Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει ασχοληθεί κανείς με το RCS;

Λειτουργεί στην Ελλάδα; Κάτι είδα στο site της Cosmote, αλλά δεν έχω καταλάβει τι ισχύει.

Στο Android Messages το έχω ενεργοποιημένο αλλά δεν βλέπω κάτι παραπάνω.

 

Για να επιβεβαιώσεις πως είναι ενεργοποιημένο, δες εάν αριστερά από το πεδίο που γράφεις, έχει ένα στρογγυλο +.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Για να επιβεβαιώσεις πως είναι ενεργοποιημένο, δες εάν αριστερά από το πεδίο που γράφεις, έχει ένα στρογγυλο +.

 

Ναι το έχει. Κανονικά ενεργοποιημένο είναι από "πλευράς κινητού" ας πούμε. Αν χρειάζονται άλλες ενέργειες για το δίκτυο δεν ξέρω.

Το έχεις δοκιμάσει;

Από όσο ξέρω πρέπει να το υποστηρίζει κι ο παραλήπτης.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιείται η συγκεκριμένη υπηρεσία? Εγώ δεν έκανα τίποτα αλλά το έχω το (+)

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@Sothem, αν το έχεις ενεργοποιήσει εισαι ΟΚ. Τώρα, σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις, μπορείς να στειλεις μήνυμα μέσω wifi/data, να στείλεις gif, να στείλεις στίγμα, να κάνεις attach φωτογραφίες, κτλ κτλ, αρκεί ο παραλήπτης να το έχει και αυτός. Ειδάλλως, τρως άκυρο.

Και ναι, το χρησιμοποιώ πολύ συχνά - ίσως πλέον πιο συχνά από viber/whatsapp κτλ. Επειδή ήμουν φανατικός του hangouts, έχω στραφεί προς τo RCS.

 

@djkostas20, θέλει το google messages το app --> settings --> advanced --> chat features

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

@Sothem, αν το έχεις ενεργοποιήσει εισαι ΟΚ. Τώρα, σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις, μπορείς να στειλεις μήνυμα μέσω wifi/data, να στείλεις gif, να στείλεις στίγμα, να κάνεις attach φωτογραφίες, κτλ κτλ, αρκεί ο παραλήπτης να το έχει και αυτός. Ειδάλλως, τρως άκυρο.

 

Και ναι, το χρησιμοποιώ πολύ συχνά - ίσως πλέον πιο συχνά από viber/whatsapp κτλ. Επειδή ήμουν φανατικός του hangouts, έχω στραφεί προς τo RCS.

 

 

 

@djkostas20, θέλει το google messages το app --> settings --> advanced --> chat features

Δεν ενεργοποιείται εκεί εμένα. Μου λέει να περιμένω και δεν αλλάζει ποτέ. Αν κλείσω την εφαρμογή πάλι από τη αρχή το wiard που βγάζει για να το ενεργοποιήσεις. Το (+) υπάρχει όμως στη σύνταξη κειμένου

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@Sothem, αν το έχεις ενεργοποιήσει εισαι ΟΚ. Τώρα, σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις, μπορείς να στειλεις μήνυμα μέσω wifi/data, να στείλεις gif, να στείλεις στίγμα, να κάνεις attach φωτογραφίες, κτλ κτλ, αρκεί ο παραλήπτης να το έχει και αυτός. Ειδάλλως, τρως άκυρο.

Και ναι, το χρησιμοποιώ πολύ συχνά - ίσως πλέον πιο συχνά από viber/whatsapp κτλ. Επειδή ήμουν φανατικός του hangouts, έχω στραφεί προς τo RCS.

 

@djkostas20, θέλει το google messages το app --> settings --> advanced --> chat features

 

Kι εγώ φανατικός Hangouts, ελπίζω ότι τελικά ισχύει αυτό που λένε για "μετακίνηση" όσων των χρησιμοποιούν στην υπηρεσία του GSuite. Αλλά αυτός είναι ο λόγος που το ψάχνω και κοιτούσα και το desktop Messages.

