Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία χαρά τά γράφεις.σε ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σέ σχέση με το samsung galaxy s8+ τι διαφορά έχει?

 

Το mate έχει καλύτερο ήχο. μεγαλύτερες μνήμες. είναι δικαρτο

Λίγο χειρότερη οθόνη κ λίγο πιο μικρή από s8 plus..

Αδιάβροχα κ τα δύο αλλά το s8 έχει ip68 ενώ το mate ip67 χάνει λίγο εδώ

Καλύτερη μπαταρία σίγουρα στο mate αλλά αξιόλογη κ στο s8plus

Διπλή κάμερα στο mate πίσω για θόλωμα σε πορτραίτο και ζουμ

Στο s8 plus έχει μια κάμερα αλλά με το gcam της Google θολώνει πολύ καλά

Σαν να έχεις δύο κάμερες

Σε σελφι δεν μου άρεσε το mate αλλά το είδα για λίγο..

Σε βίντεο νομίζω υστερεί κάπως το huawei

Λόγω των 6 gb ram κρατάει παραπάνω εφαρμογές λογικά ανοιχτές το mate

Το mate αποτι διαβάζω απτά παιδιά εδώ έχει κάποια προβλήματα σταθερότητας αλλά είναι θέμα χρόνου να διορθωθούν με κάποιο update της Huawei

Πιστεύω να σε βοηθήσα έστω λιγάκι αποτι διαβάζω συχνά εδώ μέσα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για πείτε μου κάτι. Και στο P10 lite και στο Mate 10 που έχω σε πάρα πολλές επαφές έχω φωτογραφία άλλοτε βγάζει μία μικρή φωτογραφία όταν με καλούν και άλλοτε βγάζει όλη την οθόνη γιατί γίνεται αυτό;;; Πολλές φορές Μάλιστα στην ίδια επαφή μου βγάζει άλλοτε μικρή φωτογραφία και άλλοτε όλη την οθόνη. Σε οποιαδήποτε άλλη μάρκα κινητού που είχα δεν μου το έκανε αυτό μόνο στα Huawei.

 

Και γω το έχω παρατηρήσει αυτό. Ιδέα δεν έχω βέβαια γιατί συμβαίνει

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πάτησες, απλά είναι άλλο μοντέλο, για το οποίο δεν ξέρω πόσο καλό είναι. Εγώ πήρα αυτό σε διάφανο https://www.aliexpress.com/item/Mofi-for-Huawei-Mate-10-Mate-10-Pro-3D-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Huawei-Mate/32848001300.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.E9qGnm , γιατί η συσκευή μου είναι σε μπλε
Στο κινητό έχεις θήκη; Δεν ανασηκώνει το τζαμάκι στις άκρες;
Link to comment
Share on other sites

