Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ταπεινό το pixel 2 το ακούσαμε και αυτό. Εγώ προσωπικά αν δεν είχα το κινητό θα είχα την εντύπωση ότι η κάμερα του είναι χειρότερη και από το Redmi note 4 με αυτά που διαβάζω..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινό το pixel 2 το ακούσαμε και αυτό. Εγώ προσωπικά αν δεν είχα το κινητό θα είχα την εντύπωση ότι η κάμερα του είναι χειρότερη και από το Redmi note 4 με αυτά που διαβάζω..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πραγματικά τέτοια παραπληροφορηση δεν θυμάμαι σε άλλο θέμα. Κρίμα..

 

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Edited by GalaxyNote
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Είχα note 3.

Note 4.

Note 5.

S8 Plus.

Αυτό που είδα εγώ είναι ότι οι φωτογραφίες του 10 pro, είναι πολύ καλύτερες από όλα τα note μέχρι το 5.

Με το s8 Plus, πολύ κοντά. Άλλες φορές το ένα, άλλες το άλλο μπροστά.

Αυτά για την σύγκριση με κινητά 3,4, 5 χρόνια πίσω μου ακούγεται αστεία. Δείτε μήπως έχετε πέσει σε ελαττωματική συσκευή. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Φιλικά, πάντα.

Θα συμφωνισω για τα note 3/4/5 μιας και πέρασαν απο τα χέρια μου και έχω φωτογραφιες τους να συγκρινω.

Προσωπικά δεν με απασχολεί το τι λέει ο καθένας, μιας και μπαίνει και το προσωπικό γούστο σε ορισμένους παράγοντες (πχ χρωματική πιστότητα).

Εμπιστευομαι απόλυτα αυτό που βλέπω, βάζω κάτω την λογική μου και αποφασιζω.

Σε ελευθερο φορουμ ήμαστε και μπορεί ο καθένας να γράψει την γνώμη του ελεύθερα. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να την ασπαστω κιόλας αν προσπαθεί να με πείσει ότι κάμερα ναυαρχιδας του 2013-2014 είναι ανώτερη από καμερα ναυαρχίδας του 2017-2018.

Τέλος υπάρχει και το σχετικό νήμα εδώ στο φόρουμ, οπου άνετα μπορούμε να δουμε δείγματα απο όλες τις ναυαρχίδες και σε ολες τις συνθήκες λήψης, καθώς και άμεσα συγκριτικά με το ίδιο ακριβως κάδρο.

Ως άποψη όμως, είναι φυσικά δεκτή, μιας και στα μάτια του φίλου το αποτέλεσμα του note 3 είναι ανώτερο.

 

PS: Τελικά το "πρόβλημα" με τα μηνύματα αποσύνδεσης του gmail απο την native mail εφαρμογή του mate, είναι παρελθόν. Εδώ και 48ωρε;ς είναι απόλυτα σταθερό. Όσοι έχετε το πρόβλημα και επιμενετε στην native εφαρμογή, κάνετε τις ρυθμίσεις 2 και 3 και θα ηρεμήσει η κατάσταση. (ποστ #5022).

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Κάτοχος ενός xiaomi mi6 κ μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής αν εξαιρέσεις κάποια άσχετα κρασαρισματα εφαρμογών και καμιά επανεκκίνηση στο άσχετο....

 

Έτυχε να πέσει στα χέρια μου ένα mate 10 σφραγισμένο κ σκέφτομαι να το πουλήσω δεν θέλω όμως κ να το σκοτώσω. Αν τελικά δεν φύγει πιστεύεται ότι αξίζει να το κρατήσω κ να αντικαταστήσω το mi6? Με ενδιαφέρει η μπαταρία ή ταχύτητα κ λίγο η φωτογραφική.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν σε ενδιαφέρει ταχύτητα & μπαταρία δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Point and shoot. Αν ήθελα manual έβγαζα με την dslr μου. Η πρώτη είναι με HDR, η δεύτερη χωρίς scene detection η τρίτη με scene detection. Δε κάθησα να κάνω photo shooting, απλές γρήγορες φωτό καθημερινότητας, όπως δλδ πρέπει... Αν αυτή είναι ποιότητα τότε θα κλάψετε αν βάλω photo από nexus 6p της 3ετιας μιας και κάποιος είπε κάτι για παλιότερα μοντέλα...

 

https://flic.kr/p/26m4uny

 

https://flic.kr/p/25jP2Ku

 

https://flic.kr/p/26m4WNj

 

 

Edit: Οι photo θα κατέβουν σε καμια βδομάδα μιας και τις ανέβασα στα γρήγορα μόνο για να δουν κάποιοι που λένε για παραπληροφόρηση την απαράδεκτη διαχείριση χρωμάτων, λεπτομέρειας και θορύβου. Και btw, η συσκευή ήταν ακριβώς από πάνω, δλδ σε απόσταση μισό μέτρο.

