Jump to content

iPhone 8


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είχες δουλέψει το FaceID δε θα ήσουν, πίστεψέ με.

Προσυπογράφω.

Το κοιτούσα με μισό μάτι το Face ID πρίν πάρω ξανά iPhone αλλά είναι... "άλλο πράμα".

Σου δίνει αυξημένη αίσθηση της επικοινωνιας με το κινητό. Πώς λέμε λαικά "με τα μάτι μιλάμε εμείς"; Ε...κάπως έτσι.

π.χ αμοίγεις μια εφαρμογή που θέλει έγκριση ασφαλείας (τραπεζική, password, keychain κλπ). Δεν υπάρχει πλέον το βήμα "ακούμπα το δάχτυλο". Ανοίγει η εφαρμογή και...σε είδε το κινητό; Εάν ναι συνεχίζει...δεν σε είδε; Σταματάει.

 

Μικρό, χαζό, υπερβολικό, άχρηστο; Ας το κρίνει ο καθένας όπως θέλει. Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι το κινητό επικοινωνεί μαζί μου ... "με τα μάτια". :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 756
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά κάποιος αξιόπιστος και σχετικά οικονομικός fast charger; Δεν με ενδιαφέρει ασύρματος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να σου κλέψει κάποιος το κινητο και να μη φοβάσαι για τις φωτογραφίες των ανήλικων παιδιών σου ή της συζύγου σου ή τα τραπεζικά σου δεδομένα δεν παίζει ε; Ή καμια σκαναρισμένη ταυτότητα της οικογένειάς σου ή κωδικούς taxis ή ή ή....

Πρέπει να διαχειρίζεσαι κωδικούς εκτόξευσης πυρηνικών όπλων για να πάρεις iPhone?

 

Πόσο κρίμα που κάποιοι υποβαθμίζετε το δικαίωμα στην ιδιωτικότητά σας.

Μόνο αν το χάσετε θα καταλάβετε πόσο πολύτιμο είναι.

 

Δηλαδή εάν εγώ έχω touch id και μου το κλέψουν δεν είμαι ασφαλής;

Εάν έχω απλό 4φιο PIN δεν είμαι ασφαλής;

Στο ibank ακόμα και με ξεκλειδωτη συσκευή έχει ο καθένας πρόσβαση; Δεν ζητάει κωδικούς ή PIN;

Δεν φοβάμαι ούτε για τις φωτό με τα ανήλικα παιδιά γιατί τι θα τις κάνουν; Θα τα παρακολουθουνε στο σχολείο να τα ρίξουν κάτι μέσα στο χυμό;

Δεν φοβάμαι ούτε για τις φωτογραφίες με την γυναίκα. Σιγά το υλικό, που συνήθως είναι συγχρονισμένα στο iCloud

Για το taxis τι να φοβηθω μήπως μπει κάποιος με τους κωδικούς μου και πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας μου;(400€)

 

Για το μόνο που φοβάμαι είναι ότι θα χάσω την συσκευή μου που κάνει 600€, την ταλαιπωρία μέχρι να ξανά πάρω άλλη συσκευή και να τα περάσω όλα μέσα και να μείνω πχ 2 μέρες χωρίς κινητό και τίποτα μα τίποτα άλλο

 

Στο ibank μου δεν θα μπούνε αφού ζητάει κωδικούς

 

Γι αυτό κιόλας στο λέω ότι στην συσκευή μου δεν έχω ούτε face id ούτε touch id

Ένα pin έχω με καθυστέρηση 15 λεπτών

Όποιος το βρει μέσα στα 15' που ίσως έμεινε ξεκλειδωτο απλά θα προσπαθήσει αμέσως να το κλείσει και να βγάλει την SIM

 

Στην τελική χάνω έχω την συσκευή μου κι αυτός θα έχει ένα iPhone X iCloud locked για ανταλλακτικά το πολύ 250€ αξία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν εγώ έχω touch id και μου το κλέψουν δεν είμαι ασφαλής;

Εάν έχω απλό 4φιο PIN δεν είμαι ασφαλής;

Στο ibank ακόμα και με ξεκλειδωτη συσκευή έχει ο καθένας πρόσβαση; Δεν ζητάει κωδικούς ή PIN;

Δεν φοβάμαι ούτε για τις φωτό με τα ανήλικα παιδιά γιατί τι θα τις κάνουν; Θα τα παρακολουθουνε στο σχολείο να τα ρίξουν κάτι μέσα στο χυμό;

Δεν φοβάμαι ούτε για τις φωτογραφίες με την γυναίκα. Σιγά το υλικό, που συνήθως είναι συγχρονισμένα στο iCloud

