Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας κάνω την αρχή αν και η κουβέντα εξελίσσεται σε άλλο νήμα. Επειδή σκοπεύω να χρησιμοποιώ αρκετά το dex και δεδομένου ότι αυτό για να λειτουργήσει πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα (και κατ' επέκταση και το τηλέφωνο), πιστεύετε ότι θα καταπονείται και θα επηρεστεί η απόδοση της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για το idle drain ας διαβασει τις 8 σελιδες του xda σχετικά με αυτο. Προσωπικά δε βλεπω οι περισσοτεροι εκει να γράφουν για βελτίωση σε σχεση με το s8+, αλλά καθενας διαβαζει και σχηματίζει δικια του αποψη.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8/review/standby-drain-t3647689

 

Το νοτε 4 παντως, με nougat, χωρις δειγμα απο εφαρμογές σαμσουνγκ σε 8 ωρες υπνου δε χανει πάνω απο 1% με τα παντα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 0% κατανάλωση σε 8 ώρες τότε νομίζω έχεις λύσει το ενεργειακό πρόβλημα των κινητών παγκοσμίως.

Επίσης την μέτρηση για drain δεν θα την κάνεις ποτέ με το κινητό φορτισμένο στο 100% (και ειδικά σε iphone αυτό).

Στο 7 plus αν το αφήσεις στο 100% θα το βρεις στο 100% και το πρωί, ακόμη και το μεσημέρι αν αργήσεις να ξυπνήσεις :) . Αν όμως το αφήσεις στο 90% θα το βρεις στο 87%-88% περίπου που είναι το σωστό και λογικό. Αυτό σημαίνει ότι απλά δεν γίνεται σωστή και αναλογική μέτρηση της πτώσης της μπαταρίας όταν βρίσκεται στο 100%.

 

Από εκεί και πέρα είπαμε ότι η χρήση της μπαταρίας διαφέρει από χρήστη σε χρήστη. Η συντριπτική πλειονότητα των χρηστών αναφέρει ότι η μπαταρία είναι τουλάχιστον ίδια με το s8+. (για τους περισσότερους καλύτερη)

Αν δεν σε καλύπτει αυτό, υπάρχουν και άλλα forum, υπάρχει το youtube, reviews κτλ που μπορείς να ενημερωθείς ακόμη πιο σφαιρικά ή πολύ απλά πας και αγοράζεις το κινητό για να έχεις ιδία άποψη. Προσωπικά νομίζω ότι κούρασε το θέμα μπαταρία, καθώς είναι ξεκάθαρο το αν το τηλέφωνο έχει καλή ή οχι αυτονομία.

 

Τώρα είπες μεγάλη εξυπνάδα.

Καταρχάς δεν μιλάω για την περίπτωση του 100?

Μιλάω για τις φορές όπου πάω για 2η μέρα και το αφήνω έτσι, κλείνοντας συνήθως WiFi. Έχει τύχει να αφήσω μόνο δεδομένα ανοιχτά και να μην χάσω πάνω από 3 με 4% και με τα 2 κινητά. Άρα λοιπόν αυτά περί βελτίωσης του note ξαφνικά είναι αστεία. Όπως αστείο είναι ότι ξαφνικά το s7 edge και το s8 plus δεν βγάζουν μέρα εκεί που ήταν τέρατα αυτονομίας για κάποιους. Αυτά από εμένα εφόσον θέλετε απάντηση, γιατί αν είχατε λίγη ειλικρίνεια θα δεχόσαστε αυτά που είπα. Όσο για το που βλέπω ότι η μπαταρία είναι χειρότερη, σε όλα τα σοβαρά review αλλά και στου my phone αυτό έδειξαν. Και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω. Αντιθέτως ανθρώπους που έβγαζαν το s6 edge τέρας αυτονομίας έχω λόγο να μην τους πιστεύω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την πρώτη φόρτιση παραθέτω τα αποτελέσματα της χρήσης. Σε γενικές γραμμές η αυτονομία για το στήσιμο που του έχω είναι ικανοποιητική. Υπολείπεται του s8+ 128/6 αλλά είναι όπως είπα η πρώτη φόρτιση και 4 ωρες οθόνη με σχεδόν δύο ωρες ομιλία μέσω Bluetooth, όλη μέρα συγχρονισμό με exchange και gmail δεν την λες και λίγη.

 

Screenshot_20170926_220623.jpg

Screenshot_20170926_220612.jpg

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το που βλέπω ότι η μπαταρία είναι χειρότερη, σε όλα τα σοβαρά review αλλά και στου my phone αυτό έδειξαν. Και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο εμμονή/επιμονή για την αυτονομία ενός κινητού του οποίου δεν είσαι κάτοχος. Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη κάποιων μελών που δεν εκτιμάς, μπορείς να λάβεις υπόψη σου τα review που αναφέρεις και απλά να πάρεις κάποιο άλλο κινητό ή να μείνεις με αυτό που έχεις.

Πάντως δεν είμαστε λίγοι που έχουμε την αρρώστια των αλλαγών και σου λέμε ότι η αυτονομία είναι στα ίδια επίπεδα με του s8+. Δικαίωμα σου να μην το δέχεσαι, αλλά η άποψη σου θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα, αν είχες την συσκευή στα χέρια σου για να την δοκιμάσεις και να πεις και την δική σου γνώμη. Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες.

Πολύ ενδεικτικά και πρόχειρα βρήκα τα παρακάτω που συμφωνούν με τις απόψεις των κατόχων ότι πάνω-κάτω μιλάμε για παρόμοια αυτονομια:

 

Επειδή όμως το θέμα μπαταρία πλάτιασε, κούρασε, τραβήχτηκε από τα μαλλιά, το εξαντλήσαμε- εγώ δεν θα πω τίποτα περισσότερο από όσα είπα και σε προηγούμενα post. Η αυτονομία του κινητού, για την κατηγορία που "παίζει μπάλα", είναι πάρα πολύ καλή και απροβλημάτιστη .Τουλάχιστον δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα κινητό στην premium κατηγορία με σημαντικά καλύτερη μπαταρία. Τώρα αν την έχει ελάχιστα μικρότερη ή λίγο μεγαλύτερη ή ίδια (την αυτονομία) με το s8+ νομίζω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν ιδιαίτερα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτονομία, εφόσον στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι παρόμοια με το s8+ δεν χωράει αμφιβολία στο ότι είναι αξιόλογη.

Επίσης εφόσον οι κάτοχοι είναι ευχαριστημένοι, δεν υπάρχει και θέμα γενικότερα.

 

Τώρα στο "γιατί" συμβαίνει αυτό νομίζω ότι έχει χαθεί η μπάλα, αν και είναι αρκετά απλά τα πιθανά σενάρια:

 

1. Οι νέες μπαταρίες της samsung πέφτουν σύντομα σε απόδοση

2. Τα επόμενα update θα ρίξουν την αυτονομία της συσκευής κοντά στην κυκλοφορία του επόμενου S

3. Η έκδοση 7.1 κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση ενέργειας, οπότε όταν αναβαθμιστεί το s8+ θα έχει σημαντικά καλύτερη αυτονομία

Και 4, ένας συνδυασμός των παραπάνω.

 

Αυτά τα αναφέρω απλά γιατί είναι τα μονα πιθανά σενάρια, εφόσον η συσκευή είναι η ίδια παίδες.. Τα 3 χιλιοστά στο ύψος της οθόνης, το πενακι και άλλη μια ασπρόμαυρη κάμερα, δεν δίνουν καλύτερη αυτονομία :)

 

Κατά τα υπόλοιπα όπως είπα και στην αρχή, εφόσον τώρα είναι στα ίδια επίπεδα η αυτονομία και όλοι είναι ευχαριστημένοι, που είναι το πρόβλημα;!

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο εμμονή/επιμονή για την αυτονομία ενός κινητού του οποίου δεν είσαι κάτοχος. Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη κάποιων μελών που δεν εκτιμάς, μπορείς να λάβεις υπόψη σου τα review που αναφέρεις και απλά να πάρεις κάποιο άλλο κινητό ή να μείνεις με αυτό που έχεις.