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Point and shoot. Αν ήθελα manual έβγαζα με την dslr μου. Η πρώτη είναι με HDR, η δεύτερη χωρίς scene detection η τρίτη με scene detection. Δε κάθησα να κάνω photo shooting, απλές γρήγορες φωτό καθημερινότητας, όπως δλδ πρέπει... Αν αυτή είναι ποιότητα τότε θα κλάψετε αν βάλω photo από nexus 6p της 3ετιας μιας και κάποιος είπε κάτι για παλιότερα μοντέλα...

 

https://flic.kr/p/26m4uny

 

https://flic.kr/p/25jP2Ku

 

https://flic.kr/p/26m4WNj

Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει HDR+ δεν θα το μάθω τώρα και το πως αναδεικνύει το ανάγλυφο του προσώπου σε ενα πορτραίτο.

Εγώ θα σε πάω στο 5Χ για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτό τι σημαίνει όμως? Αν αυτό ήταν το ζητούμενο σου, τότε κακώς έφυγες απο αυτά τα κινητά. Κανένα άλλο δεν τα έχει ξεπεράσει στο συγκεκριμένο mode. Αν λοιπόν το πορτραίτο είναι αυτό που ψάχνεις, ψάξε βρες το 5Χ και κάτσε εκεί.

 

Οσον αφορά τις φωτό που παρεθεσες, η πρώτη είναι καλή, μόνον που η κάμερα εστίασε στη χαρτοπετσέτα (βλέπεις και τις ινες του χαρτιού).

Στις αλλες δυο, μάλλον εστίασε στο πουθενά. Γενικότερα ομως σε κάμερες που τις έχεις ρυθμίσει σε σημειακή εστίαση δεν είναι σωστός τρόπος να μην κάνεις ταπ σε καποιο σημειο. Σε τόσο κοντινά πλάνα είναι σύνηθες φαινόμενο το focus2nothing.

 

Δεν το συνεχίζω όμως άλλο. Σέβομαι την άποψή σου αλλά νομίζω οτι εχεις κάνει κακή επιλογή αν το είδος αυτό της φωτογραφίας είναι αυτό που θέλεις. Ενα pixel2 πιστεύω οτι θα σε κάλυπτε πλήρως, πλην φυσικά της μπαταρίας. Βέβαια να 'ναι καλά τα power bank για τέτοια πράγματα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω για τα note 3/4/5 μιας και πέρασαν απο τα χέρια μου και έχω φωτογραφιες τους να συγκρινω.

Προσωπικά δεν με απασχολεί το τι λέει ο καθένας, μιας και μπαίνει και το προσωπικό γούστο σε ορισμένους παράγοντες (πχ χρωματική πιστότητα).

Εμπιστευομαι απόλυτα αυτό που βλέπω, βάζω κάτω την λογική μου και αποφασιζω.

Σε ελευθερο φορουμ ήμαστε και μπορεί ο καθένας να γράψει την γνώμη του ελεύθερα. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να την ασπαστω κιόλας αν προσπαθεί να με πείσει ότι κάμερα ναυαρχιδας του 2013-2014 είναι ανώτερη από καμερα ναυαρχίδας του 2017-2018.

Τέλος υπάρχει και το σχετικό νήμα εδώ στο φόρουμ, οπου άνετα μπορούμε να δουμε δείγματα απο όλες τις ναυαρχίδες και σε ολες τις συνθήκες λήψης, καθώς και άμεσα συγκριτικά με το ίδιο ακριβως κάδρο.

Ως άποψη όμως, είναι φυσικά δεκτή, μιας και στα μάτια του φίλου το αποτέλεσμα του note 3 είναι ανώτερο.

 

PS: Τελικά το "πρόβλημα" με τα μηνύματα αποσύνδεσης του gmail απο την native mail εφαρμογή του mate, είναι παρελθόν. Εδώ και 48ωρε;ς είναι απόλυτα σταθερό. Όσοι έχετε το πρόβλημα και επιμενετε στην native εφαρμογή, κάνετε τις ρυθμίσεις 2 και 3 και θα ηρεμήσει η κατάσταση. (ποστ #5022).

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Φίλε μου ποτέ δεν μίλησα για φωτογραφίες κάτω από όλες τις συνθήκες. Μίλησα για φωτογραφίες οι οποίες βγήκανε ακριβώς την ίδια στιγμή και η μέρα ήταν ηλιόλουστη. Τις φωτογραφίες της έδειξα σε τρεις συναδέλφους και οι οποίοι και οι τρεις μου είπαν ότι του note 3 ήταν καλύτερες όταν δε κάναμε το zoom φαινότανε το clearly του note. Όταν πήρα το κινητό ποτέ δεν περίμενα σε συγκεκριμένες συνθήκες να είναι καλύτερο το Note 3. Σε όλα τα υπόλοιπα ( μπαταρία , γρηγοράδα κ.λ.π) όχι μόνο ρίχνει γύρω στο note αλλά είναι η μέρα με τη νύχτα. Απλά περίμενα ότι ΚΑΙ σε αυτές τις συνθήκες θα ήταν καλύτερο το Mate 10 pro.