 

Από ότι κατάλαβα ο μόνος τρόπος να καταλάβεις αν θα πάει μέσω wifi-data είναι ότι κάτω από το φακελάκι στα δεξιά ΔΕΝ θα λέει SMS σωστά;

Γενικά βλέπω έχει links preview, οι φωτό λογικά στέλνονται συμπιεσμένες. Είσαι ικανοποιημένος;

 

@djkostas20 σε Cosmote-Vodafone λειτουργεί πάντως

Link to comment
Share on other sites

@djkostas20 τι πάροχο έχεις?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Cosmote

 

Και εγώ Hangouts χρησιμοποιώ πολύ αλλά απέχουμε πολύ από το να γίνει αντικατάσταση του με μηνύματα από το messages

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πήρε ένα Pixel 2 XL και παρουσιάζει το πρόβλημα με το blue shift ή tint. Όταν το κοιτάς ευθεία όλα στην οθόνη είναι μια χαρά. Όταν το κοιτάς λίγο πλάγια η οθόνη φαίνεται να έχει μια μπλε "απόχρωση".

Είναι μέσα στην εγγύηση; Μπορεί να ζητήσει αλλαγή;

Το μοντέλο (UK) έχει αγοραστεί από ebay και σύμφωνα με το IMEI είναι κατασκευασμένο 11.2017.

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Όλα παρουσιάζουν αυτό το blue tint, άλλοτε πιο έντονο και άλλοτε όχι. Είναι τόσο σημαντικό που τον επηρεάζει στην χρήση του κινητού? Ή περιμένει ότι θα αλλάξει συσκευή και δεν θα το έχει? Γιατί αν είναι το 2ο τότε δεν πρόκειται να βρει κάποιο χωρίς καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πήρε ένα Pixel 2 XL και παρουσιάζει το πρόβλημα με το blue shift ή tint. Όταν το κοιτάς ευθεία όλα στην οθόνη είναι μια χαρά. Όταν το κοιτάς λίγο πλάγια η οθόνη φαίνεται να έχει μια μπλε "απόχρωση".

Είναι μέσα στην εγγύηση; Μπορεί να ζητήσει αλλαγή;

Το μοντέλο (UK) έχει αγοραστεί από ebay και σύμφωνα με το IMEI είναι κατασκευασμένο 11.2017.

Είναι από τις πρώτες παρτίδες η συσκευή. Γι αυτό και είναι ορατό.

Το θέμα είναι, στις επόμενες παρτίδες, το διόρθωσαν ή πάλι τα ίδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις πρώτες παρτίδες η συσκευή. Γι αυτό και είναι ορατό.

Το θέμα είναι, στις επόμενες παρτίδες, το διόρθωσαν ή πάλι τα ίδια;;;

 

Εγω το αγορασα πριν 10 μερες και ειναι αριστο. Ημερομηνια παρτιδας ειναι δεκςμβριος του 18

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγορασα πριν 10 μερες και ειναι αριστο. Ημερομηνια παρτιδας ειναι δεκςμβριος του 18

 

το πήρα και εγώ χτες ημερομηνία παράγωγης Ιούλιος 18 δεν παρατηρώ κατι

 

 

Χαίρομαι που το διόρθωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα παρουσιάζουν αυτό το blue tint, άλλοτε πιο έντονο και άλλοτε όχι. Είναι τόσο σημαντικό που τον επηρεάζει στην χρήση του κινητού? Ή περιμένει ότι θα αλλάξει συσκευή και δεν θα το έχει? Γιατί αν είναι το 2ο τότε δεν πρόκειται να βρει κάποιο χωρίς καθόλου.

 

Είναι από τις πρώτες παρτίδες η συσκευή. Γι αυτό και είναι ορατό.

Το θέμα είναι, στις επόμενες παρτίδες, το διόρθωσαν ή πάλι τα ίδια;;;

 

Θα έλεγα ότι δεν είναι και τόσο έντονο! Απλώς αν μπορεί να το αλλάξει λόγω αυτού του προβλήματος.

Αξίζει η ταλαιπωρία/αναμονή της αλλαγής;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ εδώ και 4 μέρες..

Την συσκευή την πήρα από το eshop στα 499.

