Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ θα συζητάμε για την μπαταρία του βασιλιά!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή βλέπω πολλοί κατηγορείτε κάποιους εδώ μέσα σχετικά με ψευδή νούμερα κτλ. Ολα τα αποτελέσματα είναι από την προσωπική χρήση του καθενός, δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ θα βγάλω 7 ώρες οθόνη θα βγάλει και κάποιος άλλος.... Όπως και αν βγάλω 2 ώρες οθόνη δεν σημαίνει ότι είναι λάθος. Εσείς θέλετε να βρεθούν 10 άτομα να σας πουν τα ίδια νούμερα. Αυτό στατιστικά δεν γίνεται. Δεν φταίμε εμείς που σας λέμε τους χρόνους αλλά εσείς που προσπαθείτε μέσα από την δικιά μας χρήση να βγάλετε συμπεράσματα για την δικιά σας χρήση. Αν βγούνε 10 άτομα και πούνε 3 ώρες οθόνη θα το πιστέψετε! Ενώ αν πουν 10 άτομα 7 ώρες οθόνη θα τους βγάλετε ψεύτες! Μάλλον είναι θέμα δικό σας το τι θα πιστέψετε και τι όχι.

 

Εγώ προσωπικά με 190 εφαρμογές πάνω κάτω και 2 email να τρέχουν όπως whats app viber Facebook Twitter telegram και Instagram με μόνιμα ανοιχτό wifi όλη μέρα και data κάνα 5 ώρες την ημέρα με συνδεδεμένο το Gear S3 βγάζω μέσω όρο 4 ώρες οθόνη. Αν με όλα αυτά σας φαίνεται λογικό να βγάζω 4 ώρες οθόνη τότε κάποιος με τα μισά από εμένα βγάζει άνετα 7 ώρες.

 

Γενικά τα Speed test και τα battery τεστ είναι χαζά για εμένα μιας και μπορείς να βγάλεις ότι νούμερα θες!!

 

Ειδικά εκείνα τα Speed test σε 2 κινητά που ανοίγουν τις εφαρμογές με τα δάχτυλα είναι ότι πιο χαζό υπάρχει! Άνετα κάνεις λαδιά και βγάζεις αυτό που θες εσύ πρώτο!!

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πολλοί κατηγορείτε κάποιους εδώ μέσα σχετικά με ψευδή νούμερα κτλ. Ολα τα αποτελέσματα είναι από την προσωπική χρήση του καθενός, δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ θα βγάλω 7 ώρες οθόνη θα βγάλει και κάποιος άλλος.... Όπως και αν βγάλω 2 ώρες οθόνη δεν σημαίνει ότι είναι λάθος. Εσείς θέλετε να βρεθούν 10 άτομα να σας πουν τα ίδια νούμερα. Αυτό στατιστικά δεν γίνεται. Δεν φταίμε εμείς που σας λέμε τους χρόνους αλλά εσείς που προσπαθείτε μέσα από την δικιά μας χρήση να βγάλετε συμπεράσματα για την δικιά σας χρήση. Αν βγούνε 10 άτομα και πούνε 3 ώρες οθόνη θα το πιστέψετε! Ενώ αν πουν 10 άτομα 7 ώρες οθόνη θα τους βγάλετε ψεύτες! Μάλλον είναι θέμα δικό σας το τι θα πιστέψετε και τι όχι.

 

Εγώ προσωπικά με 190 εφαρμογές πάνω κάτω και 2 email να τρέχουν όπως whats app viber Facebook Twitter telegram και Instagram με μόνιμα ανοιχτό wifi όλη μέρα και data κάνα 5 ώρες την ημέρα με συνδεδεμένο το Gear S3 βγάζω μέσω όρο 4 ώρες οθόνη. Αν με όλα αυτά σας φαίνεται λογικό να βγάζω 4 ώρες οθόνη τότε κάποιος με τα μισά από εμένα βγάζει άνετα 7 ώρες.

 

Γενικά τα Speed test και τα battery τεστ είναι χαζά για εμένα μιας και μπορείς να βγάλεις ότι νούμερα θες!!

 

Ειδικά εκείνα τα Speed test σε 2 κινητά που ανοίγουν τις εφαρμογές με τα δάχτυλα είναι ότι πιο χαζό υπάρχει! Άνετα κάνεις λαδιά και βγάζεις αυτό που θες εσύ πρώτο!!