Link to comment
Share on other sites

Point and shoot. Αν ήθελα manual έβγαζα με την dslr μου. Η πρώτη είναι με HDR, η δεύτερη χωρίς scene detection η τρίτη με scene detection. Δε κάθησα να κάνω photo shooting, απλές γρήγορες φωτό καθημερινότητας, όπως δλδ πρέπει... Αν αυτή είναι ποιότητα τότε θα κλάψετε αν βάλω photo από nexus 6p της 3ετιας μιας και κάποιος είπε κάτι για παλιότερα μοντέλα...

 

https://flic.kr/p/26m4uny

 

https://flic.kr/p/25jP2Ku

 

https://flic.kr/p/26m4WNj

 

 

Edit: Οι photo θα κατέβουν σε καμια βδομάδα μιας και τις ανέβασα στα γρήγορα μόνο για να δουν κάποιοι που λένε για παραπληροφόρηση την απαράδεκτη διαχείριση χρωμάτων, λεπτομέρειας και θορύβου. Και btw, η συσκευή ήταν ακριβώς από πάνω, δλδ σε απόσταση μισό μέτρο.

 

Απαράδεκτη φωτογραφία. Σαν ανεστιαστη είναι, που έκανες ταπ; μου κάνει εντύπωση βέβαια μιας και έχω δει πολλά καλά δείγματα στο νημα με τις συγκρίσεις. Αν θες πέρνα τες και κει που υπάρχουν άτομα που ξέρουν κάτι παραπάνω κι επίσης μιας και έχεις και το 6p κάνε αν θες κι ένα συγκριτικό για να αποδείξεις αυτό που λες.

 

Αν και αυτό το point and shoot που λες με βάζει λίγο σε σκέψεις γιατί πολλοί εννοούν ότι είναι Λουκι Λουκ και περιμένουν και θαύματα, αλλά τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη φωτογραφία. Σαν ανεστιαστη είναι, που έκανες ταπ; μου κάνει εντύπωση βέβαια μιας και έχω δει πολλά καλά δείγματα στο νημα με τις συγκρίσεις. Αν θες πέρνα τες και κει που υπάρχουν άτομα που ξέρουν κάτι παραπάνω κι επίσης μιας και έχεις και το 6p κάνε αν θες κι ένα συγκριτικό για να αποδείξεις αυτό που λες.

 

Αν και αυτό το point and shoot που λες με βάζει λίγο σε σκέψεις γιατί πολλοί εννοούν ότι είναι Λουκι Λουκ και περιμένουν και θαύματα, αλλά τέλος πάντων.

Έτσι ακριβώς. Αν και η πρώτη σωνεται κάπως γιατί μάλλον εστίασε στην χαρτοπετσέτα, ή κάπου προς τα εκεί.

Αυτό το βγάζω και κάνω κλικ στο πουθενά, είναι κάπως..... (Χωρίς ταπ κάπου, δηλαδή)

 

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω και στους δύο. Δεν έκανα επίτηδες πουθενά manual focus. Ακριβώς αυτό ήταν το νόημα. Φωτό των δευτερολέπτων και όχι όπως είπα "photo shooting". Αλλά, και είναι μεγάλο αλλά, γι αυτό έβγαλα και με scene detection. Δλδ, αναγνώρισε ότι πρόκειται για φαγητό. Στη δική μου λογική, αυτόματα αυτό σημαίνει ότι έκανε focus πάνω στο καρπούζι (ναι, καρπούζι είναι, όχι ντομάτες :)), οπότε ακόμα και αν οι άλλες είναι, ας πούμε, ανεστίαστες, η τελευταία σίγουρα είναι απ το ίδιο το AI του Mate.
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Όταν θες επίπεδο φωτογραφίας nexus 6p και ειδικά πορτραίτα, τότε δεν πας σε mate. Κι η γυναίκα μου τις ίδιες απαιτήσεις είχε από φωτογραφία και οι λύσεις ήταν τα pixel (τα οποία μόνο ταπεινά δεν είναι) και τα HTC u11/plus (της πήρα το u11 και είναι πανευτυχής). Μια έρευνα αγοράς δε βλάπτει και όταν κάποιος είναι μέλος σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει δικαιολογία.
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω και στους δύο. Δεν έκανα επίτηδες πουθενά manual focus. Ακριβώς αυτό ήταν το νόημα. Φωτό των δευτερολέπτων και όχι όπως είπα "photo shooting". Αλλά, και είναι μεγάλο αλλά, γι αυτό έβγαλα και με scene detection. Δλδ, αναγνώρισε ότι πρόκειται για φαγητό. Στη δική μου λογική, αυτόματα αυτό σημαίνει ότι έκανε focus πάνω στο καρπούζι (ναι, καρπούζι είναι, όχι ντομάτες :)), οπότε ακόμα και αν οι άλλες είναι, ας πούμε, ανεστίαστες, η τελευταία σίγουρα είναι απ το ίδιο το AI του Mate.

