Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ανακοίνωσε το xz3 για αυτό έπεσε η τιμή η είναι παραησαγωγης και stock γιατί έχω ακούσει απο ατομα να λενε ότι από skroutz υπάρχουν παρτίδες και refurbished

Πώς πας στην sony το ps3 και σου δίνει refurbished ps3

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θελω να το παω σε vs φαση το πράγμα να πω ότι επειδή τα δουλεύω και τα 2 κινητα σπιτι, το Nokia 8 στα 289€ ειναι λιιιγο καλύτερη πρόταση κατα τη γνωμη μου. Δεν ειναι αδιάβροχο, ουτε εχει το φοβερό slow motion video του xz1 αλλα εχει καλύτερη ανάλυση οθόνης, διπλή κάμερα και λιγο μεγαλύτερη μπαταρία (με ταχυφορτιστη στη συσκευασία). Το σημαντικότερο ειναι ομως οτι παει ενα τσικ πιο "βούτυρο" στη χρηση στα μενου και στο multitasking απ το Sony, λογικα επειδή είναι ακομη πιο vanilla το Android της Nokia. Πολυ καλα κινητα και τα 2 και απολυτα vfm στα λεφτα αυτα, απλα σας διαβαζα και ειπα να το αναφερω σε περίπτωση που κάποιος θελει να αγορασει καποιο να έχει και καμια εναλλακτική στα ιδια χρηματα.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εμπιστεύομαι μαγαζιά που έχουν αντικαταβολή στην πόρτα σου η σημείο παραλαβής κάποιο φυσικό κατάστημα οσοι ζητάνε μόνο τραπεζική κατάθεση η πιστωτική κάρτα δεν αγοράζω ένα κατάστημα το δίνει 292 και όλοι άλλοι 400 ευρώ και ξεπήδησε από το πουθενά

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεγάλη συζήτηση τέτοια διαφορά τιμής ..... Άπλα αν είναι να αγοράσει κανείς ας προσέξει....

 

Τι να προσέξεις κατάθεση η πληρωμή με πιστωτική δεν έχει αντικαταβολή αν μπορούσαν με αντικαταβολή να το αγοράσω από αυτούς και να έρθεις σπίτι μου και να πληρώσω καλός Αλλιώς είναι Δίκοπο μαχαίρι αν έρθει ότι έρθει και αν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλε και δευτερο καταστημα στα 292.
Από χθες ήταν και τα δύο . Απλά το ένα το έχει μόνο σε pink .
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θελω να το παω σε vs φαση το πράγμα να πω ότι επειδή τα δουλεύω και τα 2 κινητα σπιτι, το Nokia 8 στα 289€ ειναι λιιιγο καλύτερη πρόταση κατα τη γνωμη μου. Δεν ειναι αδιάβροχο, ουτε εχει το φοβερό slow motion video του xz1 αλλα εχει καλύτερη ανάλυση οθόνης, διπλή κάμερα και λιγο μεγαλύτερη μπαταρία (με ταχυφορτιστη στη συσκευασία). Το σημαντικότερο ειναι ομως οτι παει ενα τσικ πιο "βούτυρο" στη χρηση στα μενου και στο multitasking απ το Sony, λογικα επειδή είναι ακομη πιο vanilla το Android της Nokia. Πολυ καλα κινητα και τα 2 και απολυτα vfm στα λεφτα αυτα, απλα σας διαβαζα και ειπα να το αναφερω σε περίπτωση που κάποιος θελει να αγορασει καποιο να έχει και καμια εναλλακτική στα ιδια χρηματα.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μιας που τα εχεις και τα 2 ,ποιο ειναι καλυτερο σε φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο ?ενδιαφερομαι για ενα απο τα 2 για την συζυγο

Link to comment
Share on other sites

μιας που τα εχεις και τα 2 ,ποιο ειναι καλυτερο σε φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο ?ενδιαφερομαι για ενα απο τα 2 για την συζυγο

 

Το Nokia θα ελεγα ξεκαθαρα, εχει και OIS εξάλλου. Δες και τη γνωμη του gsmarena για τις βραδυνες ληψεις του ενος και του αλλου:

 

Sony -> https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz1-review-1656p8.php

 

Nokia -> https://www.gsmarena.com/nokia_8-review-1644p7.php

Link to comment
Share on other sites

Ένα θετικό του Sony σε σχέση με το Nokia είναι το modem, έχουν gigabit configuration από την Qualcomm.

Η Nokia έχει μικρή άδεια και κατά συνέπεια απενεργοποιημένα αρκετά χαρακτηριστικά.

Η κάμερα υπέρ του Nokia με διαφορά. Η ποιότητα κατασκευής μάλλον πάει προς Sony.

