Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ καλή προσέγγιση. Θα συμφωνήσω!

 

:thanks:

καλη χρονια σε ολους εδω μεσα,υγεια και χαρα σε ολους και καλη συνεχεια στο site με ωραιοιυς members και αλλυλεγγυη μεταξυ χρηστων και οχι για τα ματια εταιρειων

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Κάτοχος και τρίτη μέρα σήμερα!

 

Προ έρχομαι από samsung κυρίως συσκευές αλλά τελευταία μου καρφώθηκε να δοκιμάσω αυτό το pixel..

 

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος γενικά.

 

Μ αρέσει σχεδιαστικά, όλα δουλεύουν ομαλά, και η μπαταρία του μάλλον δεν θα τύχει να με αφήσει μέσα στην μέρα.

 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με σύνδεση σε samsung smart tv.

 

Ενώ βλέποντας βίντεο στο youtube αν πατήσω το σχετικό κουμπάκι μου μεταφέρει την εικόνα στην τηλεόραση, όταν πατάω από την μπάρα την μετάδοση για να μεταφερθεί η εικόνα του τηλεφώνου στην τηλεόραση δεν μου βρίσκει την τηλεόραση για σύνδεση..

 

Κάνει αναζήτηση συνέχεια αλλά δεν βρίσκει τίποτα..

 

Υπάρχει κάποια λύση σ αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Δεν γίνεται το έχει κλειδωμένο η Google για να αγοράσεις το ,Chromecast. Μόνο με αυτό γίνεται...

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο Nvidia Shield που έχω δουλεύει υποδειγματικά.. Νομίζω βέβαια έχει ενσωματωμένο Chromecast αυτό.
Το shield έχει built in Chromecast και είναι στις μελλοντικές μου αγορες

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία σύγκριση του οικοσυστήματος της Google με το οικοσύστημα της Apple. Το οικοσύστημα της Apple περιλαμβάνει ένα σύνολο συσκευών και λογισμικού (iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, iTunes, iMessage, iCloud, iOS, MacOS, AirPods, iPod, AirPlay, Apple TV κλπ) τα οποία λειτουργούν πλήρως και αρμονικά μεταξύ τους, αλλά όχι εκτός οικοσυστήματος. Η Apple βγάζει λεφτά κυρίως από πώληση hardware (και για αυτό προσπαθεί να περιχαρακώσει τους πελάτες της εντός του οικοσυστήματος), ενώ αντίθετα η Google δεν βγάζει λεφτά από το hardware αλλά από τις διαφημίσεις και τις υπηρεσίες. Για αυτό και την Google την ενδιαφέρει να χρησιμοποιούν τις εφαρμογές της όσο το δυνατόν περισσότεροι χρήστες, ανεξαρτήτως πλατφόρμας (android, ios, windows, smart tvs κλπ). Και για αυτό, πέρα από το ότι οι εφαρμογές της Google τρέχουν σε όλες τις συσκευές Android (το οποίο ακριβώς λόγω του ανοικτού χαρακτήρα του έχει μερίδιο > 80%), οι εφαρμογές της υπάρχουν και για iOS (Google Search, Gmail, Calendar, Trips, Youtube, Hangouts, Maps, Gboard, Photos, Home, Play Music, κλπ). Και προκειμένου να έχει το Google Search στις συσκευές της Apple, η Google πληρώνει περισσότερα από $10 δις το χρόνο στην Apple. Άρα η Google δεν σε δεσμεύει σε κάποιο οικοσύστημα, μπορείς ακόμα και να πας στο οικοσύστημα της Apple, και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς κάποιες από τις εφαρμογές της Google που έχεις συνηθίσει.

Και από το pixel δεν βγάζει λεφτά, προφανώς το έχει ώστε να εξελίσσονται οι συσκευές Android προς κάποια κατεύθυνση και σε ένα επίπεδο ώστε να ανταγωνίζονται επαρκώς το iOS.

