Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω νομιζω ανακατευεις 2 διαφορετικα θεματα.

Τη μειωση αυτονομιας λογω κακων αναβαθμισεων και φορτωματος σε εφαρμογες κτλ, και τη μειωση της αυτονομιας λογω πτωσης της μπαταριας.

Αρα λοιπον, στην 1η περιπτωση, απανταω οτι εχω 10 ημερων s8 plus και εχει την ιδια καλη αυτονομια με το προηγουμενο μου που το πηρα σχεδον day 1, επομενως αυτη η θεωρια συνωμοσιας δεν ισχυει σε μενα τουλαχιστον. Το κινητο ηταν και ειναι μια χαρα. Ομοιως και το s7 edge της γυναικας μου που το εχει 7 μηνες.

2ον το προηγουμενο σ8 που το ειχα χωρις καμια επαναφορα και με ολες τις αναβαθμισεις απο πανω, δεν ειχε χασει καθολου, οσο εβγαζει την 1η μερα εβγαζε και πριν το δωσω.

 

3ον το αλλη θεμα, της πτωσης της αποδοσης, θεωρω οτι ειναι μικρη η πτωση, ειδικα με τις νεες μπαταριες, αλλα και με τις παλιες αν δεν τις λιωσεις τοτε δε χανεις τοσο πολυ ωστε να βλεπεις τρομερη διαφορα.

 

Αυτα βλεπω εγω καθως και πολλοι ακομα που μιλαμε για τις συσκευες μας. Αρα λοιπον ή τα δικα μας κινητα ειναι εξαιρεσεις, ή οσων πηραν το Ν8, ετυχε και επεσε η αποδοση των S8 PLUS τους λιγο πριν.

 

Παντως αυτη η θεωρια οτι τα χαντακωνουν οι εταιρειες με κακες αναβαθμισεις νομιζω οτι ειναι τραβηγμενη, και θα το διαπιστωσετε αν μπειτε στο θεμα του s7 edge οπου οσοι εχουν αλλαξει μπαταρια στον χρονο πανω βλεπουν την ιδια τρομερη αυτονιμια με την αρχικη. Αρα δεν φταινε οι αναβαθμισεις, φταιει ειτε η πτωση αποδοσης σε οσους ειχαν, ειτε το οτι πλεον η αναγκη για επαναφορα και προσεκτικο στησιμο μετα απο αναβαθμιση δεν ειναι μεγαλη με αποτελεσμα κανεις να μην κανει και να λεμε οτι ξαφνικα το κινητο δε βγαζει μερα.

Επειδή παρακολούθησα την συζήτηση και επειδή πρόσφατα αντικατέστησα μπαταρια σε s7 edge,δεν εχω παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου.Η αλλαγή μπαταριας σε συνδυασμό με hard reset που ούτως η άλλως έπρεπε να γίνει απο τη στιγμή που η συςκευη άλλαξε για λίγες ωρες χέρια,εκτόξευσε την αυτονομία σε επίπεδα Μαρτίου 2016.

Αυτο νομίζω ειναι και η απάντηση στο γιατι οι συσκευές κατα καιρούς χάνουν σημαντικά σε αυτονομία χωρίς εμφανή αιτία...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή παρακολούθησα την συζήτηση και επειδή πρόσφατα αντικατέστησα μπαταρια σε s7 edge,δεν εχω παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου.Η αλλαγή μπαταριας σε συνδυασμό με hard reset που ούτως η άλλως έπρεπε να γίνει απο τη στιγμή που η συςκευη άλλαξε για λίγες ωρες χέρια,εκτόξευσε την αυτονομία σε επίπεδα Μαρτίου 2016.

Αυτο νομίζω ειναι και η απάντηση στο γιατι οι συσκευές κατα καιρούς χάνουν σημαντικά σε αυτονομία χωρίς εμφανή αιτία...

