Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Emui δεν είναι κακό. Απλά η έλλειψη σε θέματα και icon packs δεν παλεύεται. Συν μερικά gestures που χρησιμοποιώ, δεν θέλει και πολύ να γίνει μόνιμος ο Nova. :p

 

Δημήτρη ποιο widget καιρού είναι αυτό;

Όχι δεν είναι κακό,αλλα μου θυμίζει τα iPhone . Όπως είπες συνδυάζω αρκετά gestures και βολεύει . Ο καιρός είναι η αγαπημένη εφαρμογή από εποχές nexus 4, chronus pro

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καλό τζαμακι από Ελλάδα τι προτείνετε παιδιά;

 

Επειδη κι εγω το ψαχνω αυτο το θεμα λεω να παραγγειλω κατι μεταξυ αυτων εδω:

 

1) https://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=199459&zenid=76dcf30dfe73a3ea8bcf56a96ba21a9c ακριβο και απλα σκεφτομαι οτι αν δεν εφαρμοζει ωραια θα ειναι κριμα. Αν απο την αλλη κανει δουλεια χαλαλι..

 

2) https://www.cellphones.gr/memvrani-prostasias-huawei-mate-10-pro-anticrash-x-one-ultimate-upgrade-v-2-japan

 

3) https://www.plaisio.gr/tilefona/prostasia-kinitou/zelatines-prostasias/Sentio-Guali-Prostasias-Mate-10-Pro-1-%CE%9C%CE%91%CE%A5%CE%A1%CE%9F-FRAME.htm

 

4) http://www.mediamarkt.gr/el/product/_puro-frame-tempered-glass-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-huawei-huawei-mate-10-pro-sdgfrmate10prohwblk-1206784.html πηγα χτες στο καταστημα του Ρεντη να το παρω αλλα δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ απο mate 10 pro σε αξεσουαρ. Μονο πολλες διαφημισεις της Huawei παντου στο μαγαζι..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι κακό,αλλα μου θυμίζει τα iPhone . Όπως είπες συνδυάζω αρκετά gestures και βολεύει . Ο καιρός είναι η αγαπημένη εφαρμογή από εποχές nexus 4, chronus pro

 

Sent from Mate 10 pro

Ευτυχώς σκεφτήκανε να βάλουν επιλογή για συρτάρι εφαρμογών στις τελευταίες εκδόσεις EMUI.

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

 

Τελικά αυτήν την έχει πάρει κανείς;

Την παρήγγειλα αλλά τελικά δεν την έχουν οπότε πήρα μόνο την μαύρη και ένα τζαμάκι. Ήθελα να δω πως είναι φορεμένη και αν είναι έντονο το κόκκινο χρώμα ώστε να την παραγγείλω από Amazon αν είναι.

https://www.mythiki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=16530&virtuemart_category_id=933

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα η πιο σκοτεινή να είναι του Mate 10 pro...από τη μια δεν είναι τόσο εμφανή προαναφερθέντα θέματα, έχει καλύτερη εστίαση, από την άλλη έχει καταπιεί χρώματα (ειδικά στα φύλλα) και λεπτομέρειες, και γενικά φαίνεται ψυχρή...δεν μου είχε δώσει τέτοια εντύπωση από άλλα δείγματα.

 

Το Pixel από την άλλη έχει κάποιες τοπικές θολούρες κτλ, το metering είναι διαφορετικό, αλλά πιάνει υφή, χρώματα κτλ, αναδεικνύει πολύ το τοπίο (και με παραπάνω θόρυβο, αλλά ανεκτά)

...αρκετή διαφορά ISO στο αυτόματο...

Η κάμερα του mate κάνει λήψεις και αποδίδει τα φυσικά χρώματα, όπως ακριβώς πρέπει να είναι. H Samsung πάντα είχε τη τάση να προσθέτει έντονα χρώματα είτε στις φωτογραφίες είτε στις οθόνες της.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ποιο widget χρησιμοποιείς για καιρό?

