Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζω με 1 sim.

Βασικά δεν έχω το bluetooth συνέχεια ενεργό παρά μόνο στο αυτοκίνητο. Αρκετά push notification αλλά όχι περιττα του fb κλπ.

Gps συνεχώς ενεργό με ακρίβια θέσης.

Οκ δε παίζω παιχνδίδια αλλα ότα τα υπόλοιπα τα δουλεύω κανονικά.

Δε θα πω οτι ειμαι super ευχαριστημένος απο τη μπαταρία αλλα σπάνια έχω χρησιμοποιήσει το powerbank

Ο λόγος, εκτός των άλλων, είναι οτι φορτίζει αρκετά γρήγορα. Ακόμα και στις διακοπές και θάλασσες οπου η φωνειτότητα ήταν συνεχώς στο φουλ, λίγες φορές με άφησε.

Αμφιβάλλω οτι το note 9 θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά αυτονομίας, όταν έχει ελάχιστα μεγαλύτερη οθόνη και ο κύριος επεξεργαστης χρονίζει αρκετά πιο ψηλα. Μακάρι να δούμε αλλαγές στην τεχνολογία των μπαταριών κάποια στιγμή.

Το νοτε 9 υπάρχει σύγκριτικο στο utube, αν θυμάμαι καλα βγαζει 1:30 παραπανω οθόνη, δεν ειναι λιγο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έβγαλα από τον φορτιστή στις 18;20 και πάντα ανοικτό bluetooth, wifi, 4G,smartwatch, και αυτή την ώρα είμαι στο 80% με 1,45 λεπτα οθόνη...

Δεν ξέρω αν το adhell 3 που έβαλα πριν δύο μέρες έχει κάνει δουλειά,αλλά και στιγμής η μπαταρία του καλά κρατάει...Ακόμα και στη δουλειά,που έχω όλα αυτά συν το ακουστικό από τις 8 μέχρι τις 16:00-17:00 με πολύ αναμονή φυσικά,δεν έχει πάει κάτω από 65%...

Είναι ένας λόγος που δεν έχω πάει στο Ν9 ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το τηλέφωνο από τον Γενάρη και επειδή από την αρχή είχα πολύ καλή μπαταρία σε σημείο που δεν το πίστευα το άφησα με nougat έως τώρα. Στην αρχή με την δική μου χρήση έβγαζα σχετικά εύκολα 6μιση ώρες sot. Τώρα τελευταία επειδή μου κάνει κάτι κουλά με το s3 frontier που αγοράσα σκέφτομαι να κάνω ένα factory reset. Όσοι έχετε περάσει την τελευταία ενημέρωση λέτε πως έχει βελτιωθεί αρκετά η μπαταρία. Λέτε να την κάνω κατευθείαν η να περιμένω για λίγο μετά το factory reset με nougat να δω πως θα πάνε τα πράγματα; Τώρα 9 μήνες μετά βγάζω ένα 5ωρο sot. Για πείτε καμία γνώμη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το τηλέφωνο από τον Γενάρη και επειδή από την αρχή είχα πολύ καλή μπαταρία σε σημείο που δεν το πίστευα το άφησα με nougat έως τώρα. Στην αρχή με την δική μου χρήση έβγαζα σχετικά εύκολα 6μιση ώρες sot. Τώρα τελευταία επειδή μου κάνει κάτι κουλά με το s3 frontier που αγοράσα σκέφτομαι να κάνω ένα factory reset. Όσοι έχετε περάσει την τελευταία ενημέρωση λέτε πως έχει βελτιωθεί αρκετά η μπαταρία. Λέτε να την κάνω κατευθείαν η να περιμένω για λίγο μετά το factory reset με nougat να δω πως θα πάνε τα πράγματα; Τώρα 9 μήνες μετά βγάζω ένα 5ωρο sot. Για πείτε καμία γνώμη

 

Με τι χρήση βγάζεις αυτό το 5ωρο???Έχει σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Με τι χρήση βγάζεις αυτό το 5ωρο???Έχει σημασία...
Όλα ανοιχτά εκτός από AOD

 

Ένα 10ωρο τουλάχιστον σε 4G και τον υπόλοιπο χρόνο WiFi.

