Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρίσκομαι επαρχία τον τελευταίο καιρό.

4G+ δεν έχω δει ποτέ, αλλά υπόψη σε πολλά κινητά δεν υπάρχει ξεχωριστή ένδειξη για 4G και 4G+.

Panosf μιας και έχουμε ίδια χρήση πάνω κάτω και μιας και είχες το mate9 που έχω και θέλω να αλλάξω.

Πες μου σε παρακαλώ αξίζει η μετάβαση από το Μετε9 στο Νοτε8;

Μπαταρία ίσως να χάσω λίγο αλλά αν αξίζουν τα υπόλοιπα είμαι οκ.

Και κάτι ακόμα η εντύπωση που έχεις για την οθόνη σε σχέση με το ΜΑΤΕ9; σε μέγεθος εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρίσκομαι επαρχία τον τελευταίο καιρό.

4G+ δεν έχω δει ποτέ, αλλά υπόψη σε πολλά κινητά δεν υπάρχει ξεχωριστή ένδειξη για 4G και 4G+.

Το NOTE 8 (όπως και όλα τα premium Samsung απο S6 και μετά) ειναι απο τα κινητα που υποστηρίζουν carrier aggregation και 4G+,οπότε θα το έβλεπες αν εξέπεμπε έτσι η Vodafone.

Στην Cosmote π.χ. είναι μόνιμο σχεδον και πολύ ενεργοβορο δυστυχώς,απο την άλλη οι ταχύτητες είναι κατα κανόνα πολύ ψηλότερες βεβαια...

Ισως γι αυτο κάποιοι δυσκολεύονται να πιάσουν τετοια νούμερα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επαναλαμβάνω τα βίντεο στο utube ειναι μοιρασμενα. Οσοι παρακολουθώ χρόνια και μπορω να συγκρινω τι λεγανε και τι αποδείχθηκε, μιλανε για νορμαλ αυτονομία που θα περίμενε κανεις σε 3300 μπαταρία.

Και για να βαλω και κανα λινκ μη νομιζετε οτι τα βγαζω απο το μυαλο μου:

3:30-4 ωρες αναφερει, και σχολιαζει οτι θα περίμενε κανεις με τετοια μπαταρία. Στο 6:20 το λεει. 2-3 αλλοι (που επισης παρακολουθώ χρονια) να μη ψαχνω τα λινκ ενα ενα, αναφερουν χειρότερη αυτονομία σε σχεση με s8+.

Αυτους ξερω, αυτους εμπιστεύομαι προσωπικά. Θα βρεις αλλους 50 να λενε τα αντίθετα, δεν τους ξέρω ομως. Αλλωστε πάντα θα βρεις 50 βίντεο για καθε συσκευή που θα εκθιαζουν την αυτονομία..

Δε βγαζω ψευτη σε καμια περίπτωση το φιλο panosf παραπάνω. Δεκτη η γνωμη του. Μπορει με τη χρηση που κανει να βλεπει καλύτερα πράγματα οντως. Στην αυτονομία παιζουν ρολο 100 πράγματα οπότε δε μπορεί κανεις να είναι απολύτως.

Απόλυτος ειμαι μονο σε ενα πράγμα :Ειναι λαθος τοσο μικρη μπαταρία σε τετοια συσκευή. Είτε σε βγαζει για την ωρα ητε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Χρήση αυτή την φορά με την μερίδα του λέοντος να έχει το 4g σε σχέση με το WiFi.

Πάμε καλά νομίζω!!!

Είχα πολλούς μήνες να δω τέτοια νούμερα σε σαμμυ συσκευή....d65aeca4685b728f9a119437123abc1b.jpg61d5a9453d0397982edb7ab30eca4e3f.jpg91b598ea7b083cabdece95cd84da7be5.jpg

 

Nikos

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Panosf μιας και έχουμε ίδια χρήση πάνω κάτω και μιας και είχες το mate9 που έχω και θέλω να αλλάξω.