Η συσκευή είναι παααρα πολύ τίμια

Στα μείον του..

Η οθόνη δεν είναι πολύ ζωντανή.

Τα ηχεία αν και στερεοφωνικά δεν έχουν πολύ μπάσο θα έλεγα..παράδειγμα το iphone x που επίσης έχω έχει πολύ πιο ποιοτικό ήχο.

Κατά τα άλλα φοβερή συσκευή δεν κολλάει με τίποτα και φοβερή κάμερα.η δε μπαταρία άνετα βγάζει την ημέρα με περίπου 4:30 ώρες οθόνη.με τον καιρό που θα στρώσει θα βγάλει ίσως και 5 ωρες

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγορασα πριν 10 μερες και ειναι αριστο. Ημερομηνια παρτιδας ειναι δεκςμβριος του 18
το πήρα και εγώ χτες ημερομηνία παράγωγης Ιούλιος 18 δεν παρατηρώ κατι
Χαίρομαι που το διόρθωσαν.
Εγώ πάντως που το πήρα πριν 10 μέρες από Αμαζον, ημερομηνία παραγωγής Ιούλιος 18, υπάρχει. Όχι έντονο. Αλλά σε λευκό φόντο αν το κοιτάξεις υπό γωνία φαίνεται. Αλλά όχι κάτι έντονο που να ενοχλεί. Αν δεν το ήξερα σαν πρόβλημα ίσως να μην το προσεχα κιόλας.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το πήρα πριν 10 μέρες από Αμαζον, ημερομηνία παραγωγής Ιούλιος 18, υπάρχει. Όχι έντονο. Αλλά σε λευκό φόντο αν το κοιτάξεις υπό γωνία φαίνεται. Αλλά όχι κάτι έντονο που να ενοχλεί. Αν δεν το ήξερα σαν πρόβλημα ίσως να μην το προσεχα κιόλας.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Νεότερα για το blue tint μετά από επικοινωνία με το support της Google μέσω το online chat που προσφέρει η συσκευή.

 

Καταρχήν μπράβο στη Google για το support μέσω chat 24/7. Άμεση εξυπηρέτηση, χωρίς καθυστερήσεις.

 

Έγινε σύνδεση μέσω της συσκευής και θεωρώ ότι συνδεθήκαμε με το support της Αμερικής. Αναφέραμε το πρόβλημα και μας ζητήθηκε να στείλουμε φωτογραφίες της συσκευής στις οποίες να φαίνεται το blue tint. Βγάλαμε με το φίλο μου μία φωτογραφία υπό γωνία και μία με τη συσκευή οριζόντια για να φανεί η διαφορά. Η αποστολή έγινε με email. Η δεσποινίδα του support μας έστειλε ένα email με αριθμό case και μας ζήτησε να τις κάνουμε reply τις φωτογραφίες. Αφού έλεγξε τις φωτογραφίες μας ζήτησε το ΙΜΕΙ της συσκευής. Διαπίστωσε ότι η συσκευή αγοράστηκε στο UK και μας σύνδεσε με το support chat της UK. Εκεί περιμέναμε 2 λεπτά για να μπορέσει ο υπάλληλος να διαβάσει τις πληροφορίες του chat μας με την αμερικανίδα συνάδελφό του.

 

Και ο επίλογος... Μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το blue tint. To blue tint είναι φυσιολογικό και υπάρχει στο hardware (οθόνη) της συσκευής.

Μας διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την συσκευή, και η συσκευή δουλεύει χωρίς προβλήματα, έτσι όπως κατασκευάστηκε.

Μας έστειλε και κάποιες τεχνικές πληροφορίες της οθόνης, για να δικαιολογήσει το blue tint.

Αυτά...

Pixel2-XL-01.jpg

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η αλήθεια είναι ότι το blue tint είναι χαρακτηριστικό των LG panel της συγκεκριμένης γραμμής παραγωγής και όχι πρόβλημα. Όλα έχουν, απλά σε άλλα είναι πιο έντονο και σε άλλα λιγότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε τα παραπάνω 2 ποστ ισχύει.

Το blue tint υπάρχει σχεδόν σε όλα τα Pixel 2 XL.

