Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγα μη στερηθώ το ΒΤ και το WiFi ταυτόχρονα.

Αυτο που εγω έκανα παρόλο που ειναι παλι πιο αργό αλλα χωρίς αποσυνδέσεις ειναι να αφαιρέσω το dualband στο router μου και να σκανάρω τα κανάλια της γειτονιάς εκ νέου. Εβαλα μια μπάντα που δεν υπάρχουν πολλές αντίστοιχες τριγύρω.

 

Πάλι το κινητο έδινε προτεραιότητα στην ταχύτητα και οχι στη σταθερότητα και συνδεόταν στα 5GHz. Το ιδιο που κάνει δηλαδή και με τη Β7 αντι για Β20.

Δεν σου είπε κανείς να στερηθείς την ταυτόχρονη χρήση bluetooth και WiFi.

Όμως επειδή έχει αναφερθεί ότι κάτι τέτοιο πιθανόν δημιουργεί αστάθεια ή χαμηλές ταχύτητες στο WiFi καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις. Σε περίπτωση που δεν έχεις ή δεν σε ενοχλεί πιθανή μικρή πτώση ταχύτητας, κανένα πρόβλημα....."περί ορέξεως...".

Όμως καλό θα ήταν να δοκιμάσει κάποιος τις πιθανές επιπτώσεις αυτής της επιλογής, έτσι ώστε να μην γκρινιάζει εάν τελικά επηρεάζουν τις συνδέσεις του :)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Που το έστειλες;infoquest;

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σ ένα σκρουτζομαγαζο στην δραμα απ οπου το πηρα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το..... network cell info..... επειδη δεν κατεχω πολλα ποια ειναι η ταχυτητα του ιντερνετ...γιατι εχω 8ΜΒ και βλεπω στην μεση του ταχυμετρου -117....
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το..... network cell info..... επειδη δεν κατεχω πολλα ποια ειναι η ταχυτητα του ιντερνετ...γιατι εχω 8ΜΒ και βλεπω στην μεση του ταχυμετρου -117....

 

Το νούμερο που βλέπεις δεν είναι ταχύτητα, είναι ο θόρυβος (παράσιτα), όσο πιο μικρό είναι τόσο το καλύτερο. :)

Όσον αφορά τη μπάντα που λέτε ότι επιλέγει την 7 αντί για την 20, αυτό νομίζω δεν είναι πρόβλημα, το ίδιο κάνει στο σπίτι μου και και το δικό μου κινητό (oneplus3t), αλλά και το MiA1 της γυναίκας μου. Αν έχω καταλάβει καλά, το πρόβλημα υπάρχει σε όσα δε βλέπουν καθόλου την 20, όχι όταν δεν την επιλέγουν.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οτι δεν επιλέγει Β20 ενω μπορεί είναι πρόβλημα. Ας μας δώσουν την επιλογή σταθερότητα vs ταχύτητα. Θα επέλεγα την σταθερότητα.

Για το Wifi χθες ειχα την πρώτη τραγική εμπειρία. 50Mb απο playstore έκανε 5-6 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι αυτό σαν ενημέρωση:

Σε δύο συγκεκριμένα σημεία που πήγαινα πάντα κ με το Α1 και με την 8.1 έκδοση ακόμη, δεν είχα ποτέ σήμα. Με το πιξελ στα ίδια μέρη 4g.

Εγώ τελικά κατάλαβα αυτό που έλεγε ο πατέρας μου. Το φθηνό κρέας το τρώνε κ τα σκυλιά.

Προσοχή δεν κατηγορώ κανέναν ούτε την Xiaomi. Κι εγώ το πήρα γιατί μου κλέψανε το S7 και δεν είχα Φράγκο με δύο παιδιά.

Χάριν της συζήτησης το παραθέτω. Σίγουρα για να είναι τελικά κάτι φθηνό γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα.ειτε λέγεται κάμερα, οθόνη, κεραίες κ.ο.κ.

Κι εγώ το πιξελ δανεικό το έχω κ μάλλον αν πάρω θα πάρω στην black Friday μια περσινή ναυαρχίδα σε 24 άτοκες.

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα ένα μτχ Mi A1, και ανάβοντας το κάνει περίπου 5 λεπτά να φορτώσει. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Κατα τα άλλα, άμα φορτώσει δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα, αν και δεν έχω βάλει ακόμα sim + google account

 

Η εγκατεστημένη έκδοση είναι η PKQ1.180917.001.V10.4.0.PDHMIXM

Three centuries of cheap abundant fossil fuel energy have imposed lasting distortions on the modern mind
Link to comment
Share on other sites

ναι έχω κάνει και άλλες επανεκκινήσεις και κάθε φορά παίρνει ώρα.

 

Του έκανα επι τούτου επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και στην επανεκκίνηση μάλιστα δεν μπήκε ποτέ στο λειτουργικό (το άφησα τουλάχιστον 10 λεπτά). Κλείνοντας το και ξανα-ανοίγοντας μπήκε αλλά με τους ίδιους αργούς χρόνους. Η επαναφορά δούλεψε πάντως

Three centuries of cheap abundant fossil fuel energy have imposed lasting distortions on the modern mind
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εργοστασιακή room, βγάλε sim και κάρτα μνήμης αν έχεις και δοκίμασε να περάσεις από την αρχή την rom

 

εργοστασιακή εννοείς στο version 7 που πρωτο-βγήκε;

Three centuries of cheap abundant fossil fuel energy have imposed lasting distortions on the modern mind
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι αυτό σαν ενημέρωση:

Σε δύο συγκεκριμένα σημεία που πήγαινα πάντα κ με το Α1 και με την 8.1 έκδοση ακόμη, δεν είχα ποτέ σήμα. Με το πιξελ στα ίδια μέρη 4g.