Πες μου σε παρακαλώ αξίζει η μετάβαση από το Μετε9 στο Νοτε8;

Μπαταρία ίσως να χάσω λίγο αλλά αν αξίζουν τα υπόλοιπα είμαι οκ.

Και κάτι ακόμα η εντύπωση που έχεις για την οθόνη σε σχέση με το ΜΑΤΕ9; σε μέγεθος εννοώ.

Αν σου απαντήσω ως technology enthusiast αξίζει....αν σου απαντήσω ορθολογιστικά όχι. Και όταν λέω ορθολογιστικά εννοώ να πουλήσεις το Mate 9 και να βάλεις άλλα 500-600 ευρώ από πάνω για το Note 8 + καινούργιες θήκες, screen protector κτλ.

To mate 9 ήταν από τις αγαπημένες μου συσκευές. Χορταστική οθόνη, ωραίο λευκό, IR blaster, εξαιρετικά ηχεία, πολύ καλά μικρόφωνα κτλ. Την αυτονομία για να είμαι ειλικρινής την περίμενα ελάχιστα καλύτερη στο Mate 9, γνωρίζοντας και την αυτονομία του Mate 8 που ήταν και dual active συσκευή.

Από εκεί και πέρα γιατί το έδωσα...; για πολλούς και διάφορους λόγους με κυριότερο την κάμερα. Σε πολλά σενάρια φωτογραφίας και video δυστυχώς απέδιδε κάτω του μετρίου. Μετά συνυπολόγισα και κάποια άλλα θέματα όπως το υψηλό SAR, τα πολύ σημαντικά προβλήματα με τα updates (ήταν sim based), κάποια προβλήματα στην απόδοση του soc, την έλλειψη εγγυήσεως (τουλάχιστον στο dual sim που είχα εγώ) και το ελαφρώς χειρότερο touch σε σχέση με άλλα κορυφαία flagships.

 

Αν είσαι ευχαριστημένος μην το κουνάς από το Mate. Εννοείται ότι το Note είναι αρκετά καλύτερο παντού (εκτός από τα ηχεία), αλλά συνυπολόγισε το πόσο ακριβότερο θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και αν και συμφωνώ έχω το μικρόβιο να αλλάξω και περιμένω να δω τι θα είναι το MATE10 για να διαλεξω η αυτό η το Note8.

Με χαλάει που λέτε για χειρότερο ηχείο αλλά το βασικό μου μέλημα είναι να έχει χορταστική οθόνη.

Την βλέπω έτσι μακρόστενη και δεν ξέρω πως είναι.

 

Βέβαια θα πάω να το δω πριν το πάρω αλλά αν πάω να το δω τώρα θα το παρω στα καπάκια και κάτι μου λέει ότι το MATE10 θα κάνει κάποια έκπληξη (μακάρι όχι για να γυρίσω Σάμη)

Link to comment
Share on other sites

Δε βγαζω ψευτη σε καμια περίπτωση το φιλο panosf παραπάνω. Δεκτη η γνωμη του.

Μια διόρθωση μόνο.

Γνώμη μου θα ήταν αν σου έλεγα ότι η κάμερα είναι καλή ή κακή. Ότι το νέο screen ratio είναι βολικό ή όχι. Η παράθεση αντικειμενικών στοιχείων σε screenshots δεν είναι γνώμη.

 

Στην αυτονομία παιζουν ρολο 100 πράγματα οπότε δε μπορεί κανεις να είναι απολύτως.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Εδώ πολλές φορές βλέπεις την απόδοση της μπαταρία σου να διαφέρει παρολο που δεν έχεις αλλάξει κάτι σημαντικό στην χρήση σου.

 

Απόλυτος ειμαι μονο σε ενα πράγμα :Ειναι λαθος τοσο μικρη μπαταρία σε τετοια συσκευή. Είτε σε βγαζει για την ωρα ητε όχι.

To 7 plus έχει 2900mah και έχει μια χαρά αυτονομία.