Πάντως δεν είμαστε λίγοι που έχουμε την αρρώστια των αλλαγών και σου λέμε ότι η αυτονομία είναι στα ίδια επίπεδα με του s8+. Δικαίωμα σου να μην το δέχεσαι, αλλά η άποψη σου θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα, αν είχες την συσκευή στα χέρια σου για να την δοκιμάσεις και να πεις και την δική σου γνώμη. Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες.

Πολύ ενδεικτικά και πρόχειρα βρήκα τα παρακάτω που συμφωνούν με τις απόψεις των κατόχων ότι πάνω-κάτω μιλάμε για παρόμοια αυτονομια:

 

Επειδή όμως το θέμα μπαταρία πλάτιασε, κούρασε, τραβήχτηκε από τα μαλλιά, το εξαντλήσαμε- εγώ δεν θα πω τίποτα περισσότερο από όσα είπα και σε προηγούμενα post. Η αυτονομία του κινητού, για την κατηγορία που "παίζει μπάλα", είναι πάρα πολύ καλή και απροβλημάτιστη .Τουλάχιστον δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα κινητό στην premium κατηγορία με σημαντικά καλύτερη μπαταρία. Τώρα αν την έχει ελάχιστα μικρότερη ή λίγο μεγαλύτερη ή ίδια (την αυτονομία) με το s8+ νομίζω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν ιδιαίτερα.

 

Φίλε μου το θέμα μπαταρία κούρασε γιατί απαντάτε σε ένα σχόλιο μου και στέκεστε στο αν κατηγορώ τη συσκευή και όχι στην ουσία.

Επειδή εγώ θα απαντάω μέχρι που να απαντήσει κάποιος σοβαρά ή να παψετε να λέτε ανούσια πράγματα, θα στο ξανά πω:

1ον δεν είναι ότι δεν έχω σε εκτίμηση τον Νίκο ( galanakop) μιας και με αφορμή αυτόν έγραψα, ίσα ίσα, είναι πολύ καλό παιδί, αλλά δεν είναι αντικειμενικος με βάση αυτά που ο ίδιος γράφει.

Γράφει λοιπόν ότι το s8 plus τον έβγαζε 2 μέρες με 6 ώρες οθόνη ή 24ώρα με φουλ χρήση κτλ.

Τώρα ξαφνικά λέει ότι δεν τον βγάζει μέχρι το απόγευμα..ενώ αντίθετα το note 8 με ίδιο socket, παραπάνω ράμ ( άρα παραπάνω κατανάλωση), μεγαλύτερη οθόνη και μικρότερη μπαταρία, καταφέρνει μόνο εξ αιτίας μιας 7.1.1 να δίνει 20% παραπάνω.

 

Προσωπικά θα τον πίστευα αν δεν είχε γράψει ότι το s8 plus δεν τον βγάζει μέχρι απόγευμα. Αλλά όταν βλέπω κάτι τέτοιο καταλαβαίνω ότι γίνεται γιατί αλλιώς δεν μπορεί να βγει το συμπέρασμα που θέλουμε, το 20% παραπάνω... Γιατί αν έλεγε 2 μέρες με 6 ώρες όπως έλεγε πριν 4 μήνες τότε τώρα θα έπρεπε να πει 3 μέρες ή 8 ώρες οθόνη..

Και ξανά λέω, ακόμα και στο s6 edge έβγαζε 6 ώρες..που δεν λένε κάτι αλλά όταν το ακούς νομίζεις ότι κρατάς κάνα s8 plus σε αυτονομία.

 

Για να τελειώνουμε λοιπόν, η αξία των φόρουμ είναι όταν βοηθάμε.. Αν μπαίνω εδώ να μάθω για κάτι που δεν έχω και με παραπλανας τότε ναι φίλε μου, θα επιμένω..

Αν ήταν να γράφουμε και να έχουμε άποψη μόνο όσοι έχουμε τη συσκευή τότε δεν θα είχε αξία κανένα φόρουμ γιατί αυτός είναι ένας βασικός σκοπός του.

 

Τέλος το να μου λες εσύ ότι έχει πολύ καλή αυτονομία και να το παίζεις τώρα οκ ότι λίγο πάνω ή λίγο κάτω είναι μια χαρά, με το να μου υπερασπιζεσαι την άποψη ότι έχει συν 20 από s8 plus απέχει.

Αυτό που λες το δέχομαι, όμως εγώ αναφέρθηκα στις υπερβολές.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο εμμονή/επιμονή για την αυτονομία ενός κινητού του οποίου δεν είσαι κάτοχος. Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη κάποιων μελών που δεν εκτιμάς, μπορείς να λάβεις υπόψη σου τα review που αναφέρεις και απλά να πάρεις κάποιο άλλο κινητό ή να μείνεις με αυτό που έχεις.

Πάντως δεν είμαστε λίγοι που έχουμε την αρρώστια των αλλαγών και σου λέμε ότι η αυτονομία είναι στα ίδια επίπεδα με του s8+. Δικαίωμα σου να μην το δέχεσαι, αλλά η άποψη σου θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα, αν είχες την συσκευή στα χέρια σου για να την δοκιμάσεις και να πεις και την δική σου γνώμη. Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες.

Πολύ ενδεικτικά και πρόχειρα βρήκα τα παρακάτω που συμφωνούν με τις απόψεις των κατόχων ότι πάνω-κάτω μιλάμε για παρόμοια αυτονομια:

 

Επειδή όμως το θέμα μπαταρία πλάτιασε, κούρασε, τραβήχτηκε από τα μαλλιά, το εξαντλήσαμε- εγώ δεν θα πω τίποτα περισσότερο από όσα είπα και σε προηγούμενα post. Η αυτονομία του κινητού, για την κατηγορία που "παίζει μπάλα", είναι πάρα πολύ καλή και απροβλημάτιστη .Τουλάχιστον δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα κινητό στην premium κατηγορία με σημαντικά καλύτερη μπαταρία. Τώρα αν την έχει ελάχιστα μικρότερη ή λίγο μεγαλύτερη ή ίδια (την αυτονομία) με το s8+ νομίζω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν ιδιαίτερα.

Ειδα και τα 4 βιντεακια απο περιέργεια (βασικα τα ειχα ξαναδει τα 3).

Στα 3 πρωτα, οι 2 αναφερουν λιγο μεγαλυτερη αυτονομία στο νοτε8, ο τρίτος λιγο μεγαλυτερη στο s8+.

Το 4ο ειναι εντελώς ακυρο (πιθανοτατα ο τύπος δεν ξερει απο συγκρισεις γιατι ειναι εμφανώς ακυρο, αν το εκανε επίτηδες δεν θα ελεγε κάποια που λεει).

Οταν λεει πχ οτι το s8plus συνδεμενο σε wifi χανει τη μερα 25% ενω το νοτε 5%, προφανώς και κατι δεν παει καλα στο s8plus..

Μπορώ να σου βαλω αλλα τοσα βιντεακια που αναφερουν καλυτερη αυτονομία στο s8+ αλλά δεν είναι αυτο το σημαντικό.

Τέλος πάντων, το μέγεθος της φυσικής μπαταρία παιζει ρολο, δεν γίνονται ολα με software, και κυρίως ΟΤΙ ΒΕΛΤΙΩNΕΤΑΙ ΜΕ SOFTWARE ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΑΛΑΣΕΙ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ UPDATE (το οποιο ειναι ο κανόνας για να λεμε την αλήθεια) . Αν ηθελε η σαμσουνγκ να αποφυγει τέτοιους διαξιφισμους, θα ειχε βαλει μια 3600 μπαταρία και δε θα μιλαγε τωρα κανενας. Ή οποιος μιλαγε θα φαινόταν γραφικός.

Οταν ενα κινητο θεωρείται : business, κορυφαίο μοντέλο, το ακριβότερο, εχει ενεργοβορες υπηρεσιες για το spen, εχει 2 καμερες που οταν τις χρησιμοποιησεις καταναλωνουν περισσότερο, εχει μεγαλυτερη οθονη, τοτε ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Ποσο μαλλον οταν αυτο ηταν ο κανονας μεχρι σημερα και ειναι η 1η φορα που βαζει μικροτερη απο το αντίστοιχο galaxy.

Αυτος ειναι και ο βασικός λογος που ολος ο κοσμος επικεντρωθηκε στην μπαταρία. Έσπασε η παράδοση αυτη για 1η φορά.