Chronus

Ευτυχώς σκεφτήκανε να βάλουν επιλογή για συρτάρι εφαρμογών στις τελευταίες εκδόσεις EMUI.

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

 

Τελικά αυτήν την έχει πάρει κανείς;

Την παρήγγειλα αλλά τελικά δεν την έχουν οπότε πήρα μόνο την μαύρη και ένα τζαμάκι. Ήθελα να δω πως είναι φορεμένη και αν είναι έντονο το κόκκινο χρώμα ώστε να την παραγγείλω από Amazon αν είναι.

https://www.mythiki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=16530&virtuemart_category_id=933

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

 

Περιμενω 2 τετοιες θηκες απο aliexpress. Σε μαυρη για μενα και μπλε για εναν φιλο μου

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω 2 τετοιες θηκες απο aliexpress. Σε μαυρη για μενα και μπλε για εναν φιλο μου

 

Eγώ παραλαμβάνω λογικά αύριο την μαύρη. Θα ανεβάσω καμιά φωτό για το πως δείχνει το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγώ παραλαμβάνω λογικά αύριο την μαύρη. Θα ανεβάσω καμιά φωτό για το πως δείχνει το κινητό.

 

Η αληθεια ειναι οτι με χαλαει στο πισω μερος που αφηνει ανοιχτο μονο τις 2 καμερες. Θα ηθελα να ειναι ανοιχτη οπως και η μαμισια.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν άντεξα και έβαλα Nova τελικά. Τα gestures βοηθάνε πολύ και ότι μπορείς να τον φέρεις στα μέτρα σου. Δεν είναι κακό το emui αλλά οι συνήθειες δύσκολα αλλάζουν.

 

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η μπαταρία και η κάμερα στο κινητό παιδιά. Η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή. Σε σχέση με το s8 ένα κλικ κάτω σε φωτεινότητα.

Σαν κράτημα επίσης πολύ άνετο. c7622833af9e544bdb4c29d6232f734b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο icon pack?
Belle UI icon pack . Τα fonts είναι τα roboto κ είναι απίστευτα . Παρέθεσα κ εικόνα από ρυθμίσεις 9b832baf0fee3622ad59048702f69e17.jpg

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικές μέρες τραβηγμένες στου pixel η πλατεία είναι πολύ πιο φωτισμένη και εντυπωσιακή θα διαφωνήσω για τις λεπτομέρειες η διαφορά είναι στην φυσικότητα υπέρ του mate αν θες δες την ταμπέλα αριστερά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2017-12-13_06-53-43

2018-01-14_06-23-50

 

Σαφώς διαφορετικές μέρες, ένα μήνα διαφορά έχουν, αλλά είναι ίδια ώρα περίπου,6.20μμ-6.52μμ,

Ως προς το φωτισμό, βλέπω κυρίως να λείπει ο διακοσμητικός φωτισμός από τη πλατεία, πχ το καράβι στα αριστερά, οι στρογγυλές μπάλες στη πλατεία

 

Όπως είπα, με το φως που έχει πάρει του Pixel σε σημεία είναι σαν να χάνει εστίαση, έχει κάποιες θολούρες κι επιπλέον θόρυβο, ενώ το Mate φαίνεται καλύτερα εστιασμένο, αλλά ως προς τη λεπτομερεια και την υφή στο τοπίο είναι παραπάνω από εμφανές ποιό τη συλλαμβάνει καλύτερα.

...στα πλακάκια στη πλατεία και στο πεζοδρόμιο, στους πλίνθους της εκκλησίας, στα φύλλα, στο δρόμο κοκ...επ 'αυτού δεν τίθεται θέμα νομίζω...