 

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι λένε για το note 8, μακάρι να έβγαζε και εβδομάδα,

 

όμως όταν ως βασικό επιχείρημα για απόδειξη της καλής αυτονομίας του note 8 χρησιμοποιείται η ΚΑΚΗ αυτονομία, ξαφνικά, του s8 plus, κινητό λίγων μηνών που το έχουμε και ξέρουμε πως πάει, τότε δε μπορώ παρά να θεωρήσω ότι κάποιος μας δουλεύει. Και επειδή κανείς δεν είναι νέος και αβγαλτος από όσους μου απαντάνε, γιαυτό επέμενα τόσο έντονα. Έχουμε πει τα πάντα εκτός από την ουσία.

Αυτό από μένα και τέλος το θέμα εδώ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φόρτιση με το Note 8. Δυστυχώς η μπαταρια είναι μέτρια σε και κατώτερη από του s8+ 64/4 exynos περίπου 10% και κατώτερη του s8+ 128/6 snapdragon τουλάχιστον 20%.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φόρτιση με το Note 8. Δυστυχώς η μπαταρια είναι μέτρια σε και κατώτερη από του s8+ 64/4 exynos περίπου 10% και κατώτερη του s8+ 128/6 snapdragon τουλάχιστον 20%.

Μέτρια δεν θα την έλεγα σε καμία περίπτωση από την πλευρά μου:

Αυτή τη στιγμή είμαι με 27 ώρες χρήσης , 58% υπόλοιπο και 2:32 ώρες sot . Έχω τα πάντα ανοιχτά μόνιμα (4G, Wifi, Bluetooth , GPS), συγχρονιζω 2 mail και 4 λογαριασμούς, φωτεινότητα αυτόματο κτλ κτλ Γενικά μια μέση προς δυνατή χρήση.

https://ibb.co/cJ3DuQ

https://ibb.co/fKbYuQ

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά με το s8 Plus στην αρχή είχα πολύ κακή μπαταρία... Μετά από 1 μήνα η μπαταρία μου έβγαζε καλά νούμερα. Τώρα το τι έπαιξε ρόλο δεν ξέρω και δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Όταν έβαλα custom rom η αυτονομία εκτοξεύτηκε σε σχέση με την προηγούμενη απόδοση της μπαταρίας. Τώρα το note 8 μου βγάζει τις ώρες που έβγαζε το s8 Plus με custom rom. Εγώ προσωπικά δεν μπορούσα ούτε με το s7 edge ούτε με το s8 Plus αλλά ούτε με το Note 8 να βγάλω πάνω από 4, 30 ώρες οθόνη.... Βέβαια πιστεύω αυτούς που λένε για 6 ώρες οθόνη μιας και εγώ άμα αφαιρέσω 2 3 πράγματα μπορώ να κάνω το κινητό να κρατάει παραπάνω.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι σε όλα τα κινητά πλέον μπορείς να έχεις 4 ώρες το λιγότερο οθόνη. Επίσης μην ξεχνάτε ότι η αυτονομία μιας συσκευής δεν εξαρτάται από την ίδια την συσκευή.... Δεν μπορώ να θυμηθώ καν, πόσες φορές το Facebook έβγαλε αναβαθμίσεις που γονατίζε και μπαταρία φορτηγού... Μεγάλο ρόλο παίζουν οι αναβαθμίσεις σε υπηρεσίες σε firmware και πολλά ακόμη...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολούθησα την συζήτηση και επειδή πρόσφατα αντικατέστησα μπαταρια σε s7 edge,δεν εχω παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου.Η αλλαγή μπαταριας σε συνδυασμό με hard reset που ούτως η άλλως έπρεπε να γίνει απο τη στιγμή που η συςκευη άλλαξε για λίγες ωρες χέρια,εκτόξευσε την αυτονομία σε επίπεδα Μαρτίου 2016.

Αυτο νομίζω ειναι και η απάντηση στο γιατι οι συσκευές κατα καιρούς χάνουν σημαντικά σε αυτονομία χωρίς εμφανή αιτία...