Τα πραγματα τα κανανε χειροτερα διαφοροι τυποι που γραφανε : "Δε μας ενδιαφερει η γνώμη σας, να φυγετε να πάτε αλλου", με λιγα λογια να μη γραφτει οποιοδήποτε μειονέκτημα ακομα και αν υπαρχει, ή ο τύπος που ανεβάζε τεστ με 9 ωρες οθονη και παρουσιαζε ηλιθιο οποιον εχει απαιτήσεις για μεγαλύτερη αυτονομία.

Τωρα μπήκαν χρήστες με ψιλοβαρια χρηση και αναφεραν 4 ωρες.. Πολοι θελουν παραπάνω απο 4 ωρες σε βαρια χρηση και δεν ειναι καθολου ηλιθιοι.

Αυτός ειναι ο λόγος των εντασεων και οχι οτι αναφερουν διαφορετική αυτονομία διαφορετικοί χρηστες κατι απολύτως φυσιολογικό.

Μη δω στο νοτε 9 που θα ξανα αυξήσει την μπαταρία (ναι το προβλεπω απο τωρα) , να γραφετε:" Επιτέλους εχουμε πραγματικά καλη αυτονομία και οχι σαν το νοτε 8 που δε βγαζαμε μερα.."

Τελος η συσκευή φαίνεται που ειναι εξαιρετικη εμφανισιακα. Ο κοσμος παντα ρωταει για αυτα που δε φαινονται.

Φικικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μας μπορείς να μας πεις που είδες ότι βγάζει 9 ώρες οθόνη;

 

Αν μου δείξεις αυτό πραγματικά σου ζητήσω συγνώμη και θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά μήπως τα παραλλλλλεεεεςςςςς;

Εκτός και αν λες το ποςτ #564 ή το #865

 

Υ. Γ 1 συμφωνώ να λέμε και τα αρνητικά αλλά όχι να μην πιστεύουμε και οποίων μιλάει.....

 

Υ.Γ 2 το software παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κατανάλωση ΠΟΛΎ ΜΕΓΆΛΟ όμως. Αν δεν το ξερεις άκουσε το τώρα.

Ο κερνελ βασικά είναι αλλά μαζί πάνε αυτά.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να γράφουμε και να έχουμε άποψη μόνο όσοι έχουμε τη συσκευή τότε δεν θα είχε αξία κανένα φόρουμ γιατί αυτός είναι ένας βασικός σκοπός του.

Μπορείς να έχεις άποψη για το αν το κινητό είναι όμορφο ή άσχημο, μικρό ή μεγάλο, ακριβό ή φτηνό, για το αν χρησιμοποιήθηκε το hardware που θα ήθελες κτλ. Άποψη εμπεριστατωμένη για την αυτονομία του, χωρίς να χρησιμοποιείς την συσκευή, δε νομίζω ότι μπορείς να έχεις, .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα μπήκαν χρήστες με ψιλοβαρια χρηση και αναφεραν 4 ωρες.. Πολοι θελουν παραπάνω απο 4 ωρες σε βαρια χρηση και δεν ειναι καθολου ηλιθιοι.

Για να καταλάβω....4 ώρες οθόνης με πολύ εντατική χρήση σου φαίνονται λίγες; Ένας τυπικός άνθρωπος "ξοδεύει" μεταξύ δουλειάς, ύπνου και μετακινήσεων περίπου 17 ώρες την ημέρα. Αν χρειάζεται να περνάει και 6 ώρες την ημέρα στην οθόνη του κινητού του, τότε κάτι δεν πάει καλά στην ζωή του.

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δυσκολεύεται την ζωή σας. Πάρτε σαν δεδομένο ότι η Samsung κατάφερε με μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία να έχει παρόμοια ή και μεγαλύτερη αυτονομία από το ήδη εξαιρετικό στον τομέα αυτό S8 Plus. Το έχει καταφέρει και η Apple αυτό σε μοντέλα κινητών της.

Από εκεί και πέρα αντί να "μιξοκλαίει" ο καθένας γιατί η Samsung δεν έβαλε 4000mah μπαταρία για να έχει ακόμη μεγαλύτερη αυτονομία, καλό θα ήταν να προτείνει κάποια εναλλακτική πρόταση ανάλογων δυνατοτήτων με σημαντικά μεγαλύτερη αυτονομία. Η πρόταση της Samsung ήταν αυτή....όποιον τον ικανοποιεί το αγοράζει; όποιον όχι το προσπερνάει και ψάχνει κάτι άλλο.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

 

[/color]

Για να καταλάβω....4 ώρες με πολύ εντατική χρήση σου φαίνονται λίγες; Ένας τυπικός άνθρωπος "ξοδεύει" μεταξύ δουλειάς, ύπνου και μετακινήσεων περίπου 17 ώρες την ημέρα. Αν χρειάζεται να περνάει και 6 ώρες την ημέρα στην οθόνη του κινητού του, τότε κάτι δεν πάει καλά στην ζωή του.

 

Είμαστε κάποιοι άνθρωποι που δουλεύουνε από το κινητό όμως φίλε...

Εγώ το χρειάζομαι καθημερινά κοντά στις 7 ώρες περίπου (με wifi).

 

 

Με μόνο wifi το έχει δει κανείς να δει τι χρόνους βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κάποιοι άνθρωποι που δουλεύουνε από το κινητό όμως φίλε...

Εγώ το χρειάζομαι καθημερινά κοντά στις 7 ώρες περίπου (με wifi).

Με μόνο wifi το έχει δει κανείς να δει τι χρόνους βγάζει;

Πραγματικά απο περιέργεια και μόνο...τι δουλειά είναι αυτή που θα πρέπει να δουλεύεις από το κινητό 7 ώρες με wifi; Και γιατί αφού πρόκειται για δουλειά και τόσες ώρες εργασίας δεν χρησιμοποιεις την μεγαλύτερη και πιο άνετη οθόνη ενός tablet (π.χ. Tab s2 4G);

Αν το κινητό που βγάζεις τις 7 ώρες είναι το Mate 9, τότε με το Note 8 θα έχεις τα ίδια τουλάχιστον αποτελέσματα. Το λέω γιατί το mate 9 το είχα 2 φορές και σε single και σε dual sim .

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μας μπορείς να μας πεις που είδες ότι βγάζει 9 ώρες οθόνη;

 

Αν μου δείξεις αυτό πραγματικά σου ζητήσω συγνώμη και θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά μήπως τα παραλλλλλεεεεςςςςς;

Εκτός και αν λες το ποςτ #564 ή το #865

 

Υ. Γ 1 συμφωνώ να λέμε και τα αρνητικά αλλά όχι να μην πιστεύουμε και οποίων μιλάει.....

 

Υ.Γ 2 το software παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κατανάλωση ΠΟΛΎ ΜΕΓΆΛΟ όμως. Αν δεν το ξερεις άκουσε το τώρα.

Ο κερνελ βασικά είναι αλλά μαζί πάνε αυτά.

 

συμφωνω οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο, και το ειδαμε στο s6 edge Οπου αρχικα δεν εβγαζε ουτε μεχρι το μεσημερι, και το καλοκαιρι του 2015 το βελτιωσαν και ανεβηκε αρκετα, οχι ομως οτι εγινε κανα θαυμα, εβγαζε οσο περιμενες οτι θα βγαζει μια τετοια μπαταρια.

Αντιστοιχα και τωρα, με μια σχετικη εμπειρια και αισθηση των πραγματων λες οκ, να βγαλει λιγο πανω-λιγο κατω απο s8 plus λογικο, που το λιγο πανω με μικροτερη μπαταρια το βρισκω δυσκολο, αλλα οχι και 20%.

 

Μπορείς να έχεις άποψη για το αν το κινητό είναι όμορφο ή άσχημο, μικρό ή μεγάλο, ακριβό ή φτηνό, για το αν χρησιμοποιήθηκε το hardware που θα ήθελες κτλ. Άποψη εμπεριστατωμένη για την αυτονομία του, χωρίς να χρησιμοποιείς την συσκευή, δε νομίζω ότι μπορείς να έχεις, .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να καταλάβω....4 ώρες οθόνης με πολύ εντατική χρήση σου φαίνονται λίγες; Ένας τυπικός άνθρωπος "ξοδεύει" μεταξύ δουλειάς, ύπνου και μετακινήσεων περίπου 17 ώρες την ημέρα. Αν χρειάζεται να περνάει και 6 ώρες την ημέρα στην οθόνη του κινητού του, τότε κάτι δεν πάει καλά στην ζωή του.