Photo shooting το να πατήσεις με το δάχτυλο σ ένα σημείο;; χάχα... Ε σε ότι κινητό κι αν το κάνεις αυτός, η εστίαση είναι θέμα τύχης. Καρπούζι είναι αλλά και πάλι σε τόσο μικρές αποστάσεις με τέτοια διαφράγματα παίζει ρόλο σε ποιο σημείο θα εστιάσεις. Το AI δεν ξέρω αν κάνει και φοκους να σου πω την αλήθεια. Τεσπα... Ο καθένας όπως βλέπει τη φωτογραφία αλλά αυτό το σετ φωτογραφιών ήταν άστοχο κατ εμέ και όχι ικανό για εξαγωγή συμπεράσματων. Κατά τ άλλα αυτό το καρπούζι μας πλήγωσε εμάς που δεν έχουμε ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν θες επίπεδο φωτογραφίας nexus 6p και ειδικά πορτραίτα, τότε δεν πας σε mate. Κι η γυναίκα μου τις ίδιες απαιτήσεις είχε από φωτογραφία και οι λύσεις ήταν τα pixel (τα οποία μόνο ταπεινά δεν είναι) και τα HTC u11/plus (της πήρα το u11 και είναι πανευτυχής). Μια έρευνα αγοράς δε βλάπτει και όταν κάποιος είναι μέλος σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει δικαιολογία.

 

Κάπου μπερδεύετε τα πράγματα μήπως? 1ον, όταν βγαίνουν όλα τα reviews και μιλάνε για τοπ φωτογραφική κτλ κτλ και βλέπεις τέτοιο θόρυβο και τέτοια διαχείριση λεπτομέρειας και χρωματικών αποδόσεων, τότε δε φταίει η έρευνα. 2ον, είδατε πουθενά να μιλάω για HDR+ ? Στο παρελθόν έχω μιλήσει, αλλά ξέρω πολύ καλά ότι προφανώς δεν περίμενα HDR+. 3ον, το αν έχω ή δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς και πόσο κάνω γενικότερα, άστο να το ξέρω εγώ. 4ον, εφόσον δίνει κάποιος 800ε, με τέτοια "reviews", είναι αδικαιολόγητα τα "αν ήθελες πορτραίτα πήγαινες σε Nexus/Pixel κτλ", "αν ήθελες landscapes πήγαινες σε Samsung", "αν ήθελες bokeh πήγαινες σε iPhone"...

 

Πραγματικά απορώ... Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Έβαλα ένα μικρό δείγμα και μάλιστα από ένα scene που αναγνώρισε το AI υποτίθεται, και το οποίο ΔΕΝ είναι πορτραίτο, και μου λέτε για εστίαση και πορτραίτα...

 

Γιατί απλά δεν παραδεχόμαστε ότι τελικά δεν άξιζε τα λεφτά του (μιλάω για την official τιμή και όχι για τις προσφορές), και χρειάζεται πολλές διορθώσεις ? Γιατί απλά δε λέμε ότι μάλλον τα "επίσημα" reviews από κάπου "μπαζουν" σε ότι έχει να κάνει με τη κάμερα? Και ξαναλέω για πολλοστή φορά. Πιστεύω το αποτέλεσμα έχει να κάνει με software και όχι με hardware. Οπότε όπως κάποιος προείπε η Huawei ακολουθεί λάθος τακτική.

 

Όταν σου δημιουργούνται τέτοιες προσδοκίες, περιμένεις αποτέλεσμα. Όταν βλέπεις τέτοιο αποτέλεσμα, απογοητεύεσαι λόγω των προσδοκιών. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν ανήκει στα τοπ κινητά και με μια αξιοπρεπή προς τα πάνω κάμερα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Photo shooting το να πατήσεις με το δάχτυλο σ ένα σημείο;; χάχα... Ε σε ότι κινητό κι αν το κάνεις αυτός, η εστίαση είναι θέμα τύχης. Καρπούζι είναι αλλά και πάλι σε τόσο μικρές αποστάσεις με τέτοια διαφράγματα παίζει ρόλο σε ποιο σημείο θα εστιάσεις. Το AI δεν ξέρω αν κάνει και φοκους να σου πω την αλήθεια. Τεσπα... Ο καθένας όπως βλέπει τη φωτογραφία αλλά αυτό το σετ φωτογραφιών ήταν άστοχο κατ εμέ και όχι ικανό για εξαγωγή συμπεράσματων. Κατά τ άλλα αυτό το καρπούζι μας πλήγωσε εμάς που δεν έχουμε ακόμα!