 

Στη φυσικότητα, πάλι...δεν νομίζω ότι στο μάτι θα φαίνονταν τόσο ομοιόμορφα ψυχρά τα χρώματα όσο φαίνονται στη φωτογραφία του Mate (από την πολυκατοικία, στο καφενείο κάτω, στη πλατεία, μέχρι και τον δρόμο) και στην ευκρίνεια το sharpness του Mate παρεμβαίνει σαφώς

...από την άλλη, όταν μια κάμερα έχει ρυθμίσεις για λήψη περισσότερου φωτός, μπορεί ασφαλώς να αλλοιώνει το τοπίο σε σχέση με αυτό που βλέπει το μάτι...οπότε από αυτή την άποψη έχεις δίκιο...

 

σε μια άλλη φωτογραφία πλατείας/δημαρχείου που σχολιάζαμε κάποιες σελίδες πριν, ήταν περισσότερο το αντίστροφο...τo Mate είχε περισσότερο θόρυβο προσπαθώντας να συλλάβει περισσότερο φως ενώ το S8+ ήταν πιο ισορροπημένο (τώρα βέβαια συγκρίνεται με το Pixel)...δλδ πιο σκοτεινό εκεί που ήταν πιο σκοτεινά, πιο ευκρινές/καθαρό εκεί που είχε καλή πηγή φωτός, χωρίς να "καίει" τη φωτογραφία...

...και σε εκείνη τη φωτογραφία του S8+ μου φαινόταν προτιμώτερη, εν γένει...

 

Αν όντως ήταν πιο φωτισμένο το τοπίο όταν έβγαλες με το Pixel και πιο σκοτεινό όταν έβγαλες με το Mate και τα δύο - στα πλαίσια των τάσεων του κάθε κινητού βέβαια - μπορεί να αποτύπωσαν μια πιο πιστή εκδοχή αυτού που έβλεπες...

...θα έτεινα περισσότερο προς το Pixel, αν είχε λιγότερο θόρυβο....

 

Αν το έχεις ακόμη το κινητό, μια σύγκριση ίδια μέρα / ώρα θα ήταν σίγουρα βοηθητική.

Link to comment
Share on other sites

Belle UI icon pack . Τα fonts είναι τα roboto κ είναι απίστευτα . Παρέθεσα κ εικόνα από ρυθμίσεις

 

Sent from Mate 10 pro

Εννοούσα ποιο icon pack χρησιμοποιεις στο chronus. Από ότι είδα έχει μέσα κάποια σετ εικονιδίων αλλά για κάποιο λόγο ενώ επιλέγω τα μονόχρωμα αυτό συνεχίζει να δείχνει τα έγχρωμα

 

 

Άκυρο, το βρήκα..

Edited by bpel86
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα περάσει τον nova launcher & ενώ τον έβαλα σαν προεπιλογή όταν πατούσα το home button με γύριζε σε emui. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα περάσει τον nova launcher & ενώ τον έβαλα σαν προεπιλογή όταν πατούσα το home button με γύριζε σε emui. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλασικό "θέμα" EMUI εδώ και χρόνια.

Για να το λύσεις πας ρυθμίσεις - ςφαρμογες και ειδοποιήσεις - προεπ. εφ- εκκίνηση και επιλέγεις τον Nova

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλασικό "θέμα" EMUI εδώ και χρόνια.

Για να το λύσεις πας ρυθμίσεις - ςφαρμογες και ειδοποιήσεις - προεπ. εφ- εκκίνηση και επιλέγεις τον Nova

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

Εγώ πιστεύω ξεκάθαρα ότι η Huawei δεν θέλει να χρησιμοποιείς άλλον launcher ,γι'αυτό θέλει κόπο για να αλλάξεις . Αλλά οκ..

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα περάσει τον nova launcher & ενώ τον έβαλα σαν προεπιλογή όταν πατούσα το home button με γύριζε σε emui. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περνάς τον νοβα.

Πας στις ρυθμίσεις και πάνω πάνω σου λέει ότι δεν είναι ο προεπιλεγμενος...

Πας εκεί στην εκκίνηση, νομίζω το πρώτο είναι και από τις τρεις επιλογές που έχει, επιλέγεις τον νοβα.