Βέβαια αν το πιάσω στα χέρια μου και δεν το αφήσω θα βγάλω τις 5 ώρες αλλά δεν θα βγάλω την μέρα

Link to comment
Share on other sites

Όλα ανοιχτά εκτός από AOD

 

Ένα 10ωρο τουλάχιστον σε 4G και τον υπόλοιπο χρόνο WiFi.

Βέβαια αν το πιάσω στα χέρια μου και δεν το αφήσω θα βγάλω τις 5 ώρες αλλά δεν θα βγάλω την μέρα

 

To 5ωρο το βγάζω κι εγώ με όλα ανοιχτά (και aod) 4g όλη μέρα. Μόνο Bluetooth έχω κλειστό.

Για μένα προχώρα άφοβα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε

To 5ωρο το βγάζω κι εγώ με όλα ανοιχτά (και aod) 4g όλη μέρα. Μόνο Bluetooth έχω κλειστό.

Για μένα προχώρα άφοβα.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Το ζητούμενο είναι να πεις ευχαριστώ και μετά το update. Ή μήπως τότε θα με βρίζεις..... :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα ανοιχτά εκτός από AOD

 

Ένα 10ωρο τουλάχιστον σε 4G και τον υπόλοιπο χρόνο WiFi.

Βέβαια αν το πιάσω στα χέρια μου και δεν το αφήσω θα βγάλω τις 5 ώρες αλλά δεν θα βγάλω την μέρα

 

Κοίτα και εγώ με όλα ανοικτά, AOD, 4G,bluetooth,smartwatch,wifi,hand free, από το πρωί 8:00 μέχρι τις 16:00-17:00 ανάλογα τι ώρα τελειώσω και έχω γύρω στο 65%,φυσικά είναι πιο πολύ σε αναμονή, αλλά έχω και γύρω στην 1ωρα κλήσεις, μερικά μηνύματα, και κάνα μισάωρο πλοήγηση, από δεδομένα... Χθες το βράδυ, από 100% έκατσα και ασχολήθηκα μαζί του και όταν πήγε 80% είχα 1:45 οθόνη, αλλά σε Wi-Fi... Με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία έχει γίνει πολύ καλή...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ με όλα ανοικτά, AOD, 4G,bluetooth,smartwatch,wifi,hand free, από το πρωί 8:00 μέχρι τις 16:00-17:00 ανάλογα τι ώρα τελειώσω και έχω γύρω στο 65%,φυσικά είναι πιο πολύ σε αναμονή, αλλά έχω και γύρω στην 1ωρα κλήσεις, μερικά μηνύματα, και κάνα μισάωρο πλοήγηση, από δεδομένα... Χθες το βράδυ, από 100% έκατσα και ασχολήθηκα μαζί του και όταν πήγε 80% είχα 1:45 οθόνη, αλλά σε Wi-Fi... Με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία έχει γίνει πολύ καλή...
Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση φίλε. Το κρατώ υπόψιν

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ζητούμενο είναι να πεις ευχαριστώ και μετά το update. Ή μήπως τότε θα με βρίζεις..... :lol:
Χα χα χα. Όχι μην ανησυχείς καθόλου. Το update αν γίνει θα γίνει με δική μου ευθύνη
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι εδώ και τρεις μέρες έχω βάλει το Adhell 3, δεν έχω μπλοκάρει ακόμα καμία εφαρμογή, η να κάνω κάποια freeze, ίσως παίζει και ένα ρόλο και αυτό....

Παντος με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία έχει καλύτερη και διαχείριση και χρήση...

Και στο λέω σίγουρα γιατί μου το έδειξε από την πρώτη στιγμή. Η... Σκεφτόμουν να πάρω το Ν9,αλλα.τωρα το εγκατέλειψα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Έχω βάλει σαν οθόνη κλειδώματος ένα βιντεάκι - θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάνει και κάποιος άλλος και αν έχει παρατηρήσει επίπτωση στην μπαταρία. Εγώ δεν έχω προλάβει να δω κάποια επίπτωση γιατί το έχω έτσι μόνο 2 μέρες αλλά ρωτάω για να πάρω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποια είναι η υγεία της μπαταρίας σας και με πόσους κύκλους φόρτισης?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η υγεία της μπαταρίας σας και με πόσους κύκλους φόρτισης?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

221 κύκλοι

88,79%

13 μήνες χρήση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

161 κύκλοι φόρτισης

86.82% υγεία

9 μήνες χαλαρής χρήσης

Link to comment
Share on other sites

123 κύκλοι φόρτισης

93,36% υγεία

9 μήνες χρήση καθημερινά bluetooth hands free,δεδομένα ανοικτά,αλλά μια κάρτα στην συσκευή...