 

Το θέμα δεν είναι να δούμε πως συμπεριφέρεται η κάμερα και το software σε πραγματικές συνθήκες? Προφανώς και συνήθως κάνουμε manual focus. Αλλά έκανα ενα πειραματισμό με τη κάμερα. HDR, no scene, scene detected. Τι να το κάνω αν κάνουμε τελικά εκπτώσεις και στα scenes? Αυτό δε μου "πούλησε" η Huawei? Υποτίθεται ότι το scene detection εφαρμόζει τις κατάλληλες ρυθμίσεις για αυτό που χει αναγνωρίσει, εφόσον λοιπόν το αναγνώρισε, δεν έκανε και focus? Μου φαίνεται παράλογο το αντίθετο.

 

Κατά τ άλλα, δε χάνεις και τίποτα απο κολοκυθοκάρπουζο :)

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το s7 egde και μετά το iPhone x πριν το mate 10 pro.. Το p20 με το notch και το κουμπί κάτι μου θυμίζει και τα δύο μαζί :) ελπίζω το επόμενο mate pro να μην έχει τπτ από τα δύο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το s7 egde και μετά το iPhone x πριν το mate 10 pro.. Το p20 με το notch και το κουμπί κάτι μου θυμίζει και τα δύο μαζί :) ελπίζω το επόμενο mate pro να μην έχει τπτ από τα δύο

 

 

Πάω και στοίχημα οτι θα έχει notch.

 

 

Πραγματικά απορώ... Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Έβαλα ένα μικρό δείγμα και μάλιστα από ένα scene που αναγνώρισε το AI υποτίθεται, και το οποίο ΔΕΝ είναι πορτραίτο, και μου λέτε για εστίαση και πορτραίτα...

 

Μάλλον πρέπει να τα ψαξεις λίγο καλύτερα τα σχετικά με το κάδρο σου και το τι ακριβώς θέλεις να φωτογραφήσεις. Πάντα κάπου πρέπει να εστιάσεις.

 

Ασε τα ΑΙ και τις αλλες παπ...ιες. Ειναι, αν μη τι άλλο, ελέγξιμο το τι ακριβώς κάνουν, σε σχέση με αυτό που λένε οτι κανουν.

Ομως είναι τυχαίο που όλοι σου λέμε για συγκεκριμένες συσκευές? Και στις DSLR ακόμη, έχεις διάφορους φακούς για διάφορες περιπτώσεις. Δεν κανουν όλοι για όλα και ο καθένας έχει και τις ιδιαιτερότητες του σε διάφορες παραμέτρους της φωτογραφίας. Και εδώ έχεις software που αποδίδει καλύτερα σε κάποιες περιπτώσεις από κάποιο άλλο.

Βλέπεις τι θέλεις, ψάχνεις ποια συσκευή σε καλύπτει και την παίρνεις. Το σκεπτικό οτι κάνει 1000 ευρώ, επομένως τα κάνει ολα τέλεια, το ειδες και μόνος σου οτι δεν ισχύει.

 

Αυτό που δεν δέχομαι όμως είναι οτι ποτέ δεν φταίμε εμείς. Εμείς είμαστε πάντα σωστοί και πάντα το πρόβλημα είναι αλλού. Όχι οτι δεν το ψαξαμε εμείς σωστα.

 

Τες πα, το δεδομένο είναι οτι η συγκεκριμένη κάμερα δεν καλύπτει τις ανάγκες σου και αυτό που χρειάζεται κυρίως. Εκεί εστίασε και ρώτα και στο ανάλογο νήμα, τα παιδιά. Υπάρχει εμπειρία, υπάρχει γνώση και θα σε κατευθύνουν προς αυτό που χρειάζεσαι.

 

Αυτά απο εμένα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

https://www.flickr.com/photos/164094565@N05/shares/8kH9gi

Παιδιά πρώτη φορά το κάνω δοκίμασα να ανεβάσω τις φωτογραφίες στο flickr και ύστερα εδώ. Δεν ξέρω αν τα έχω καταφέρει.

Εάν τα έχω καταφέρει να κάνετε ζουμ πάνω στις φωτογραφίες και δείτε αυτό που έχω γράψει σε προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Πάω και στοίχημα οτι θα έχει notch.

 

 

 

 

Μάλλον πρέπει να τα ψαξεις λίγο καλύτερα τα σχετικά με το κάδρο σου και το τι ακριβώς θέλεις να φωτογραφήσεις. Πάντα κάπου πρέπει να εστιάσεις.

