Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες που το έβαλα στη φόρτιση με τη μπαταρία να είναι στο 14% και φόρτισε κανονικά, κοντά στις 3 ώρες... Τι να πω!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες που το έβαλα στη φόρτιση με τη μπαταρία να είναι στο 14% και φόρτισε κανονικά, κοντά στις 3 ώρες... Τι να πω!

 

Μην πείς τίποτα.

Με το ίδιο σετ καλώδιο φορτιστή, δες πως θα συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το παραπάνω πρόβλημα φόρτισης που ανέφερα ότι αντιμετωπίζω και αφού έχω κλείσει 1 μήνα περίπου με τη συσκευή λέω να αναφέρω κάποια αρνητικά που έχω βρει. Εστιάζω στα αρνητικά γιατί θετικά έχει πάρα πολλά, ιδίως για τη τιμή του και γενικά είναι ένα τίμιο κινητό, αλλά:

- δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπορεί να έχει φλας και HDR στο αυτόματο ταυτόχρονα;;!

- οι σύντομες αναπάντητες όταν η συσκευή είναι σε λειτουργία δυκτίου 3G και πάνω δεν έρχονται πότε!

- όταν είναι ενεργοποιημένα 2 και πάνω ξυπνητήρια για κάποιο λόγο σαν επόμενο ξυπνητήρι δείχνει το 2 και όχι το πρώτο! Βέβαια χτυπάει κανονικά το 1° στη καθορισμένη ώρα...

- Σπανίως δεν έρχεται ειδοποίηση από το Yahoo app για emails.

- Το bluetooth (plantronics) αποσυνδέεται συχνά!

 

Αυτά που γράφω, βέβαια, είναι αμελητέες ενοχλήσεις απλά τις είχα δεδομένες τις λειτουργίες αυτές σε κινητά όπως πχ Motorola.

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Από οτι έχω καταλάβει για το flash με hdr, πολλά τηλέφωνα δεν το υποστηρίζουν. Ισως το software της κάμερας; επειδή παίρνει 2-3 φωτογραφίες με το hdr, ίσως το flash να δούλευε μόνο στην πρώτη; Κάτι τέτοιο έχω καταλάβει.

Αναπάντητες, εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς, τις εμφανίζει κανονικά.

Σε εμένα τα ξυπνητήρια τα εμφανίζει με τη σειρά της ώρας. Το νωρίτερο πρώτο και το αργότερο δεύτερο.

Για το yahoo δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Εγώ πάντως το έχω χαρεί το τηλεφωνάκι. Για τη χρήση που του κάνω, είναι άριστο.

Link to comment
Share on other sites

Από οτι έχω καταλάβει για το flash με hdr, πολλά τηλέφωνα δεν το υποστηρίζουν. Ισως το software της κάμερας; επειδή παίρνει 2-3 φωτογραφίες με το hdr, ίσως το flash να δούλευε μόνο στην πρώτη; Κάτι τέτοιο έχω καταλάβει.

Αναπάντητες, εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς, τις εμφανίζει κανονικά.

Σε εμένα τα ξυπνητήρια τα εμφανίζει με τη σειρά της ώρας. Το νωρίτερο πρώτο και το αργότερο δεύτερο.

Για το yahoo δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Εγώ πάντως το έχω χαρεί το τηλεφωνάκι. Για τη χρήση που του κάνω, είναι άριστο.

Να συμπληρώσω πως μου άρεσαν πως έχει led ειδοποίησης, flash στην μπροστά κάμερα το parallax effect στην ταπετσαρία και το now key που κάνει κάποιες λειτουργίες χρήσιμες.
Link to comment
Share on other sites

Από οτι έχω καταλάβει για το flash με hdr, πολλά τηλέφωνα δεν το υποστηρίζουν. Ισως το software της κάμερας; επειδή παίρνει 2-3 φωτογραφίες με το hdr, ίσως το flash να δούλευε μόνο στην πρώτη; Κάτι τέτοιο έχω καταλάβει.

Αναπάντητες, εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς, τις εμφανίζει κανονικά.

Σε εμένα τα ξυπνητήρια τα εμφανίζει με τη σειρά της ώρας. Το νωρίτερο πρώτο και το αργότερο δεύτερο.

Για το yahoo δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Εγώ πάντως το έχω χαρεί το τηλεφωνάκι. Για τη χρήση που του κάνω, είναι άριστο.