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή απαντάς με αφορμή το δικό μου σχόλιο, μάλλον δε με διάβασες καλά. Κανείς δεν είπε ότι δεν πιστεύουμε το νούμερο σαν νούμερο. Όμως το να λες ότι η προηγούμενη συσκευή σου δε σε βγάζει μέρα ενώ πριν μερικούς μήνες σε έβγαζε 2 μέρες με 6 ώρες οθόνη και το νέο σου να λες ότι είναι 20% καλύτερο είναι υπερβολή. Επίσης αν αυτό το λες κάνα 2 χρόνια συνεχόμενα.. Θα έπρεπε το σημερινό να βγάζει 3-4 μέρες...

Αν σε αυτό διαφωνείς τότε ψάξε λίγο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ θέλω να μάθω τα περί μπαταρίας,

Μιας και έχω μανία και στο συγκεκριμένο θέμα, και με ενδιαφέρει η συσκευή στο να την αποκτήσω όσο ποιο άμεσα μπορέσω..

Θα ήθελα να μάθω τους χρόνους σας ΣΕ ΣΧΈΣΗ με την προηγούμενη συσκευή σας.

Που η προηγούμενη συσκευή σε πολλούς ήταν το s8 plus που ακόμα εγώ έχω στην κατοχή μου..

Έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε έστω στο περίπου περί τίνος πρόκειται..

Τι ρόλο βαράει βρε αδερφέ.

Αν πχ βγάζεις τώρα 4 ώρες και με το s8 plus έβγαζες 5,

Γράφοντας το εδώ, και διαβάζοντας εγώ, θα μπορέσω να καταλάβω ότι στο περίπου εγώ θα βγάζω 3 ώρες έναντι των 4ρων που βγάζω τώρα.

Ενδεικτικά οι χρόνοι που γράφω έτσι για να συννενοουμαστε..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ θέλω να μάθω τα περί μπαταρίας,

Μιας και έχω μανία και στο συγκεκριμένο θέμα, και με ενδιαφέρει η συσκευή στο να την αποκτήσω όσο ποιο άμεσα μπορέσω..

Θα ήθελα να μάθω τους χρόνους σας ΣΕ ΣΧΈΣΗ με την προηγούμενη συσκευή σας.

Που η προηγούμενη συσκευή σε πολλούς ήταν το s8 plus που ακόμα εγώ έχω στην κατοχή μου..

Έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε έστω στο περίπου περί τίνος πρόκειται..

Τι ρόλο βαράει βρε αδερφέ.

Αν πχ βγάζεις τώρα 4 ώρες και με το s8 plus έβγαζες 5,

Γράφοντας το εδώ, και διαβάζοντας εγώ, θα μπορέσω να καταλάβω ότι στο περίπου εγώ θα βγάζω 3 ώρες έναντι των 4ρων που βγάζω τώρα.

Ενδεικτικά οι χρόνοι που γράφω έτσι για να συννενοουμαστε..

Έτσι όπως τα λες "στο περίπου" με ακριβώς το ίδιο στήσιμο με το S8+ και με χρήση 1 σιμ με την δική μου χρήση πού περιλαμβάνει 4 λογαριασμούς mail (περισσότερα από 150 mail ανά φορτιση), Wi-Fi full ,data κάτω της 1 ώρας, ομιλία κάτω της 1,5 ώρες, με όλα τα social, κλειστή AOD αλλά χρήση glimpse notifications, φωτεινότητα αυτόματη, τοποθεσία & NFC κλειστά, GPS όταν χρειάζεται με μέσο όρο 15 λεπτά με igo, λίγο φωτογραφίες & βίντεο και το 95% της οθόνης με browsing - download & social με το s8+ με υπόλοιπο 15% μπαταρία έβγαζα 50 με 55 ώρες και 3.45 με 4.20 ώρες οθόνη...Με το Note 8 στην ίδια χρήση στην 4η φόρτιση αλλα με 26% υπολοιο βγάζω....

Screenshot_20170925-214455.jpg"]Screenshot_20170925-214455.jpg[/url]

 

Screenshot_20170925-214511.jpg"]Screenshot_20170925-214511.jpg[/url]

 

 

Οπότε πιστεύω κάπου εκεί κοντά στο s8+ θα πάει....Δηλαδή ή θα το λιώσω και θα γράψει άλλη 1.5 ωρες οθονη και θα παει κοντα στις 5 ή θα το αφήσω και θα φτάσει περίπου στις 50 ώρες...