Εφόσον στο Note 8 κατάφεραν να πετύχουν ίδιους χρόνους αυτονομίας με το s8+ με μικρότερη μπαταρία, δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς. Στις εταιρείες κοιτάνε και την μέση λύση μεταξύ χρόνου φόρτισης και αυτονομίας. Εφόσον κάνω την δουλειά μου και η αυτονομία είναι καλύτερη από κάθε κορυφαίο flagship που είχα μέχρι στιγμής, δεν θα κάτσω να σκάσω και για την ονομαστική χωρητικότητα της μπαταρίας. Το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει μόνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις δίκιο και αν και συμφωνώ έχω το μικρόβιο να αλλάξω και περιμένω να δω τι θα είναι το MATE10 για να διαλεξω η αυτό η το Note8.

Με χαλάει που λέτε για χειρότερο ηχείο αλλά το βασικό μου μέλημα είναι να έχει χορταστική οθόνη.

Την βλέπω έτσι μακρόστενη και δεν ξέρω πως είναι.

Βέβαια θα πάω να το δω πριν το πάρω αλλά αν πάω να το δω τώρα θα το παρω στα καπάκια και κάτι μου λέει ότι το MATE10 θα κάνει κάποια έκπληξη (μακάρι όχι για να γυρίσω Σάμη)

Το ηχείο του Note 8 δεν είναι κακό. Απλά του Mate 9 είναι πάρα πολύ καλό σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Όπως και του 7 plus είναι επίσης αξιόλογο. Όταν λέμε καλύτερο, εννοούμε ελάχιστα πιο ποιοτικό γιατί σε ένταση πάνω κάτω ίδια είναι. Ούτως ή αλλως δε νομίζω να θεωρεί κάποιος ότι θα εχει κορυφαίο ακουστικό αποτέλεσμα από το μικροσκοπικό ηχείο ενός κινητού.

Την οθόνη εν τέλει την βρίσκω βολικότερη στο καινουργιο ratio. Πολύς ντόρος για το τίποτα νομίζω. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε στο LG G6 που την χρησιμοποίησα για πρώτη φορά, αλλά ούτε και μετέπειτα στο s8+ και Note 8. Πλέον μου φαίνονται παράξενα (πολύ πλατιά) τα 16:9. :)

Μακάρι το Mate 10 να αποδειχθεί κάτι δυνατό. Είναι προς το συμφέρον μας να υπάρχει ανταγωνισμός. Απλά στο θέμα κάμερα και οθόνη δε νομίζω ότι θα πλησιάζει το Note.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση που κάνω εγώ μιά χαρά τα πάει πάντως...5704fd0de29ff76a95d0cfa97606a319.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε να έχετε βάρβατη μπαταρία να φάνε και οι κότες :lol::lol::wink:

http://www.gsmarena.com/zerolemons_new_5500mah_battery_case_is_a_snug_fit_for_the_samsung_galaxy_note8-news-27513.php

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα, τα στοιχεία σε screenshots επαληθεύονται στην πραξη ? Δηλαδη αν λεει 6 ώρες και συνεχίζεις να κάνεις την ίδια με πριν χρήση θα βγάλει το τηλέφωνο 6 ώρες ?
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες με το Note 8 μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος και πλέον έχω συνηθίσει τις νέες αναλογίες του.

Η μπαταρία του είναι ικανοποιητική για τα δικά μου "γούστα" - χρήση και βγάζω άνετα την ημέρα μου χωρίς φόρτιση και συνήθως έχω και πάνω από 25% απόθεμα :) . Βέβαια σε μια πιο απαιτητική ημέρα ίσως να την βγάλω οριακά :O

Από την άλλη με μικρότερη χρήση έτυχε να βγάλω και 2 ημέρες χωρίς να σβήσω την συσκευή αλλά με ομιλία 40 λεπτά και οθόνη 2:20 ώρες και είχα υπόλοιπο 30% στην μπαταρία και με σήμα αρκετά χαμηλό.