Είχα mate 8 πολύ ευχαριστημένος και πριν 10 μέρες ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα με τα παιδιά που ρώτησαν mate 10 pro ή S8+... τα κινητά φυσικά είναι πολύ κοντά αλλά διάλεξα με τα εξής κριτήρια τα πιο σημαντικά για μένα και πιστεύω για τον περισσότερο κόσμο την οθόνη, μπαταρία, software, κάμερα και φυσικά τα χρήματα, τώρα με πια σειρά προτεραιότητας αυτό είναι θέμα επιλογής. Με αυτά τα κριτήρια λοιπόν πήγα S8+, το mate 10 στο μόνο που σίγουρα υπερτερεί 100% είναι η μπαταρία αν και το s8+ έχει αρκετά καλή, στο θέμα της κάμερας όπως λένε και τα παιδιά αλλά το δούλεψα και γω το mate 10 θέλει manual για να δείξει τα δόντια του στο auto δουλεύει καλά αλλά υστερεί απ το S8 ειδικά στις βραδυνές. Στο software η αλήθεια είναι ότι η Huawei είναι πίσω μπορεί να μην έχει lag αλλά έχει ακόμα πολλά θέματα να λύσει. και πάμε και στην οθόνη όταν έβαλα τα δύο κινητά δίπλα δίπλα τότε είναι που αποφάσισα σίγουρα 100% πιο θα πάρω, αυτό που κάποιοι λένε οτι το mate έχει λίγο υποδεέστερη οθόνη απ το S8 δεν ισχύει είναι πολύ πολύ πιο υποδεέστερη, έβαλα τα κινητά δίπλα δίπλα να παίζουν ακριβώς τα ιδια πράγματα με την φωτεινότητα απ το πιο χαμηλό ως το πιο υψηλό και το mate έπασχε παντού σε χρώματα, σε φωτεινότητα, σε ευκρίνεια, ήτανε σαν να κοίταγες οθόνη 3 χρόνων πίσω. Αν έχεις μόνο του το mate λες εντάξει ωραία οθόνη αλλά μόλις πιάσεις το Samsung τότε λες ουάου. επίσης το S8 έχει headphone jack και παίρνει επέκταση μνήμης αλλά χάνει σε ήχο. Τέλος το S8+ είναι και 120 ευρώ φθηνότερο. Άρα για μένα αν εξαιρέσεις την μπαταρία σχεδόν σε όλες τις βασικές κατηγορίεςτο S8+ είναι ένα click καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το Galaxy S8+ μου...

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά το acr δεν γραφει σωστα μόνο εξερχόμενες κλήσεις καταγράφει καμία εισερχόμενη δεν μου έχει γράψει μετά την αλλαγή από αυτόματο σε MIC. Ξέρετε άλλη εφαρμογή ηχογράφησης που να είναι αξιόπιστη;;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά το acr δεν γραφει σωστα μόνο εξερχόμενες κλήσεις καταγράφει καμία εισερχόμενη δεν μου έχει γράψει μετά την αλλαγή από αυτόματο σε MIC. Ξέρετε άλλη εφαρμογή ηχογράφησης που να είναι αξιόπιστη;;

Ούτε σε μένα γράφει που έχω s9+, μάλλον πρόβλημα της oreo, στείλε παράπονα σε huawei, το έκανα και εγώ στη Samsung

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά τά γράφεις.σε ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σέ σχέση με το samsung galaxy s8+ τι διαφορά έχει?

 