Πλέον δεν θα στο κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ξεκάθαρα ότι η Huawei δεν θέλει να χρησιμοποιείς άλλον launcher ,γι'αυτό θέλει κόπο για να αλλάξεις . Αλλά οκ..

 

Sent from Mate 10 pro

Να βγάλει το δικό της OS τότε και να το φτιάχνει όπως θέλει που μου την είδε ιστορία και ο Κινέζος.

Αυτά είναι τα καλά του Android. ;)

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να βγάλει το δικό της OS τότε και να το φτιάχνει όπως θέλει που μου την είδε ιστορία και ο Κινέζος.

Αυτά είναι τα καλά του Android. ;)

 

Στάλθηκε από το Mate 10 Pro μου.

Έχει πάρα πολλά να κάνεις στο emui . Πολύ παραμετροποίηση ,που δεν την βλέπεις σε άλλες εταιρείες .

Όποιος βάλει νοβα και δοκιμάσει widget της Huawei να ξέρει ότι θα του κρασαρει όλος ο νοβα . Λογικά θα πρέπει να φτιαχτεί αυτό

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρα πολλά να κάνεις στο emui . Πολύ παραμετροποίηση ,που δεν την βλέπεις σε άλλες εταιρείες .

Όποιος βάλει νοβα και δοκιμάσει widget της Huawei να ξέρει ότι θα του κρασαρει όλος ο νοβα . Λογικά θα πρέπει να φτιαχτεί αυτό

 

Sent from Mate 10 pro

 

Επιβεβαιώνω! Δοκίμασατο widget καιρού της Huawei και κράσαρε το σύμπαν. Είναι αυτά τα μπαγκάκια που πρέπει να λυθούν. Όντως σαν να σου λέει μόνο τον ΕΜUI θα χρησιμοποιείς.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ξετικαρετε απο βελτιστοποιηση μπαταριας τον Nova.

Εγω ετσι εκανα σε Huawei διοτι αλλιως θελει να παιρνει τον ελεγχο το EMIU.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μίνι συγκριτικό pixel xl VS mate 10 pro οι λήψεις έχουν γίνει διαφορετικές μέρες

 

38997648792_752bd2dcda_c.jpg2017-12-13_06-53-43 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

38978593714_0b3e67e110_c.jpg2018-01-14_06-23-50 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ίδιο "λάθος" γίνεται πάντα σε αυτά τα συγκριτικά.

Αν διαβάσετε τα exif θα δείτε μια βασική ρύθμιση η οποία είναι και υπεύθυνη για την διαφορά στις φώτο.

Στο mate έχει γίνει φωτομέτρηση σε όλη την εικόνα και στο pixel είναι φωτομέτρηση στο κέντρο.

οπότε το pixel εχει προσθαθήσει να φωτήσει παραπάνω την φωτογραφία, ενω το mate να κρατήσει ένα μέσο όρο.

Επίσης στην φώτο του pixel είχε παραπάνω φώτα αναμένα στον δρόμο οπότε έβγαλε πιο εύκολα φωτισμένη την όλη φώτο (και έχει και καλύτερο hdr γενικότερα).

Link to comment
Share on other sites

2017-12-13_06-53-43

2018-01-14_06-23-50

 

Σαφώς διαφορετικές μέρες, ένα μήνα διαφορά έχουν, αλλά είναι ίδια ώρα περίπου,6.20μμ-6.52μμ,

Ως προς το φωτισμό, βλέπω κυρίως να λείπει ο διακοσμητικός φωτισμός από τη πλατεία, πχ το καράβι στα αριστερά, οι στρογγυλές μπάλες στη πλατεία

 

Όπως είπα, με το φως που έχει πάρει του Pixel σε σημεία είναι σαν να χάνει εστίαση, έχει κάποιες θολούρες κι επιπλέον θόρυβο, ενώ το Mate φαίνεται καλύτερα εστιασμένο, αλλά ως προς τη λεπτομερεια και την υφή στο τοπίο είναι παραπάνω από εμφανές ποιό τη συλλαμβάνει καλύτερα.