 

Οι κάτοχοι του κινητού ας το δοκιμάσουν αυτό που αναφέρω με την αναπάντητη. Βάλτε το κινητό σε 3G η 4G και πείτε σε κάποιον να σας κάνει μια σύντομη αναπάντητη (ένας χτύπος στο ακουστικό του καλουντος). Εμένα δε την εμφανίζει κάν!! Σαν να μην έχει συμβεί τίποτα! Τα βασικά μου προβλήματα, από την κατά τα άλλα τρομερή συσκευή, είναι αυτό με την αναπάντητη, η φόρτιση και το bluetooth.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αυτό με την αναπάντητη για χάρη σου. :p

  • Σε 3G δεν περίμενα να έχει θέμα έτσι κι αλλιώς, αφού οι κλήσεις φωνής προωθούνται κανονικά στο δίκτυο, αλλά και σε 4G το kick down ήταν άμεσο και με το πρώτο χτύπημα στο ακουστικό του καλούντος χτυπούσε και το κινητό.
  • Με φόρτιση δεν είχα ποτέ θέμα και πάντα με ανοικτή συσκευή.
  • Bluetooth ακουστικό δεν χρησιμοποιώ, αλλά όσο (σπάνια πάλι) το ανοίγω στο αυτοκίνητο, δεν είχα ποτέ θέμα (και μάλιστα κάνω "streaming" μουσικής στα ηχεία του αυτοκινήτου).

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αυτό με την αναπάντητη για χάρη σου. :p

  • Σε 3G δεν περίμενα να έχει θέμα έτσι κι αλλιώς, αφού οι κλήσεις φωνής προωθούνται κανονικά στο δίκτυο, αλλά και σε 4G το kick down ήταν άμεσο και με το πρώτο χτύπημα στο ακουστικό του καλούντος χτυπούσε και το κινητό.
  • Με φόρτιση δεν είχα ποτέ θέμα και πάντα με ανοικτή συσκευή.
  • Bluetooth ακουστικό δεν χρησιμοποιώ, αλλά όσο (σπάνια πάλι) το ανοίγω στο αυτοκίνητο, δεν είχα ποτέ θέμα (και μάλιστα κάνω "streaming" μουσικής στα ηχεία του αυτοκινήτου).

 

Σε ευχαριστώ για τη δοκιμή!:D Πολύ περίεργο αυτό με την αναπάντητη! Μόνο σε μένα εμφανίζει αυτά τα προβλήματα;; Μάλλον service από βδομάδα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα νεος κατοχος του εν λογο κινητου εκ πρωτης οψεος αρκετα καλο φαινετε αλλα δε μπορω ακομα να εκφρασω γνωμη γιατι το χω 3 μερες ολες κι ολες το μονο σπαστικο δεν υπαρχουν θηκες μονο μια κοκκινη σιλικονης ΚW βρηκα με περιορισμενη διαθεσιμοτητα ενω ηθελα μαυρη οποτε αναγκαστηκα θα παω σε αυτην
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τηλ και θέλω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε. 1 αν έχει διπλό πάτημα για να ανοίξει η οθόνη 2 αυτό πίσω που είναι σαν δακτύλικο αποτύπωμα κάνει κάτι? Και 3 αν γενικά αξίζει η αγορά του. Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τηλ και θέλω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε. 1 αν έχει διπλό πάτημα για να ανοίξει η οθόνη 2 αυτό πίσω που είναι σαν δακτύλικο αποτύπωμα κάνει κάτι? Και 3 αν γενικά αξίζει η αγορά του. Ευχαριστώ πολύ

 

3. Ναι, γενικά αξίζει η αγορά του.

2. Αυτό που είναι σαν δακτυλικό αποτύπωμα, στην πραγματικότητα είναι αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος και χρησιμοποιείται σαν μέθοδος βιομετρικής ασφάλειας για ξεκλείδωμα της συσκευής και εκτέλεσης άλλων ευαίσθητων λειτουργιών μέσω εφαρμογών που το υποστηρίζουν (πχ. τραπεζικές συναλλαγές)

1. Όχι, δεν έχει διπλό πάτημα για ενεργοποίηση οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Aν και το εχω ελαχιστα πιστευω οτι για τα λεφτα του ειναι κορυφη το τηλ απλα να ξερεις θηκη δυσκολα θα βρεις αποκλειστηκα γι αυτο
Link to comment
Share on other sites

Aν και το εχω ελαχιστα πιστευω οτι για τα λεφτα του ειναι κορυφη το τηλ απλα να ξερεις θηκη δυσκολα θα βρεις αποκλειστηκα γι αυτο

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_idol-1991-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-alcatel-idol-5-5-2-slimcolor-air-tpu-white-1206426.html ολο καο κατι φερνουν κατα καιρους.αλλιως απο το νετ σε μαγαζια εξωτερικου.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_idol-1991-%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-alcatel-idol-5-5-2-slimcolor-air-tpu-white-1206426.html ολο καο κατι φερνουν κατα καιρους.αλλιως απο το νετ σε μαγαζια εξωτερικου.