Εκτός από αυτά που γράφει ο φίλος πιο πάνω εγώ θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής: το Mate είναι δίκαρτο το S8 Plus όχι, το Mate έχει Σαφώς ανώτερο σήμα στις κλήσεις από το S8 Plus, πολύ καλύτερο αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων, ίσως τον κορυφαίο αυτή τη στιγμή και σε πολύ σωστή θέση, και θύρα υπερύθρων. Το S8 Plus από τη μεριά του έχει Iris scanner, και αναγνώριση προσώπου. Εγώ έχω το κινητό κοντά ένα μήνα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό προβλημα εξαιρείται μόνο η εφαρμογή ηχογράφησης acr η οποία δεν δουλεύει σωστά. Εννοείται lag μηδέν. Μακάρι βέβαια να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την ιστορία μου. Πρώην κάτοχος Mate 9 ημουν σε αναζήτηση κινητού επι 2 μήνες. Μετα απο πολυυυυ ψαξιμο και διάβασμα κατέληξα στο εξής. Όποιο καινούριο κινητό και να έπαιρνα καπου θα εχανα κάπου θα κέρδιζα. Κατέληξα σε 2. Mate 10 pro ή oneplus 5t. Παλιός fun samsung, αλλά εκει δεν ξαναγυρνάω προς το παρόν. Ναι φοβερη οθόνη αλλά τι να την κάνω την 2k αν πρέπει να το γυρισω σε fhd για να πιάσω τις επιδόσεις μπαταρίας των άλλων; Γιατί να δώσω ενα σκασμό λεφτα και μετα απο 3 μήνες να εχω αυτη την καθυστέρηση (ανεπαίσθητη πολλες φορές, με ενοχλεί δε όμως οταν εχω δουλέψει και άλλα κινητά). Design, είναι υποκειμενικό, οπότε μπαταρία, εμπειρία χρήσης και μια αξιοπρεπεστατη κάμερα ήταν τα βασικά μου κριτήρια. Επέλεξα oneplus 5t και ειλικρινά δεν το πιστευα ότι θα μπορούσα να εχω τοσο καλυτερη εμπειρία χρήσης ερχόμενος απο huawei. Τα δούλεψα προχτές μαζι και τα 2 και τι να πω.. Ναι φοβερό του 10pro αλλα το oneplus είναι από άλλο πλανήτη. Μπαταρία φοβερή παρόλο που εχει μικρότερη, κάμερα μπορώ να πω οτι σε φως με auto hdr παλι το oneplus καλύτερο. Σε χαμηλό φωτισμό ισως το mate 10 ελαφρως καλύτερο. Οθόνη... Oneplus. Πάντως έχασα υπέρυθρες αλλά δεν μπορούμε να τα εχουμε όλα. Όποιο καινουριο κινητο κ πάρει κανείς θα είναι φοβερό αφου τα specs και οι επιδόσεις εχουν παει στον Θεό. Τι σου κανει περισσότερο κλικ ειναι το θέμα. Δεν υπάρχει αντικειμενικά καλύτερο ή χειρότερο. Συγνώμη για το σεντονι. Enjoy τα εργαλεία σας όλοι!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλάβεις το mofi πες εάν έχει κόλλα σε όλο το τζαμακι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχω τοποθετήσει εδώ και μια εβδομάδα και η εφαρμογή του είναι πολύ καλή σε όλη την πρόσοψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο κινητό έχεις θήκη; Δεν ανασηκώνει το τζαμάκι στις άκρες;

 

Θήκη έχω αυτή:https://www.aliexpress.com/item/MUXMA-sFor-Huawei-Mate-10-Pro-Lite-Case-360-Full-Body-Protection-Phone-Cases-For-Huawei/32845962408.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.JgpMGF, η οποία με προστάτεψε και κατά την πτώση που περιγράφω σε προηγούμενο post. Το τζαμάκι μένει στη θέση του μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα γράφει που έχω s9+, μάλλον πρόβλημα της oreo, στείλε παράπονα σε huawei, το έκανα και εγώ στη Samsung

Μου έλυσες την απορία 100% διότι και στο p10 Lite που έχω και έχει nugat μου γράφει κανονικά Άρα είναι πρόβλημα του Oreo και όχι του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, με εφαρμογή round corner και το κόψιμο των γωνιων σε μαύρο χρώμα υπάρχει περίπτωση να προκληθεί burn in; θεωρητικά όχι γιατί στο μαυρο σβήνουν τα led στις amoled απλά ρωτάω μήπως έχει τύχει σε κάποιον.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα απο την αναποδη

 

Δε θα χρησιμοποιεις αυτα τα oled οποτε δε θα αποδυναμωθουν με τον καιρο, κατι που θα γινει στην υπολοιπη οθονη οποτε και θα βλεπεις πιο φωτεινα χρωματα εκει περα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επαιξα λίγο με το panorama 3D. Υπέροχο πραγματικά!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρουμε face unlock?

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Νομίζω δεν θα πάρουμε γιατί δεν πρέπει να είναι θέμα software αλλά hardware. Νομίζω δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα πάρουμε γιατί δεν πρέπει να είναι θέμα software αλλά hardware. Νομίζω δεν είμαι και 100% σίγουρος.

 

Στο Mate 10 Lite δόθηκε με update και λένε ότι δουλεύει και πολύ καλά. Οπότε πιθανόν να το λάβουν και τα Pro.

Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο η διπλή κάμερα του Lite μπροστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Mate 10 Lite δόθηκε με update και λένε ότι δουλεύει και πολύ καλά. Οπότε πιθανόν να το λάβουν και τα Pro.

Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο η διπλή κάμερα του Lite μπροστά.

Είχα διαβάσει ότι θα το πάρουμε κ μεις με update . Όχι ότι το χρειάζομαι ή θα το χρησιμοποιήσω αν το έχω . Δακτυλικό αποτύπωμα είναι κορυφή . Καλός ας έρθει αν είναι

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θα μπει face unlock κανονικά στο επόμενο update όπως και πολλές διορθώσεις θα έρθουν. Το θέμα είναι πότε;

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα παιδιά έπαιξα με το manual mode της κάμερας. Το αποτέλεσμα;; Εκπληκτικό. Και εξηγούμε: έβαλα ταχύτητα κλείστρου τα 4 δευτερόλεπτα και το αποτέλεσμα ήταν μαγευτικό σε σχεδόν σκοτάδι έκανε τη νύχτα μέρα. Δεν το κρατούσα στο χέρι αλλά το είχα σε ακίνητο σημείο. Όχι μόνο έδωσε φως στην κάμερα ,αλλά και πάρα πολύ καλά χρώματα λες και ήταν ημέρα. Βέβαια πόσες φορές θα βγάλουμε φωτογραφία με αυτό τον τρόπο αλλά τουλάχιστον το manual mode είναι κορυφή.
Link to comment
Share on other sites

Την 131 την έχει πάρει κανείς χωρίς ff?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Τραγική αυτή η εταιρία με τις αναβαθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άστα να πάνε , η Samsung τώρα έδωσε Oreo

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα παιδιά έπαιξα με το manual mode της κάμερας. Το αποτέλεσμα;; Εκπληκτικό. Και εξηγούμε: έβαλα ταχύτητα κλείστρου τα 4 δευτερόλεπτα και το αποτέλεσμα ήταν μαγευτικό σε σχεδόν σκοτάδι έκανε τη νύχτα μέρα. Δεν το κρατούσα στο χέρι αλλά το είχα σε ακίνητο σημείο. Όχι μόνο έδωσε φως στην κάμερα ,αλλά και πάρα πολύ καλά χρώματα λες και ήταν ημέρα. Βέβαια πόσες φορές θα βγάλουμε φωτογραφία με αυτό τον τρόπο αλλά τουλάχιστον το manual mode είναι κορυφή.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Εγώ το είχα αφήσει στο αυτόματο στο night shot (20 δευτερόλεπτα) και πραγματικά έκανε τη νύχτα μέρα όπως γράφεις . Γενικά οι φωτό, ιδίως με τοπία, είναι εκπληκτικές. Η μόνη ένστασή μου είναι με το πορτραίτο σε χαμηλό φως, χωρίς φλας. Δε βγάζει καθαρό το πρόσωπο όπως η αντίστοιχη εφαρμογή του pixel. Έχεις παρατηρήσει και εσύ το ίδιο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την 131 την έχει πάρει κανείς χωρίς ff?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα. Εγώ δοκίμασα με ff αλλά τζίφος. Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αναβάθμιση.

Αναμένω την αναβάθμιση που θα μας περάσει την 8.1 έκδοση του oreo γιατί αυτή κάνει όλη τη διαφορά εκμεταλλευόμενη το

hardware του κινητού. Είμαι όμως απογοητευμένος με τη huawei στο θέμα της πληροφόρησης σχετικά με τα update. Τουλάχιστον οι υπόλοιπες εταιρείες θέτουν ένα χρονοδιάγραμμα με τις μελλοντικές εκδόσεις. Η huawei τηρεί σιγή ιχθύος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι όμως απογοητευμένος με τη huawei στο θέμα της πληροφόρησης σχετικά με τα update. Τουλάχιστον οι υπόλοιπες εταιρείες θέτουν ένα χρονοδιάγραμμα με τις μελλοντικές εκδόσεις. Η huawei τηρεί σιγή ιχθύος.

Το θέτουν και το τηρούν! :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...