 

Η hardware επιχείρηση της Google είναι πολύ στην αρχή της. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με την Apple. Αυτό δεν σημαίνει μόνο ότι δεν την ενδιαφέρει το hardware, ούτε φυσικά ότι δεν βγάζει χρήματα ισχύει:

https://9to5google.com/2018/12/24/made-by-google-profit-2018-estimate/

 

Προφανώς και δεν είναι μεγάλο το ποσοστό, αλλά υπάρχει ραγδαία άνοδος. Βγάζει συνεχώς καινούριες συσκευές από έξυπνα ηχεία μέχρι pixelbooks και πάει λέγοντας. Από την στιγμή που ξεκίνησε το όλο AI, machine learning και η assistant προσπαθεί όλο και περισσότερο να μπει στην αγορά hardware. Το "βγάζει για να εξελίσσονται οι συσκευές Android" ίσχυε στην περίοδο του Nexus, κινητών σχετικά οικονομικών με μεγάλες δυνατότητες. Δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα στην εποχή των Pixels που ούτε τηλέφωνα είναι για να παίζει κανείς με rom, ούτε φτηνά είναι. Όταν είχε τα Nexus δεν έκανε συγκρίσεις με τα iPhone, πλέον στα Pixel κάνει παρουσίαση και δείχνει το Night Sight για να δείξει πόσο καλύτερα είναι από τα iPhone. Αυτό δεν είναι εξέλιξη των υπόλοιπων συσκευών Android, είναι καθαρά λανσάρισμα ναυαρχίδας για πωλήσεις. Είναι το Android όπως το βλέπει η Google.

 

Προφανώς δεν έχει σχέση το μάντρωμα της Apple, με αυτό που κάνει η Google, αλλά δεν γίνεται να παραβλέπουμε το γεγονός ότι πλέον προσφέρει μια ολόκληρη γκάμα συσκευών της που συνεργάζονται μεταξύ τους. Από ότι βλέπω δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, οπότε δεν έχει και νόημα να το συνεχίσω. Προσωπικά βλέπω τεράστιες διαφορές στο πώς λειτουργεί το Pixel μου σε συνεργασία με τις υπόλοιπες υπηρεσίες της Google, σε σχέση με τις αρκετές συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου εδώ και αρκετά χρόνια που έχω smartphone. Δεν μιλάω για τις εφαρμογές, αλλά τη συνολική εμπειρία. Ούτε λέω ότι είναι αναγκαστικά καλύτερο. Απλά λέω ότι είναι πολύ διαφορετικό. Εσύ προφανώς δεν το έχεις διαπιστώσει. Πιθανότατα να διαφέρει και η χρήση που κάνει ο καθένας μας ή τι επιλέγει να χρησιμοποιεί.

 

Γειά σας παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

Κάτοχος και τρίτη μέρα σήμερα!

Προ έρχομαι από samsung κυρίως συσκευές αλλά τελευταία μου καρφώθηκε να δοκιμάσω αυτό το pixel..

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος γενικά.

Μ αρέσει σχεδιαστικά, όλα δουλεύουν ομαλά, και η μπαταρία του μάλλον δεν θα τύχει να με αφήσει μέσα στην μέρα.

Έχω μια ερώτηση σχετικά με σύνδεση σε samsung smart tv.

Ενώ βλέποντας βίντεο στο youtube αν πατήσω το σχετικό κουμπάκι μου μεταφέρει την εικόνα στην τηλεόραση, όταν πατάω από την μπάρα την μετάδοση για να μεταφερθεί η εικόνα του τηλεφώνου στην τηλεόραση δεν μου βρίσκει την τηλεόραση για σύνδεση..

Κάνει αναζήτηση συνέχεια αλλά δεν βρίσκει τίποτα..

Υπάρχει κάποια λύση σ αυτό?

Ευχαριστώ!

 

Χρειάζεται να έχεις Chromecast. Είτε ξεχωριστά, είτε ενσωματωμένο στη συσκευκή. Στην Android TV που έχω π.χ. παίζει κανονικά ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μία λύση για την δουλειά που θέλω να κάνω.

Να προβάλω φωτογραφίες από το pixel στην smart tv.

 

Με την εφαρμογή smart view από το play store.

Τα βίντεο δεν μπορεί να τα τρέξει κανονικά κολλάει αλλά μικρό το κακό.

Περισσότερο με ενδιαφέρει να βλέπω φωτογραφίες που και που.

Επίσης αυτή η εφαρμογή εμφανίζει εκτός των άλλων και τηλεχειριστήριο που βολεύει κάποιες φορές.

 

Κάθε μέρα που περνάει το συμπαθώ όλο και περισσότερο το pixel.. :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ρουτερ σου φταίει που δεν παίζουν τα βίντεο.

Δεν μπορεί να μεταφέρει ένα μαμά παραπάνω απο 5-6mb/s.

Με ενα καλουτσικο tp link μεταφέρεις 40-50mb/s και παίζουν όλα σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μία λύση για την δουλειά που θέλω να κάνω.