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δυσκολεύεται την ζωή σας. Πάρτε σαν δεδομένο ότι η Samsung κατάφερε με μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία να έχει παρόμοια ή και μεγαλύτερη αυτονομία από το ήδη εξαιρετικό στον τομέα αυτό S8 Plus. Το έχει καταφέρει και η Apple αυτό σε μοντέλα κινητών της.

Από εκεί και πέρα αντί να "μιξοκλαίει" ο καθένας γιατί η Samsung δεν έβαλε 4000mah μπαταρία για να έχει ακόμη μεγαλύτερη αυτονομία, καλό θα ήταν να προτείνει κάποια εναλλακτική πρόταση ανάλογων δυνατοτήτων με σημαντικά μεγαλύτερη αυτονομία. Η πρόταση της Samsung ήταν αυτή....όποιον τον ικανοποιεί το αγοράζει; όποιον όχι το προσπερνάει και ψάχνει κάτι άλλο.

 

για να τελειωνει το θεμα,

απαντησε μου στο επιχειρημα μου και μετα πες μου οτι δεν εχω δικαιωμα να σχολιαζω την αυτονομια ενω δεν εχω τη συσκευη.

Οσο δεν απαντας στο γιατι ξαφνικα το s8 plus που εβγαζε 2 μερες και 6 ωρες οθονη ή 24 ωρες full χρησης, στον ιδιο ανθρωπο ,τωρα δε βγαζει ουτε μεχρι απογευμα, και μονο το Note 8 βγαζει παραπανω, τοτε θα αποδεχτω και εγω αυτα που λες.

εχεις κολλησει να μου τη λες και δεν απαντας λοιπον σε αυτο που θετω ως επιχειρημα για την αποψη μου, αυτο απο μονο του δειχνει το κολλημα να αποδειξεις ντε και καλα οτι εχει καλυτερη αυτονομια ετσι, επειδη αυτο θες να πεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαστε κάποιοι άνθρωποι που δουλεύουνε από το κινητό όμως φίλε...

Εγώ το χρειάζομαι καθημερινά κοντά στις 7 ώρες περίπου (με wifi).

 

 

Με μόνο wifi το έχει δει κανείς να δει τι χρόνους βγάζει;

 

7 ωρες οθονη με τι χρηση? αν θες να τρεχεις πολλες εφαρμογες μαζι και τερμα φωτεινοτητα οθονη, ειναι δυσκολο.

εγω με το s8 plus βλεπω 5 ωρες οθονη αλλα μιλαω και αλλες 2-3. Ολα ειναι σχετικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

 

 

για να τελειωνει το θεμα,

απαντησε μου στο επιχειρημα μου και μετα πες μου οτι δεν εχω δικαιωμα να σχολιαζω την αυτονομια ενω δεν εχω τη συσκευη.

Οσο δεν απαντας στο γιατι ξαφνικα το s8 plus που εβγαζε 2 μερες και 6 ωρες οθονη ή 24 ωρες full χρησης, στον ιδιο ανθρωπο ,τωρα δε βγαζει ουτε μεχρι απογευμα, και μονο το Note 8 βγαζει παραπανω, τοτε θα αποδεχτω και εγω αυτα που λες.

εχεις κολλησει να μου τη λες και δεν απαντας λοιπον σε αυτο που θετω ως επιχειρημα για την αποψη μου, αυτο απο μονο του δειχνει το κολλημα να αποδειξεις ντε και καλα οτι εχει καλυτερη αυτονομια ετσι, επειδη αυτο θες να πεις.

 

Νίκο καλημέρα!

Φυσικά κ έχεις και εσύ και εγώ και όλοι όσοι δεν έχουμε την συσκευή,

Αλλά μας ενδιαφέρει, να σχολιάζουμε..

Θα σου απαντήσω εγώ κατι σχετικό το οποίο μπορείς να βρεις με μια αναζήτηση στο θέμα μπαταρία του s8+.

 

Οταν το πήρα, πραγματικά η μπαταρία δεν έπεφτε με τίποτα.

Είχα πολλές αμφιβολίες αν η μικρότερη μπαταρία σε σχέση με το s7 edge και σε συνδυασμό με την μεγαλύτερη οθόνη, αν θα μου βγάζει μέρα.

 

Αυτό είναι το ιδανικό για μένα.

Να βγάζει άνετα την μέρα.

Είτε 40% έχει το βράδυ είτε 10% εγώ θα το βάλω στην φόρτιση.

 

Τις τελευταίες μέρες ίσως και μήνα συνάντησα πρόβλημα και ναι, το απόγευμα χρειαζόταν λίγο ρεύμα για να μου φτάσει μέχρι αργά το βράδυ.

 

Ίδιος χρήστης, ίδιες εφαρμογές(με τα update τους φυσικά που βγαίνουν ανά διαστήματα)

Ίδια συσκευή με τα update της φυσικά.

Τι φταίει?

Δεν ξέρω, αν ήξερα θα το τι έφτιαχνα γιατί απεχθάνομαι την φόρτιση μέσα στην μέρα.

 

Δεν έχω σταθερό πρόγραμμα, ούτε σταθερό σημείο.

Μπορεί πχ το σήμα, η φωτεινότητα (που για μένα δεν είναι όπως πρέπει στο αυτόματο)

Η αναβάθμιση συσκευής?

Η αναβαθμίσεις εφαρμογών?

Πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη και το ψάχνω.

 

Θέλω να καταλήξω ότι ναι στην αρχή με βαριά χρήση έβγαζε μέρα και τώρα δεν βγάζει.

Ευτυχώς χθες είδα μια βελτίωση συμαντηκη μετά από καιρό.

Έβαλα 3 εφαρμογες στην αδράνεια που ποτέ δεν τις είχα, και ίσως βοήθησε και η συννεφιασμένη μέρα με την φωτεινότητα να μην πιάσει ποτέ κόκκινα.

Θα ανεβάσω τα σχετικά νούμερα στο αντίστοιχο θέμα.

 

Τον Νίκο galanop τον διαβάζω και εγώ, αυτά που μπορεί να είπε για το s8 plus, τα περνάω και εγώ και δεν τον αμφισβητώ.

Ότι πχ στην αρχή έβγαζε μέρα άνετα ενώ τώρα έως το απόγευμα θέλει ρεύμα.

 

Η γνώμη που έχω σχηματίσει διαβάζοντας αυτό το θέμα από την αρχή σχεδόν είναι ότι η μπαταρία είναι σχεδόν, περίπου, πάνω κάτω, ίδια με του s8+ και αυτό μου αρκεί.

 

Οταν το πάρω αρχικά δεν θα αναβαθμίσω ποτέ το λογισμικό αν η απόδοση είναι άψογη.

Μέχρι που σκέφτομαι ότι η αναβαθμίσεις μας χαλάνε τις συσκευές.

 

Θα σου πρότεινα να μείνεις και εσύ στο συμπέρασμα που βγάζει κάποιος διαβάζοντας το θέμα αυτό, ότι η μπαταρία είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα και να μην έχουμε αυτή τη "φασαρία".

 

Αφού οι περισσότεροι αυτό μας λένε, έτσι θα είναι.

Φιλικά πάντα και χωρίς ίχνος ειρωνείας!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

απαντησε μου στο επιχειρημα μου και μετα πες μου οτι δεν εχω δικαιωμα να σχολιαζω την αυτονομια ενω δεν εχω τη συσκευη.

Οσο δεν απαντας στο γιατι ξαφνικα το s8 plus που εβγαζε 2 μερες και 6 ωρες οθονη ή 24 ωρες full χρησης, στον ιδιο ανθρωπο ,τωρα δε βγαζει ουτε μεχρι απογευμα, και μονο το Note 8 βγαζει παραπανω, τοτε θα αποδεχτω και εγω αυτα που λες.

Να σου απαντήσω σε κάτι που σου έχει γράψει κάποιος άλλος; Σου είπα ότι ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Από εκεί και πέρα φιλτράρεις τα όσα λέγονται, απο ποιους λέγονται και βγάζεις τα συμπεράσματα σου.

