Jump to content

Η Cyta μεταβιβάστηκε στην Vodafone . (ex. Η Cyta πωλείται )


elephant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

''Στις 18 Δεκεμβρίου οι προσφορές για τη Cyta''

 

Πλησιάζει η ημερομηνία που θα κριθεί το μέλλον της Cyta Hellas καθώς στις 18 Δεκεμβρίου θα κληθούν οι υποψήφιοι να υποβάλλουν τις οικονομικές προσφορές τους για την απόκτηση της εταιρείας.

 

Ήδη για την απόκτηση της Cyta Hellas έχουν ενδιαφερθεί, η Vodafone, η Wind αλλά καιι η PCCW Global, βραχίονας διεθνών δραστηριοτήτων της Hong Kong Telecom (HKT), κορυφαίου παρόχου τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών του Χονγκ Κονγκ.

 

Οι ενδιαφερόμενοι, όπως ορίζεται στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, δύναται να προτείνουν είτε την πλήρη ή μερική εξαγορά της Cyta, ή τη συγχώνευση που σημαίνει ανταλλαγή μετοχών με αποτίμηση της αξίας και των δύο πλευρών.

 

To 2016 οι ενεργές συνδέσεις κινητής της Cyta Hellas κατέγραψαν αύξηση της τάξεως του 76%, συγκριτικά με την προηγούμενη χρονιά.

 

H μερίδα του λέοντος, δηλαδή το 75%, ανήκει στις υπηρεσίες Κινητής Συμβολαίου. Αυτό οφείλεται στο χρονικό προβάδισμα της Κινητής Συμβολαίου, αλλά και στη διάθεση οικονομικών πακέτων υψηλής αξίας για μεγάλο εύρος αναγκών.

 

Συνολικά, ο αριθμός πελατών Κινητής (Συμβολαίου και Καρτοκινητής), στο τέλος του 2016, ανήλθε στις 51 χιλιάδες, αριθμός που αναλογεί στο 17% της βάσης πελατών Σταθερής σε σχέση με το 2015, όπου η ίδια αναλογία αντιστοιχούσε στο 9%.

 

Χάρη στην ανταπόκριση που γνωρίζουν οι υπηρεσίες κινητής, αντισταθμίστηκε η πτωτική τάση των ευρυζωνικών υπηρεσιών που προέκυψε ως αποτέλεσμα ωρίμανσης. Έτσι, ο αριθμός πελατολογίου κινήθηκε σε οριακούς ρυθμούς ανάπτυξης και διαμορφώθηκε στις 307 χιλιάδες για την Σταθερή και 51 χιλιάδες για την Κινητή.

 

Τα έσοδα από τις υπηρεσίες κινητής ήταν αντίστοιχα αυξημένα κατά 19,3% ενώ, από τις ευρυζωνικές υπηρεσίες μειωμένα κατά 2,6%, με το συνολικό κύκλο εργασιών από κύριες δραστηριότητες (υπηρεσίες και εμπορεύματα) να κλείνει τελικά στα 90,8 εκ. ευρώ, σημειώνοντας οριακή μείωση της τάξεως του 1,2% σε σύγκριση με την προηγούμενη χρήση.

 

http://www.insider.gr/epiheiriseis/tehnologia/69168/stis-18-dekemvrioy-oi-prosfores-gia-ti-cyta

 

Την επόμενη Δευτέρα θα ξέρουμε λοιπόν.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Ποιος πιστεύετε θα αναλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Ποιος πιστεύετε θα αναλάβει;

Θέλω να ελπίζω ότι δε θα είναι κάποια από wind/vodafone..αν και δεν ελπίζω..

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Meh, κι εγώ για τον ξένο πάροχο ήλπιζα για να είμαι ειλικρινής, για επαγγελματικούς σκοπούς, αλλά όπως όλα δείχνουν για Wind πηγαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι θα πάει στη βονταφον. Στην Κύπρο είχαν συνεργασία, Ελλάδα έχουν ήδη συνεργασία, για ποιόν λόγο να μην την πάρει η βονταφον.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι θα πάει στη βονταφον. Στην Κύπρο είχαν συνεργασία, Ελλάδα έχουν ήδη συνεργασία, για ποιόν λόγο να μην την πάρει η βονταφον.

 

Όποιος θα δώσει τα περισσότερα θα την πάρει. Δεν έχει σημασία με ποιον συνεργάζεται τώρα. Και με την κινεζική εταιρεία συνεργάζονται οι Κύπριοι. Αλλά δεν έχει καμία σημασία όπως είπα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει κανεις να εχει άποψη στο θέμα.