 

Η ημέρα ξεκινά από τις 07:00 και τελειώνει γύρω στις 23:00, στην διάρκεια αυτής συγχρονίζω 2 λογαριασμούς email, έχω κλήσεις από 70-100 λεπτά, τα δεδομένα και το wifi είναι μόνιμα ανοικτά και ανάλογα το χώρο που βρίσκομαι συνδέομαι σε wifi περίπου 4-5 ώρες. Το Bluetooth είναι ενεργό 2-3 ώρες και όταν βρίσκομαι εντός του αυτοκινήτου μιλάω από το εγκατεστημένο σύστημα ανοικτής συνομιλίας.

Η οθόνη μου αναγράφει SOT από 4 ώρες και πάνω.

Να διευκρινίσω ότι δεν χρησιμοποιώ FB και λοιπά κοινωνικά μέσα δικτύωσης εκτός του G+.

Γενικά κινούμε εντός της πόλης και σε πολλές περιπτώσεις σε σημεία με πολύ χαμηλό ή καθόλου σήμα (υπόγεια κτιρίων κλπ).

Στο 80% της ημέρας έχω σήμα από 3 γραμμές και πάνω.

 

Προσπάθησα να ανεβάσω screenshoots αλλά δεν μπορώ να βρώ το κατάλληλο μέγεθος ώστε να ανέβουν.

 

Να θυμίσω ότι το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν το Note 3 :cool: με "φρέσκια" μπαταρία ενός έτους το οποίο είχε χωρητικότητα 3.200mah με Android 5.1 και όλα stock. Με το 3αρι χρειαζόμουν να φορτίσω για λίγο προκειμένου να βγάλω μια τυπική ημέρα μου όπως η παραπάνω και καθημερινά έκανα επανεκκίνηση το πρωί ενώ στην διάρκεια της ημέρας έκλεινα τις εφαρμογές που έτρεχαν στο background.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα, τα στοιχεία σε screenshots επαληθεύονται στην πραξη ? Δηλαδη αν λεει 6 ώρες και συνεχίζεις να κάνεις την ίδια με πριν χρήση θα βγάλει το τηλέφωνο 6 ώρες ?

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς.

Αν εννοείς όταν βλέπεις 6 ώρες οθόνη αν είναι όντως 6ωρες ανοιχτή η οθόνη ναι είναι όντος όπως το λέει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς.

Αν εννοείς όταν βλέπεις 6 ώρες οθόνη αν είναι όντως 6ωρες ανοιχτή η οθόνη ναι είναι όντος όπως το λέει.

 

Αν και το εγραψα απλα ακριβως αυτο ρωτουσα ευχαριστω

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Αν και το εγραψα απλα ακριβως αυτο ρωτουσα ευχαριστω

Από την ερώτηση σου λοιπών (λόγο του ότι λες αν συνεχίσεις να κάνεις την ίδια χρήση.) Μια διευκρίνηση : δεν λέει πόσο έχεις ακόμα, αλλά πόση ώρα έχεις ανοιχτή την οθόνη μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Από την ερώτηση σου λοιπών (λόγο του ότι λες αν συνεχίσεις να κάνεις την ίδια χρήση.) Μια διευκρίνηση : δεν λέει πόσο έχεις ακόμα, αλλά πόση ώρα έχεις ανοιχτή την οθόνη μέχρι εκείνη τη στιγμή.

 

Όμως επάνω ακριβώς από το διάγραμμα της μπαταρίας αναγράφεται η Εκτιμώμενη Διάρκεια Μπαταρίας και αυτή η ένδειξη είναι η υπολειπόμενη μπαταρία με βάση την μέχρι εκείνη την στιγμή χρήση της συσκευής :happy:

Link to comment
Share on other sites

Όμως επάνω ακριβώς από το διάγραμμα της μπαταρίας αναγράφεται η Εκτιμώμενη Διάρκεια Μπαταρίας και αυτή η ένδειξη είναι η υπολειπόμενη μπαταρία με βάση την μέχρι εκείνη την στιγμή χρήση της συσκευής :happy:

Έχεις δίκιο, αλλά εγώ σου απαντάω καθαρά για τον χρόνο οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά εγώ σου απαντάω καθαρά για τον χρόνο οθόνης.