 

Εγώ πριν από το Note 8 είχα το S8+ . Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την αυτονομία του, όπως είμαι και από του Note 8. Μόνο συγχαρητήρια λοιπόν μπορώ να δώσω στην Samsung που με μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία κατάφερε να πετύχει τους ίδιους χρόνους αυτονομιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχεις κολλησει να μου τη λες και δεν απαντας λοιπον σε αυτο που θετω ως επιχειρημα για την αποψη μου, αυτο απο μονο του δειχνει το κολλημα να αποδειξεις ντε και καλα οτι εχει καλυτερη αυτονομια ετσι, επειδη αυτο θες να πεις.

Για το μοναδικό πράγμα που σου την λέω είναι ότι έχεις άποψη για την αυτονομία της συσκευής χωρίς να την έχεις !! Δεν είναι ανυπόφορα αυτονόητο αυτό;

Από εκεί και πέρα ελάχιστα με ενδιαφέρει αν πάρεις εσύ την συσκευή ή άλλοι 100.000 ή και κανένας που διαβάζει το forum. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και για τίποτα. Όποιον ενδιαφέρεται για την συσκευή ενημερώνεται, φιλτράρει και αποφασίζει. Το thread δεν λειτουργεί για προσηλυτισμό.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι επειδή εγώ αγοράζω όλα μου τα τηλ σχεδόν την πρώτη μέρα που κυκλοφορούν γράφω ότι βλέπω. Την πρώτη μέρα λοιπόν του s7edge που είχα και για την επόμενη εβδομάδα έγραψα ότι είδα.

Ομοιως και για το S8plus που την πρωτη εβδομαδα εγραφε μια χαρα χρονους

Μετα απο 4 μήνες εγώ προσωπικά στο s8 plus πάνω απο 4 ώρες οθόνη δεν έχω δει,και ήταν αρκετές οι φορές που ήμουν και κάτω από τις 3.5 ώρες με αποτέλεσμα πριν γυρίσω σπιτι να χρειαστεί να το φορτίσω στο αυτοκίνητο η όπου αλλού μπορούσα τέλος πάντων, όποτε όταν τώρα δοκιμάζω το Νοτε8 και βλέπω ότι είναι στις 6-7 ώρες οθόνης πάντα με την ι9δια χρήση τι πρέπει να πω λοιπόν.

Δεν ειμαι κανενας πιτσιρικας αλλα ουτε και μετοχος για να σας παραπληροφορω η να σας λεω για προσωπικο μου οφελος αγοραστε αυτη η την αλλη συσκευη και ουτε κολλημενος ειμαι μιας και οτι κυκλοφορει απο τις ναυαρχιδες θελω να τις δοκιμαζω σχετικα γρηγορα,οποτε δεν μπορω να καταλαβω ποσο λαθως ειναι το γεγονος οτι το Νοτε 8 που εχω στην κατοχη μου βγαζει 6-7 ωρες χαλαρα αυτη την στιγμη που μιλαμε και με την ιδια χρηση πριν το δωσω το s8 plus εβγαζε μαξιμουμ 4

Το σταματαω και εγω εδω γιατι με τους περισσότερους σχεδον τα λεμε η τα λεγαμε και δεν θελω αντιπαραθεσεις

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι επειδή εγώ αγοράζω όλα μου τα τηλ σχεδόν την πρώτη μέρα που κυκλοφορούν γράφω ότι βλέπω. Την πρώτη μέρα λοιπόν του s7edge που είχα και για την επόμενη εβδομάδα έγραψα ότι είδα.

Ομοιως και για το S8plus που την πρωτη εβδομαδα εγραφε μια χαρα χρονους

Μετα απο 4 μήνες εγώ προσωπικά στο s8 plus πάνω απο 4 ώρες οθόνη δεν έχω δει,και ήταν αρκετές οι φορές που ήμουν και κάτω από τις 3.5 ώρες με αποτέλεσμα πριν γυρίσω σπιτι να χρειαστεί να το φορτίσω στο αυτοκίνητο η όπου αλλού μπορούσα τέλος πάντων, όποτε όταν τώρα δοκιμάζω το Νοτε8 και βλέπω ότι είναι στις 6-7 ώρες οθόνης πάντα με την ι9δια χρήση τι πρέπει να πω λοιπόν.

Δεν ειμαι κανενας πιτσιρικας αλλα ουτε και μετοχος για να σας παραπληροφορω η να σας λεω για προσωπικο μου οφελος αγοραστε αυτη η την αλλη συσκευη και ουτε κολλημενος ειμαι μιας και οτι κυκλοφορει απο τις ναυαρχιδες θελω να τις δοκιμαζω σχετικα γρηγορα,οποτε δεν μπορω να καταλαβω ποσο λαθως ειναι το γεγονος οτι το Νοτε 8 που εχω στην κατοχη μου βγαζει 6-7 ωρες χαλαρα αυτη την στιγμη που μιλαμε και με την ιδια χρηση πριν το δωσω το s8 plus εβγαζε μαξιμουμ 4

Το σταματαω και εγω εδω γιατι με τους περισσότερους σχεδον τα λεμε η τα λεγαμε και δεν θελω αντιπαραθεσεις

 

Με βάση τα γραφόμενά σου φίλε μου, ελπίζω μόνο να μην μας απογοητεύσει η αυτονομία του Ν8 μετά από 4 μήνες :(

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδες, οκ ξαφνικα το s8 plus εγινε s6 edge και βγαζει 3ωρακι και το Note 8 εγινε s8 plus και βγαζει 6 ωρες. Αυξηση 50%, μπραβο στο θαυμα της samsung, για την φοβερη ικανοτητα να μειωνει το προηγουμενο μοντελο τοσο ωστε να φαινεται οτι αυξησε το καινουριο. Αυτο λετε μεχρι στιγμης και το χαιρεστε κι ολας οτι εκανε αυξηση αυτονομιας, εχοντας ως επιχειρημα οτι μειωσε την αυτονομια του σ8 πλασ.

 

Κλεινοντας θα πω οτι οσο λετε τετοιες ανακριβειες, θα εχω αποψη και για την αυτονομια και ας μην εχω τη συσκευη, αλλιως να σας χαρισω το δικο μου σ8 που η μπαταρια του ειναι ιδια με πριν 4 μηνες, τοσο το προηγουμενο μου οσο και το καινουριο μου.

2ον εχετε τετοια αυτονομια σε μια εβδομαδα χρησης του νοτε, δηλαδη στις 15-20 μερες που θα δινει το μεγιστο τι θα λετε?

3ον ως εμπειρα μελη το φορουμ, κανετε μια συγκριση με μια καινουρια συσκευη βαζοντας διπλα τον χειροτερο εαυτο του σ8 που ειδατε και οχι της 1ης εβδομαδας που θα επρεπε, και παντα το λεμε οτι συγκρινεις καινουριο με καινουριο, μπραβο για την αντικειμενικοτητα σας!

 

Οσο για τη συγκριση s8 plus με s7 edge, να θυμισω οτι η αλλαγη αναλογιας κανει την διαφορα στην οθονη πολυ μικροτερη σε πραγματικο εμβαδο και οι περισσοτεροι δεν το ειχαμε συνειδοτηποιησει, ετσι η συγκριση δεν ειναι αναμεσα σε 6,1vs5,5 αλλα καπου στις 5,8" vs 5,5. 50% δηλαδη μικροτερη διαφορα απο την αρχικη μας εντυπωση. 2ον το s7 edge ειχε παρομοια αυτονομια με s8 plus και ποτε χειροτερη με διαφορα που να λες οτι εκαναν κανα θαυμα. Και σιγουρα ενα νεο socket εκανε αυτη τη διαφορα να μηδενιζει (των οθονων).

ΑΠο την αλλη εδω εχουμε τα παντα ιδια, παραπανω ραμ, παραπανω οθονη, μικροτερη μπαταρια, και μονο S/W να δικαιολογει την οποια διαφορα.Παρολα αυτα ξαφνικα ολων σας τα σ8 χαλασαν και βγαζουν 3 ωρες.

 

Προτεινω να γυρισετε σε s6 edge που εβγαζε 6 ωρες...