Το έχω προσέξει και εγώ μια φορά που έκανα επαναφορά το ΝΟΤΕ 4 που έχω,ότι η αυτονομία του εκτοξεύτηκε στο επίπεδο των πρώτων ημερών. Και στις 2 περιπτώσεις όμως δεν είχα βάλει στην αρχή καμιά εφαρμογή. Με το που μπήκαν οι εφαρμογές η αυτονομία έπεσε πολύ, αλλά μια μέρα με την χρήση που κάνω βγάζει άνετα.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το έχω προσέξει και εγώ μια φορά που έκανα επαναφορά το ΝΟΤΕ 4 που έχω,ότι η αυτονομία του εκτοξεύτηκε στο επίπεδο των πρώτων ημερών. Και στις 2 περιπτώσεις όμως δεν είχα βάλει στην αρχή καμιά εφαρμογή. Με το που μπήκαν οι εφαρμογές η αυτονομία έπεσε πολύ, αλλά μια μέρα με την χρήση που κάνω βγάζει άνετα.

 

Προφανώς με άδειο κινητό έχεις αυτονομία αλλά η αυτονομία μπορεί να πέσει από μια κακά εγκατεστημενη ΟΤΑ αναβάθμιση ας πούμε ή από μια εφαρμογή που έβαλες και δε δουλεύεις και τρώει.. Με την επαναφορά και στήσιμο από αρχή πάντα μπορεί να δεις πολύ καλύτερη συμπεριφορά όχι μόνο με άδειο κινητό.. Εξάλλου όταν λες ότι τον πρώτο καιρό σου πήγαινε όρθιο το κινητό, δηλαδή τι, το είχες άδειο 10 μέρες και έλεγες ότι βγάζει 2 μέρες ? ( μιλάω γενικά όχι για σένα). Τέλος πάντων, μένει να δούμε κι άλλους τι θα πουν όπως και που θα πάει το σ8 με 7.1 αν πάρει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολούθησα την συζήτηση και επειδή πρόσφατα αντικατέστησα μπαταρια σε s7 edge,δεν εχω παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου.Η αλλαγή μπαταριας σε συνδυασμό με hard reset που ούτως η άλλως έπρεπε να γίνει απο τη στιγμή που η συςκευη άλλαξε για λίγες ωρες χέρια,εκτόξευσε την αυτονομία σε επίπεδα Μαρτίου 2016.

Αυτο νομίζω ειναι και η απάντηση στο γιατι οι συσκευές κατα καιρούς χάνουν σημαντικά σε αυτονομία χωρίς εμφανή αιτία...

 

 

:blink::blink:

ΑΠορω με τι συμφωνεις μαζι του.

Ο φιλος λεει οτι αν ΔΕΝ διαλυσεις την μπαταρια ,δεν χαλαει σημαντικα η αποθηκευτικη της ικανοτητα.

Επισης αναφερει οτι οι αναβαθμισεις Δεν ΧΑΛΑΝΕ το κινητο(το δικο του τουλαχιστον και της γυναικας του)

και εσυ λες οτι συμφωνεις μαζι του?

Μηπως συμφωνεις με τον sosimple?

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

:blink::blink:

ΑΠορω με τι συμφωνεις μαζι του.

Ο φιλος λεει οτι αν ΔΕΝ διαλυσεις την μπαταρια ,δεν χαλαει σημαντικα η αποθηκευτικη της ικανοτητα.

Επισης αναφερει οτι οι αναβαθμισεις Δεν ΧΑΛΑΝΕ το κινητο(το δικο του τουλαχιστον και της γυναικας του)

και εσυ λες οτι συμφωνεις μαζι του?

Μηπως συμφωνεις με τον sosimple?

 

Ενώ εσύ συμφωνείς με την άποψη ότι στους 4 μήνες το s8 plus βγάζει 3 ώρες οθόνη και μισή μέρα, στο ίδιο άτομο που έβγαζε 2 μέρες τον πρώτο καιρό.

Άρα θεωρείς ότι είτε στους 4 μήνες χαλάνε οι μπαταρίες εντελώς, είτε με την παραμικρή αναβάθμιση πέφτει σημαντικά η αυτονομία.

Αν είναι το 1ο τότε να μιλήσουμε για το note 8 σε 4 μήνες ή να το συγκρίνουμε με το s8 plus όπως ήταν τον πρώτο καιρό, έτσι δεν πρέπει ? Αν είναι το δεύτερο, τότε πάλι να κάνουμε σύγκριση μετά από μερικά updates ή να κάνει επαναφορά ο φίλος που το έχει, να κάνει στήσιμο από την αρχή και να τα συγκρίνει με ισους όρους..