Να προβάλω φωτογραφίες από το pixel στην smart tv.

 

Με την εφαρμογή smart view από το play store.

Τα βίντεο δεν μπορεί να τα τρέξει κανονικά κολλάει αλλά μικρό το κακό.

Περισσότερο με ενδιαφέρει να βλέπω φωτογραφίες που και που.

Επίσης αυτή η εφαρμογή εμφανίζει εκτός των άλλων και τηλεχειριστήριο που βολεύει κάποιες φορές.

 

Κάθε μέρα που περνάει το συμπαθώ όλο και περισσότερο το pixel.. :)

 

 

To κινητό συνδέεται με WiFi Direct απευθείας στην Smart TV όπως οι συσκευές που υποστηρίζουν Miracast ή μέσω του Access Point?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ρουτερ σου φταίει που δεν παίζουν τα βίντεο.

Δεν μπορεί να μεταφέρει ένα μαμά παραπάνω απο 5-6mb/s.

Με ενα καλουτσικο tp link μεταφέρεις 40-50mb/s και παίζουν όλα σφαίρα.

 

Πράγματι το ρουτερ είναι αυτό που δίνει η nova.

Για vdsl αν έχει διαφορά με το adsl.

 

 

To κινητό συνδέεται με WiFi Direct απευθείας στην Smart TV όπως οι συσκευές που υποστηρίζουν Miracast ή μέσω του Access Point?

 

Το κινητό και η τηλεόραση συνδεμένα στο Wi-Fi.

Τώρα τι σύνδεση γίνετε μέσω της εφαρμογής smart view δεν ξέρω.

Με τα τηλέφωνα της Samsung μέχρι χθες με ένα κουμπάκι πετούσε την οθόνη του κινητού στην τηλεόραση.

Αλλά και εκεί με τα βίντεο υπήρχε πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για την ώρα εντάξει μου φτάνει να βλέπω μόνο φωτογραφίες. :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

To κινητό συνδέεται με WiFi Direct απευθείας στην Smart TV όπως οι συσκευές που υποστηρίζουν Miracast ή μέσω του Access Point?

Μέσω του access point..

Μέταμορφωνεται με ένα καλό modem router η κατάσταση σε αυτό το τομέα.

Εφ'οσον πάντα είναι κοντά και ακόμα καλύτερα στον ίδιο χώρο οι 3 συσκευές.

 

Δοκίμασε να πλησιάσεις προς το modem όταν παίζεις βιντεάκι, ίσως βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Και αν αγοράσει κανείς chromecast για την τιβί, πάλι μέσω access point γίνεται το streaming?

Στο miracast έχω την εντύπωση ότι γίνεται απευθείας σύνδεση wifi, δεν απαιτείται να υπάρχει WiFi AP

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους,

πέρα από το γυαλί whitestone υπάρχει κάτι αξιόπιστο και πιο οικονομικό (<20€) για την οθόνη του 2XL που να μπορούμε να παραγγείλουμε από Ελλάδα/Ευρώπη; Δεν με ενδιαφέρει μόνο γυαλί, ας είναι και μεμβράνη, αρκεί να έχει καλή εφαρμογή και θα προτιμούσα να μην έχει κόλλα στις δυο άκρες πάνω και κάτω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους,

πέρα από το γυαλί whitestone υπάρχει κάτι αξιόπιστο και πιο οικονομικό (<20€) για την οθόνη του 2XL που να μπορούμε να παραγγείλουμε από Ελλάδα/Ευρώπη; Δεν με ενδιαφέρει μόνο γυαλί, ας είναι και μεμβράνη, αρκεί να έχει καλή εφαρμογή και θα προτιμούσα να μην έχει κόλλα στις δυο άκρες πάνω και κάτω. Ευχαριστώ.

 

Media markt. Σούπερ μεμβράνη zagg Νανοτεχνολογιας!!

Link to comment
Share on other sites

Media markt. Σούπερ μεμβράνη zagg Νανοτεχνολογιας!!

 

Έχει για το pixel? Στο site δεν βλέπω τίποτα. Ψέματα! Βρήκα αυτό:https://www.mediamarkt.gr/el/shop/media-markt-service.html#phones_othoni . Θα περάσω από εκεί να δω.

Edited by djepoxy
Link to comment
Share on other sites

Έχει για το pixel? Στο site δεν βλέπω τίποτα.