 

Ασε τα ΑΙ και τις αλλες παπ...ιες. Ειναι, αν μη τι άλλο, ελέγξιμο το τι ακριβώς κάνουν, σε σχέση με αυτό που λένε οτι κανουν.

Ομως είναι τυχαίο που όλοι σου λέμε για συγκεκριμένες συσκευές? Και στις DSLR ακόμη, έχεις διάφορους φακούς για διάφορες περιπτώσεις. Δεν κανουν όλοι για όλα και ο καθένας έχει και τις ιδιαιτερότητες του σε διάφορες παραμέτρους της φωτογραφίας. Και εδώ έχεις software που αποδίδει καλύτερα σε κάποιες περιπτώσεις από κάποιο άλλο.

Βλέπεις τι θέλεις, ψάχνεις ποια συσκευή σε καλύπτει και την παίρνεις. Το σκεπτικό οτι κάνει 1000 ευρώ, επομένως τα κάνει ολα τέλεια, το ειδες και μόνος σου οτι δεν ισχύει.

 

Αυτό που δεν δέχομαι όμως είναι οτι ποτέ δεν φταίμε εμείς. Εμείς είμαστε πάντα σωστοί και πάντα το πρόβλημα είναι αλλού. Όχι οτι δεν το ψαξαμε εμείς σωστα.

 

Τες πα, το δεδομένο είναι οτι η συγκεκριμένη κάμερα δεν καλύπτει τις ανάγκες σου και αυτό που χρειάζεται κυρίως. Εκεί εστίασε και ρώτα και στο ανάλογο νήμα, τα παιδιά. Υπάρχει εμπειρία, υπάρχει γνώση και θα σε κατευθύνουν προς αυτό που χρειάζεσαι.

 

Αυτά απο εμένα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Ίσως δεν έχεις ακολουθήσει απ την αρχή το νήμα. Αν δεις άλλα μηνύματα μου ίσως καταλάβεις καλύτερα την άποψη μου, η οποία σε γενικές γραμμές είναι ότι είναι συσκευαρα από άποψη hardware, αλλά πάσχει λόγω του emui, της ίδιας της Huawei με το support, και με την κάμερα στο κομμάτι θορύβου και λεπτομέρειας. Τα έχω εκφράσει απ την αρχή και δεν αλλάζει η γνώμη μου εκτός αν δω βελτιώσεις με updates...

 

Δεν είμαι φωτογράφος, οπότε δεν εστιάζω σε συγκεκριμένα κάδρα κατ ουσίαν. Είμαι απλός χρήστη οπότε τα κάδρα μου είναι γενικά. Κυρίως το παιδί μου, κάποια τοπία, και προφανώς διάφορες εκδηλώσεις. Κοινώς, ότι οι περισσότεροι απλοί χρήστες. Δεν θα κάτσω να διαλέξω συσκευή κινητού βάση αυτού που λες. Κοιτάζω το σύνολο και δυστυχώς η συγκεκριμένη συσκευή μετά από 5 μήνες βλέπω ότι δε μου κάνει, πέραν της μπαταρίας. Αν δεις άλλα μηνύματα μου θα δεις διάφορα θέματα που έχω. Δυστυχώς όμως, δεν μπορώ να αλλάξω συσκευή όπως κάποιοι από εσάς.

 

Την κάμερα του κινητού εγώ τη χρησιμοποιώ ως point and shoot, προφανώς με manual focus κυρίως σε πορτραίτα. Ξαναειπα, οπότε θελω manual settings, παίρνω την dslr μου και "παίζω". Ο περισσότερος κόσμος αυτό θέλει από ένα κινητό. Auto, point, shoot. Η συσκευή πάσχει σε αυτό. Και δυστυχώς, όχι δεν φταίω εγώ. Θα έφταιγα εγώ αν τράβαγα σε manual και δεν με ικανοποιούσε το αποτέλεσμα...

 

Ούτε μπορείς να λες οτι φταίω εγώ επειδή δεν έψαξα αρκετά τη συσκευή πριν τη πάρω. Τη πήρα μόλις σχεδόν κυκλοφόρησε, προφανώς βλέποντας reviews και αναλύοντας τα χαρακτηριστικά της. Δεν είδα πουθενά να λέει κανείς τότε "αν θες πορτραίτα πάρε pixel, αν θες εκείνο πάρε το άλλο ή αν θες το παραλλο." Γιατί προφανώς αυτό θα σήμαινε ότι δεν είναι το καλύτερο. Τα 800, 900, 1000 τα δίνεις για το σύνολο, όχι για τη κάμερα, σε ένα κινητό. Και όταν παίρνεις ναυαρχίδα, τότε είναι απαράδεκτο να κάνουμε τέτοιες "εκπτώσεις" και να κάνουμε διαχωρισμούς ανάλογα με 20 διαφορετικά πράγματα. Αλλιώς τι νόημα έχουν οι συγκρίσεις.

