Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να επιβεβαιώσω και εγώ ότι στο νέο update δεν έχει γίνει κάποια ζημιά στη κάμερα .Και ένα oily effect που υπήρχε όταν έκανες ζουν στην φωτογραφία πού έβγαζες έχει μειωθεί πολύ . Τσάμπα ο πανικός

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα στις τελευταίες 2 beta είναι η αργή προσαρμογή της φωτεινότητας.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΌΒΛΗΜΑ, είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω με το Bluetooth μου, άλλο αυτή τη φορά!

Ξαφνικά άρχισα μην ακούω τον άλλο, ενώ ο άλλος μ ακούει.

Τελευταία είχα Google maps (μου έδινε οδηγίες μέσω Bluetooth) και μιλούσα ταυτοχρόνως σε κλήση!

Τι φταίει;

Να σημειώσω ότι

1. το ίδιο Bluetooth λειτουργεί κανονικά σε άλλο τηλέφωνο!

2. Και στο δικό μου λειτουργεί κανονικά άλλο Bluetooth

3. Επίσης ακούω κανονικά από το ακουστικό άλλους ήχους όπως πχ από youtube

4. Έκανα unpair και ξανά pair, έσβησα cache του Bluetooth από το κινητό

Πως να το λύσω παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΌΒΛΗΜΑ, είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω με το Bluetooth μου, άλλο αυτή τη φορά!

Ξαφνικά άρχισα μην ακούω τον άλλο, ενώ ο άλλος μ ακούει.

Τελευταία είχα Google maps (μου έδινε οδηγίες μέσω Bluetooth) και μιλούσα ταυτοχρόνως σε κλήση!

Τι φταίει;

Να σημειώσω ότι

1. το ίδιο Bluetooth λειτουργεί κανονικά σε άλλο τηλέφωνο!

2. Και στο δικό μου λειτουργεί κανονικά άλλο Bluetooth

3. Επίσης ακούω κανονικά από το ακουστικό άλλους ήχους όπως πχ από youtube

4. Έκανα unpair και ξανά pair, έσβησα cache του Bluetooth από το κινητό

Πως να το λύσω παιδιά;

 

Περίεργο, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είμαι με την τελευταία beta

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο τον τελευταίο μήνα να καταναλώνει πολύ μοιραία σε stand by. Εχτές το βράδυ σε 8 ώρες ύπνο από 100% έπεσε στο 70% και στα στατιστικά της μπαταρίας δεν υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο. Έχω παράλληλα και το 3Τ που από 100 έπεσε στο 98 για να δείτε τη διαφορά. Τι μπορώ να κάνω;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο τον τελευταίο μήνα να καταναλώνει πολύ μοιραία σε stand by. Εχτές το βράδυ σε 8 ώρες ύπνο από 100% έπεσε στο 70% και στα στατιστικά της μπαταρίας δεν υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο. Έχω παράλληλα και το 3Τ που από 100 έπεσε στο 98 για να δείτε τη διαφορά. Τι μπορώ να κάνω;

 

Αυτο σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο και τωρα που το λες θα το παρατηρησω κι εγω το βραδυ. Εισαι με stable ή beta?

 

Προσωπικά θα σου προτεινα να κανεις ενα wipe system και να στησεις ξανα απο την αρχη. Δε θα χασεις φωτος, αλλα θα στησεις εφαρμογες. Μια ωριτσα δουλεια το πολυ.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικο και τωρα που το λες θα το παρατηρησω κι εγω το βραδυ. Εισαι με stable ή beta?

 

Προσωπικά θα σου προτεινα να κανεις ενα wipe system και να στησεις ξανα απο την αρχη. Δε θα χασεις φωτος, αλλα θα στησεις εφαρμογες. Μια ωριτσα δουλεια το πολυ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Βασικά, επειδή είμαι της αλλαγής των rom φάση, για ένα μήνα περίπου είχα beta 13 (αν θυμάμαι καλά) και πριν δύο μέρες έβαλα Liquid Remix 9.1.4. Με την Liquid μου το έκανε αυτό αλλά και παλιότερα είχα αρχίσει να έχω σε stand by draining. Το πρόβλημα μου δεν είναι το wipe και φυσικά το κάνω συχνά (αλλάζοντας ρομ) και πιστεύω ότι δεν είναι αυτό. Η φάση είναι ότι όταν το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο με wife ή δεδομένα έχω πολύ καλούς χρόνους.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Βασικά, επειδή είμαι της αλλαγής των rom φάση, για ένα μήνα περίπου είχα beta 13 (αν θυμάμαι καλά) και πριν δύο μέρες έβαλα Liquid Remix 9.1.4. Με την Liquid μου το έκανε αυτό αλλά και παλιότερα είχα αρχίσει να έχω σε stand by draining. Το πρόβλημα μου δεν είναι το wipe και φυσικά το κάνω συχνά (αλλάζοντας ρομ) και πιστεύω ότι δεν είναι αυτό. Η φάση είναι ότι όταν το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο με wife ή δεδομένα έχω πολύ καλούς χρόνους.

