Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με custom roms, root, unlock bootloader καιωτα σχετικά...

Το έκανα με το one plus 3 που είχα και κάθε 2 εβδομάδες το έκανα setup από την αρχή, για αλλο λόγο κάθε φορά βέβαια.

Προτιμώ stock να δουλεύει και το cosmote tv, και οι εφαρμογές των τραπεζών, αν τυχόν έχουν κάποιο θέμα αυτές.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως, την θυμήθηκα τη rom αυτή

 

Το ξεκλείδωμα/κλείδωμα του bootloader στο Pixel είναι πολύ απλό, γίνεται με μια εντολή μόνο.

 

Το ρουτ δεν είναι απαραίτητο στο RR. Η ρομ είναι χωρίς ρουτ. Αν κάποιος θέλει ρουτ, το κάνει ξεχωριστά.

 

Αλλά και με ρουτ με το Magisk το οποίο δεν γίνεται στο system, και κρύβεται με το Magiskhide, είναι δύσκολο σε μια εφαρμογή να εντοπίσει το ρουτ. Ειδικά στο τελευταίο Magisk.

 

Για να μην χρειαστεί να σετάρει από την αρχή κανείς το σύστημα και τις εφαρμογές όταν βάζει καινούργιο firmware, χρήσιμο είναι να χρησιμοποιείται το titanium backup για να σωθεί ότι δεν σώζεται από το Google backup

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να αγοράσω το τηλέφωνο καθώς είναι ότι καλύτερο εκεί έξω. Παρόλαυτα με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα. Τι γίνεται με εγγύηση? Επίσης εάν χρειαστεί κάποια επισκευή από δική μου υπαιτιότητα που το στέλνω να το φτιάξουν?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το τηλέφωνο καθώς είναι ότι καλύτερο εκεί έξω. Παρόλαυτα με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα. Τι γίνεται με εγγύηση? Επίσης εάν χρειαστεί κάποια επισκευή από δική μου υπαιτιότητα που το στέλνω να το φτιάξουν?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Η εγγύηση παρέχεται από το κατάστημα αγοράς.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση παρέχεται από το κατάστημα αγοράς.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Και εάν χρειαστεί επισκευή αυτή που γίνεται?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εάν χρειαστεί επισκευή αυτή που γίνεται?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αυτό μάλλον θα πρέπει να το ρωτήσεις στο ίδιο το κατάστημα αγοράς...

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Και εάν χρειαστεί επισκευή αυτή που γίνεται?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα έχει κανείς γραμμή επισκευής του pixel, με ή χωρίς λεφτά. Και τα καταστήματα πολύ λιγότερο, μάλλον δεν επισκευάζουν τίποτα. Αν είσαι εντός του ενός έτους της δικής τους εγγύησης, λογικά θα πρέπει να αναγκάζονται να σου δώσουν ένα καινούργιο, αν η εγγύηση του προβλέπει άμεση αποκατάσταση. Αλλιώς θα πρέπει να το στείλουν στην Google, στη χώρα από την οποία το προμηθεύτηκαν για επισκευή και να περιμένουν να γυρίσει.

Θεωρητικά αν έχει αγοραστεί στην ΕΕ, η διετής εγγύηση της Google είναι σε ισχύ, αλλά άντε βρες άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα έχει κανείς γραμμή επισκευής του pixel, με ή χωρίς λεφτά. Και τα καταστήματα πολύ λιγότερο, μάλλον δεν επισκευάζουν τίποτα. Αν είσαι εντός του ενός έτους της δικής τους εγγύησης, λογικά θα πρέπει να αναγκάζονται να σου δώσουν ένα καινούργιο, αν η εγγύηση του προβλέπει άμεση αποκατάσταση. Αλλιώς θα πρέπει να το στείλουν στην Google, στη χώρα από την οποία το προμηθεύτηκαν για επισκευή και να περιμένουν να γυρίσει.

Θεωρητικά αν έχει αγοραστεί στην ΕΕ, η διετής εγγύηση της Google είναι σε ισχύ, αλλά άντε βρες άκρη...

Είναι λίγο ρίσκο όμως με τόσα λεφτά. Μήπως είναι προτιμότερο αν γίνει η αγορά από Amazon?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα δεν αξιζει ακομα το Pixel 2 xl,οχι για το θεμα των εγγυησεων που αναφερθηκε αλλα γιατι εχει πεσει ελαχιστα η τιμη του απο τοτε που βγηκε.

Αν ειναι δηλαδη καποιος να δωσει 800ευρω για αυτο,ε ας περιμενει το Pixel 3 μια και καλη.