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia θα ελεγα ξεκαθαρα, εχει και OIS εξάλλου. Δες και τη γνωμη του gsmarena για τις βραδυνες ληψεις του ενος και του αλλου:

 

Sony -> https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz1-review-1656p8.php

 

Nokia -> https://www.gsmarena.com/nokia_8-review-1644p7.php

Μιλάς για auto πάντα έτσι? Γιατί αν δοκιμάσεις manual η κατάσταση αλλάζει!

Όπως θα δεις και μέσα αυτή είναι μια φωτο σε manual mode από το XZ1 μου...

Για το Auto θα συμφωνήσω τη νύχτα είναι αδύναμο πρέπει να πας σε manual ρυθμίσεις..

43535031434_bccc4398e4_c.jpg2018-08-25_10-49-58 by l200kerasia, on Flickr

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

γιατι στο εργαλειο τους (gsmarena) δε βλεπω το καλυτερο nokia οπως οι ιδιοι λενε;

αυτο εργαλειο που το εχω συγκρινει με reviews αλλα και απο φωτογραφιες χρηστων (flickr κ.α) συνηθως ειναι σωστο.

 

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9166&idPhone2=8804&idPhone3=8522

 

 

επισης το sony εχει παρα πολα καλο βιντεο στα 1080 με καλη σταθεροποιηση αλλα και ευκρινεια ακομα και στα σκοτεινα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για auto πάντα έτσι? Γιατί αν δοκιμάσεις manual η κατάσταση αλλάζει!

Όπως θα δεις και μέσα αυτή είναι μια φωτο σε manual mode από το XZ1 μου...

Για το Auto θα συμφωνήσω τη νύχτα είναι αδύναμο πρέπει να πας σε manual ρυθμίσεις..

43535031434_bccc4398e4_c.jpg2018-08-25_10-49-58 by l200kerasia, on Flickr

 

και στις manual ρυθμισεις τι ακριβως πειράζεις?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για auto πάντα έτσι? Γιατί αν δοκιμάσεις manual η κατάσταση αλλάζει!

Όπως θα δεις και μέσα αυτή είναι μια φωτο σε manual mode από το XZ1 μου...

Για το Auto θα συμφωνήσω τη νύχτα είναι αδύναμο πρέπει να πας σε manual ρυθμίσεις..

43535031434_bccc4398e4_c.jpg2018-08-25_10-49-58 by l200kerasia, on Flickr

Ναι, auto λεω και την εργοστασιακή εφαρμογη πάντα. (Για manual δεν αναφέρθηκα ουτε για Google cam που κάνει παπαδες στο Nokia 8...) Εδω ενας συμφορουμιτης εχει βαλει μια στο thread βραδυνή

 

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και στις manual ρυθμισεις τι ακριβως πειράζεις?

 

Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο... Είναι αναλόγως τη σκηνή που θες να τραβήξεις.. Δηλαδή παίζεις με κλείστρο, Iso, EV , και white balance

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, auto λεω και την εργοστασιακή εφαρμογη πάντα. (Για manual δεν αναφέρθηκα ουτε για Google cam που κάνει παπαδες στο Nokia 8...) Εδω ενας συμφορουμιτης εχει βαλει μια στο thread βραδυνή

 

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το XZ1 δε παίρνει Gcam οτι βλέπεις είναι Stock camera ..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη, όσο η Sony δεν δίνει πρόσβαση για RAW λήψεις από την κάμερα, δεν αξίζει κάποιος που είναι φίλος της φωτογραφίας να πάει σε Sony.

Ναι, μπορείς να κάνεις πολλά με το manual mode, αλλά ο αισθητήρας θα μείνει για πάντα κλειδωμένος σε ποιότητα στο τι μπορεί να κάνει το Sony Camera app.

Link to comment
Share on other sites

Δε το συζητάμε αυτό,και δε το θεωρώ φάουλ αλλά πέναλντι και αποβολή την έλλειψη raw.

Έχω ένα z5c και μακάρι να είχα raw σε έναν αισθητήρα τόσο λεπτομερή ειδικά στις ημερισιες,παπάδες θα έκανε ένας γνωστής!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραθέτω photos από την κατανάλωση της μπαταρίας , μετά από πλήρη φόρτιση . Επειδή το έχω στα χέρια μου μόλις 10 μέρες μπορείτε να μου πείτε μια γνωμη??7a7c6c35b012697f5fa0dc4e108c7b6c.jpga89bef94b0bf73a7fd567dfbd30d1bda.jpg
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλα είσαι. εγώ είμαι συνήθως στις 3-3.50 ωρες με αρκετό 4G και συνδεδεμένο μόνιμα smartwatch

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι.. Αναλόγως τη χρήση είναι από 3 έως 4:30 ώρες οθόνη.. Το 3ωρο θα το δεις με όλα ανοιχτά και λειτουργία σε πολύ φως και το 4:30 + όταν δε παίζεις πολύ 4G και γενικά το χρησιμοποιείς πιο πολύ σε μικτές συνθήκες δηλαδή σπίτι, έξω, ξανά σπίτι κτλ..