 

Πες μου που διαφωνείς.

Α! Και ναι φίλε μου, στους 4 μήνες το s8 μου δεν έπεσε ούτε είδα μειωμένη απόδοση και το ίδιο ισχύει στο παλιότερο s7 edge της γυναίκας μου. Αν θεωρείς κανόνα να χάνει τη μισή αυτονομία μια συσκευή στους 5-10 μήνες τότε κάτι δεν κάνεις καλά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink:

ΑΠορω με τι συμφωνεις μαζι του.

Ο φιλος λεει οτι αν ΔΕΝ διαλυσεις την μπαταρια ,δεν χαλαει σημαντικα η αποθηκευτικη της ικανοτητα.

Επισης αναφερει οτι οι αναβαθμισεις Δεν ΧΑΛΑΝΕ το κινητο(το δικο του τουλαχιστον και της γυναικας του)

και εσυ λες οτι συμφωνεις μαζι του?

Μηπως συμφωνεις με τον sosimple?

Συμφωνω στο οτι δεν υπάρχει θεωρία συνωμοσίας που λίγο πριν βγει το καθε νεο μοντέλο της Samsung,τα παλιότερο μοντελο αρχίζει ενα "ανεξήγητο" battery drain...

Συμφωνώ,οτι η βαρβαρη φορτιση μπαταρίας την καταστρέφει...

Συμφωνώ οτι το hard reset,μπορει να επαναφέρει μέρος της χαμενης αυτονομίας μιας συσκευής android...

 

Τελος στο θεμα της αυτονομίας υπάρχει και ο παράγων δίκτυο που ολοι δεν αναφέρετε στις συγκρισεις των εκαστοτε συσκευών μεταξύ χρηστών.

Π.χ. με Cosmote και 4G+ σε σχεση με 4G απλό των άλλων δικτύων,η καταναλωση ειναι ασυγκριτα μεγαλύτερη...Ακόμα και στο 2G υπάρχουν μεγάλες διαφορές π.χ. μεταξύ GSM900 και 1800...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι δεν υπάρχει θεωρία συνωμοσίας που λίγο πριν βγει το καθε νεο μοντέλο της Samsung,τα παλιότερο μοντελο αρχίζει ενα "ανεξήγητο" battery drain...

Συμφωνώ,οτι η βαρβαρη φορτιση μπαταρίας την καταστρέφει...

Συμφωνώ οτι το hard reset,μπορει να επαναφέρει μέρος της χαμενης αυτονομίας μιας συσκευής android...

 

Τελος στο θεμα της αυτονομίας υπάρχει και ο παράγων δίκτυο που ολοι δεν αναφέρετε στις συγκρισεις των εκαστοτε συσκευών μεταξύ χρηστών.

Π.χ. με Cosmote και 4G+ σε σχεση με 4G απλό των άλλων δικτύων,η καταναλωση ειναι ασυγκριτα μεγαλύτερη...Ακόμα και στο 2G υπάρχουν μεγάλες διαφορές π.χ. μεταξύ GSM900 και 1800...

 

Σωστος, αν και υποτιθεται οτι ο καθε χρηστης που μας αναφερει τις εντυπωσεις του, εχει τετοιους παραγοντες ψιλοσταθερους. Δηλαδη, να πηγε στο ενεργοβορο δικτυο λιγο πριν δωσει το σ8 και με το Note 8 να ξανα πηγε σε μη ενεργοβορο, ωστε να ειδε τετοια μειωση αυτονομιας στο 1ο και αυξηση στο 2ο το βρισκω υπερβολικα δυσκολο. ΘΕλω να πω οτι συνηθως κανουμε ιδια χρηση, εχουμε ιδιο δικτυο, κτλ.

Και αν αλλαξει κατι απο αυτα, θεωρω οτι σαν εμπειρα μελη που ειμαστε πρεπει να το λεμε.