Καλημερα και καλη συνεχεια. Ειμαι στο φορουμ να βοηθαω και να με βοηθανε, οχι να παραπλανω ή να με δουλευουν για να παρω μια συσκευη επειδη καποιοι θελουν να μας πεισουν να την παρουν λες και εχουμε μετοχες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με βάση τα γραφόμενά σου φίλε μου, ελπίζω μόνο να μην μας απογοητεύσει η αυτονομία του Ν8 μετά από 4 μήνες :(

 

σε 4 μηνες φιλε θα βγαζει 3 ωρες οθονη και το σ9 θα βγαζει 6 ωρες ακομα και με 3000mah Μπαταρια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι επειδή εγώ αγοράζω όλα μου τα τηλ σχεδόν την πρώτη μέρα που κυκλοφορούν γράφω ότι βλέπω. Την πρώτη μέρα λοιπόν του s7edge που είχα και για την επόμενη εβδομάδα έγραψα ότι είδα.

Ομοιως και για το S8plus που την πρωτη εβδομαδα εγραφε μια χαρα χρονους

Μετα απο 4 μήνες εγώ προσωπικά στο s8 plus πάνω απο 4 ώρες οθόνη δεν έχω δει,και ήταν αρκετές οι φορές που ήμουν και κάτω από τις 3.5 ώρες με αποτέλεσμα πριν γυρίσω σπιτι να χρειαστεί να το φορτίσω στο αυτοκίνητο η όπου αλλού μπορούσα τέλος πάντων, όποτε όταν τώρα δοκιμάζω το Νοτε8 και βλέπω ότι είναι στις 6-7 ώρες οθόνης πάντα με την ι9δια χρήση τι πρέπει να πω λοιπόν.

Δεν ειμαι κανενας πιτσιρικας αλλα ουτε και μετοχος για να σας παραπληροφορω η να σας λεω για προσωπικο μου οφελος αγοραστε αυτη η την αλλη συσκευη και ουτε κολλημενος ειμαι μιας και οτι κυκλοφορει απο τις ναυαρχιδες θελω να τις δοκιμαζω σχετικα γρηγορα,οποτε δεν μπορω να καταλαβω ποσο λαθως ειναι το γεγονος οτι το Νοτε 8 που εχω στην κατοχη μου βγαζει 6-7 ωρες χαλαρα αυτη την στιγμη που μιλαμε και με την ιδια χρηση πριν το δωσω το s8 plus εβγαζε μαξιμουμ 4

Το σταματαω και εγω εδω γιατι με τους περισσότερους σχεδον τα λεμε η τα λεγαμε και δεν θελω αντιπαραθεσεις

Αυτο που περιγράφεις είναι συχνό φαινόμενο παντως, τα περισσότερα κινητα μετα απο 6 μηνες με 1 χρονο, πεφτει απο αρκετά έως δραματικά η αυτονομία τους. Ειδικα οσοι ειναι power user, βαζουν βγαζουν εφαρμογές συχνα, εχουν 200+ εφαρμογές εγκατεστημένες κλπ. Και ειδικα οταν οι Google βγαλει κανα update στα Google services...

Αρα δε χρειάζεται ενθουσιασμός οταν βλεπουμε μια εταιρεία να μείωνει τη μπαταρία σε τέτοιου τύπου συσκευές.

Γιατι ακόμα και αν σε βγαζει τωρα, και πας το βράδυ με 20% υπόλοιπο, ποιος σου εγγυάται οτι θα συμβαίνει για καιρο αυτο?

Στην πραγματικότητα θα έπρεπε ρητα και κατηγορηματικα να καταδικαζουν ολοι τέτοιες πρακτικες ητε τους βγαζει η αυτονομία ητε όχι.

Ποσο μαλλον οταν η σαμσουνγκ ως leader στη συγκεκριμένη αγορα δειχνει το δρομο στους υπόλοιπους.

Η δυσκολία να το γραψουν αυτο οι περισσοτεροι και η ειρωνεία απο αλλους σε βάζει σε περίεργες σκεψεις γενικότερα.

Βέβαια αν κάποιος αλλαζει συσκευές σαν τα πουκαμισα καθε 6 μηνες, προφανώς και δεν απευθύνονται σε αυτόν αυτά που γραφω. Οι περισσοτεροι ομως κρατανε 2 χρονια μια συσκευή.

Περιμενετε να δειτε σε λιγο καιρο τι θα αφορα το 80% που θα γράφεται εδώ. Και αν δεν ειναι σχετικο με προβλήματα αυτονομίας σφυριξτε μου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγράφεις είναι συχνό φαινόμενο παντως, τα περισσότερα κινητα μετα απο 6 μηνες με 1 χρονο, πεφτει απο αρκετά έως δραματικά η αυτονομία τους. Ειδικα οσοι ειναι power user, βαζουν βγαζουν εφαρμογές συχνα, εχουν 200+ εφαρμογές εγκατεστημένες κλπ. Και ειδικα οταν οι Google βγαλει κανα update στα Google services...

Αρα δε χρειάζεται ενθουσιασμός οταν βλεπουμε μια εταιρεία να μείωνει τη μπαταρία σε τέτοιου τύπου συσκευές.

Γιατι ακόμα και αν σε βγαζει τωρα, και πας το βράδυ με 20% υπόλοιπο, ποιος σου εγγυάται οτι θα συμβαίνει για καιρο αυτο?

Στην πραγματικότητα θα έπρεπε ρητα και κατηγορηματικα να καταδικαζουν ολοι τέτοιες πρακτικες ητε τους βγαζει η αυτονομία ητε όχι.

Ποσο μαλλον οταν η σαμσουνγκ ως leader στη συγκεκριμένη αγορα δειχνει το δρομο στους υπόλοιπους.

Η δυσκολία να το γραψουν αυτο οι περισσοτεροι και η ειρωνεία απο αλλους σε βάζει σε περίεργες σκεψεις γενικότερα.

Βέβαια αν κάποιος αλλαζει συσκευές σαν τα πουκαμισα καθε 6 μηνες, προφανώς και δεν απευθύνονται σε αυτόν αυτά που γραφω. Οι περισσοτεροι ομως κρατανε 2 χρονια μια συσκευή.

Περιμενετε να δειτε σε λιγο καιρο τι θα αφορα το 80% που θα γράφεται εδώ. Και αν δεν ειναι σχετικο με προβλήματα αυτονομίας σφυριξτε μου..

 

Δεν ισχύει δηλαδή η δήλωση του Dj Koh ότι ......"το τηλέφωνο θα διατηρήσει περισσότερο από 95 τοις εκατό της χωρητικότητας της μπαταρίας ακόμη και μετά από δύο χρόνια χρήσης” ; :rolleyes:

 

http://techlinecyprus.com/smartphones/2367-dj-koh-samsung-note-8

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγράφεις είναι συχνό φαινόμενο παντως, τα περισσότερα κινητα μετα απο 6 μηνες με 1 χρονο, πεφτει απο αρκετά έως δραματικά η αυτονομία τους. Ειδικα οσοι ειναι power user, βαζουν βγαζουν εφαρμογές συχνα, εχουν 200+ εφαρμογές εγκατεστημένες κλπ. Και ειδικα οταν οι Google βγαλει κανα update στα Google services...

Αρα δε χρειάζεται ενθουσιασμός οταν βλεπουμε μια εταιρεία να μείωνει τη μπαταρία σε τέτοιου τύπου συσκευές.

Γιατι ακόμα και αν σε βγαζει τωρα, και πας το βράδυ με 20% υπόλοιπο, ποιος σου εγγυάται οτι θα συμβαίνει για καιρο αυτο?

Στην πραγματικότητα θα έπρεπε ρητα και κατηγορηματικα να καταδικαζουν ολοι τέτοιες πρακτικες ητε τους βγαζει η αυτονομία ητε όχι.

Ποσο μαλλον οταν η σαμσουνγκ ως leader στη συγκεκριμένη αγορα δειχνει το δρομο στους υπόλοιπους.

Η δυσκολία να το γραψουν αυτο οι περισσοτεροι και η ειρωνεία απο αλλους σε βάζει σε περίεργες σκεψεις γενικότερα.

Βέβαια αν κάποιος αλλαζει συσκευές σαν τα πουκαμισα καθε 6 μηνες, προφανώς και δεν απευθύνονται σε αυτόν αυτά που γραφω. Οι περισσοτεροι ομως κρατανε 2 χρονια μια συσκευή.