 

Η πλάκα είναι όμως ότι πριν μια βδομάδα που είχα ξαναδεί την εφαρμογή είχε 92,45% υγεία μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι εδώ και τρεις μέρες έχω βάλει το Adhell 3, δεν έχω μπλοκάρει ακόμα καμία εφαρμογή, η να κάνω κάποια freeze, ίσως παίζει και ένα ρόλο και αυτό....

Παντος με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία έχει καλύτερη και διαχείριση και χρήση...

Και στο λέω σίγουρα γιατί μου το έδειξε από την πρώτη στιγμή. Η... Σκεφτόμουν να πάρω το Ν9,αλλα.τωρα το εγκατέλειψα...

 

Αν δεν στύσης σωστά το κινητό και με adhell μέσα μην περιμένεις προκοπη από την samsung. Πάντα όταν κανεις update εχεις καλή μπαταρία αυτό είναι κανόνας στις περισσότερες συσκευές. Μετά από 1-2 μήνες δεν εχεις. Το note 8 όπως και όλα τα note έχει μέσα πολύ σαβούρα που σου τρώει μπαταρία και ταχύτητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους,

Έχω βάλει σαν οθόνη κλειδώματος ένα βιντεάκι - θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάνει και κάποιος άλλος και αν έχει παρατηρήσει επίπτωση στην μπαταρία. Εγώ δεν έχω προλάβει να δω κάποια επίπτωση γιατί το έχω έτσι μόνο 2 μέρες αλλά ρωτάω για να πάρω μια ιδέα.

 

Οι live εικόνες η τα video πάντα τρώνε μπαταρία. Είτε είναι lockscreen η ακόμα χειρότερα άμα είναι στην main screen. Προκαλεί πολύ drain σταδιακά. Αν θες να κράτησης το κινητό και την μπαταρία μεγάλο χρονικό διάστημα δεν ειναι καλο. θα σε παει στο service νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία.. παρατηρώ αρκετό καιρό τώρα στη διαχείριση μπαταρίας ότι η αδράνεια συσκευής έχει ένα ποσοστό 7‰ έως 10‰ και στα ίδια επίπεδα είναι και το σύστημα Android και λίγο ποιο χαμηλά το σε αναμονή και λειτουργικό σύστημα Android.. Συνήθος μετά την οθόνη που είναι στην πρώτη θέση μετά ακολουθούν αυτά που αναφέρω και μετά έρχονται camera, YouTube, Facebook κλπ.. Είναι φυσιολογικό η πρέπει να κάνω καμιά επαναφορά.. Το κινητό το έχω 20 μέρες ήταν από επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και πρέπει να πήρε 3-4 μαζεμένα update όταν το άνοιξα και με το που τελείωσε άρχισα το στήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία.. παρατηρώ αρκετό καιρό τώρα στη διαχείριση μπαταρίας ότι η αδράνεια συσκευής έχει ένα ποσοστό 7‰ έως 10‰ και στα ίδια επίπεδα είναι και το σύστημα Android και λίγο ποιο χαμηλά το σε αναμονή και λειτουργικό σύστημα Android.. Συνήθος μετά την οθόνη που είναι στην πρώτη θέση μετά ακολουθούν αυτά που αναφέρω και μετά έρχονται camera, YouTube, Facebook κλπ.. Είναι φυσιολογικό η πρέπει να κάνω καμιά επαναφορά.. Το κινητό το έχω 20 μέρες ήταν από επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και πρέπει να πήρε 3-4 μαζεμένα update όταν το άνοιξα και με το που τελείωσε άρχισα το στήσιμο.