Για το taxis τι να φοβηθω μήπως μπει κάποιος με τους κωδικούς μου και πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας μου;(400€)

 

Για το μόνο που φοβάμαι είναι ότι θα χάσω την συσκευή μου που κάνει 600€, την ταλαιπωρία μέχρι να ξανά πάρω άλλη συσκευή και να τα περάσω όλα μέσα και να μείνω πχ 2 μέρες χωρίς κινητό και τίποτα μα τίποτα άλλο

 

Στο ibank μου δεν θα μπούνε αφού ζητάει κωδικούς

 

Γι αυτό κιόλας στο λέω ότι στην συσκευή μου δεν έχω ούτε face id ούτε touch id

Ένα pin έχω με καθυστέρηση 15 λεπτών

Όποιος το βρει μέσα στα 15' που ίσως έμεινε ξεκλειδωτο απλά θα προσπαθήσει αμέσως να το κλείσει και να βγάλει την SIM

 

Στην τελική χάνω έχω την συσκευή μου κι αυτός θα έχει ένα iPhone X iCloud locked για ανταλλακτικά το πολύ 250€ αξία

 

Δηλαδή η δική σου χρήση εφαρμόζεται σε κάθε κάτοχο iPhone.

Δεν ζούμε όλοι σε σπηλιές με κωδικούς κλειδώματος σαν να είναι 2010.

Επίσης αυτά που γράφεις ότι εισαι ασφαλής μονο με 4ψήφιο κωδικό το λαμβάνω ως πλάκα. Ο 4ψηφιος κωδικός δεν ενεργοποιεί το secure enclave (μονο τα βιομετρικα touch/face id συνδέονται με αυτό) οπότε είσαι στο έλεος ενός brute force attack.

Καλά για τις φωτογραφίες παιδιών κλπ δεν σχολιάζω. Μάλλον τα 600 της συσκευής σε πονάνε περισσότερο από τα ευαίσθητα προσωπικά σου δεδομένα.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Καλά και με το 4ψηφιο pin έχουν τόσες πιθανότητες να ξεκλειδώσουν τη συσκευή, όσες να του πάρουν χρεωστική και να στα σηκώσουν όλα. Τώρα το Face ID σίγουρα είναι πιο βολικό να μην περνάς κάθε φορά κωδικούς κτλ αλλά για ασφάλεια δεν ξέρω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά και με το 4ψηφιο pin έχουν τόσες πιθανότητες να ξεκλειδώσουν τη συσκευή, όσες να του πάρουν χρεωστική και να στα σηκώσουν όλα. Τώρα το Face ID σίγουρα είναι πιο βολικό να μην περνάς κάθε φορά κωδικούς κτλ αλλά για ασφάλεια δεν ξέρω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Δεν κατάλαβες. Ο φίλος έχει μόνο 4ψηφιο με καθυστέρηση 15λεπτων κιόλας.

Από τη στιγμή δλδ που πατάει το power button καθυστερεί 15 λεπτά να κλειδώσει.

Τεσπα ο καθένας ας κάνει ο,τι νομίζει, αλλά κάποιοι έχουμε όλη μας τη ζωή σε ένα smartphone και δεν θελουμε να μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση στα δεδομένα μας.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό ρε παιδιά.

Δεν κατηγόρησα κανέναν για το πως θα δουλέψει την συσκευή του

Ούτε είπα ότι εγώ κάνω το σωστό και όλοι είστε λάθος

Όμως ευαίσθητα δεδομένα δεν μπορούμε να θεωρήσουμε τις επαφές μας και τις φωτό με την γυναίκα

 

Αυτό δεν μπορώ να κατανοήσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό ρε παιδιά.

Δεν κατηγόρησα κανέναν για το πως θα δουλέψει την συσκευή του

Ούτε είπα ότι εγώ κάνω το σωστό και όλοι είστε λάθος

Όμως ευαίσθητα δεδομένα δεν μπορούμε να θεωρήσουμε τις επαφές μας και τις φωτό με την γυναίκα

 

Αυτό δεν μπορώ να κατανοήσω

 

Ευαίσθητα δεδομένα ειναι ακόμα και το ιστορικό κλήσεων.

Πόσο μάλλον φωτογραφίες και βίντεο συντρόφου, παιδιών, μηνύματα, τραπεζικά, σημειώσεις, κωδικοί σε websites κλπ κλπ

Αν εσένα σου είναι αδιάφορα, δικαίωμά σου. Οι υπόλοιποι δεν θέλουμε ούτε να φανταστούμε να πέσουν σε χέρια τρίτων όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ευαίσθητα δεδομένα ειναι ακόμα και το ιστορικό κλήσεων.