 

Τις συγκεκριμένες φωτό τις έβαλα για να δείξω ότι πάσχει σε συγκεκριμένα θέματα. Προφανώς μετά από 5 μήνες χρήσης, το έχω τεσταρει διεξοδικά και ξέρω τι λέω. Γι αυτό λέω ότι ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει απ την αρχή. Δεν ψάχνομαι για το τι θα κάνω, ή πως να το λύσω. Και γι αυτό είπα ότι πλέον που το παίρνει περισσότερος κόσμος, βλέπει τα μειονεκτήματα του. Τυχαίο και αυτό?

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Βάζω κι εγώ μερικές... Φωτογραφίες, περιμένω εντυπώσεις.Πάντως εγώ πιστεύω πως χάνει από το s9+ και το pixel2, τέλος παντων δεν με νοιάζει από ποιο χάνει η κερδίζει στην κάμερα, με νοιάζει να τραβάει καλές φότος, θέλει πολύ ψάξιμο η κάμερα, δεν είναι απλά βάζουμε auto και τέλος.

https://flic.kr/p/GL3Ruv

https://flic.kr/p/2547ZKP

https://flic.kr/p/26pTrZn

https://flic.kr/p/26mmwrj

https://flic.kr/p/23Ebdch

https://flic.kr/p/25k7z4h

https://flic.kr/p/2546MCV

https://flic.kr/p/GL2o7g

https://flic.kr/p/2546DH6https://flic.kr/p/25k6AyU

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

off_d αν θες δοκιμασε να τραβηξεις στο manual αλλα με ολες τις ρυθμισεις στο αυτοματο. Αν δεν κανω λαθος το software επεμβαινει λιγοτερο.

 

Κατα τ αλλα διαφωνω μαζι σου σε καποια αλλα οκ. Αυτο το Point and shoot χωρις ταπ με ξεπερναει. Αν δεν θελουμε να κανουμε ουτε ταπ "γιατι θα μας φαει χρονο και κοπο" καλυτερα να το παρατησουμε το σπορ και ας τραβαει αλλος τις φωτογραφιες. Επισης οταν μιλαμε για φωτογραφια καλως ή κακως ειναι ολα αυτα μεσα, οποτε το "τραβαω στο αυτοματο και δεν θελω να κουνησω το δαχτυλακι μου" δεν ισχυει. Σε καθε συσκευη θα βρεις λαθη στο αυτοματο τα οποια διορθωνονται ευκολα ομως. Στο U11 με την εξαιρετικη καμερα, υπερεκθετει λιγο, το Pixel δεν βγαζει καθολου manual με οτι περιορισμους εχει αυτο, το X επισης για το manual αλλα και πολυ μετριες βραδινες κτλ κτλ. Ο καθενας λεει την αποψη του προφανως, αλλα οταν λεμε την αποψη μας για κατι, το "βαριεμαι να κανω εστω και ταπ" δεν ειναι τεκμηριωμενη αποψη ουτε και βοηθαει καποιον που θελει να δει αντικειμενικα ποσο καλη ειναι η καμερα του.

 

Kabalos πραγματικα πολυ κακες φωτογραφιες. Εχω το P10+ τωρα, και τετοιο αποτελεσμα με τοσο αθλιο bokeh δεν εχω παρει ΠΟΤΕ! Δεν ξερω πως τα καταφερες αλλα με εντυπωσιασες! Παντου μπαλωματα ειναι...Ψαξε λιγο πως λειτουργει το Wide aperture που χρησιμοποιησες απ οτι βλεπω μιας και σιγουρα κατι πηγε πολυ λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω κι εγώ μερικές... Φωτογραφίες, περιμένω εντυπώσεις.Πάντως εγώ πιστεύω πως χάνει από το s9+ και το pixel2, τέλος παντων δεν με νοιάζει από ποιο χάνει η κερδίζει στην κάμερα, με νοιάζει να τραβάει καλές φότος, θέλει πολύ ψάξιμο η κάμερα, δεν είναι απλά βάζουμε auto και τέλος.

https://flic.kr/p/GL3Ruv

https://flic.kr/p/2547ZKP

https://flic.kr/p/26pTrZn

https://flic.kr/p/26mmwrj

https://flic.kr/p/23Ebdch

https://flic.kr/p/25k7z4h

https://flic.kr/p/2546MCV

https://flic.kr/p/GL2o7g

https://flic.kr/p/2546DH6https://flic.kr/p/25k6AyU

 

Κι όμως, το 90% του κόσμου αυτό κάνει, και αυτό είναι στη τελική η κάμερα ενός κινητού. Auto και τέλος. Εκτός ξαναλέω αν είσαι επαγγελματίας... Ειλικρινά τι ποσοστό φωτογραφιών βγάζετε σε manual?