 

Συμφωνώ απλά ενημερώνω για μια ένδειξη που έχει να κάνει σχετικά με αυτό που συζητάτε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τις εξής μετρήσεις μέχρι στιγμής:

σε 24ώρο-28ώρο κύκλο χρήσης έχω 6-6,30 ώρες sot με όλα ανοικτά (με wifi 90% & δεδομένα 10%) και aod 2-3 ώρες. WQHD+ ανάλυση μόνιμα-φωτεινότητα αυτόματη στο 50-60%, όχι games, όχι fb, πολύ browsing-youtube-viber-κλήσεις 2-3 ώρες, σήμα κινητής μέτριο πρός καλό, s-pen 3-4 ώρες.

Σε 18ώρο κύκλο έχω 7-7,30 sot με όλα τα παραπάνω.

 

Σε αντίστοιχη χρήση με Note5 είχα 1-1,5 ώρα μικρότερο sot και στους 2 κύκλους χρήσης.

Edited by frix_ath
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω το κινητό 10 ημέρες περιπου. Το ζητούμενο από ένα κινητό είναι να βγάζει την ημέρα.

Το note 8 ποτέ δεν με εχει αφήσει μεσά στην ημέρα.

Βγάζει πάνω από 6 ώρες σε μια ημέρα με μονιμα ανοικτό wi fi, 4g, συγχρονισμό λογαριασμών, bluetooth (κατά μέσο όρο δε είναι κανα δύωρο μάλιστα συνδεδεμένο), φωτεινότητα στο αυτόματο και ενίοτε χρήση gps. H κύρια χρήση είναι ιντερνετ, κλήσεις, 5-10 λεπτά παιχνιδια, όχι τρελή χρήση s pen.

Μου έχει βγάλει και 2 ημέρες αλλά σε αυτή την περίπτωση η οθόνη θα φθάσει γυρω στις 4 1/2 ώρες.

Οπότε αφού μου βγάζει μια ημέρα υπεράνετα μια χαρά ικανοποημένος είμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτό το σύστημα android τι είναι!?fcf4b60597e73352e6a5c6524aff262c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι όλα αυτά που τρέχουν στην συσκευή σου.

4f26c13a2692eabb9bf2a7a76ae42ad5.jpg

Αν δεν φαίνονται καθαρά πάτα επάνω εκεί που λέει σύστημα Android και θα τα δεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα αυτά που τρέχουν στην συσκευή σου.

4f26c13a2692eabb9bf2a7a76ae42ad5.jpg

Αν δεν φαίνονται καθαρά πάτα επάνω εκεί που λέει σύστημα Android και θα τα δεις

Σε προηγούμενα ποστ με αυτή τη φωτογραφία είναι πολύ μικρό το ποσοστό!εμενα γιατι ειναι τοσο!?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το bxActions https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/themes/app-bxactions-remap-bixby-button-to-t3598253 ή το Bixby Button Remapper https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phascinate.bixbybuttonremapper ή κάποιο αντίστοιχο εχεις περισσότερες επιλογές απο οτι με το bk disabler .

 

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση!

 

2 ερωτησεις ακομα.

Ποσο σας τρωει παιδια σε standby?

Εμενα το βραδυ σε ενα 6 ωρο με

ανοιχτο: wifi, δικτυο κινητης (οχι ομως data) και ενεργους συγχρονισμους,

κλειστο: bt, gps και aod πηγε απ το 100 στο 94.

Περιπου δηλαδη 1% την ωρα, ειναι καλα? Ρωταω γιατι διαβαζα σε συζητησεις οτι δεν χανει καθολου το βραδυ σε αλλους χρηστες (φυσικα δεν διευκρινιζαν αν το αφηνουν ανοιχτο ή σε flight mode).

 

Kαι επισης, καποιες φορες ο αισθητηρας αποτυπωματων ενω σηκωνω το τηλεφωνο και βαζω να διαβασει το αποτυπωμα δεν το κανει καθολου.

Πρεπει ή να τον ξαναπατησω (πολλες φορες και 3 προσπαθειες) ή να ενεργοποιησω οθονη για να δουλεψει. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...