Ειναι σα να παω να μεινω στο βουνο που δεν εχω σημα, και να πω οτι τις τελευταιες μερες το s8 μου εχει πεσει αισθητα, και να γυρισω στον καμπο και να πω οτι το Note 8 Μου παει ορθιο. Ενταξει, αυτα ειναι μονο για οποιον θελει να θαψει ενα κινητο ή να υπερβαλει για το αλλο....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την μπαταρία του NOTE 8 αλλά επειδή γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν η μπαταρία στο s8 plus είναι στα επίπεδα του s7 edge σήμερα που το έχω στη κατοχή μου

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστος, αν και υποτιθεται οτι ο καθε χρηστης που μας αναφερει τις εντυπωσεις του, εχει τετοιους παραγοντες ψιλοσταθερους. Δηλαδη, να πηγε στο ενεργοβορο δικτυο λιγο πριν δωσει το σ8 και με το Note 8 να ξανα πηγε σε μη ενεργοβορο, ωστε να ειδε τετοια μειωση αυτονομιας στο 1ο και αυξηση στο 2ο το βρισκω υπερβολικα δυσκολο. ΘΕλω να πω οτι συνηθως κανουμε ιδια χρηση, εχουμε ιδιο δικτυο, κτλ.

Και αν αλλαξει κατι απο αυτα, θεωρω οτι σαν εμπειρα μελη που ειμαστε πρεπει να το λεμε.

Ειναι σα να παω να μεινω στο βουνο που δεν εχω σημα, και να πω οτι τις τελευταιες μερες το s8 μου εχει πεσει αισθητα, και να γυρισω στον καμπο και να πω οτι το Note 8 Μου παει ορθιο. Ενταξει, αυτα ειναι μονο για οποιον θελει να θαψει ενα κινητο ή να υπερβαλει για το αλλο....

Επιμένω στο θεμα των δικτύων και εξηγούμαι:

Εχω το S7 Edge με καρτα Cosmote και έχω πάντα 3 με 4 μπαρες σημα 4G+ στο σπίτι μου.Του εχω βαλει και την κάρτα της Vodafone που στην περιοχή μου δεν πιάνει παρά μία αντε δύο μπάρες 4G.Στη Vodafone το battery drain με ολα ανοιχτα είναι το 1/3 απο της Cosmote...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

50 50 χρήση με σερφάρισμα Mail Facebook Whatsapp Instagram φωτογραφίες, κανα 2ωρο μουσικη μεσω Bluetooth κ 1-3 ώρες κλήσεις θα βγάζω άνετα μερα; (5 το πρωί με 100% μέχρι 6 7 το απόγευμα πάνω κάτω. Έχω s7 Edge και ειμαι σταθερά στις 4:30 με 6 ώρες sot μέχρι 15 20% μπαταρία.

Έχω διαβάσει παρά πολλά και δεν βγάζω άκρη . Πρόκειται να το πάρω σε πολύ καλή τιμή αύριο και θέλω την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την μπαταρία του NOTE 8 αλλά επειδή γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν η μπαταρία στο s8 plus είναι στα επίπεδα του s7 edge σήμερα που το έχω στη κατοχή μου

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πες μας και η μπαταρια του s7 edge σε τι επιπεδα ειναι, γιατι οταν βγηκε το s8 οι μισοι λεγανε οτι το s7 edge ειχε χαλια αυτονομια και οι αλλοι μισοι κορυφαια. Εγω συμφωνω μαζι σου, οτι ειναι παρομοια και κορυφαια και θεωρω καπου κοντα το Note 8

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

:!::!: Ενημερώνω ότι μέχρι εδώ ήταν τα off topic μηνύματα ,σε αυτό το θέμα συζητάμε ότι έχει να κάνει με την μπαταρία του Galaxy note 8 και μόνο με αυτό .Δεν είναι σωστό να μπαίνει να διαβάσει κάποιος για το note 8 και να βλέπει όλα αυτά τα άσχετα μηνύματα :down:

 

Από εδώ και πέρα όλα off topic μηνύματα θα διαγράφονται .

Ευχαριστώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια δεν θα την έλεγα σε καμία περίπτωση από την πλευρά μου:

Αυτή τη στιγμή είμαι με 27 ώρες χρήσης , 58% υπόλοιπο και 2:32 ώρες sot . Έχω τα πάντα ανοιχτά μόνιμα (4G, Wifi, Bluetooth , GPS), συγχρονιζω 2 mail και 4 λογαριασμούς, φωτεινότητα αυτόματο κτλ κτλ Γενικά μια μέση προς δυνατή χρήση.

https://ibb.co/cJ3DuQ

https://ibb.co/fKbYuQ

Συνεχίζω από χτες την χρηση χωρίς φορτιση ....η μπαταρία απλά υπέροχη !!!

http://ibb.co/cUCcMG

http://ibb.co/mA6F8w

50+ ώρες χρήσης, με τα πάντα ανοιχτά , το κινητό δεν έκλεισε πότε (όπως φαίνεται και από τα διαγράμματα) και έχω 4:15 λεπτά οθόνη με 26% υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω από χτες την χρηση χωρίς φορτιση ....η μπαταρία απλά υπέροχη !!!

http://ibb.co/cUCcMG

http://ibb.co/mA6F8w

50+ ώρες χρήσης, με τα πάντα ανοιχτά , το κινητό δεν έκλεισε πότε (όπως φαίνεται και από τα διαγράμματα) και έχω 4:15 λεπτά οθόνη με 26% υπόλοιπο.

Πολύ καλοί χρόνοι πραγματικά.

Για πες μας όσο έχεις ανοιχτή την οθόνη είσαι σε κάποια εφαρμογή Facebook; tapatalk; youtube;

Είσαι με wifi να φανταστώ ε;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω από χτες την χρηση χωρίς φορτιση ....η μπαταρία απλά υπέροχη !!!

http://ibb.co/cUCcMG

http://ibb.co/mA6F8w

50+ ώρες χρήσης, με τα πάντα ανοιχτά , το κινητό δεν έκλεισε πότε (όπως φαίνεται και από τα διαγράμματα) και έχω 4:15 λεπτά οθόνη με 26% υπόλοιπο.

Ετσι απο περιέργεια, τι χρηση έκανες?

Οταν 2ο σε κατανάλωση ειναι αδρανεια, 3ο αναμονη και 4ο Android, πρακτικά μιλαμε για σουπερ light χρήση.

Επίσης φωτεινότητα που?

Έχουν βγάλει και στο xda 11 ωρες οθονης.. Με 1% φωτεινότητα και ουσιαστικά καμια χρήση σε μαύρο φοντο..

Το διαβαζει ο αλλος και λεει γουαου..

Συγκριτικά το s7 edge του ιδιου χρηστη ειχε βγάλει 15 ωρες οθονης..

Η χρηση σου είναι πάντως υπεράνω πασης αμφιβολίας σούπερ light, φαίνεται απο τη φωτο που ποσταρεις.

Εμενα θα ηταν Dolphin browser και utube 2α και 3α και δε θα εβγαζα ουτε τις μισες ώρες.

Καλο είναι να αναφέρεις οτι κανεις πολυ light χρηση παραπανω (δεν το ρωταω καν, το τονιζω) για να μη οδηγείς τον κοσμο σε λαθος συμπερασματα.

Edit.. Τη συσκευη τη δουλεψα σημερα για καμια ωριτσα..

Πανέμορφη, ποιοτητα κατασκευης οτι καλυτερο, οθοναρα (αν και δίπλα στο s8plus τα εβαλα και τα 2 τερμα και ειδα ιδιες φωτεινότητες, περιεργο γιατί διαβαζα οτι εχει μεγαλυτερη το νοτε. Τέλος πάντων, ετσι και αλλιως ειναι εξαιρετικες και οι 2).

Με 2 λογια το ερωτευτηκα το κινητο. Οτι καλύτερο έχω δει. Το βλέπεις και ενω το εχεις αποριψει μπορει και να τα σκασεις επιτόπου να το παρεις..

Για την μπαταρία του, δεν μπορω να πω τα ιδια.. Η εντύπωση που σχηματίσα ηταν οτι έπεφτε αρκετα.