 

Νομιζω έχει. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. Κάνε 1 τηλέφωνο ή μια βόλτα από κει να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχει για το pixel? Στο site δεν βλέπω τίποτα. Ψέματα! Βρήκα αυτό:https://www.mediamarkt.gr/el/shop/media-markt-service.html#phones_othoni . Θα περάσω από εκεί να δω.
Ναι έχει για pixel2xl

 

Με 12€ και με 18€

 

Η αναφορά σε νανοτεχνολογία δεν αφορά μεμβράνη, αλλά κάτι άλλο, μια σταγόνα που την απλώνουν πάνω στην οθόνη.

 

Εγώ έχω βάλει την μεμβράνη των €18

 

Έχει καλή εφαρμογή

 

Κάτι που παρατήρησα όταν την έβαλα είναι ότι άλλαξε η αίσθηση κύλισης του δαχτύλου πάνω στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα τη παρακάτω ζελατίνα από amazon ήρθε σε 3 μέρες . Χτες την πέρασα έκατσε μια χαρά στο τηλέφωνο . Έχει και δεύτερη ζελατίνα το κουτί μέσα.

Google Pixel 2 XL Screen Protector (Case Friendly)[2-Pack], Skinomi TechSkin Full Coverage Screen Protector for Google Pixel 2 XL 2017 Clear HD Easy Install Anti-Bubble Film https://www.amazon.com/dp/B073RRPL3P/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_QB4lCb9EDN7RK

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα τη παρακάτω ζελατίνα από amazon ήρθε σε 3 μέρες . Χτες την πέρασα έκατσε μια χαρά στο τηλέφωνο . Έχει και δεύτερη ζελατίνα το κουτί μέσα.

Google Pixel 2 XL Screen Protector (Case Friendly)[2-Pack], Skinomi TechSkin Full Coverage Screen Protector for Google Pixel 2 XL 2017 Clear HD Easy Install Anti-Bubble Film https://www.amazon.com/dp/B073RRPL3P/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_QB4lCb9EDN7RK

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από Αμερική σου ήρθε?
Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική σου ήρθε?
Ναι με ups.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους μευγεια ..καινούργιος και εγω στο pixel 2 xl .Το εχω στα χερια μου 2 βδομαδες 1 Δεν μπορω να ρυθμίσω στις ειδοποιησεις να αναβει το λαμπάκι .αναβει μονο απ τις κλήσεις και τα μηνύματα .απο το viber ειδοποίηση παίρνω μονο στην οθονη ..

2 στις φωτογραφιες δεν μπορω να τις δω με κυλιση παρα μονο απο την φωτογραφικη μηχανη .δηλαδη να ανοίξω ενα φακελο που εχει φωτογραφιες και να τισ βλεπω χωρις να ανοιγω μια μια.3 ο player δεν παιζει αρχεια flv .Και αν εχετε να προτεινετε 3 εφαρμογες μια για διαφημησεις μια για κλειδωμα αρχειων και εφαρμογων και αν μπορει να παρει ραδιο fm .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...Δεν μπορω να ρυθμίσω στις ειδοποιησεις να αναβει το λαμπάκι .αναβει μονο απ τις κλήσεις και τα μηνύματα .απο το viber ειδοποίηση παίρνω μονο στην οθονη ..

 

 

Settings, apps & notifications, see all xxx aps, κατεβαίνεις και επιλέγεις το Viber, επιλέγεις εκεί που λέει notifications on, πατάς πάνω στο messages, advanced, και επιλέγεις το blink light

 

 

...

 

 

2 στις φωτογραφιες δεν μπορω να τις δω με κυλιση παρα μονο απο την φωτογραφικη μηχανη .δηλαδη να ανοίξω ενα φακελο που εχει φωτογραφιες και να τισ βλεπω χωρις να ανοιγω μια μια.

 

 

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς?

 

Χρησιμοποίησε το Google Photos

 

 

...

3 ο player δεν παιζει αρχεια flv .

 

Ποιον player χρησιμοποιείς?

 

 

...

 

Και αν εχετε να προτεινετε 3 εφαρμογες μια για διαφημησεις μια για κλειδωμα αρχειων και εφαρμογων και αν μπορει να παρει ραδιο fm .ευχαριστω

 

Για μπλοκάρισμα των διαφημίσεων, χρησιμοποίησε το AdAway

 

https://adaway.org

 

(Πρέπει να κάνεις ρούτ πρώτα)

 

Ράδιο FM δεν έχει, αλλά μπορείς μέσω ίντερνετ να χρησιμοποιήσεις το Tune In

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=tunein.player

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...