Δεν ειναι γι αυτο το τηλ αυτη

Link to comment
Share on other sites

OK.γραψτε λαθος.

Το λεω γιατι την παραγγειλα και οταν ηρθε ηταν εντελως λαθος τα κοψιματα αυτη ειναι για το idol 5 6058x οχι 6058d που ειναι το δικο μας μαλλων το Χ ειναι το Αμερικανικο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θήκη δείχνει!

 

Από περιέργεια όμως γιατί ψάχνετε διακαώς θήκη; Προστασία; Καλύτερο κράτημα; Αλλαγή εμφάνισης;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θήκη δείχνει!

 

Από περιέργεια όμως γιατί ψάχνετε διακαώς θήκη; Προστασία; Καλύτερο κράτημα; Αλλαγή εμφάνισης;

εχω το pop up,εναμιση χρονο.του εχω μια διαφανη θηκη και προστασια οθονης.η αληθεια ειναι οτι χανει πολυ απο την ομορφια του.αλλα αν το δεις ειναι σαν να το εβγαλες χθες απο το κουτι του.πολυ καλη προστασια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο στο τμήμα σέρβις της Alcatel για το πρόβλημα με τη φόρτιση που αντιμετωπίζω (2112111551 για όποιον ενδιαφέρεται) και αφού τους ανέφερα το πρόβλημα μου έδωσαν σαν λύση το wipe data/factory reset μέσω recovery menu. Είχα σκεφτεί και γω να το κάνω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία. Τώρα βέβαια, αναγκαστικά θα το κάνω....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο στο τμήμα σέρβις της Alcatel για το πρόβλημα με τη φόρτιση που αντιμετωπίζω (2112111551 για όποιον ενδιαφέρεται) και αφού τους ανέφερα το πρόβλημα μου έδωσαν σαν λύση το wipe data/factory reset μέσω recovery menu. Είχα σκεφτεί και γω να το κάνω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία. Τώρα βέβαια, αναγκαστικά θα το κάνω....

Αν καταλαβα θα γινει ασυρματα η διαδικασια;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα θα γινει ασυρματα η διαδικασια;

 

Τι εννοείς "ασύρματα"; Εγώ θα τη κάνω τη διαδικασία και άμα παραμένει το πρόβλημα το πάω στο επίσημο σέρβις τους, TS solution (πρώην Arvato).

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο στο τμήμα σέρβις της Alcatel για το πρόβλημα με τη φόρτιση που αντιμετωπίζω (2112111551 για όποιον ενδιαφέρεται) και αφού τους ανέφερα το πρόβλημα μου έδωσαν σαν λύση το wipe data/factory reset μέσω recovery menu. Είχα σκεφτεί και γω να το κάνω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία. Τώρα βέβαια, αναγκαστικά θα το κάνω....

 

Ασφαλώς δεν θα είχε νόημα να το αφήσεις για service και να φταίει τελικά μια κολλημένη εφαρμογή που τραβάει μπαταρία... Κάνε το factory reset σαν τελευταία προσπάθεια από τη δικιά σου πλευρά και μην βιαστείς να περάσεις εφαρμογές αμέσως μετά. Δοκίμασε δηλαδή αν όπως γίνει σαν καινούργιο συνεχίζει να έχει πρόβλημα, για να πούμε ότι υπάρχει κάποια αστοχία υλικού. Και κατά προτίμηση με τον γνήσιο φορτιστή βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς δεν θα είχε νόημα να το αφήσεις για service και να φταίει τελικά μια κολλημένη εφαρμογή που τραβάει μπαταρία... Κάνε το factory reset σαν τελευταία προσπάθεια από τη δικιά σου πλευρά και μην βιαστείς να περάσεις εφαρμογές αμέσως μετά. Δοκίμασε δηλαδή αν όπως γίνει σαν καινούργιο συνεχίζει να έχει πρόβλημα, για να πούμε ότι υπάρχει κάποια αστοχία υλικού. Και κατά προτίμηση με τον γνήσιο φορτιστή βέβαια.

 

Ακριβώς αυτό είναι το σχέδιο μου. Θέλω να το αποφύγω το σέρβις γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τη TS solution/Arvato.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...