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή απαντάς με αφορμή το δικό μου σχόλιο, μάλλον δε με διάβασες καλά. Κανείς δεν είπε ότι δεν πιστεύουμε το νούμερο σαν νούμερο. Όμως το να λες ότι η προηγούμενη συσκευή σου δε σε βγάζει μέρα ενώ πριν μερικούς μήνες σε έβγαζε 2 μέρες με 6 ώρες οθόνη και το νέο σου να λες ότι είναι 20% καλύτερο είναι υπερβολή. Επίσης αν αυτό το λες κάνα 2 χρόνια συνεχόμενα.. Θα έπρεπε το σημερινό να βγάζει 3-4 μέρες...

Αν σε αυτό διαφωνείς τότε ψάξε λίγο..

Όχι φίλε Νίκο δεν απαντάω στοχευμένα σε εσένα. Θα σε έκανα quote αν ήταν άλλωστε. Άμα διαβάσεις κάνα 3 4 σελίδες πίσω θα δεις ότι δεν απαντάω συγκεκριμένα σε εσένα. Η απάντηση μου πήγε και σε εσένα ως ένα βαθμό αλλά και σε κάθε μέλος που διαβάζει η γράφει εδώ.

 

Απλός πολλά γράφονται και έχει χαθεί πλέον το μέτρο όπως και η εμπιστοσύνη. Η μπάλα στο θέμα της μπαταρίας έχει χαθεί εδώ μέσα με αυτά που γράφονται. Εγώ με σιγουριά μπορώ να πω ότι η συσκευή βγάζει 1 μέρα και σίγουρα 4 ώρες οθόνη. Πιο κάτω μπορεί να πάει με πολύ πολύ βαριά χρήση....

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@tsiglas ευχαριστώ πολύ!

Στις προηγούμενες σελίδες υπήρξε μια ένταση γι αυτό επανέφερα την ερώτηση μπροστά.

Να μας πουν τα άτομα που το έχουν τι γίνεται σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές τους και να κλείσει σιγά σιγά η σύγκριση..

Σαν νέα συσκευή οκ δικαιούμαστε θεωρώ να ρωτάμε, εμείς που ακόμα δεν το έχουμε και είναι στα σχέδια μας να το αποκτήσουμε..

Αλλά ως εκεί.

Μ αρέσει να μπαίνω εδώ και να διαβάζω τις γνώμες σας χωρίς να επεμβαίνω συχνά

(αφού δεν το έχω εξάλλου).

Και όχι να διαβάζω "κόντρες" κτλ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Να χαίρεστε την συσκευή!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Η μπάλα στο θέμα της μπαταρίας έχει χαθεί εδώ μέσα με αυτά που γράφονται. Εγώ με σιγουριά μπορώ να πω ότι η συσκευή βγάζει 1 μέρα και σίγουρα 4 ώρες οθόνη. Πιο κάτω μπορεί να πάει με πολύ πολύ βαριά χρήση....

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτη ειναι για εμενα προσωπικα μια ειλικρινης απαντηση και με καλυπτει σαν υποψηφιο αγοραστη περισσοτερο απο οθονιες με 7ωρα...

Ευχαριστω :)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχω από της 14 του μηνός. Παράλληλα με το iPhone 7plus και το galaxy s8plus

Αφού έφυγαν όλα και έμεινα με το note είναι η τρίτη μέρα που το δουλεύω αποκλειστικά αυτό.

Από το πρωί 8 η ώρα μέχρι τώρα που γύρισα σπίτι

Με 3g όλη μερα mail 2 λογαριασμούς όλα ανοιχτά

1 ώρα ομιλία και με το πενάκι συνέχεια στο χέρι το κινητό πραγματικά είναι απόλαυση.

Στο χέρι κάθεται πολύ καλά. Κουμπωνει στο χέρι.δεν έχω δει κόλλημα η κομπιασμα κανένα.παει σφαίρα.η αναμονή του είναι ισάξια του 7 plus iPhone θα έλεγα.πολυ καλύτερη από του 8plus galaxy.

Καλά η κάμερα πολύ καλύτερη από το plus.η μπαταρία λέω με σιγουριά είναι καλύτερη από του 8plus κατά 20 τής εκατό.αν και δεν το περίμενα. Κάνω ότι έκανα με το plus συν το καταπληκτικό πενάκι.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:)b7a46e39c3826b69c23cda59819ab52f.jpg3c3c13a5ca5d322993910450bc80ac92.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πραγματικά.

 

Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι οι καταναλώσεις διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη;

Οι διαφορές μπορεί να είναι και 30%. Σε άλλον να βγάζει 4 σε άλλων 6 ώρες.

Σταματήστε να μην πιστεύει ο ένας τον άλλον.

Έχουμε γίνει νούμερα εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πραγματικά.