 

7% και 10% και 15% και 20% έχει ο κόσμος που δεν έχει κάνει debloat. Σταδιακά θα ανεβαίνει πάνω από 10% καθώς θα βάζεις νέα apps. Kαι θα πέφτει η μπαταρία σου επίσης. Tο σύστημα android κάνει την διεργασία συστήματος και εφαρμογών. Για να πέσει η κατανάλωση του συστήματος πρέπει να κανεις το λεγόμενο debloat. Δηλαδή να καθαρίσεις το κινητό από κακά apps και service. Είτε είναι δικάσου από το playstore είτε από τα υπάρχοντα του κινητού. Μαζί θα πέσει και η αδράνεια. Γιατί το σύστημα θα διαχειρίζεται τις εφαρμογές καλύτερα και δεν θα υπάρχει αδράνεια θα έχει deepsleep σωστό. Mπορείς να πας ως 1% Αυτό σημαίνει καθαρό κινητό από σαβούρες εφαρμογές και περισσότερη μπαταρια. Και δεν θα εχεις και drain με κλειστή οθόνη. Για παράδειγμα σε 10 ώρες με κλειστή οθόνη χάνω 1% μπαταρία. Υπάρχει κόσμος που σε 10 ώρες με κλειστή οθόνη χάνουν και 20+% μπαταρία. Αυτό διαχωρίζει το καθαρό με το μη καθαρό κινητό. Μάθε πως να στύσης σωστά το κινητό. Και μετά κανε επαναφορά και στυστο σωστά και θα είσαι ok. Το myphone έχει πόλους οδηγούς αλλα και το xda,google,youtube επίσης. Η φωτογραφία είναι από το Note 9 Snapdragon rooted. Tο έχω πουλήσει το Note 8.

 

Screenshot-20190118-122312-Settings.jpg

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Σ3 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Δεν έχω πολλές εφαρμογές αλλά φανταζωμαι ποίες είναι υπεύθυνες για αυτό.. Facebook, what's up, Instagram, viber, slack, duo.. Νομίζω είναι αρκετά.. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί είχα για κάποιο καιρό το xiaomi mi max 2 το οποίο είναι μοσχάρι σε μπαταρία και με της διπλές εφαρμογές από αυτές που έχω στο Note 8 έβγαζε 2 μέρες χαλαρά.. Με βλέπω να κάνω καμιά αλλαγή με κανέναν μεταχειρισμένο note 9 σε κανένα μαγαζί γιατί για να αφαιρέσω της εφαρμογές που ανέφερα δεν γίνετε.. Οριακά με φτάνει η μπαταρία μέχρι της 9 με 10 το βράδυ και έχω βάλει μαύρο θέμα μαύρο φόντο χαμηλή φωτεινότητα και γενικά διαφορά από αυτά που έχω ψάξει στο Google.. Μέχρι και το 4g έχω γυρίσει να είναι μόνο 3g.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 119 κύκλους φόρτισης

95% υγεία μπαταρίας

5 μήνες χρήση

 

Φίλε asdfaster μπορείς να αναφέρεις εδώ κάποιον από τους οδηγούς που λες?

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως γίνεται να έχω πχ 20% υπόλοιπο μπαταρίας και η συνολική κατανάλωση όλων των λειτουργιών του κινητού αν μην είναι ούτε 50%. Δεν θα έπρεπε το άθροισμα να είναι 80%?

 

Υ. Γ. Είδα τους οδηγούς στους οποίους αναφέρεσαι!

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by l_kostas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εγώ 119 κύκλους φόρτισης

95% υγεία μπαταρίας

5 μήνες χρήση

 

Φίλε asdfaster μπορείς να αναφέρεις εδώ κάποιον από τους οδηγούς που λες?

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως γίνεται να έχω πχ 20% υπόλοιπο μπαταρίας και η συνολική κατανάλωση όλων των λειτουργιών του κινητού αν μην είναι ούτε 50%. Δεν θα έπρεπε το άθροισμα να είναι 80%?

 

Υ. Γ. Είδα τους οδηγούς στους οποίους αναφέρεσαι!

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα. Πώς βλέπουμε τους κύκλους φόρτισης?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με android pie δεν νομίζω ότι τα δείχνει πλέον...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τους κύκλους φόρτισης δεν τους δείχνει τώρα,μόνο την υγεία μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...