Για το θεμα των εγγυησεων απο την στιγμη που δεν υπαρχει service/αντιπροσωπεια για να σε καλυψει,ανταγκαστικα σε καλυπτει το καταστημα το οποιο βεβαια υποθετω οτι αν παθει κατι το κινητο το στελνει στο εξωτερικο για επισκευη.Αλλα δεν το στελνει πχ Αμερικη,δεν παιζει να μην υπαρχει καπου στην Ευρωπη service οπως γινεται ας πουμε με τα Htc.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είναι όντως μεγάλη για κινητό 7 μηνών. Από την άλλη όμως είναι το απόλυτο Android τηλςφωνο. Το μόνο που ίσως τον πλησιάζει ειναι το 1+6 αλλα μου τα χαλάει το design και η κάμερα που σχεδόν σίγουρα θα είναι πάλι μέτρια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρε παιδιά είδα σε διπλανό φόρουμ ένα pixel xl 2 / 128 giga black uk στα 750 το δίνει το παιδί και γράφει σε άριστη κατάσταση ! Αλλά αν πάθει κάτι που το το στέλνω ; Είναι εύκολο να κανείς την διαδικασία να το στείλεις η πακέτο ; Επισεις είμαι τώρα με ένα iPhone X και σκέφτομαι να ξανά πάω πάλι σε android μιας και από iOS είναι το πρώτο μου ! Τέλος πάντων ! Να κάνω κίνηση η να το πάρω από κάποιο μαγαζί εδώ ; Το έχουν 830 στο φαιρ το 64
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρε παιδιά είδα σε διπλανό φόρουμ ένα pixel xl 2 / 128 giga black uk στα 750 το δίνει το παιδί και γράφει σε άριστη κατάσταση ! Αλλά αν πάθει κάτι που το το στέλνω ; Είναι εύκολο να κανείς την διαδικασία να το στείλεις η πακέτο ; Επισεις είμαι τώρα με ένα iPhone X και σκέφτομαι να ξανά πάω πάλι σε android μιας και από iOS είναι το πρώτο μου ! Τέλος πάντων ! Να κάνω κίνηση η να το πάρω από κάποιο μαγαζί εδώ ; Το έχουν 830 στο φαιρ το 64

 

Αφου εχεις τωρα το Iphone και η τωρινη τιμη ειναι τεραστια να περιμενεις μεχρι τις γιορτες και αγοραζεις οτι θελεις.

 

800+ευρω για κινητο του 2017 οσο καλο και να ειναι με χωρις σιγουρο το κομματι της εγγυησης(το οποιο μπορει να το χρειαστεις λογω του θεματος της οθονης)δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρία σε σχέση με 8πλας πως είναι;
Είναι αρκετά γενική η ερώτηση σου. Εγώ έκανα την μετάβαση από iPhone 7 plus και από αυτό είναι λίγο καλύτερη κατά τη χρήση. Σε stby τα ίδια είναι. Σαν νούμερα θα σου πω ότι βγαζω περίπου 4 ώρες οθόνη με χρήση μόνο 4g, ενώ μόνο WiFi περίπου 5 ώρες, αλλά εδώ μπορείς και περισσότερο, ειδικά αν κάθεσαι και βλέπεις σειρές ή τίποτα ταινίες

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αξίζει να το πάρει τώρα κάποιος ή τον Οκτώβριο θα πετάξει κάνα δίκαρτο και θα τρέχουμε
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αξίζει να το πάρει τώρα κάποιος ή τον Οκτώβριο θα πετάξει κάνα δίκαρτο και θα τρέχουμε

 

Αν μιλαμε για 800+ευρω,οχι δεν αξιζει να το παρει τωρα καποιος.

Αν μιλαμε για 600ευρω πχ τοτε ναι αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αξίζει να το πάρει τώρα κάποιος ή τον Οκτώβριο θα πετάξει κάνα δίκαρτο και θα τρέχουμε
Ανεξάρτητα αν το 3 είναι δίκαρτο (το οποίο είναι μάλλον απίθανο) η τιμή του παλιού πάντα πέφτει όταν βγαίνει το καινούριο.

 

Οπότε αν μπορείς να κάνεις υπομονή, σίγουρα θα το πάρεις φθηνότερα το 2 απότι τώρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω πως τα παει η οθονη του xl. Σκεφτόμουν να αλλαξω το s7 edge με το xl λογο της πολυ καλης καμερας αλλα διαβαζοντας για τα προβλήματα της lg xl οθονης με προβληματισε αρκετα. και το μικρο που εχει sansung οθονη αλλα τεράστια bezzels

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω πως τα παει η οθονη του xl. Σκεφτόμουν να αλλαξω το s7 edge με το xl λογο της πολυ καλης καμερας αλλα διαβαζοντας για τα προβλήματα της lg xl οθονης με προβληματισε αρκετα. και το μικρο που εχει sansung οθονη αλλα τεράστια bezzels