Πόσο μάλλον φωτογραφίες και βίντεο συντρόφου, παιδιών, μηνύματα, τραπεζικά, σημειώσεις, κωδικοί σε websites κλπ κλπ

Αν εσένα σου είναι αδιάφορα, δικαίωμά σου. Οι υπόλοιποι δεν θέλουμε ούτε να φανταστούμε να πέσουν σε χέρια τρίτων όλα αυτά.

 

Εντάξει έχουμε εντελώς διαφορετική άποψη

Κλείνει εδώ ήδη είμαστε πολύ εκτός θέματος

Καθένας ότι τον βολεύει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αξιόπιστο τζαμάκι προστασίας από Skroutz; Κυρίως εμφανισιακά με ενδιαφέρει.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αξιόπιστο τζαμάκι προστασίας από Skroutz; Κυρίως εμφανισιακά με ενδιαφέρει.

Thanks

 

Πάνε σε istorm να στο περάσουν με το μηχανάκι. Και κράτα απόδειξη που θα είναι η εγγύηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε σε istorm να στο περάσουν με το μηχανάκι. Και κράτα απόδειξη που θα είναι η εγγύηση σου.

Ευχαριστώ πολύ. Μονο σε istorm στο περνάνε; Μήπως ξέρει κανεις κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μονο σε istorm στο περνάνε; Μήπως ξέρει κανεις κόστος;

 

Αν το πάρεις μόνο σου θέλει κανενα 10αρικο αν το πάρεις από εκεί 25 με τα περαστικα

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο. Είναι full face γυαλί η αφήνει κενό περιμετρικά της οθόνης;

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 15€ η εργασία που δεν κρατάει ούτε 5 λεπτά;; Αισχροκέρδεια εντελώς πεταμένα λεφτά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο. Είναι full face γυαλί η αφήνει κενό περιμετρικά της οθόνης;

Ευχαριστω πολύ.

 

Έχω το Belkin tempered curved που είναι full face και είναι εξαιρετικό. 1 χρόνο τώρα δίχως προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγα στο irepair στο Σύνταγμα κα μου τοποθέτησαν άψογα full face tempered glass μπροστά και μια μεμβράνη νανοτεχνολογίας πίσω στην πλάτη (η οποία μπορεί να τοποθετηθεί και μπροστά στην οθόνη), επειδή δεν χρησιμοποιώ θήκες (ξέρω δεν θα παρέχει ιδιαίτερη προστασία αλλά από τίποτα..).

Το συνολικό κόστος 25 ευρώ και η εφαρμογή άψογη. Η τοποθέτηση απλού tempered glass αν κάποιος δεν θέλει full face, στα 7 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγα στο irepair στο Σύνταγμα κα μου τοποθέτησαν άψογα full face tempered glass μπροστά και μια μεμβράνη νανοτεχνολογίας πίσω στην πλάτη (η οποία μπορεί να τοποθετηθεί και μπροστά στην οθόνη), επειδή δεν χρησιμοποιώ θήκες (ξέρω δεν θα παρέχει ιδιαίτερη προστασία αλλά από τίποτα..).

 

Το συνολικό κόστος 25 ευρώ και η εφαρμογή άψογη. Η τοποθέτηση απλού tempered glass αν κάποιος δεν θέλει full face, στα 7 ευρώ.

 

 

 

7€ μαζί με το tempered εννοείς έτσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

7€ μαζί με το tempered εννοείς έτσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ναι φίλε όλες οι τιμές είναι με το τζάμι και την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει thread για το πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Apple pay;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει thread για το πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Apple pay;

 

Αν πατήσεις στο Ίντερνετ έχει και η Apple οδηγίες

Επίσης στο YouTube πάλι βρίσκεις ότι θέλεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ χρησιμοποιώ Monese διότι ήταν δωρεάν η ενεργοποίηση της κάρτας, υπάρχουν και άλλες επιλογές αλλά επί πληρωμή. Κατεβάζεις την εφαρμογή, ακολουθείς τα βήματα πιστοποίησης. Σε εμένα η κάρτα ήρθε σε 3 εργάσιμες, την ενεργοποιείς και είσαι οκ. Μεταφέρεις το ποσό που θέλεις στην εκάστοτε κάρτα και είσαι έτοιμος. Η δε συναλλαγή είναι άμεση στο μηχάνημα. Πολύ βολικό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 8
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...