Περιμενετε να δειτε σε λιγο καιρο τι θα αφορα το 80% που θα γράφεται εδώ. Και αν δεν ειναι σχετικο με προβλήματα αυτονομίας σφυριξτε μου..

 

Εδω νομιζω ανακατευεις 2 διαφορετικα θεματα.

Τη μειωση αυτονομιας λογω κακων αναβαθμισεων και φορτωματος σε εφαρμογες κτλ, και τη μειωση της αυτονομιας λογω πτωσης της μπαταριας.

Αρα λοιπον, στην 1η περιπτωση, απανταω οτι εχω 10 ημερων s8 plus και εχει την ιδια καλη αυτονομια με το προηγουμενο μου που το πηρα σχεδον day 1, επομενως αυτη η θεωρια συνωμοσιας δεν ισχυει σε μενα τουλαχιστον. Το κινητο ηταν και ειναι μια χαρα. Ομοιως και το s7 edge της γυναικας μου που το εχει 7 μηνες.

2ον το προηγουμενο σ8 που το ειχα χωρις καμια επαναφορα και με ολες τις αναβαθμισεις απο πανω, δεν ειχε χασει καθολου, οσο εβγαζει την 1η μερα εβγαζε και πριν το δωσω.

 

3ον το αλλη θεμα, της πτωσης της αποδοσης, θεωρω οτι ειναι μικρη η πτωση, ειδικα με τις νεες μπαταριες, αλλα και με τις παλιες αν δεν τις λιωσεις τοτε δε χανεις τοσο πολυ ωστε να βλεπεις τρομερη διαφορα.

 

Αυτα βλεπω εγω καθως και πολλοι ακομα που μιλαμε για τις συσκευες μας. Αρα λοιπον ή τα δικα μας κινητα ειναι εξαιρεσεις, ή οσων πηραν το Ν8, ετυχε και επεσε η αποδοση των S8 PLUS τους λιγο πριν.

 

Παντως αυτη η θεωρια οτι τα χαντακωνουν οι εταιρειες με κακες αναβαθμισεις νομιζω οτι ειναι τραβηγμενη, και θα το διαπιστωσετε αν μπειτε στο θεμα του s7 edge οπου οσοι εχουν αλλαξει μπαταρια στον χρονο πανω βλεπουν την ιδια τρομερη αυτονιμια με την αρχικη. Αρα δεν φταινε οι αναβαθμισεις, φταιει ειτε η πτωση αποδοσης σε οσους ειχαν, ειτε το οτι πλεον η αναγκη για επαναφορα και προσεκτικο στησιμο μετα απο αναβαθμιση δεν ειναι μεγαλη με αποτελεσμα κανεις να μην κανει και να λεμε οτι ξαφνικα το κινητο δε βγαζει μερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εδω νομιζω ανακατευεις 2 διαφορετικα θεματα.

Τη μειωση αυτονομιας λογω κακων αναβαθμισεων και φορτωματος σε εφαρμογες κτλ, και τη μειωση της αυτονομιας λογω πτωσης της μπαταριας.

Αρα λοιπον, στην 1η περιπτωση, απανταω οτι εχω 10 ημερων s8 plus και εχει την ιδια καλη αυτονομια με το προηγουμενο μου που το πηρα σχεδον day 1, επομενως αυτη η θεωρια συνωμοσιας δεν ισχυει σε μενα τουλαχιστον. Το κινητο ηταν και ειναι μια χαρα. Ομοιως και το s7 edge της γυναικας μου που το εχει 7 μηνες.

2ον το προηγουμενο σ8 που το ειχα χωρις καμια επαναφορα και με ολες τις αναβαθμισεις απο πανω, δεν ειχε χασει καθολου, οσο εβγαζει την 1η μερα εβγαζε και πριν το δωσω.

 

3ον το αλλη θεμα, της πτωσης της αποδοσης, θεωρω οτι ειναι μικρη η πτωση, ειδικα με τις νεες μπαταριες, αλλα και με τις παλιες αν δεν τις λιωσεις τοτε δε χανεις τοσο πολυ ωστε να βλεπεις τρομερη διαφορα.

 

Αυτα βλεπω εγω καθως και πολλοι ακομα που μιλαμε για τις συσκευες μας. Αρα λοιπον ή τα δικα μας κινητα ειναι εξαιρεσεις, ή οσων πηραν το Ν8, ετυχε και επεσε η αποδοση των S8 PLUS τους λιγο πριν.

 

Παντως αυτη η θεωρια οτι τα χαντακωνουν οι εταιρειες με κακες αναβαθμισεις νομιζω οτι ειναι τραβηγμενη, και θα το διαπιστωσετε αν μπειτε στο θεμα του s7 edge οπου οσοι εχουν αλλαξει μπαταρια στον χρονο πανω βλεπουν την ιδια τρομερη αυτονιμια με την αρχικη. Αρα δεν φταινε οι αναβαθμισεις, φταιει ειτε η πτωση αποδοσης σε οσους ειχαν, ειτε το οτι πλεον η αναγκη για επαναφορα και προσεκτικο στησιμο μετα απο αναβαθμιση δεν ειναι μεγαλη με αποτελεσμα κανεις να μην κανει και να λεμε οτι ξαφνικα το κινητο δε βγαζει μερα.

 

δηλαδη εσυ ξερεις οτι το κινητο της γυναικας σου δεν εχει χασει σε αυτονομια και ειναι οπως ηταν την πρωτη μερα και δεν εχει αλλαξει καθολου χρηση/γουστα εφαρμογες.

μαλιστα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ ξερεις οτι το κινητο της γυναικας σου δεν εχει χασει σε αυτονομια και ειναι οπως ηταν την πρωτη μερα και δεν εχει αλλαξει καθολου χρηση/γουστα εφαρμογες.

μαλιστα.

 

Φυσικα και ξερω. τι σου κανει εντυπωση? λες να μην βλεπω στατιστικα, να μην ξερω τι χρηση εκανε, τι χρηση κανει και καθε ποτε φορτιζει? προφανως και δεν τα μετραω με το γραμμαριο, αλλα σιγουρα εχω αρκετα καλη εικονα.

Εξαλλου αλλοι συγκρινουν το νοτε λιγων ημερων, με το ξαφνικα χαλια s8 plus, και δινουν και 20% παραπανω. Δηλαδη αμα στρωσει η μπαταρια του Note σε 15 μερες θα εχει κανα 40αρι παραπανω αυτονομια?

και τελος παντων αυτα τα συν 20% απο το προηγουμενο τα λεμε κανα 2 χρονια τωρα, αλλα δεν βλεπω συσκευη να κραταει 5 μερες τελικα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω με προσωπικό μήνυμα.

 

Πραγματικά απο περιέργεια και μόνο...τι δουλειά είναι αυτή που θα πρέπει να δουλεύεις από το κινητό 7 ώρες με wifi; Και γιατί αφού πρόκειται για δουλειά και τόσες ώρες εργασίας δεν χρησιμοποιεις την μεγαλύτερη και πιο άνετη οθόνη ενός tablet (π.χ. Tab s2 4G);

Αν το κινητό που βγάζεις τις 7 ώρες είναι το Mate 9, τότε με το Note 8 θα έχεις τα ίδια τουλάχιστον αποτελέσματα. Το λέω γιατί το mate 9 το είχα 2 φορές και σε single και σε dual sim .

Δεν θα σου πω ακριβώς γιατι δεν υπάρχει λόγος..

Αλλά φαντάσου κάποιων που κάνει ραντεβού με πελάτες πρέπει να βλέπει αρχεία στο κινητό να κάνει κάποιες τιμολόγησης για αυτά που ζητάει ο πελάτης να συμπληρώσει την παραγγελία να φύγει και να πάει στον επόμενο.

Και σε συνέχεια να δουλεύει στο γραφείο πάλι από το κινητό γιατί δεν υπάρχει λόγος να τα περάσεις στο pc και στο σπίτι ίσως χρειαστεί αναπασα ώρα και στιγμή να προστεθεί κάτι.

