομενα χωρις ομως να χρεωθεις χρηση δεδομενων.

Πράγμα που δεν ισχύει. Αν κλείσεις τα δεδομένα, και εννοείται εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο σε 4G δίκτυο δουλεύει κανονικά volte. Μην σε μπερδεύει το HD. Αν δεν είχε κάνει την εξυπνάδα η Vodafone να καταργήσει την ένδειξη volte, εννοείται πως θα την έβλεπες, με κλειστά δεδομένα πάντα.

 

 

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ειμουν απόλυτα σαφής.

Είπα ότι η κλήση HD (όπου υπάρχει πριν το volte) θέλει να είσαι σε κάλυψη 3g ή 4g.

Δεν γίνεται κλήση HD μέσω 2g.

Aν ενώ είσαι σε κλήση γυρίσει σε 2g τότε η κλήση θα είναι απλη κι όχι HD με χαμηλη ποιότητα ήχου μέχρι να γυρίσει πάλι σε 3G ή 4g όπου θα γυρίσει σε κλήση HD.

Αυτό που παραληψα είναι όπως είπες ότι πρέπει να είναι και ο άλλος σε HD κλήση.

 

Το volte είναι διαφορετικό και δεν είπα ότι είναι το ίδιο.

 

Μήπως βιάστηκες και το διάβασες λάθος επειδή κατά κάποιο τρόπο αναιρεί αυτό που είπες;

 

Το HD παίζει και σε 2G.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το διάβασες αυτό που έγραψες;

 

 

Πράγμα που δεν ισχύει. Αν κλείσεις τα δεδομένα, και εννοείται εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο σε 4G δίκτυο δουλεύει κανονικά volte. Μην σε μπερδεύει το HD. Αν δεν είχε κάνει την εξυπνάδα η Vodafone να καταργήσει την ένδειξη volte, εννοείται πως θα την έβλεπες, με κλειστά δεδομένα πάντα.

 

 

 

Sent from my Mi A3

 

Μηπως εσυ μπερδευεσαι με την κληση HD και νομιζεις οτι κανεις κληση VoLTE με κλειστα δεδομενα;

Τεσπα εγω εκανα τα τεστ μου και ειδα οτι με κλειστα δεδομενα δεν δουλευει το VoLTE αλλα μονο το HD.

Τωρα εφοσον διαφωνουμε και δεν προκειτε να πεισει ο ενας τον αλλον ας το αφησουμε εδω και ο καθενας κρινει μονος του.

 

 

 

Το HD παίζει και σε 2G.

 

Κανε κληση με 3G και υστερα με 2G και θα καταλαβεις την ποιοτητα.

Σου λεω με 3G κι οχι με 4G για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να κανεις κληση VoLTE.

Παντα μιλαμε για την Vodafone εδω στην Ελλαδα κι οχι τι γινεται εξω σε αλλες χωρες.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μα HD voice είχαμε και πριν το volte, η vodafone έχει HD και στο 2g.

To Volte δεν θέλει ανοιχτά δεδομενα, κάνω κλήση με κλειστά και βλέπω το hd κανονικά. Μπερδεύεσαι λογικά γιατί μάλλον δεν εμφανίζεται σηματακι volte στο κινητό σου. Δεν σημαίνει πως η κλήση γίνεται με 3g/2g.

Link to comment
Share on other sites

Το Voice over LTE ή εν συντομία VoLTE, είναι μία τεχνολογία που εκμεταλλεύεται τα δίκτυα LTE για να προσφέρει ταχύτερες κλήσεις κινητής με καλύτερο ήχο, καταναλώνοντας λιγότερους πόρους σε ό,τι αφορά τη συσκευή και επιτρέποντας παράλληλα την αποστολή και τη λήψη δεδομένων σε ταχύτητες 4G.

 

Στην πράξη, το 4G σε συνδυασμό με το VoLTE ακυρώνουν τον διαχωρισμό των υπηρεσιών ενός δικτύου κινητής σε υπηρεσίες φωνής και δεδομένων –όπως συνέβαινε μέχρι και την εποχή του 3G- αφού πλέον τα πάντα μεταφέρονται ως δεδομένα. Οι δυνατότητες του VoLTE είναι τρεις φορές πάνω σε σχέση με εκείνες του 3G UMTS και έξι φορές συγκριτικά με το 2G GSM.

 

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εσυ μπερδευεσαι με την κληση HD και νομιζεις οτι κανεις κληση VoLTE με κλειστα δεδομενα;

 

Τεσπα εγω εκανα τα τεστ μου και ειδα οτι με κλειστα δεδομενα δεν δουλευει το VoLTE αλλα μονο το HD.

 

Τωρα εφοσον διαφωνουμε και δεν προκειτε να πεισει ο ενας τον αλλον ας το αφησουμε εδω και ο καθενας κρινει μονος του.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Κανε κληση με 3G και υστερα με 2G και θα καταλαβεις την ποιοτητα.

 

Σου λεω με 3G κι οχι με 4G για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να κανεις κληση VoLTE.

 

Παντα μιλαμε για την Vodafone εδω στην Ελλαδα κι οχι τι γινεται εξω σε αλλες χωρες.

Όχι δεν μπερδεύτηκα καθόλου. Απλά εσύ δεν το έχεις καταλάβει καλά. Για την περίπτωση που δεν σε πείθει ακόμα ενώ στο εξηγούμε, ορίστε ένα screenshot κατά τη διάρκεια κλήσης με κλειστά τα δεδομένα, σε volte. Επαναλαμβάνω πως δεν αναφέρθηκα ποτέ στο hd voice, εσύ το συγχέεις χωρίς λόγο.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200125/595eb21fc793f530bc292f0fa8d01965.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by XP130TD
τεράστια εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...