 

Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι οι καταναλώσεις διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη;

Οι διαφορές μπορεί να είναι και 30%. Σε άλλον να βγάζει 4 σε άλλων 6 ώρες.

Σταματήστε να μην πιστεύει ο ένας τον άλλον.

Έχουμε γίνει νούμερα εδώ μέσα.

Συμφωνώ συμφουτιτη...

Αλλά το ότι εδώ τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με το s8 plus μεταφραζομενο τουλάχιστον σε 1 ώρα παραπάνω οθόνη στο 18 ωρο χρήσης...

Στα δικά μου τα χέρια πάντως έτσι είναι. Να δούμε σε ένα δύο μήνες αν θα λέμε τα ίδια.

 

Nikos

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πραγματικά.

 

Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι οι καταναλώσεις διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη;

Οι διαφορές μπορεί να είναι και 30%. Σε άλλον να βγάζει 4 σε άλλων 6 ώρες.

Σταματήστε να μην πιστεύει ο ένας τον άλλον.

Έχουμε γίνει νούμερα εδώ μέσα.

 

Μα δεν λέμε αυτό. Λέμε πως γίνεται ο ένας να λέει ότι έχει καλύτερη αυτονομία από S8 plus με διαφορά και άλλος πχ χειρότερη ή ίδια. Αυτό δε γίνεται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέμε αυτό. Λέμε πως γίνεται ο ένας να λέει ότι έχει καλύτερη αυτονομία από S8 plus με διαφορά και άλλος πχ χειρότερη ή ίδια. Αυτό δε γίνεται.

 

Γίνεται φίλε μου και είναι πολύ απλό...Μπορεί π.χ.το NOTE 8 να μην κάνει καλύτερη διαχείριση ενεργειας στις συνδεσεις δεδομενων ή στην χρηση Bluetooth απο οτι το S8+...αλλά να κάνει καλύτερη διαχείριση στις συνδέσεις Bluetooth ή στην αναμονή...

Αυτό σημαίνει ότι εάν εγώ χρησιμοποιώ data & Bluetooth και με μικρότερη μπαταρία ότι θα εχω πολύ χειρότερη αυτονομία με το Note 8...Εάν όμως χρήσιμοποιω μόνο Wi-Fi τότε οι χρόνοι μου θα αρχίσουν να ανεβαινουν προς τα πάνω..

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται φίλε μου και είναι πολύ απλό...Μπορεί π.χ.το NOTE 8 να μην κάνει καλύτερη διαχείριση ενεργειας στις συνδεσεις δεδομενων ή στην χρηση Bluetooth απο οτι το S8+...αλλά να κάνει καλύτερη διαχείριση στις συνδέσεις Bluetooth ή στην αναμονή...

Αυτό σημαίνει ότι εάν εγώ χρησιμοποιώ data & Bluetooth και με μικρότερη μπαταρία ότι θα εχω πολύ χειρότερη αυτονομία με το Note 8...Εάν όμως χρήσιμοποιω μόνο Wi-Fi τότε οι χρόνοι μου θα αρχίσουν να ανεβαινουν προς τα πάνω..

 

Εντάξει φίλε μου. Οκ 20% καλύτερο από το s8 plus που τώρα δεν βγάζει μέρα αλλά τον Απρίλιο έβγαζε 2 μέρες με 6-7 ώρες Sot..

Μερικοί θέλετε μόνο να κολακευουμε την εκάστοτε συσκευή μας χωρίς ουσία

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέμε αυτό. Λέμε πως γίνεται ο ένας να λέει ότι έχει καλύτερη αυτονομία από S8 plus με διαφορά και άλλος πχ χειρότερη ή ίδια. Αυτό δε γίνεται.

Επειδη το εχω ψαξει πολυ στο θεμα μπαταρίας και στο xda, οσο και αν φαίνεται περίεργο, γίνεται..

Ειναι κάποια πράγματα πχ θεαση βιντεο που το νοτε 8, καταναλωνει λιγότερο απο το s8plus. Και κάποια αλλα πχ 4g ή τηλεφωνικες κλησεις, που καταναλωνει παραπανω. Οποτε αναλογα τι χρηση κανει καθενας, μπορει οντως να βγαζει περισσότερο ή λιγότερο απο το s8plus. Αν λαβεις υποψιν και τον ενθουσιασμό των χρηστων για το νεο κινητο, αλλα και οτι καθε σύγκριση ειναι μεροληπτικη γιατι η μπαταρία του παλαιου εχει πεσει, και η αυτονομία εχει πεσει και για αλλους λογους, τοτε ολα εξηγούνται..