Εγώ τελικά κατάλαβα αυτό που έλεγε ο πατέρας μου. Το φθηνό κρέας το τρώνε κ τα σκυλιά.

Προσοχή δεν κατηγορώ κανέναν ούτε την Xiaomi. Κι εγώ το πήρα γιατί μου κλέψανε το S7 και δεν είχα Φράγκο με δύο παιδιά.

Χάριν της συζήτησης το παραθέτω. Σίγουρα για να είναι τελικά κάτι φθηνό γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα.ειτε λέγεται κάμερα, οθόνη, κεραίες κ.ο.κ.

Κι εγώ το πιξελ δανεικό το έχω κ μάλλον αν πάρω θα πάρω στην black Friday μια περσινή ναυαρχίδα σε 24 άτοκες.

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Το κινητό έχει το μεγαλύτερο Σαρ των τελευταίων χρόνων. Αυτό σημαίνει σήμα παντού. Χαρακτηριστικά Κατεχάκη στη γωνία πριν την ΑΟ έχει κενό που όλες οι εταιρείες χάνουν σήμα, αντίστοιχα ψηλά στα Τουρκοβούνια καθώς αφήνεις πίσω σου το ψυχικό. Δεν συνάντησα ποτέ μαύρη τρύπα και πτώση κλησης. Με τη νέα έκδοση δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Είναι πιθανό να έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το σήμα σε απίστευτα προβληματικά σημεία κοντά στο σπίτι βελτιώθηκε. Πριν κουμπώνε μόνο 2g, τώρα 4g οριακά αλλά έχεις ίντερνετ έστω και αργό ενώ πριν απλά δεν είχα (ανοίγω το πρωί φεύγοντας Google maps να δω κίνηση και από που θα πάω).

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω. Το κινητό έχει το μεγαλύτερο Σαρ των τελευταίων χρόνων. Αυτό σημαίνει σήμα παντού. Χαρακτηριστικά Κατεχάκη στη γωνία πριν την ΑΟ έχει κενό που όλες οι εταιρείες χάνουν σήμα, αντίστοιχα ψηλά στα Τουρκοβούνια καθώς αφήνεις πίσω σου το ψυχικό. Δεν συνάντησα ποτέ μαύρη τρύπα και πτώση κλησης. Με τη νέα έκδοση δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Είναι πιθανό να έχει αλλάξει.
O φίλος skatzivas μένει Θεσσαλονίκη οπότε δε μπορεί να τσεκαρει αυτό που λες.εγω όμως μιας και είμαι Αθήνα (ξενιτεμένος χαλκιδικιωτης χαχα) κινουμε σε αυτά τα μέρη.ποιο είναι το σημείο στην Κατεχάκη κοντά στον ΑΟ που λες ?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο φόρτισης έχει σχεδόν κοπεί και πρέπει άμεσα να βρω άλλο. Έχει κανείς να προτείνει κάτι που να είναι αξιόπιστο και να μην χάνει σε μεταφορά αρχείων ή στην φόρτιση;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί έχω κολλήσει.

Μου έφερε ένας φίλος το κινητό και δεν ανοίγει η οθόνη όταν δέχεται κλήση.

Το bluetooth είναι κλειστό και ψάχνω μια ώρα και δεν βλέπω πως φτιάχνει αυτό το πράγμα.

Έχει κανείς ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα είμαι! Πώς προέκυψε η Σαλόνικα;;;

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και περνάω κ από Τουρκοβούνια!

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα είμαι! Πώς προέκυψε η Σαλόνικα;;;

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και περνάω κ από Τουρκοβούνια!

Αχαχαχαχ τι στο καλό παθαίνω διαλείψεις? Σόρρυ αδερφέ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί έχω κολλήσει.

Μου έφερε ένας φίλος το κινητό και δεν ανοίγει η οθόνη όταν δέχεται κλήση.

Το bluetooth είναι κλειστό και ψάχνω μια ώρα και δεν βλέπω πως φτιάχνει αυτό το πράγμα.

Έχει κανείς ιδέα;

 

Μου το έκανε και το δικό μου μετά την αναβάθμιση.

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις στην εφαρμογή του τηλεφώνου.

Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

https://piunikaweb.com/2019/01/16/netflix-or-twitter-not-working-on-your-phone-with-wifi-android-pie-could-be-culprit/

Τελικά το WiFi είναι bug και το έχει παραδεχτεί η Google.

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα μετα την αναβάθμιση σε Pie. Δεν μου ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι ειδοποιήσεων όταν έχω κάποια αναπάντητη, μήνυμα SMS,Viber, whatsapp κτλ. Ανάβει μόνο όταν τελειώνει η μπαταρία και κατά τη φόρτιση. Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα μετα την αναβάθμιση σε Pie. Δεν μου ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι ειδοποιήσεων όταν έχω κάποια αναπάντητη, μήνυμα SMS,Viber, whatsapp κτλ. Ανάβει μόνο όταν τελειώνει η μπαταρία και κατά τη φόρτιση. Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Το είχα αντιμετωπίσει και εγώ δεν μπόρεσα να βρω λύση στις ρυθμίσεις και εγκατεστησα το lightflow από play store

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο φόρτισης έχει σχεδόν κοπεί και πρέπει άμεσα να βρω άλλο. Έχει κανείς να προτείνει κάτι που να είναι αξιόπιστο και να μην χάνει σε μεταφορά αρχείων ή στην φόρτιση;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Για μεταφορά αρχείων γιατί χρειάζεσαι καλώδιο;

 

μπορεις να πάρεις το braided της xiaomi

ή το πλακέ της oneplus.

 

στο δεκάρικο και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...