Περιμένουμε την ανακοίνωση της απόφασης

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω να απογοητεύεσαι δίπλα.

Ελπίζω πως όχι.Δηλαδή εσύ θες να πάει στη βοντα ή τη γουιντ και να έχουμε μόνο ΟΤΕ-ΒΟΝΤΑ-ΓΟΥΝΤ και ποιός ξέρει μέχρι πότε ανεξάρτητη ΝΟΒΑ;;

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πως όχι.Δηλαδή εσύ θες να πάει στη βοντα ή τη γουιντ και να έχουμε μόνο ΟΤΕ-ΒΟΝΤΑ-ΓΟΥΝΤ και ποιός ξέρει μέχρι πότε ανεξάρτητη ΝΟΒΑ;;

 

Εγω δεν θέλω κατι συγκεκριμένο να σου πω την αληθεια.

Είμαι happier than ever με τη forthnet που έχω.

Αλλά η συμφωνία εχει κλείσει.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θέλω κατι συγκεκριμένο να σου πω την αληθεια.

Είμαι happier than ever με τη forthnet που έχω.

Αλλά η συμφωνία εχει κλείσει.

 

Για τη wind πιστεύω εγώ.

Μιλάς με γρίφους όμως. Συνεργασία εταιριών θα γίνει (μερική εξαγορά από wind-vodafone);

 

(Τους Κινέζους δεν τους θέλω να σου πω την αλήθεια)

 

Τελικά δε μας είπες για το λόγο που είχε σταματήσει η παλιά εξαγορά.

Link to comment
Share on other sites

''Στην τελική ευθεία η πώληση της Cyta Ελλάδος''

 

Από την έντυπη έκδοση

 

Της Τέτης Ηγουμενίδη

tigoum@naftemporiki.gr

 

Η διαδικασία για την πώληση της Cyta Ελλάδος βαδίζει στο τελικό της στάδιο, της κατάθεσης των δεσμευτικών προσφορών, ενώ ταυτόχρονα η εκτίμηση της αγοράς είναι πως πολύ σύντομα θα «τρέξει» και η αντίστοιχη για την πώληση πακέτου μετοχών της Forthnet ΦΟΡΘ από τις πιστώτριες τράπεζες.

 

Φαβορί και για τις δύο προς πώληση τηλεπικοινωνιακές εταιρείες είναι η Vodafone και η Wind, οι διοικήσεις των οποίων έχουν επανειλημμένως εκφραστεί υπέρ της περαιτέρω ενοποίησης της αγοράς.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες οι δεσμευτικές προσφορές για τη Cyta θα κατατεθούν, εκτός απροόπτου, από εκπροσώπους των ενδιαφερομένων στη μητρική εταιρεία στην Κύπρο την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου. Ως εκ τούτου τις επόμενες ημέρες θα «τρέξουν» από τους συμμετέχοντες στη διαδικασία τα διάφορα σενάρια και κυρίως αυτά που αφορούν την αποτίμηση της αξίας της εταιρείας.

 

Όπως εκτιμάται η διοίκηση της κυπριακής εταιρείας θα κάνει αποδεκτό ένα τίμημα που θα είναι οπωσδήποτε (και τουλάχιστον) μεγαλύτερο από τα δάνεια της Cyta Ελλάδος, τα οποία είναι της τάξεως των 60 εκατ. ευρώ.

 

Οι ενδείξεις και οι πληροφορίες συντείνουν επίσης στην εκτίμηση ότι η πρόταση θα αφορά την κατά 100% εξαγορά της Cyta Ελλάδος. Αυτό θεωρείται δεδομένο για το στρατόπεδο της Vodafone και πλέον το πιθανότερο για τη Wind.

 

Με ενδιαφέρον αναμένεται αν η PCCW Global [βραχίονας διεθνών δραστηριοτήτων της Hong Kong Telecom, (HKT), κορυφαίου παρόχου τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών του Χονγκ Κονγκ], η οποία έχει καταθέσει μη δεσμευτικό ενδιαφέρον, θα προσέλθει για να καταθέσει δεσμευτική προσφορά και τι θα αφορά αυτή.

 

Στην αγορά των τηλεπικοινωνιών, ωστόσο, η υπόθεση Cyta θεωρείται πως θα κλείσει με αγοραστή είτε τη Wind, η οποία θα προσθέσει στον ετήσιό της τζίρο των 490 εκατ. ευρώ (90 εκατ. τα έσοδα της προς πώληση εταιρείας) είτε τη Vodafone η οποία έχει ετήσιο τζίρο της τάξεως των 800 εκατ. ευρώ. Αυτά ακριβώς τα νούμερα κάνουν στελέχη της αγοράς να σημειώνουν ότι για τη Wind είναι σημαντικότερο (ίσως και επιτακτικότερο) να ενσωματώσει τη Cyta Ελλάδος, από ό,τι για τη Vodafone, με τις δύο πλευρές πάντως να μεταδίδουν ότι στην κούρσα της διεκδίκησης εισέρχονται με το ίδιο αυξημένο ενδιαφέρον.