Αν και γενικα, σε βίντεο συγκεκριμένων reviewer στο utube, που τους παρακολουθώ πολλα χρονια και ξερω οτι γραφουν αντικειμενικα, σε μια μεση χρηση, συγκριτικά με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ s8plus, οι περισσοτεροι αναφερουν αυτονομία νοτε8 λιγο χειροτερη απο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ s8plus.

Απλα με δεδομενο τη χαμηλοτερη μπαταρία, και τη μεγαλύτερη οθονη τα παει πολυ καλα το νοτε 8. Θα ηταν λογικοτερο να ηταν περισσότερο πισω σε αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει πολυ στο θεμα μπαταρίας και στο xda, οσο και αν φαίνεται περίεργο, γίνεται..

Ειναι κάποια πράγματα πχ θεαση βιντεο που το νοτε 8, καταναλωνει λιγότερο απο το s8plus. Και κάποια αλλα πχ 4g ή τηλεφωνικες κλησεις, που καταναλωνει παραπανω. Οποτε αναλογα τι χρηση κανει καθενας, μπορει οντως να βγαζει περισσότερο ή λιγότερο απο το s8plus. Αν λαβεις υποψιν και τον ενθουσιασμό των χρηστων για το νεο κινητο, αλλα και οτι καθε σύγκριση ειναι μεροληπτικη γιατι η μπαταρία του παλαιου εχει πεσει, και η αυτονομία εχει πεσει και για αλλους λογους, τοτε ολα εξηγούνται..

Αν και γενικα, σε βίντεο συγκεκριμένων reviewer στο utube, που τους παρακολουθώ πολλα χρονια και ξερω οτι γραφουν αντικειμενικα, σε μια μεση χρηση, συγκριτικά με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ s8plus, οι περισσοτεροι αναφερουν αυτονομία νοτε8 λιγο χειροτερη απο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ s8plus.

Απλα με δεδομενο τη χαμηλοτερη μπαταρία, και τη μεγαλύτερη οθονη τα παει πολυ καλα το νοτε 8. Θα ηταν λογικοτερο να ηταν περισσότερο πισω σε αυτονομία.

Και εγώ αυτό που είδα (και είμαι ένας χρήστης μη απαιτητικός χωρίς Bluetooth,Ρολόγια, data, GPS ολόκληρη την ημερα παρά μόνο όταν τα χρειαζομαι) από πολύ νωρίς στην 2η φόρτιση μίλησα για περίπου 5 με 8% κάτω σε αυτονομία από το S8+ το οποίο είναι καταπληκτικό αποτέλεσμα σε συνάρτηση μέγεθος μπαταρίας και οθόνης....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από σήμερα και εγώ στην παρέα. Για αρχή μπορώ να πω μόνο θετικά σχόλια διότι κυριολεκτικά δεν μπορώ να βρω ούτε ένα αρνητικό. Θυμάμαι πέρσι τέτοια εποχή το κράξιμο που είχα ρίξει για το Note 7. Για αυτονομίες κτλ κτλ χρειάζεται χρόνος. Αύριο θα προσπαθήσω να κάνω το συγκριτικό που υποσχέθηκα με το s8+ 128/6.

ΟΧΙ, ΟΧΙ Δεν μπορώ να το δεχτώ....Δεν το χωράει ο νους μου....σε κόλλησαν και εσένα Γιώργο τα samfunboys...ΟΧΙ Δεν το δεχομαι:lol:

Κάτσε να σε επαναφέρω....

Σκουπίδια, όλα είναι σκουπίδια...

Αστειεύομαι φυσικά να το χαρείς και να το λιώσεις...άλλωστε για ποσό ακόμα θα το έχουμε!

Δεν το παντρευτικαμε κιόλας :D

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό που είδα (και είμαι ένας χρήστης μη απαιτητικός χωρίς Bluetooth,Ρολόγια, data, GPS ολόκληρη την ημερα παρά μόνο όταν τα χρειαζομαι) από πολύ νωρίς στην 2η φόρτιση μίλησα για περίπου 5 με 8% κάτω σε αυτονομία από το S8+ το οποίο είναι καταπληκτικό αποτέλεσμα σε συνάρτηση μέγεθος μπαταρίας και οθόνης....

Καπωε ετσι ειναι τα πράγματα. Βεβαια για να πούμε του στραβού το δίκιο, δεν αμφιβάλλω που καποιοι αναφερουν και 20% παραπανω στο νοτε 8.. Κατα κανονα δεν ηταν στημενο τέλεια για καποιο λογο το s8+ και βλέπουν τετοια διαφορά..