Φυσικά πρεπει να το δουλεψεις πολυ για να βγάλεις συμπεράσματα ειδικα για την μπαταρία, αλλα ξαναλέω με 3300 μπαταρία δεν γίνονται θαύματα οτι και να διαβασετε.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Sosimple είναι πολλές οι ώρες που το έχει αναμονή και αυτό μπορεί να δικαιολογεί την εικόνα ότι δεν δείχνει κάποια εφαρμογή.

Δεν έχει κανένα λόγο κανένας εδώ μέσα πιστεύω να ανοίγει το κινητό σε μαύρο φόντο για να μας λέει ψέματα.

Στις 50 ώρες αν τρέχει Facebook 4% είναι 2 ώρες οθόνη μόνο από Facebook..

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα απαντήσω για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται και όχι για τους γνωστούς μαϊντανούς, γκρινιάρηδες, μεμψίμοιρους κτλ

Επίσης θα ήθελα να πω ότι είμαι (δυστυχώς :) ) 40+ χρονών και όχι κανένα πιτσιρίκι που κάθεται 2-3 μέρες στο κινητό του για να ποστάρει στατιστικά σε ένα forum ή να αποδείξει πόσο καλό είναι το νέο του "παιχνίδι". Υπάρχει οικογένεια, υποχρεώσεις και η εργασία που ευτυχώς μας επιτρέπει κάθε χρόνο να αγοράζουμε+δοκιμάζουμε τα 4-5 καλύτερα τηλέφωνα και άλλα gadget προκειμένου να κάνουμε το χόμπι/λόξα μας.

Στην προκειμένη τώρα...μετά από 60 πλέον ώρες χρήσης είναι λογικό η αναμονή, η αδράνεια και το συστημα android να είναι στα ύψη ποσοστιαία. Υπολογίζω (χωρίς να κρατάω και κανένα log file) ότι oι 5 ώρες οθόνης κατανέμονται μεταξύ browsing με chrome, youtube , facebook, viber, whatsapp, καμία ωρίτσα συνολικά gaming (τελευταία το online headball), απαντήσεις στα 3 mail μου, 1 επεισόδιο 20 λεπτών στο mxplayer, φωτογραφίες/video το μικρό μου κτλ κτλ . Επίσης κατά μέσο όρο μιλάω 45 λεπτά περίπου την ημέρα. [σ.σ: το online headball παρόλο που έχω παίξει περίπου 1 ώρα τις τελευταίες 2 ημέρες είναι στο 2%, το chrome στο 4% , φωνητικές κλήσεις 2% κτλ].

Επίσης για κάποιους που ρώτησαν η χρήση είναι με μόνιμα ανοιχτά το Wifi/4G/Bluetooth/GPS, φωτεινότητα στο αυτόματα (από την μέση και πάνω συνήθως) και κανενός είδους τσιγκουνιά σε κάτι.

Για μένα αυτή είναι και η τυπική μου χρήση. Δεν ξέρω αν είναι light ή όχι, εγώ την θεωρώ απλά συνηθισμένη. Την ίδια περίπου χρήση έκανα και με το iphone 7 plus, το s8 plus, το LG G6, το Mate 9 και το OP3T που θυμάμαι να είχα το τελευταίο 6μηνο. Μέχρι στιγμής μόνο σε κινητά που έχω για backup (όπως το redmi note 4) έχω δει καλύτερους χρόνους αυτονομίας.

 

Αυτά από εμένα. Όποιος θέλει λαμβάνει υπόψη τα στατιστικά, όποιος θέλει όχι. Στην τσέπη μου δεν θα μπούνε περισσότερα χρήματα αν κάποιος πάρει το κινητό ή όχι. Όποιος θέλει επίσης το δοκιμάζει μισή ώρα σαν το φίλο παραπάνω και βγάζει ασφαλέστερα συμπεράσματα για την αυτονομία της συσκευής :lol:

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα απαντήσω για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται και όχι για τους γνωστούς μαϊντανούς, γκρινιάρηδες, μεμψίμοιρους κτλ

Επίσης θα ήθελα να πω ότι είμαι (δυστυχώς :) ) 40+ χρονών και όχι κανένα πιτσιρίκι που κάθεται 2-3 μέρες στο κινητό του για να ποστάρει στατιστικά σε ένα forum ή να αποδείξει πόσο καλό είναι το νέο του "παιχνίδι". Υπάρχει οικογένεια, υποχρεώσεις και η εργασία που ευτυχώς μας επιτρέπει κάθε χρόνο να αγοράζουμε+δοκιμάζουμε τα 4-5 καλύτερα τηλέφωνα και άλλα gadget προκειμένου να κάνουμε το χόμπι/λόξα μας.