 

Είμαι 24ωρες στανμπαι ακόμα και σε διακοπές. Δεν με βολεύει να έχω μόνιμα μαζί μου συσκευή που δεν χωράει στην τσέπη. Έτσι έχω ένα πολύ καλό κινητό @στην τσέπη μου@ και κάνω τα πάντα από εκεί.

+ να έχω φώτο, βίντεο να τραβάω τον μικρό

+ πολλά ακόμα +

 

Το mate9 για εμένα είναι το απόλυτο εργαλείο για την χρήση που το θέλω αλλά θέλω να πάω σε samsung μετά από 2 χρόνια μου έλειψε.

 

 

Ερώτηση.

1)

Η συσκευή ζεσταίνετε πολύ με την φουλ χρήση;

Δλδ θα ιδρώνουν τα χέρια μου;

2)

Με wifi μόνο και στο αυτόματο βγάζει όντος 7 ωρίτσες (χωρίς παιχνίδια και χωρίς να τρέχουν Facebook κτλ που τα σταματάω)

Link to comment
Share on other sites

Εδω νομιζω ανακατευεις 2 διαφορετικα θεματα.

Τη μειωση αυτονομιας λογω κακων αναβαθμισεων και φορτωματος σε εφαρμογες κτλ, και τη μειωση της αυτονομιας λογω πτωσης της μπαταριας.

Αρα λοιπον, στην 1η περιπτωση, απανταω οτι εχω 10 ημερων s8 plus και εχει την ιδια καλη αυτονομια με το προηγουμενο μου που το πηρα σχεδον day 1, επομενως αυτη η θεωρια συνωμοσιας δεν ισχυει σε μενα τουλαχιστον. Το κινητο ηταν και ειναι μια χαρα. Ομοιως και το s7 edge της γυναικας μου που το εχει 7 μηνες.

2ον το προηγουμενο σ8 που το ειχα χωρις καμια επαναφορα και με ολες τις αναβαθμισεις απο πανω, δεν ειχε χασει καθολου, οσο εβγαζει την 1η μερα εβγαζε και πριν το δωσω.

 

3ον το αλλη θεμα, της πτωσης της αποδοσης, θεωρω οτι ειναι μικρη η πτωση, ειδικα με τις νεες μπαταριες, αλλα και με τις παλιες αν δεν τις λιωσεις τοτε δε χανεις τοσο πολυ ωστε να βλεπεις τρομερη διαφορα.

 

Αυτα βλεπω εγω καθως και πολλοι ακομα που μιλαμε για τις συσκευες μας. Αρα λοιπον ή τα δικα μας κινητα ειναι εξαιρεσεις, ή οσων πηραν το Ν8, ετυχε και επεσε η αποδοση των S8 PLUS τους λιγο πριν.

 

Παντως αυτη η θεωρια οτι τα χαντακωνουν οι εταιρειες με κακες αναβαθμισεις νομιζω οτι ειναι τραβηγμενη, και θα το διαπιστωσετε αν μπειτε στο θεμα του s7 edge οπου οσοι εχουν αλλαξει μπαταρια στον χρονο πανω βλεπουν την ιδια τρομερη αυτονιμια με την αρχικη. Αρα δεν φταινε οι αναβαθμισεις, φταιει ειτε η πτωση αποδοσης σε οσους ειχαν, ειτε το οτι πλεον η αναγκη για επαναφορα και προσεκτικο στησιμο μετα απο αναβαθμιση δεν ειναι μεγαλη με αποτελεσμα κανεις να μην κανει και να λεμε οτι ξαφνικα το κινητο δε βγαζει μερα.

Οντως ανακατεβω 2 διαφορετικά πραγματα όπως λες, γιατι στο θεμα αυτονομία παιζουν και τα 2 ρολο.

Οι περισσοτεροι, δεν ειναι γκουρου στα κινητα. Κατα κανονα τα μισα κινητά που τα στελνουν οι χρηστες τους για σερβις λογω κακης αυτονομίας, δεν εχουν κανενα προβλημα hardware, απλα το software τους δε δουλευει καλα. Με μια επανεγκατασταση λογισμικού με odin και διαγραφη στα παντα, γίνονται καινούργια..

Συμβαίνει να μην εγκατασταθει ενα Update σωστα, χωρις να φταει ο χρηστης. Και πολυ συχνα μαλιστα. Εχω ξανακάνει αναλυση σε αυτο γραφοντας σεντόνι, καποιοι δεν τα πιστεύουν οκ.

Ενα πράγμα θα πω. Εχω φλασαρει τουλάχιστον 30 κινητα φιλων που ειχαν πρόβλημα μείωσης αυτονομίας και τωρα δεν εχουν.. Προφανώς και δεν μπορει ο μεσος χρήστης να φτιαξει κάποια πράγματα.

Εσυ μπορει να εχεις στημενο μια χαρα το κινητο σου και να μη παρατηρείς μειωση, αλλα ο μεσος χρηστης σε πληροφορώ δεν εχει αυτη την εμπειρία.

Εδω ο άλλος κανει ρεβιου σε utube βιντεο που αναφερθηκε παραπανω, συγκριση του s8+ με το νοτε 8 (δεν τον λες καν μεσο χρηστη) και δεν εχει παρει χαμπαρι οτι δεν ειναι φυσιολογικό να χανει 25% μπαταρια το s8+ χωρις χρηση σε wifi, και φυσικά βγαζει λαθος συμπεράσματα.

Καλως η κακως το Android εχει τα συν και τα πλην του. Βαζεις μια νορμάλ μπαταρία και θα βγαζει ο μεσος χρηστης μερα ακομα και αν συμβουν τα παραπανω. Δεν βαζεις και οι μισοι θα εχουν προβλήματα.

Επίσης η θεωρία οτι οι εταιρείες χαντακωνουν με Update πολλες συσκευές στο θεμα αυτονομία οκ, εσυ μην την πιστεύεις εγω την πιστεύω.

Τα κανουν ποιο γρηγορα, με αναπόφευκτη πτωση αυτονομιας κατα κανονα. Ολοι λενε γουαου παει πολυ καλυτερα, αλλα σιγα σιγα αρχιζουν να αντιλαμβανονται οτι η αυτονομία έχει πεσει και δεν ξερουν γιατι.

Τις εταιρίες τις συμφερει: Μικρη μπαταρια, μη αποσπωμενη, συνεχή μειωση αυτονομιας με αυξηση επιδοσεων. Και αυτο συμβαινει συνηθως.

Συμφωνώ ομως οτι το έχουμε υπέρ εξαντλησει το θεμα αυτονομιας. Οτι ειχα να πω προσωπικά το ειπα.

Καθενας κρινει και αποφασιζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ισχύει δηλαδή η δήλωση του Dj Koh ότι ......"το τηλέφωνο θα διατηρήσει περισσότερο από 95 τοις εκατό της χωρητικότητας της μπαταρίας ακόμη και μετά από δύο χρόνια χρήσης” ; :rolleyes:

 

http://techlinecyprus.com/smartphones/2367-dj-koh-samsung-note-8

Τωρα θες να αρχισω να βαζω λινκ απο επιστήμονες που δουλεύουν σε εργοστασια κατασκευής μπαταριών που γραφουν οτι δεν υπάρχει τετοια μπαταρία στον πλανητη? Εκτος και αν η σαμσουνγκ ανακάλυψε την πυριτιδα. Καθαρο μάρκετινγκ που προσπαθει να διωξει την αμφιβολία ακριβώς επειδη εβαλε μικρη μπαταρία. (μπορει ομως να ειναι βελτιωμενη σε σχεση με τα προηγούμενα, μπορει και καθολου, απλα δεν μπορει κανεις να το ξερει αυτό).

Μονο ενα πραγμα θα αναφερω: Τα τεσλα (σε απλα ελληνικα χωρις πολλες λεπτομέρειες) για να διατηρησουν την αυτονομία στα επιπεδα που υπόσχονται, σταματαει η φορτιση της μπαταριας στο 80% και δεν αφηνει να πεσει κατω απο 20%. Ετσι χρησιμοποιείς ενα ποσοστό της μπαταριας και οχι ολόκληρη και παλι, δεν πετυχαινει τα νούμερα που λεει.

Αμα φορτιζεις αργα το κινητο σου οχι 100% αλλα 80 και δεν αφηνεις να πεσει κατω απο 20% ναι θα δεις 95% μετα απο 2 χρονια.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...