Εδω διαβαζεις χρηστη, να εχει ενα s8+, να παιρνει αλλο και το 2ο να γράφει οτι παει πολυ καλυτερα απο το 1ο σε αυτονομία.. :lol:

Ειναι τοσοι παράγοντες που παίζουν ρόλο που ειναι τρομερά δυσκολο να συγκρινεις αντικειμενικα.

Γενικα το νοτε 8 παει καλα σε αυτονομία για τα δεδομένα του (μεγαλη οθονη, μεσαια μπαταρια). Αρκει να μη περιμένεις θαυματα. Ο μέσος χρήστης θα πρεπει να περιμενει πανω κατω παρομοια αυτονομία με το s8+. Αν εβγαζες τη μέρα με αυτο, θα τη βγαζεις και με το νοτε 8, αν οχι, ουτε τωρα θα τη βγαζεις.

Εγω ειμουν εριστικος σε εντελώς ακραίες αποψεις, δεν θέλω ουτε να τη θαψω τη συσκευή ουτε να την εκθιασω. Άλλωστε την εχω ως μια υποψήφια οταν φθηνηνει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε μου. Οκ 20% καλύτερο από το s8 plus που τώρα δεν βγάζει μέρα αλλά τον Απρίλιο έβγαζε 2 μέρες με 6-7 ώρες Sot..

Μερικοί θέλετε μόνο να κολακευουμε την εκάστοτε συσκευή μας χωρίς ουσία

 

Eχει δικιο ο Νικος σε αυτο που λεει.

Επισης ολο και περισσοτερο τελευταια διαβαζω οτι τα 6GB ram κανουν τελικα δουλεια (το πηρε το ματι μου και καπου πιο πισω στο παρον θεμα).

Τι εγινε ρε παιδια? Οταν λεγαμε στο S8 οτι επρεπε να εχει 6, γιατι μας λεγατε οτι ειναι πλεονασμος και οτι μια χαρα κραταει εφαρμογες και με τα 4?

Μαλιστα θεωρουσατε τα 8 του 1+1 overkill.

Anyway. Το αφηνω εδω γιατι δεν θελω να χαλασει το θεμα αλλα καπου πρεπει να σταματησει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέμε αυτό. Λέμε πως γίνεται ο ένας να λέει ότι έχει καλύτερη αυτονομία από S8 plus με διαφορά και άλλος πχ χειρότερη ή ίδια. Αυτό δε γίνεται.

Νομίζω ότι το 95% από τους κατόχους της συσκευής δηλώνουν ότι έχει την ίδια ή μεγαλύτερη αυτονομία. Δεν θυμάμαι κάποιους να μιλάνε για χειρότερη. Ούτε θυμάμαι κάποιον να έχει παράπονα από την μπαταρία.

Προσωπικά νομίζω έχει κουράσει το θέμα με την μπαταρία. Ξαναλέω ότι για όποιον θέλει τηλέφωνο της κατηγορίας Note, iphone, s8 plus κτλ δεν θα βρεί τηλέφωνο με καλύτερη αυτονομία. Τόσο απλά. Και όπως γράφει και ένας φίλος παραπάνω και μπορώ να επιβεβαιώσω και εγώ το standby του Note έχει φτασει σε επίπεδα iphone 7 plus.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το 95% από τους κατόχους της συσκευής δηλώνουν ότι έχει την ίδια ή μεγαλύτερη αυτονομία. Δεν θυμάμαι κάποιους να μιλάνε για χειρότερη. Ούτε θυμάμαι κάποιον να έχει παράπονα από την μπαταρία.

Προσωπικά νομίζω έχει κουράσει το θέμα με την μπαταρία. Ξαναλέω ότι για όποιον θέλει τηλέφωνο της κατηγορίας Note, iphone, s8 plus κτλ δεν θα βρεί τηλέφωνο με καλύτερη αυτονομία. Τόσο απλά. Και όπως γράφει και ένας φίλος παραπάνω και μπορώ να επιβεβαιώσω και εγώ το standby του Note έχει φτασει σε επίπεδα iphone 7 plus.

Όσον αφορά το stand by κατά την διάρκεια της νύχτας επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είναι στα επίπεδα του iPhone 7 plus το οποίο είχα ένα χρόνο. Καταναλώνει δηλαδή γύρω στο 2% ολο το βράδυ.

 

Στάλθηκε από το Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το stand by κατά την διάρκεια της νύχτας επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είναι στα επίπεδα του iPhone 7 plus το οποίο είχα ένα χρόνο. Καταναλώνει δηλαδή γύρω στο 2% ολο το βράδυ.