 

Ένα 8μηνο που είμαι συνέχεια με open beta εκδόσεις αλλά έχοντας παράλληλα δοκιμάσει και μπόλικες custom rom ούτε μια φορά δεν μου έτυχε αδικαιολόγητο stand by drain.

 

Δώσε λίγο προσοχή στις εφαρμογές που χρησιμοποιείς στη συσκευή σου γενικα(απέφυγε να έχεις εφαρμογές μέσα στο κινητό που δεν χρησιμοποιείς),τσέκαρε τίποτα google backup αν δουλεύουν συνέχεια παρασκήνιο επίσης τσέκαρε ποιες εφαρμογές δουλεύουν στο background κυρίως με data και απέκλεισε της η και στα module είτε Magisk η Xposed αν κάνεις χρήση η αν βάζεις οποιοδήποτε custom kernel και ρυθμίσεις που κάνεις αν βάζεις οτιδήποτε μέσα.

 

Προσωπικα εγώ πάνω από τους μίσους μήνες με elementalX kernel είμαι όσο είμαι με Oxygen και όλα μέλι γάλα πάνε και έχω βρει τη χρήση φόρμουλα με απόλυτη αρμονικη συνύπαρξη με Magisk και Xposed module και substratum theme που κάνω χρήση και δεν παρεκτρεπω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά το μυαλό μου σήμερα πηγαίνει στο applock που χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιείς κάποιο applock και αν ναι, χρησιμοποιεί καθόλου μπαταρία ή είναι πολύ μικρή η κατανάλωσή της. Όλα αυτά που λες λίγο πολύ τα έχω δοκιμάσει. Έκανα κάποιες αλλαγές σήμερα και τώρα το φορτίζω. Το πρωί που θα ξυπνήσω θα δω μήπως και έχω κάποια αλλαγή
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά το μυαλό μου σήμερα πηγαίνει στο applock που χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιείς κάποιο applock και αν ναι, χρησιμοποιεί καθόλου μπαταρία ή είναι πολύ μικρή η κατανάλωσή της. Όλα αυτά που λες λίγο πολύ τα έχω δοκιμάσει. Έκανα κάποιες αλλαγές σήμερα και τώρα το φορτίζω. Το πρωί που θα ξυπνήσω θα δω μήπως και έχω κάποια αλλαγή

 

το applock για ποιο λογο το χρησιμοποιείς? για κλειδωμα εφαρμογων? το OxygenOS εχει δικο του κλειδωμα. (ρυθμισεις ->ασφαλεια -> κλειδωμα εφαρμογης)

Link to comment
Share on other sites

το applock για ποιο λογο το χρησιμοποιείς? για κλειδωμα εφαρμογων? το OxygenOS εχει δικο του κλειδωμα. (ρυθμισεις ->ασφαλεια -> κλειδωμα εφαρμογης)

Ναι, για κλείδωμα εφαρμογών. Για το oxygen ότι έχει κλείδωμα το ξέρω πολύ καλά και το χρησιμοποιώ, το πρόβλημα είναι όμως ότι δεν είμαι πάντα με oxygen. Πάντως, άσχετα με αυτό, το applock του Oxygen έχει ένα χαρακτηριστικό που μου άρεσε πολύ και δεν το βρήκα σε άλλο applock, το ότι, δηλαδή, αν πατήσεις το κουμπί για να δεις τις πρόσφατες εφαρμογές, όσες τις έχεις κλειδωμένες, δεν εμφανίζεται το περιεχόμενο τους στη λίστα των πρόσφατων εφαρμογών αλλά είναι κενό με το απαγορευτικό σήμα. Καλά, τα άλλα προγράμματα δεν μπορούν να το κάνουν αυτό; Πάντως, αν υπήρχε το applock του oxygen και σαν εφαρμογή για να το έχω σε custom roms δε θα χρησιμοποιούσα άλλο applock. Τέλος, βλέπω να έχει πολλά προτερήματα το oxygen και το σκέφτομαι να βάζω roms μόνο stock based. Το μόνο που με κρατάει στις άλλες είναι ότι είναι περισσότερες και έχουν περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης.