 

Είσαι ικανοποιημένος απ'το αποτέλεσμα? Γιατί και στις δικές σου βλέπω όσα περιγράφω παραπάνω. Λεπτομέρεια, θόρυβος προβληματικά. Βέβαια έχεις πολλές με wide aperture το οποίο έχω παρατηρήσει ότι δημιουργεί αλλοιώσεις...

 

Edit: Με ξεπερνά που λέτε συνεχώς για το "TAP" (κοινώς manual focus). Έχετε υπεραπλουστεύσει το MF και θεωρείτε ότι είναι πανάκεια ενώ στη πραγματικότητα η χρήση του "tap" είναι πολύ συγκεκριμένη και σε συγκεκριμένα θέματα. Επίσης, ξαναλέω, ο λόγος που στις δικές μου δεν εκανα MF ήταν συγκεκριμένος. Πουθενά δεν ανέφερα οτι τραβάω γενικά χωρίς tap πάντα και παντού. Αλλά βλέπουμε και τις παραπάνω φωτό και των δύο, στις οποίες έχουν θέματα που δε χρειάζονται tap και τα αποτελέσματα είναι προβληματικά. Σας βάζουμε παραδείγματα και επιμένετε... Τι άλλο να πούμε πια..

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν το κόβω να παίζει ρόλο.

Περισσότερο τα 2+3 βλέπω σαν λύση.

Πάντως έως τώρα, τίποτα! Ησυχία! Μια χαρά, μιλάμε!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Φαίνεται όντως να δουλεύει. Βέβαια για να κάνεις το δεύτερο, πρέπει να απενεργοποιήσεις την επαλήθευση 2 βημάτων. Αλλιώς δεν εμφανίζει την επιλογή.

Το δοκίμασα κάνοντας και τα τρία. Θα δοκιμάσω μόνο με το 2 + 3.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα εστιάζω στο auto και βγάζω πολύ καλές φωτογραφίες. Έχει και ρύθμιση, ώστε πατώντας μόνο στην εστίαση να πάρει αμέσως μετά φώτο. Ακριβώς αυτό εγώ θεωρώ Point and shoot.

Αν θελήσω να την βγάλω χάλια την φώτο, μπορώ άνετα να το κάνω.

Σεβαστή η άποψη καθενός πάντως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα εστιάζω στο auto και βγάζω πολύ καλές φωτογραφίες. Έχει και ρύθμιση, ώστε πατώντας μόνο στην εστίαση να πάρει αμέσως μετά φώτο. Ακριβώς αυτό εγώ θεωρώ Point and shoot.

Αν θελήσω να την βγάλω χάλια την φώτο, μπορώ άνετα να το κάνω.

Σεβαστή η άποψη καθενός πάντως

 

Δλδ σε φωτό με τοπία όπως τα παραπάνω, που θα εστίαζες?

 

Επίσης, απ τη μία εκθειάζεται το software και το AI κι απ την άλλη λέτε να μην το χρησιμοποιούμε. Γιατί ουσιαστικά αυτό λέτε, εφόσον έχει κάνει detect κάποιο scene και παρ όλα αυτά λέτε πάλι να κάνουμε tap. Τι διάολο έκανε detect τότε αν δεν έκανε στο "θέμα" (κοινώς εκεί που θα έκανες tap).

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται όντως να δουλεύει. Βέβαια για να κάνεις το δεύτερο, πρέπει να απενεργοποιήσεις την επαλήθευση 2 βημάτων. Αλλιώς δεν εμφανίζει την επιλογή.

Το δοκίμασα με κάνοντας και τα τρία. Θα δοκιμάσω μόνο με το 2 + 3.

Να σου πω την αλήθεια δεν το εψαξα παραπάνω. Και εγώ έχω κάνει και τα τρεία και απο τότε δεν μου το έχει ξαναβγάλει.

Αλλα και να το βγάλει όμως και πάλι, εντάξει καμία σχέση. Άλλο μια φορά στις 2-3 μέρες και άλλο να το πετάει κάθε 5 λεπτα.

 

Την εφαρμογή gmail πάλι δεν την χωνευω με τίποτα. Αυτή η ασπριλα με τα κόκκινα, πορτοκαλιά κλπ, με την καμια δηλαδή.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν το εψαξα παραπάνω. Και εγώ έχω κάνει και τα τρεία και απο τότε δεν μου το έχει ξαναβγάλει.

Αλλα και να το βγάλει όμως και πάλι, εντάξει καμία σχέση. Άλλο μια φορά στις 2-3 μέρες και άλλο να το πετάει κάθε 5 λεπτα.

 

Την εφαρμογή gmail πάλι δεν την χωνευω με τίποτα. Αυτή η ασπριλα με τα κόκκινα, πορτοκαλιά κλπ, με την καμια δηλαδή.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το πρόβλημα αυτό δεν το είχα στην αρχή. Τον τελευταίο μήνα μου το εμφάνισε.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...