 

Στάλθηκε από το Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ με S8 plus και η γυναίκα μου με s7 edge έχουμε από 0 έως 2% κατανάλωση τη νύχτα σε 8 ώρες περίπου. Άρα το note 8 είναι χειρότερο ? Τέλος πάντων όταν το πάρω θα γράψω την άποψή μου. Παρόλα αυτά όλοι στέκεστε στο ότι το note 8 έχει καλύτερη αυτονομία από S8 plus αλλά το γεγονός ότι ξαφνικά το s8 plus δε βγάζει μέχρι το απόγευμα ενώ πρώτα έβγαζε 2 μέρες το παραβλεπετε όλοι. για μένα αυτό τα λέει όλα για τον τρόπο που λειτουργείτε οι περισσότεροι, ούτε μέτοχοι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με S8 plus και η γυναίκα μου με s7 edge έχουμε από 0 έως 2% κατανάλωση τη νύχτα σε 8 ώρες περίπου. Άρα το note 8 είναι χειρότερο ? Τέλος πάντων όταν το πάρω θα γράψω την άποψή μου. Παρόλα αυτά όλοι στέκεστε στο ότι το note 8 έχει καλύτερη αυτονομία από S8 plus αλλά το γεγονός ότι ξαφνικά το s8 plus δε βγάζει μέχρι το απόγευμα ενώ πρώτα έβγαζε 2 μέρες το παραβλεπετε όλοι. για μένα αυτό τα λέει όλα για τον τρόπο που λειτουργείτε οι περισσότεροι, ούτε μέτοχοι..

 

Βασικά οι περισσότερες συσκευές του 16-17 χάνουν maximum 2-3% σε αναμονή το βράδυ.

 

Και με 7 edge και 8 plus τώρα και axon 7 χάνω 1-2%

 

Έχω να δω παραπάνω ποσοστά από s6 edge.

 

Άρα κανένα πλεονέκτημα η βελτίωση σε Note 8 να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους διότι γράφονται από αρκετούς υπερβολές.

 

Αν είχε μηδενική κατανάλωση τότε θα λέγαμε για βελτίωση και πρόοδο.

Πχ στο iPad πάντα μα πάντα όπως το αφήσω όχι μόνο ένα 8ωρο αλλά και 24ωρο έχει τύχει και όταν το ανοίγω στο ίδιο ποσοστό είναι που το άφησα.

 

Κατά τα άλλα στο ίδιο έργο θεατές κάθε φορά να λέγονται υπερβολές με κάθε νέα συσκευή 15-20% καλύτερη από την προηγούμενη.

 

Εγώ θα περίμενα μετά από τόσες συσκευές και 15-20% κάθε φορά αύξηση μέσα σε μια 3ετια να έχουμε 20 ώρες SOT :lol::lol:

 

Αλλά δεν είδα κανέναν να βγάζει τέτοια νούμερα.

 

Πριν κράταγε όταν αγοράσαμε φρέσκια την συσκευή όλη μερα και ξαφνικά αγοράσαμε καινούργια και δεν αλλάξαμε τροπάρι λέγοντας δεν κρατούσε η προηγούμενη και βλέπουμε βελτίωση στην νέα.

 

Ανέκδοτο στην κυριολεξία και τίποτα άλλο.

 

Σοβαρότης υπό το μηδενος.

 

Άντε σε 5 μήνες με S9 να ακούσουμε πάλι για 15-20% αύξηση αυτονομίας και τα κλασικά ότι το Note 8 δεν κρατούσε μετά τις 6-7 το απόγευμα :lol:

 

Κα το βελτίωσε η Sammy standby χρόνους και έχουμε πάλι 2% κατανάλωση.

Αλλά με την διαφορά το 2% του Note 8 είναι παραπάνω από το αντίστοιχο 2% του S9 :lol:

 

Επειδη το εχω ψαξει πολυ στο θεμα μπαταρίας και στο xda, οσο και αν φαίνεται περίεργο, γίνεται..

Ειναι κάποια πράγματα πχ θεαση βιντεο που το νοτε 8, καταναλωνει λιγότερο απο το s8plus. Και κάποια αλλα πχ 4g ή τηλεφωνικες κλησεις, που καταναλωνει παραπανω. Οποτε αναλογα τι χρηση κανει καθενας, μπορει οντως να βγαζει περισσότερο ή λιγότερο απο το s8plus. Αν λαβεις υποψιν και τον ενθουσιασμό των χρηστων για το νεο κινητο, αλλα και οτι καθε σύγκριση ειναι μεροληπτικη γιατι η μπαταρία του παλαιου εχει πεσει, και η αυτονομία εχει πεσει και για αλλους λογους, τοτε ολα εξηγούνται..