 

Edit

Έχω και ένα άλλο πρόβλημα ότι με όποιον player παίζω μουσική και τον κλείσω, μετά σε τροχαία διαστήματα ξεκινάει να παίζει μόνος του μουσική. Αυτό μου το κάνει με όποιον player παίζω μουσική. Πώς λύνεται αυτό;

Edited by ostvarivanje
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μετά την beta 10 η αυτονομία έχει αρχίσει να πέφτει...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Νέο update 5.1.5 με κυριότερο χαρακτηριστικό το treble support για την stable

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Νέο update 5.1.5 με κυριότερο χαρακτηριστικό το treble support για την stable

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Οντως; Δε μου το εμφανιζει ούτε με oxygen updater ουτε με αλλαγη server για εμφανιση από αλλη χωρα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το βγαλε χθες μόνο του. Χωρίς vpn χωρίς τίποτα.

Σταδιακά λέει θα δίνεται και τυχαία. Όπως και το προηγούμενο.

Αυτό για το treble support που το είδες;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε κανεις που έχει ρουτ;

Εγω στα προηγούμενα updates, μετα το update εβαζα με fastboot το twrp και μετα φλασαρα το magisk απο recovery.

 

Αλλά με το treble δεν ξέρω.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε κανεις που έχει ρουτ;

Εγω στα προηγούμενα updates, μετα το update εβαζα με fastboot το twrp και μετα φλασαρα το magisk απο recovery.

 

Αλλά με το treble δεν ξέρω.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

post 1380

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=460634&page=92

Απλα πλεον εχει βγει νεοτερη εκδοση blu_spark twrp 8.81 και 8.83(εγω είμαι ακόμα με 8.81) που είναι απαραίτητα να περάσεις μιας και ειναι twrp treble support.

Το τικαρεις το mount vendor πριν φλασαρεις magisk.(16.7 συνιστώ)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκανα το update όπως ακριβως και τα προηγούμενα, flash rom, flash magisk 16.7 wipe dalvic & cache και όλα κομπλε, και σε treble check που εκανα με εφαρμογή απο playstore όντως το έδωσαν

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ολα οκ αν και το έκανα λίγο διαφορετικά γιατί διάβασα κατι για encrypted.

Πέρασα με fastboot το treble twrp, reboot σε recovery, flash os. Μετα system boot, ολοκλήρωση update.

Τέλος ξανα fastboot το twrp, reboot σε recovery και flash magisk.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ολα οκ αν και το έκανα λίγο διαφορετικά γιατί διάβασα κατι για encrypted.

Πέρασα με fastboot το treble twrp, reboot σε recovery, flash os. Μετα system boot, ολοκλήρωση update.

Τέλος ξανα fastboot το twrp, reboot σε recovery και flash magisk.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Ήσουν decrypted?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ολα οκ αν και το έκανα λίγο διαφορετικά γιατί διάβασα κατι για encrypted.

Πέρασα με fastboot το treble twrp, reboot σε recovery, flash os. Μετα system boot, ολοκλήρωση update.

Τέλος ξανα fastboot το twrp, reboot σε recovery και flash magisk.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Αν εννοεις το link που σου εδωσα μαλλον decrypted θες να πεις μιας και εγω decrypted είμαι οπως και αλλοι χρήστες εξισου και αν διάβασες βήματα φλασαρισματος αφορούν decrypted.

 

Πάντως και ετσι οπως σου ειπα αρχικα θα εκανες κανονικά αναβάθμιση(απλα δεν φλασαρεις no verify αυτη η μονη ουσιαστική διαφορά μεταξύ encrypted και decrypted)

 

Ουσιαστικά η μονη διαφοροποίηση σε treble rom ειναι οτι προσθετεις mount to vendor στα συνήθη βήματα που ως συνήθως κάνουμε αναβάθμιση ενω είμαστε root και έχουμε twrp.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το link που σου εδωσα μαλλον decrypted θες να πεις μιας και εγω decrypted είμαι οπως και αλλοι χρήστες εξισου και αν διάβασες βήματα φλασαρισματος αφορούν decrypted.

 

Πάντως και ετσι οπως σου ειπα αρχικα θα εκανες κανονικά αναβάθμιση(απλα δεν φλασαρεις no verify αυτη η μονη ουσιαστική διαφορά μεταξύ encrypted και decrypted)

 

Ουσιαστικά η μονη διαφοροποίηση σε treble rom ειναι οτι προσθετεις mount to vendor στα συνήθη βήματα που ως συνήθως κάνουμε αναβάθμιση ενω είμαστε root και έχουμε twrp.

Δηλαδή ακόμα και encrypted πριν φλασαρουμε Ρομ oxygen πρεπει να κάνουμε Mount το vendor?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...