Φυσικά αν δε παίξεις μπάλα καθόλου τις εφαρμογές Social media σίγουρα θα πιάσεις και 5ωρο..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι.. Αναλόγως τη χρήση είναι από 3 έως 4:30 ώρες οθόνη.. Το 3ωρο θα το δεις με όλα ανοιχτά και λειτουργία σε πολύ φως και το 4:30 + όταν δε παίζεις πολύ 4G και γενικά το χρησιμοποιείς πιο πολύ σε μικτές συνθήκες δηλαδή σπίτι, έξω, ξανά σπίτι κτλ..

Φυσικά αν δε παίξεις μπάλα καθόλου τις εφαρμογές Social media σίγουρα θα πιάσεις και 5ωρο..

Η αλήθεια είναι ότι Facebook και messenger δεν χρησιμοποιώ . Οπότε περίμενα καλύτερα αποτελέσματα .β
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από ότι φαίνεται τα δύο μαγαζιά που το είχαν 292 το ανέβασαν και αυτά στα 393. Εγώ το τσίμπησα σε μαύρο από το ένα μαγαζί. Θα σας ενημερώσω όταν παραλάβω σχετικά με το μαγαζί και το κινητό. Αν έχετε συμβουλές για να προσέξω στη συσκευασία πριν το ανοίξω θα μου ήταν χρήσιμες!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από ότι φαίνεται τα δύο μαγαζιά που το είχαν 292 το ανέβασαν και αυτά στα 393. Εγώ το τσίμπησα σε μαύρο από το ένα μαγαζί. Θα σας ενημερώσω όταν παραλάβω σχετικά με το μαγαζί και το κινητό. Αν έχετε συμβουλές για να προσέξω στη συσκευασία πριν το ανοίξω θα μου ήταν χρήσιμες!
Μόλις έχεις την συσκευή στα χέρια σου δες το IMEI από το κουτί και μιλά με την εξυπηρέτηση της Sony να σιγουρευτεις ότι η συσκευή είναι για την ευρωπαϊκή αγορά . Αυτό στο λέω για να μην μπλέξεις σε περίπτωση που σου βγάλει κάποιο πρόβλημα .
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας γιατί παρατηρησα ότι μέσα σε 4 ώρες αναμονή, έφαγε 5% . Ήταν συνδεδεμένο μονο με το WiFi . Μου φαίνεται μεγάλη κατανάλωση .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Edited by Kanenask
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το συγκεκριμένο μαγαζί μου ακύρωσε την παραγγελία και μου επέστρεψε τα χρήματα. Προφανώς τα 292 ευρώ για xz1 ήταν λάθος του λογιστηριου τους. Το απαράδεκτο είναι ότι ο υπάλληλος προφασίστηκε "έλλειψη του προϊόντος από τον προμηθευτή" την στιγμή που μετά την παραγγελία μου άλλαξαν απλά την τιμή σε 393 και το κινητό ήταν ανεβασμένο και στο σκρουτζ και στο site τους. Η μόνη έλλειψη που είχαν ήταν σεβασμού προς τον πελάτη ενώ δεσμευσαν και τα χρήματα μου για 6 ημέρες. Λάθη συμβαίνουν και παραβλεπονται, τα ψέμματα κ η κοροϊδία όμως είναι αντιεπαγγελματισμός
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το συγκεκριμένο μαγαζί μου ακύρωσε την παραγγελία και μου επέστρεψε τα χρήματα. Προφανώς τα 292 ευρώ για xz1 ήταν λάθος του λογιστηριου τους. Το απαράδεκτο είναι ότι ο υπάλληλος προφασίστηκε "έλλειψη του προϊόντος από τον προμηθευτή" την στιγμή που μετά την παραγγελία μου άλλαξαν απλά την τιμή σε 393 και το κινητό ήταν ανεβασμένο και στο σκρουτζ και στο site τους. Η μόνη έλλειψη που είχαν ήταν σεβασμού προς τον πελάτη ενώ δεσμευσαν και τα χρήματα μου για 6 ημέρες. Λάθη συμβαίνουν και παραβλεπονται, τα ψέμματα κ η κοροϊδία όμως είναι αντιεπαγγελματισμός

 

2 δεν ηταν τα μαγαζια με 292 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...