 

Να σημειωθεί ότι μέχρι στιγμής δεν υφίσταται κάποιο σοβαρό «παράπονο» για τη διαδικασία που ακολουθεί η μητρική Cyta για την πώληση της θυγατρικής της.

 

Αντίθετα, όσο αφορά τη Forthnet οι ενδιαφερόμενοι πάροχοι Vodafone - Wind, που δεν αποκλείεται να συμπράξουν εκ νέου για να διεκδικήσουν την εισηγμένη, φαίνεται να παρακολουθούν τη διαδικασία, θέτοντας τους δικούς τους όρους. Ωστόσο, θα αποτελέσει έκπληξη αν δεν καταθέσουν δεσμευτική προσφορά κατά την ημερομηνία που αναμένεται να οριστεί το επόμενο διάστημα. Εκτός αν εκτιμηθεί από τα στελέχη τους ότι συμφέρει περισσότερο η εισηγμένη αρχικά να αγοραστεί από fund, να γίνει το κούρεμα των δανείων της και να εξαγοραστεί από αυτές στη συνέχεια. Το σενάριο αυτό που εμπεριέχει αρκετό ρίσκο για τους δύο τηλεπικοινωνιακούς παρόχους τελεί υπό την αίρεση ότι έχουν βάση οι πληροφορίες που διαρρέονται από τραπεζικές πηγές και αναφέρουν ότι για τη Forthnet ενδιαφέρονται σοβαρά ξένα επενδυτικά κεφάλαια.

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1303249/stin-teliki-eutheia-i-polisi-tis-cyta-ellados

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

''Δεσμευτική προσφορά για τη Cyta κατέθεσε η Wind ''

 

Δεσμευτική προσφορά για τη Cyta Ελλάδος κατέθεσε η Wind Hellas στο πλαίσιο της διαδικασίας που έχει σε εξέλιξη η μητρική της εταιρεία στην Κύπρο.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

''Δεσμευτική προσφορά για τη Cyta κατέθεσε η Wind ''

 

Δεσμευτική προσφορά για τη Cyta Ελλάδος κατέθεσε η Wind Hellas στο πλαίσιο της διαδικασίας που έχει σε εξέλιξη η μητρική της εταιρεία στην Κύπρο.

 

Πέφτουμε από τα σύννεφα. Εμείς και τα γελάκια του Ζαρκαλή στις σχετικές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

''Δεσμευτική προσφορά για τη Cyta κατέθεσε η Wind ''

 

Δεσμευτική προσφορά για τη Cyta Ελλάδος κατέθεσε η Wind Hellas στο πλαίσιο της διαδικασίας που έχει σε εξέλιξη η μητρική της εταιρεία στην Κύπρο.

 

Αναγράφεις τη μισή αλήθεια...

Vodafone και Wind υπέβαλαν δεσμευτικές προσφορές για Cyta Hellas

http://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1584731/vodafone-kai-wind-ypevallan-desmeytikes-prosfores.html

Δυστυχώς οι κινέζοι δεν εμφανίστηκαν :(

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα κάνουμε τον Κινέζο όταν μας καλέσουν για ανανέωση, αν την κάνουν σαν τα μούτρα τους.

 

Χαζά αισιόδοξος, ελπίζω να υιοθετήσουν τα καλά της Cyta αντί απλώς να πάρουν το πελατολόγιό της.

Στην 2η περίπτωση, πιστεύω ότι οι πελάτες της θα αρχίσουν να φεύγουν επειδή είναι μαθημένοι στην καλή εξυπηρέτηση της Cyta.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφεις τη μισή αλήθεια...

Vodafone και Wind υπέβαλαν δεσμευτικές προσφορές για Cyta Hellas

http://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1584731/vodafone-kai-wind-ypevallan-desmeytikes-prosfores.html

Δυστυχώς οι κινέζοι δεν εμφανίστηκαν :(

Μετά βγήκε αυτό...και κρίμα

 

''Wind και Vodafone στην κούρσα για τη Cyta''

 

Οι δύο κύριοι, εξ αρχής, διεκδικητές της Cyta Ελλάδος, Wind και Vodafone, παραμένουν στην κούρσα για τη διεκδίκηση της θυγατρικής της κυπριακής "Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου" (ΑΤΗΚ).

