Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευτηχως που ειναι αδιαβροχο γιατι με τοσο φτυσιμο που του κανω (για να μην το ματιασω) θα ειχε χαλασει αν δεν ηταν :)

εδω και εναμιση χρονο που το εχω ειναι..Α Ψ Ο Γ Ο ..οπως και καθε SONY κινητο που εχω παρει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πρόβλημα με την κιτρινίλα στην οθόνη είναι εκνευριστικό. Έχουμε 2 συσκευές στην οικογένεια αγορασμένες με διαφορά 7-8 μηνών. Και στις δύο εμφανίστηκε το πρόβλημα και μάλιστα σε μία που στείλαμε για αντικατάσταση, χάλασε και η καινούρια οθόνη.... :angry::angry::angry::angry:

 

Που σημαίνει οτι δεν έχουν βγάλει βελτιωμένο ανταλλακτικό. Σήμερα έφτιαξαν το δικό μου και λογικά τη δευτέρα θα μου το στείλουν. Πόσο καιρό σου κράτησε η αλλαγμένη?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είχα ένα θεματάκι με το fb ως εφαρμογή και προσπάθησα να το απεγκαταστήσω. Είδα όμως ότι σε αντίθεση με άλλα κινητά στο xz1 δεν μου δίνει αυτήν την δυνατότητα.

Συμβαίνει και σε εσάς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχει περασμένη η sony μέσα στο σύστημα και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις και όχι να την απεγκαταστήσεις εντελώς. Μόνο αν είσαι root μπορείς να την πετάξεις τελείως

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχει περασμένη η sony μέσα στο σύστημα και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις και όχι να την απεγκαταστήσεις εντελώς. Μόνο αν είσαι root μπορείς να την πετάξεις τελείως

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ψιλιάστικα. Ευχαριστώ.

Μου έσπασε τα νεύρα μετά από μια ενημέρωση μου έκανε και δεν μου εμφανίζει τώρα καθόλου τις ειδοποιήσεις και έλεγα μήπως έστρωνε με απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει οτι δεν έχουν βγάλει βελτιωμένο ανταλλακτικό. Σήμερα έφτιαξαν το δικό μου και λογικά τη δευτέρα θα μου το στείλουν. Πόσο καιρό σου κράτησε η αλλαγμένη?

 

Μερικούς μήνες... αλλά είναι εκνευριστικό, ένα τόσο καλό τηλέφωνο να έχει τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο λογικά παραλαμβάνω το κινητό από το service. Έγινε αλλαγή οθόνης, και ευτυχώς και μπαταρίας. Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το φλασάρισμα cosmote rom. Θέλω να το βάλω λόγω VoLTE περισσότερο. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία φορά χρησιμοποίησα flashtool πριν 2-3 χρόνια, οπότε είμαι διστακτικός μην brickάρει με το που το πάρω στα χέρια μου. Πρέπει να προσέξω κάτι? Έχει αλλάξει τπτ στη διαδικασία? Αν θυμάμαι καλά το μόνο π χρειάζεται είναι να ανοίξω το usb debugging απο τη συσκευή..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Cosmote ROM με Newflasher. Όλα καλά. Το ερώτημα είναι αν βγάζει κάποιο εικονίδιο όταν είναι διαθέσιμο το VoLTE όπως στα samsung που αν θυμάμαι καλά γράφει HD δίπλα στο σήμα. Επίσης μερικές εφαρμογές (συμπεριλαμβανομένου και του playstore), είχαν μπει αυτόματα σε dark mode εδώ και αρκετό διάστημα. Μετά την επαναφορά είναι σε άσπρο και σε αρκετές δεν υπάρχει ρύθμιση για αλλαγή. Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα. Τελικά ήθελε ενεργοποίηση με sms. Σε κάποιους συνδρομητές είχε γίνει αυτόματα η ενεργοποίση της υπηρεσίας οπότε δεν πήγε εκεί το μυαλό μου. Άξιζε τον κόπο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα με το security patch του Σεπτεμβρίου είμαστε...Το θετικό είναι πως η συσκευή λειτουργεί όπως την 1η ημέρα, άψογα.Χωρίς προβλήματα software η hardware.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Cosmote ROM με Newflasher. Όλα καλά. Το ερώτημα είναι αν βγάζει κάποιο εικονίδιο όταν είναι διαθέσιμο το VoLTE όπως στα samsung που αν θυμάμαι καλά γράφει HD δίπλα στο σήμα. Επίσης μερικές εφαρμογές (συμπεριλαμβανομένου και του playstore), είχαν μπει αυτόματα σε dark mode εδώ και αρκετό διάστημα. Μετά την επαναφορά είναι σε άσπρο και σε αρκετές δεν υπάρχει ρύθμιση για αλλαγή. Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό
Το θέμα του dark mode λύνεται μέσω του developer menu. Ενεργοποίησε το και βρες την επιλογή Night mode. Εκεί επιλέγεις Always on, Always off ή Automatic (με βάση τις βραδινές ώρες του τόπου που βρίσκεσαι).