Αν και γενικα, σε βίντεο συγκεκριμένων reviewer στο utube, που τους παρακολουθώ πολλα χρονια και ξερω οτι γραφουν αντικειμενικα, σε μια μεση χρηση, συγκριτικά με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ s8plus, οι περισσοτεροι αναφερουν αυτονομία νοτε8 λιγο χειροτερη απο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ s8plus.

Απλα με δεδομενο τη χαμηλοτερη μπαταρία, και τη μεγαλύτερη οθονη τα παει πολυ καλα το νοτε 8. Θα ηταν λογικοτερο να ηταν περισσότερο πισω σε αυτονομία.

Να προσθέσω οτι σίγουρα θα παίζει ρόλο το πιο optimized υλοποίηση λογισμικού και του TW αλλά και της 7.1.1 έτσι ώστε το Note 8 να έχει ικανοποιητικότατη αυτονομία.

 

Έως κάποια στιγμή που με κανα update βαρύνει και ο TW και δούμε μείωση αυτονομίας και όλος τυχαίος όταν θα βγει S9 σειρά :lol:

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με S8 plus και η γυναίκα μου με s7 edge έχουμε από 0 έως 2% κατανάλωση τη νύχτα σε 8 ώρες περίπου. Άρα το note 8 είναι χειρότερο ?

Αν έχεις 0% κατανάλωση σε 8 ώρες τότε νομίζω έχεις λύσει το ενεργειακό πρόβλημα των κινητών παγκοσμίως.

Επίσης την μέτρηση για drain δεν θα την κάνεις ποτέ με το κινητό φορτισμένο στο 100% (και ειδικά σε iphone αυτό).

Στο 7 plus αν το αφήσεις στο 100% θα το βρεις στο 100% και το πρωί, ακόμη και το μεσημέρι αν αργήσεις να ξυπνήσεις :) . Αν όμως το αφήσεις στο 90% θα το βρεις στο 87%-88% περίπου που είναι το σωστό και λογικό. Αυτό σημαίνει ότι απλά δεν γίνεται σωστή και αναλογική μέτρηση της πτώσης της μπαταρίας όταν βρίσκεται στο 100%.

 

Από εκεί και πέρα είπαμε ότι η χρήση της μπαταρίας διαφέρει από χρήστη σε χρήστη. Η συντριπτική πλειονότητα των χρηστών αναφέρει ότι η μπαταρία είναι τουλάχιστον ίδια με το s8+. (για τους περισσότερους καλύτερη)

Αν δεν σε καλύπτει αυτό, υπάρχουν και άλλα forum, υπάρχει το youtube, reviews κτλ που μπορείς να ενημερωθείς ακόμη πιο σφαιρικά ή πολύ απλά πας και αγοράζεις το κινητό για να έχεις ιδία άποψη. Προσωπικά νομίζω ότι κούρασε το θέμα μπαταρία, καθώς είναι ξεκάθαρο το αν το τηλέφωνο έχει καλή ή οχι αυτονομία.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 0% κατανάλωση σε 8 ώρες τότε νομίζω έχεις λύσει το ενεργειακό πρόβλημα των κινητών παγκοσμίως.

Επίσης την μέτρηση για drain δεν θα την κάνεις ποτέ με το κινητό φορτισμένο στο 100% (και ειδικά σε iphone αυτό).

Στο 7 plus αν το αφήσεις στο 100% θα το βρεις στο 100% και το πρωί, ακόμη και το μεσημέρι αν αργήσεις να ξυπνήσεις :) . Αν όμως το αφήσεις στο 90% θα το βρεις στο 87%-88% περίπου που είναι το σωστό και λογικό. Αυτό σημαίνει ότι απλά δεν γίνεται σωστή και αναλογική μέτρηση της πτώσης της μπαταρίας όταν βρίσκεται στο 100%.

 

Μεγάλη αλήθεια αυτό και καλά κάνεις και το αναφέρεις! Στο iphone συνήθως για να πέσει στο 90% από το 100% χρειάζεται 1 και κάτι ώρα χρήση κατά μέσο όρο. Όμως από το 100% σε 99% χρειάζεται 15-18 λεπτά οπότε δεν είναι αναλογική η μείωση της μπαταρίας.

Τώρα στο Ν8 που χρησιμοποιώ σε 1 λεπτό μου έχει κατέβει στο 99% :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...