Στην προκειμένη τώρα...μετά από 60 πλέον ώρες χρήσης είναι λογικό η αναμονή, η αδράνεια και το συστημα android να είναι στα ύψη ποσοστιαία. Υπολογίζω (χωρίς να κρατάω και κανένα log file γιατί απλά δεν με ενδιαφέρει) ότι oι 5 ώρες οθόνης κατανέμονται μεταξύ browsing με chrome, youtube , facebook, viber, whatsapp, καμία ωρίτσα συνολικά gaming (τελευταία το online headball), απαντήσεις στα 3 mail μου, 1 επεισόδιο 20 λεπτών στο mxplayer, φωτογραφίες/video το μικρό μου κτλ κτλ . Επίσης κατά μέσο όρο μιλάω 45 λεπτά περίπου την ημέρα. [σ.σ: το online headball παρόλο που έχω παίξει 1 ώρα τις τελευταίες 2 ημέρες είναι στο 2%, το chrome στο 4% , φωνητικές κλήσεις 2% κτλ]

Για μένα αυτή είναι και η τυπική μου χρήση. Δεν ξέρω αν είναι light ή όχι, εγώ την θεωρώ απλά συνηθισμένη. Την ίδια περίπου χρήση έκανα και με το iphone 7 plus, το s8 plus, το LG G6, το Mate 9 και το OP3T που θυμάμαι να είχα το τελευταίο 6μηνο. Μέχρι στιγμής μόνο σε κινητά που έχω για backup (όπως το redmi note 4) έχω δει καλύτερους χρόνους αυτονομίας.

 

Αυτά από εμένα. Όποιος θέλει λαμβάνει υπόψη τα στατιστικά, όποιος θέλει όχι. Στην τσέπη μου δεν θα μπούνε περισσότερα χρήματα αν κάποιος πάρει το κινητό ή όχι. Όποιος θέλει επίσης το δοκιμάζει μισή ώρα σαν το φίλο παραπάνω και βγάζει ασφαλέστερα συμπεράσματα για την αυτονομία της συσκευής :lol:

Πραγματικά εντυπωσιακή αυτονομία...

Σε ποιό δίκτυο κινητής έγιναν όλα αυτά?Υπήρχε 4G και δεδομένα ανοικτά ή μόνο 2G και WiFi?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακή αυτονομία...

Σε ποιό δίκτυο κινητής έγιναν όλα αυτά?Υπήρχε 4G και δεδομένα ανοικτά ή μόνο 2G και WiFi?

Vodafone έχω. Στο σπίτι εννοείται είμαι με WiFi και χρησιμοποιώ vodafone full σήμα λόγω κακού σήματος.

Στην δουλειά εναλλάσσομαι μεταξύ 4G και WiFi.

Έξω καφε/δρόμο/βόλτες κτλ μόνο 4G.

Στο αυτοκίνητο πάντα μιλάω με το bluetooth του αυτοκίνητου.

Ποτέ δεν κλείνω WiFi/Δεδομένα/Bluetooth/GPS.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Vodafone έχω. Στο σπίτι εννοείται είμαι με WiFi και χρησιμοποιώ vodafone full σήμα λόγω κακού σήματος.

Στην δουλειά εναλλάσσομαι μεταξύ 4G και WiFi.

Έξω καφε/δρόμο κτλ πάντα 4G.

Στο αυτοκίνητο πάντα μιλάω με το bluetooth του αυτοκίνητου.

Πιάνεις συχνα 4G+ ή μόνο 4G?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πιάνεις συχνα 4G+ ή μόνο 4G?

Βρίσκομαι επαρχία τον τελευταίο καιρό.

4G+ δεν έχω δει ποτέ, αλλά υπόψη σε πολλά κινητά δεν υπάρχει ξεχωριστή ένδειξη για 4G και 4G+.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...