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα με το security patch του Σεπτεμβρίου είμαστε...Το θετικό είναι πως η συσκευή λειτουργεί όπως την 1η ημέρα, άψογα.Χωρίς προβλήματα software η hardware.
Αυτό ακριβώς. Το 1ο κινητό που έχω πλέον 14 μήνες και δεν έχω ασχοληθεί να δω αντικαταστάτη. Βέβαια θα ήθελα συχνότερα security updates.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του dark mode λύνεται μέσω του developer menu. Ενεργοποίησε το και βρες την επιλογή Night mode. Εκεί επιλέγεις Always on, Always off ή Automatic (με βάση τις βραδινές ώρες του τόπου που βρίσκεσαι).

 

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

Το βρήκα τελικά χθες..Είχα ξεχάσει οτι πριν κάποιους μήνες το είχα ενεργοποιήσει με αυτόν τον τρόπο. Ευχαριστώ πολύ!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λοιπον το κινητο το ειχε φιλος, δεν το χρησιμοποιησε πολυ γιατι κατι δεν του καθοταν καλα γενικα και του το πηρα να το εχω σαν δευτερο.

Το θεμα μου ειναι οτι εχει χασει το φορτιστη, και το φορτιζω με ενα tronsmart QC 3.0 που εχω αλλα με οτι καλωδιο και να δοκιμασω φορτιζει πααααρα πολυ αργα, δηλαδη 1% καθε 2 με 3 λεπτα. Εγω εχω ενα mate 10 pro και εχω δοκιμασει και με τον δικο του φορτιστη και με 2-3 ακομη αλλα τζιφος!

Καθαρισα λιγο την θυρα φορτισης για τυχον σκονες κτλ αλλα δεν, τιποτα..Να παω να βρω τον δικο του ταχειας φορτισης η να το στειλω μια στο σερβις? Υπαρχει καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα με άλλο φορτιστή και μετά βλέπεις για service.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω με οσο πιο πολλους μπορω να βρω... Τι αλλο μπορει να φταιει? Υπαρχει καμια αλλη ρυθμιση? Εκτος απο την επιλογη φροντιδα μπαταριας που την εχω δει..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ρύθμιση. Λογικά είναι θέμα φορτιστή. Κράτα μας ενήμερους.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο γνήσιος φορτιστής που δίνει η sony στο πακέτο δεν είναι ταχυφορτιστής αλλά 5v/1.5A μέγιστο. Προσωπικά το xz1 το φορτίζω με τον φορτιστή qc 3.0 του le max 2 και με pb qc3.0 το 10αρι της xiaomi και και μέχρι το 80% φορτίζει ως qc 3.0 και μετά σταδιακά πέφτει αρκετά.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω με οσο πιο πολλους μπορω να βρω... Τι αλλο μπορει να φταιει? Υπαρχει καμια αλλη ρυθμιση? Εκτος απο την επιλογη φροντιδα μπαταριας που την εχω δει..

 

Εμένα μου χάλασε το καλώδιο του φορτιστή της Sony και πήρα ένα usb απλό καλώδιο με άκρη type c, το κουμπωσα στον φορτιστή της Sony και πήγαινε πιο αργά από ποτέ μπορεί και να έκανε και 5 ώρες από 30% στο 100%. Τελικά πήρα έναν με 10-12€ από γνωστό μαγαζί και πάει σφαίρα πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή ampere και δες με πόσα αμπέρ φορτίζει. Εγώ με της σονυ που είναι 1,5 έδειχνε όντως 1500mah. Πήρα έναν υποτίθεται 3A και φτάνει μέχρι 2,2. Λογικά φταίει το καλώδιο και δε δίνει παραπάνω σε μένα, να φτάσει δλδ 3. Κάθε καλώδιο αντέχει μέχρι ορισμένη ενταση
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόλαβα δοκίμασα το XZ1 πριν το πουλησω τον 18αρι φορτιστή του Xperia 5 με το δικό του καλώδιο το κινητό φορτίζει Max μέχρι 2050mah ... Ενώ ο φορτιστής είναι για πολύ παραπάνω... Οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση το κινητό έχει κοφτη εκεί! Το Xperia 5 φορτίζει μέχρι το 70% με 3350mah

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα με το δικό του καλώδιο κ έναν πιο δυνατό φορτιστή τόσο φτάνει. Δεν υποτίθεται όμως ότι είναι qc3.0?
Link to comment
Share on other sites

Μετά την επισκευή και το πέρασμα της rom, εμφανίστηκε και σε εμένα πολύ πιο έντονα το πρόβλημα του wifi. Πριν ήταν πολύ σπάνιο. Έχει βρει κανείς κάποια λύση σχετικά με αυτό?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Εγω που είχα θέμα εχει σχεδόν εξαφανιστεί.

Χωρίς αλλαγη rom χωρίς τίποτα.

Σαν άνθρωπος έφτιαξε μονο του.

Και με ειχε ταραξει στην αρχή , μου ειχε σπάσει τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...