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Μικρές οι διαφορές, από red tint θα πας σε blue tint. Επίσης η φωτεινότητα είναι αυξημένη στις amoled της Samsung. Ότι αξίζει σα μετάβαση από τη συσκευή που έχεις αυτό είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω πως τα παει η οθονη του xl. Σκεφτόμουν να αλλαξω το s7 edge με το xl λογο της πολυ καλης καμερας αλλα διαβαζοντας για τα προβλήματα της lg xl οθονης με προβληματισε αρκετα. και το μικρο που εχει sansung οθονη αλλα τεράστια bezzels

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει ουσιώδες πρόβλημα, άλλαξε άφοβα (αλλά δεν είναι στο επίπεδο της Samsung)

Σίγουρα σε λευκό φόντο θα παρατηρήσεις τον μπλε τόνο, αλλά μετά από μερικές μέρες ούτε θα το θυμάσαι

Για τα "dull colors" απλά είναι πιο ρεαλιστικά, μπορείς από το "natural" να το βάλεις στο "boosted" που τα κάνει λίγο πιο κορεσμένα. Το "saturated mode" είναι τελείως εκτός πραγματικότητας

Για το burn in, εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και τους περισσότερους εδω απου που το εχετε αγοράσει; Να προτιμήσω να το παρω κατευθείαν απο google store η να το παρω απο καποιο skroutz store με καλες κρητικές;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και τους περισσότερους εδω απου που το εχετε αγοράσει; Να προτιμήσω να το παρω κατευθείαν απο google store η να το παρω απο καποιο skroutz store με καλες κρητικές;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν έχεις τη δυνατότητα αγοράς από το Google Store, φυσικά και το προτιμάς για λόγους εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα αγοράς από το Google Store, φυσικά και το προτιμάς για λόγους εγγύησης.
Το θέμα είναι αν είσαι Ελλάδα που δεν υποστηρίζεται η συσκευή εάν πχ πέσει και σπάσει η οθόνη δεν υπάρχει κανείς να στο φτιάξει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν είσαι Ελλάδα που δεν υποστηρίζεται η συσκευή εάν πχ πέσει και σπάσει η οθόνη δεν υπάρχει κανείς να στο φτιάξει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημο σέρβις στην Ελλάδα. Εάν στις προτεραιότητές σου είναι η κάλυψη αυτών των παροχών (σέρβις εγγύηση κτλ) θα κοιτάξεις για κάτι άλλο.

Είχα πάρει προσωπικά τηλέφωνο στη Procordia για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, είχαν άγνοια.

Μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν αλλά ποτέ δε με ενημέρωσαν. Στη συνέχεια από έναν συμφορουμίτη που έχει τη συσκευή έμαθα ότι δε καλύπτει τη συσκευή, αν και είναι LG.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να το παρω απο store γερμανιας ( εχει προσφορα στα 740 μεχρι 28/5/2018) . απο οτι ξερω θα πρεπει να εχω καποιον απο γερμανια για να γινει η αγορα. απλα βλεπω και skroutz ( hellasphone priveshop,placemall ) που μπορω να κοψω και τιμολόγιο και να βγει φτηνότερο (670) . έβαλα αυτα μαγαζια λογο καλών κριτικών .

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

μπορω να το παρω απο store γερμανιας ( εχει προσφορα στα 740 μεχρι 28/5/2018) . απο οτι ξερω θα πρεπει να εχω καποιον απο γερμανια για να γινει η αγορα. απλα βλεπω και skroutz ( hellasphone priveshop,placemall ) που μπορω να κοψω και τιμολόγιο και να βγει φτηνότερο (670) . έβαλα αυτα μαγαζια λογο καλών κριτικών .

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και από εξωτερικό μπορείς να αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ αφού έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ

 

https://m.clove.co.uk/google-pixel-2-xl

 

600 λίρες

Δύο χρόνια εγγύηση

 

Και χωρίς να τον προκαταβάλλεις και να τον συμψηφίσεις, πληρώνεις μόνο το καθαρό

 

(

και το καθαρό είναι όντως χωρίς το ΦΠΑ, στην αγγλία χωρίς το ΦΠΑ 20% δηλαδή, ενώ εδώ μερικοί όταν ζητήσεις τιμολόγιο σου δίνουν διαφορετική τιμή απότι αν έπαιρνες με απόδειξη λιανικής. Π.χ. ο παρακάτω δίνει το note8 με €630 τελική με ΦΠΑ για απόδειξη, και €585 χωρίς ΦΠΑ με τιμολόγιο, αντί €508

https://phonegallerystore.gr/samsung-galaxy-note-8-64gb-maple-gold-eu/

)

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...