...στα πλακάκια στη πλατεία και στο πεζοδρόμιο, στους πλίνθους της εκκλησίας, στα φύλλα, στο δρόμο κοκ...επ 'αυτού δεν τίθεται θέμα νομίζω...

 

Στη φυσικότητα, πάλι...δεν νομίζω ότι στο μάτι θα φαίνονταν τόσο ομοιόμορφα ψυχρά τα χρώματα όσο φαίνονται στη φωτογραφία του Mate (από την πολυκατοικία, στο καφενείο κάτω, στη πλατεία, μέχρι και τον δρόμο) και στην ευκρίνεια το sharpness του Mate παρεμβαίνει σαφώς

...από την άλλη, όταν μια κάμερα έχει ρυθμίσεις για λήψη περισσότερου φωτός, μπορεί ασφαλώς να αλλοιώνει το τοπίο σε σχέση με αυτό που βλέπει το μάτι...οπότε από αυτή την άποψη έχεις δίκιο...

 

σε μια άλλη φωτογραφία πλατείας/δημαρχείου που σχολιάζαμε κάποιες σελίδες πριν, ήταν περισσότερο το αντίστροφο...τo Mate είχε περισσότερο θόρυβο προσπαθώντας να συλλάβει περισσότερο φως ενώ το S8+ ήταν πιο ισορροπημένο (τώρα βέβαια συγκρίνεται με το Pixel)...δλδ πιο σκοτεινό εκεί που ήταν πιο σκοτεινά, πιο ευκρινές/καθαρό εκεί που είχε καλή πηγή φωτός, χωρίς να "καίει" τη φωτογραφία...

...και σε εκείνη τη φωτογραφία του S8+ μου φαινόταν προτιμώτερη, εν γένει...

 

Αν όντως ήταν πιο φωτισμένο το τοπίο όταν έβγαλες με το Pixel και πιο σκοτεινό όταν έβγαλες με το Mate και τα δύο - στα πλαίσια των τάσεων του κάθε κινητού βέβαια - μπορεί να αποτύπωσαν μια πιο πιστή εκδοχή αυτού που έβλεπες...

...θα έτεινα περισσότερο προς το Pixel, αν είχε λιγότερο θόρυβο....

 

Αν το έχεις ακόμη το κινητό, μια σύγκριση ίδια μέρα / ώρα θα ήταν σίγουρα βοηθητική.

Δυστυχώς δεν το έχω και διαφωνώ για τις λεπτομέρειες αν θες τσέκαρε την ταμπέλα αριστερά

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο "λάθος" γίνεται πάντα σε αυτά τα συγκριτικά.

Αν διαβάσετε τα exif θα δείτε μια βασική ρύθμιση η οποία είναι και υπεύθυνη για την διαφορά στις φώτο.

Στο mate έχει γίνει φωτομέτρηση σε όλη την εικόνα και στο pixel είναι φωτομέτρηση στο κέντρο.

οπότε το pixel εχει προσθαθήσει να φωτήσει παραπάνω την φωτογραφία, ενω το mate να κρατήσει ένα μέσο όρο.

Επίσης στην φώτο του pixel είχε παραπάνω φώτα αναμένα στον δρόμο οπότε έβγαλε πιο εύκολα φωτισμένη την όλη φώτο (και έχει και καλύτερο hdr γενικότερα).

Είναι στο auto χωρίς ταπ, ότι κατάλαβαν οι συσκευές από μόνες τους έκαναν

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα περάσει τον nova launcher & ενώ τον έβαλα σαν προεπιλογή όταν πατούσα το home button με γύριζε σε emui. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πραγματικά από τις οδηγίες που έλαβα δεν κατάλαβα τίποτα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά από τις οδηγίες που έλαβα δεν κατάλαβα τίποτα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή ακολούθησες αυτά τα βήματα και δεν το βρήκες;

Ρυθμίσεις - εφαρμογες και ειδοποιήσεις - προεπ. εφ - εκκίνηση και επιλέγεις τον Nova

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...