Το θέμα είναι α) πόσο έντονο είναι, β) πόσο ενοχλεί ώστε να μπει κάποιος στη διαδικασία επιστροφής.

Αυτό που σου απάντησαν είναι το ψιλο-default που απαντούν για να μην αλλάζουν συσκευές.

 

Τον πρώτο καιρό το φαινόμενο ήταν πιο έντονο, αλλά γενικά υπήρχε και περισσότερη υπερβολή στις ΗΠΑ που στέλνανε συνέχεια πίσω συσκευές με το παραμικρό.

Προσωπικά έχοντας και το 2 και το 2 XL προτιμώ την οθόνη του μικρού, είναι πιο θερμή και πιο ξεκούραστη στα δικά μου μάτια. Του 2 XL έχει χειρότερες γωνίες και πιο ψυχρή.

Το κακό είναι ότι το blue tint δεν ήταν ομοιόμορφο σε όλες τις συσκευές. Σε κάποιες είναι αρκετά πιο ορατό, οπότε ήταν λίγο λαχείο στην αρχή.

Αν δεν είναι ιδιαίτερα έντονο θα το συνηθίσει ο φίλος σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν ξέρω αν είμαι τυχερός και είμαι από αυτούς που έχουν συσκευή με λίγο μπλε στην οθόνη ή απλά δεν το προσέχω. Νομίζω όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω μετά από λίγες μέρες δεν θα το προσέχεις. Εξάλλου πόσες φορές γυρνάς την οθόνη και την βλέπεις από τόσο πλάγια? Και το op5t άμα την έβλεπες από την άκρη είχε ουράνιο τόξο.

 

Sent from my Pixel 2 XL

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Εγω blue tint δεν ειδα 10 μερες τωρα!

Το κινητο δεν κουραζει καθολου μα καθολου ειδικα το βραδυ που βαζω νυχτερινο φωτισμο!! Τωρα τι λετε δεν μπορω να καταλαβω! Και σιγα μην ειναι καλυτερη η οθονη του μικρου πιξελ! Το xl κλασης ανωτερο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω κατι αλλο που υελω να ρωτησω ειναι αν συμφερει να κανουμε αναβαθμιση την καμερα μας στο xl2 για να ναι σαν του pixel 3

Link to comment
Share on other sites

Εγω blue tint δεν ειδα 10 μερες τωρα!

 

Το κινητο δεν κουραζει καθολου μα καθολου ειδικα το βραδυ που βαζω νυχτερινο φωτισμο!! Τωρα τι λετε δεν μπορω να καταλαβω! Και σιγα μην ειναι καλυτερη η οθονη του μικρου πιξελ! Το xl κλασης ανωτερο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω κατι αλλο που υελω να ρωτησω ειναι αν συμφερει να κανουμε αναβαθμιση την καμερα μας στο xl2 για να ναι σαν του pixel 3

Θεωρητικά όλα το έχουν. Ίσως δεν μπορείς να το καταλάβεις. Βέβαια δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω αλλά από όσα λένε και σε xda όλα έχουν πολύ ή λίγο.

Η γκρίνια πιο πολύ συνήθως έρχεται από το ότι πληρώνω κάτι σε τοπ τιμή και δεν είναι άρτιο. Εκεί ξεκινάει στη βάση της η γκρίνια γύρω από αυτό. Είχε βάση αλλά μεγάλωσε πάνω σε αυτό και φυσικά στους haters.

Σε νεότερες εκδόσεις υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο έντονο όσο στις πρώτες που είχαν και άλλα θέματα όπως διαφορετική απόχρωση από πάνω προς τα κάτω της οθόνης.

 

Τώρα για την κάμερα που λες. Αν αξίζει. Υπό ποια έννοια? Γιατί να μην έχεις όσα features μπορούν να λειτουργήσουν του P3??? Αν τα χρησιμοποιείς είναι άλλο. Αλλά θα τα έχεις εκεί. Αν μετά θέλεις updates οπότε βγαίνει τότε μένεις με στοκ για να μην περιμένεις τον Dev να ανανεώσει το port.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...