 

Στην εκπνοή της σχετικής προθεσμίας, η Wind και η Vodafone προχώρησαν στην κατάθεση δεσμευτικών προσφορών οι οποίες αναμένεται να αποσφραγιστούν από το σύμβουλο του διαγωνισμού, τη PricewaterhouseCoopers Business Solutions, στις αρχές Ιανουαρίου. Οι προτάσεις θα αξιολογηθούν εν συνεχεία από το δ.σ. της μητρικής "Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου" (ΑΤΗΚ) σε σχετικό διοικητικό συμβούλιο. Αναλόγως της απόφασης που θα ληφθεί, για την αποδοχή ή μη της πρότασης του υποψήφιου επενδυτή που κριθεί ως προτιμητέος, την τελική απόφαση θα κληθεί να επικυρώσει η κυπριακή Βουλή.

 

Να σημειωθεί ότι η Cyta Ελλάδος το 2016 διέθετε πελατολόγιο 307 χιλιάδων συνδρομητών για την σταθερή τηλεφωνία και 51 χιλιάδων συνδρομητών για την κινητή τηλεφωνία. Η εταιρεία εμφάνισε την ίδια περίοδο συνολικό κύκλο εργασιών 90,8 εκατ.ευρώ (από 107,8 εκατ. ευρώ το 2015), EBITDA - 2,41 εκατ.ευρώ και ζημιές 18,91 εκατ.ευρώ (έναντι ζημιών 18,80 εκατ.ευρώ το 2015).

 

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3262130/wind-kai-vodafone-stin-koursa-gia-ti-cyta

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι η κρατική cyta κύπρου να μην προχωρήσει και να συνεχίσει να υπάρχει εδώ ως ανεξάρτητη!Γιατί αν την αγοράσει κάποια από τις 2 θα έχουμε ΟΤΕ-ΒΟΤΝΑ-ΓΟΥΙΝΤ καθώς είναι ,αρκετά πιθανό, ότι και η νοβα σε κάποια από τις 2 θα καταλήξει καθώς τα δάνειά της είναι πολύ μεγαλύτερα και μάλλον οι κινέζει θα κάνουν τους..κινέζους.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ακόμαι και σήμερα, αναπολώ τις παλιές καλές μέρες με την ΟΝ... Απ' τη μέρα που υπέγραψα μέχρι και την 1η Ιουλίου γύρω στις 9 το πρωϊ που έκλεισε, ήταν Κυρία :D Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε τίποτα. Μια φορά επικοινώνησα μαζί τους γι αλλαγή SSID επειδή βαριόμουν. Κι επέλεξαν να μην τη σώσουν... :mad:

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: (ακολουθεί μικρή ιστορία)

Ήμασταν συνδρομητές κι εγώ κι η κοπέλα μου, 2 διαφορετικά σπίτια, περίπου ίδια προβλήματα. Αποσυνδέσεις ανά μισή ώρα, σε φάση hard reset, νεκρό τηλέφωνο (voip) και πάμε για τα ευτράπελα: Ζητούσε fast path και της αρνούνταν υπηρεσίες, γιατί ήθελαν email να λέει πως αποδέχεται αποσυνδέσεις... Της είχαν αλλάξει 5 ρούτερ, 3 φορές τεχνικός στο σπίτι, της έβαζαν ssid είτε το κινητό είτε τον ΑΦΜ και το κορυφαίο: αν πχ είχε καλέσει έναν αριθμό μετά το σταθερό έκανε κλήσεις στον ίδιο αριθμό και χτυπούσε και στο σταθερό της σαν εισερχόμενη και στον άλλο κι αν δεν έκλεινε το ασύρματο οι κλήσεις ήταν επί 24ώρου βάσεως. Η Ε.Ε.Τ.Τ δεν τους έκανε τίποτα, επίσημη απάντηση ήταν ύπαρξη χάκερ στην πολυκατοικία!!! Τα καλώδιά της όλα ήταν κομπλέ. Κι οι 2 μας δεν αντέξαμε και σπάσαμε συμβόλαιο και πήγαμε στη Wind όπου βρήκαμε την υγειά μας. Κι εδώ καταλήγουμε στην ερώτησή μου: αν γίνει η εξαγορά, παύουμε να χρωστάμε τα τέλη αποσύνδεσης, σωστα? (έπαυσαν να ενοχλούν, καθ΄ότι βάσει efpolis http://www.efpolis.gr/el/component/efaq/ μπορούμε να μην τα καταβάλουμε λόγω επαναλαμβανόμενων βλαβών. Όλες οι βλάβες ήταν στο mycyta καταγεγραμμένες κι έχουμε τα screenshots!

Link to comment
Share on other sites

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...