Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δίκτυο αποφασίζει τη συχνότητα και όχι το κινητό. Το κινητό στέλνει τη στάθμη που μετράει από κάθε συχνότητα και με βάση αυτό το κελί/σταθμός με βάση τις ρυθμίσεις που έχουν επιλεγεί από την εταιρία αλλάζει ή όχι συχνότητα.

 

Θα διαφωνήσω γιατι πριν την αναβάθμιση σε πίτα είχα Β20 και φουλ σήμα εντος σπιτιού.

Τωρα επιμένει με Β7 και μισό σήμα. Αυτο θα έχει ως συνέπεια το καρκίνιασμα και τη μεγαλύτερη κατανάλωση του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δυσκολεύομαι πραγματικά να μιλήσω με το κινητό πλέον. Σε μεγάλο ποσοστό κλήσεων δεν με ακούν. Το μικρόφωνο βέβαια δουλεύει αφού το έχω τεσταρει με πολλούς τρόπους.

Ευτυχώς βρήκα ένα pixel 1 από ένα φίλο κ κάνω δουλειά μου.

Μακάρι να φτιαχτεί/ουν τα προβλήματα.

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σιγα τα λαχανα για εσενα ... εμενα με ενοχλει και το βρισκω δυσλειτουργικο

Χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση αυτό με την μπάρα που δεν βγαίνει είναι γνωστό από την 8.0/8.1 και βγαίνει μόνο αν βάλεις άλλο luncher. Googlάρετε το και το δείτε, απλά στην 9 το βάλανε κάτω. Θέμα συνήθειας είναι

 

Και μεγάλο φάουλ αυτό με το κουμπί της έντασης.. αυξάνει και μειώνει την ένταση του ήχου πολυμέσων και όχι του ήχου κλήσης.. ελεος
Δεν είναι θέμα μόνο του ΜΙ Α1. Το ίδιο ισχύει και στο redmi note 4 μετά το τελευταίο MIUI update

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Και στο πιξελ έτσι είναι η μπάρα.αλλαζει τον ήχο των μέσων κ όχι της κλήσης.

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ας πούμε αυτό με τα κουμπιά της έντασης με βολεύει απίστευτα!

Την ένταση της κλήσης την θέλω σε ένα σταθερό σημείο και πολύ σπάνια θα την αλλάξω, και πολλές την άλλαζα κατά λάθος κατά την χρήση και με τσάτιζε... Είναι πως θα το δει ο καθένας... ;)

Είστε σίγουροι οτι είναι bug και δεν είναι λειτουργία της 9;

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω! Είναι λειτουργία της 9, αφού και στο πιξελ έτσι είναι!

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή των μηνυμάτων:Ρυθμίσεις, συνθέτες ρυθμίσεις, χρήση απλών χαρακτήρων

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όλα καλά με την 9(αφού έκανα format φυσικά, για να είναι σίγουρος), εκτός ότι έχω θέμα με το WiFi. Είναι πιο αργό και αργεί να "πάρει μπρος" κάποιες φορές. Το πρόβλημα φαίνεται πιο έντονο σε online games, όπου πχ το marvel strike force δεν παίζει καθόλου με WiFi, αλλά μόνο με mobile data.

Καμιά ιδέα, κάποιος, please?

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες χρήσης με την 9, χθες μπόρεσα να τσεκάρω και τη μπάντα. Όλα καλά λοιπόν, ράδιο, band 20, wifi, όλα δουλεύουν άψογα, χωρίς επαναφορά. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω θεματάκι με το wifi, αποσυνδέσεις και αρκετά πιο αργό.

Σε ονλινε παιχνίδι σε πετάει συχνά.

Επιμένει με Β7 δίνοντας προτεραιότητα ενω μπορεί να επιλέξει Β20.

Γενικά όμως το κινητό είναι αισθητά πιο γρήγορο στα μενού του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω θεματάκι με το wifi, αποσυνδέσεις και αρκετά πιο αργό.

Σε ονλινε παιχνίδι σε πετάει συχνά.

Επιμένει με Β7 δίνοντας προτεραιότητα ενω μπορεί να επιλέξει Β20.

Γενικά όμως το κινητό είναι αισθητά πιο γρήγορο στα μενού του.

 

Όσοι μιλάτε για θεματάκια στο WiFi δοκιμάστε πρώτα τα εξής:

1. Επανεκκίνηση του router.

2. Επιλογή κατά προτίμηση μικρού αριθμού καναλιού στο router σας (όχι σίγουρα το 13 και πιθανόν ούτε 11,12).

3. Να μην έχετε ταυτόχρονα bluetooth και wifi.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι μιλάτε για θεματάκια στο WiFi δοκιμάστε πρώτα τα εξής:

1. Επανεκκίνηση του router.

2. Επιλογή κατά προτίμηση μικρού αριθμού καναλιού στο router σας (όχι σίγουρα το 13 και πιθανόν ούτε 11,12).

3. Να μην έχετε ταυτόχρονα bluetooth και wifi.

 

 

 

Πρέπει να αλλάξεις κανάλι στο ρούτερ

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω αλλάξει και κανάλια και εναλλαγή συχνοτήτων 2.4(20 + 40 hz/5 επανεκκίνηση φυσικά. Το περίεργο είναι ότι σε δίκτυο γείτονα, στο ίδιο κανάλι, 2.4ghz, το WiFi, δουλεύει ρολόι.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω! Είναι λειτουργία της 9, αφού και στο πιξελ έτσι είναι!

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είναι αποκλειστικά της 9.0 αλλά συνδυαστικό με το software

Πχ. στο Redmi note 4 με Android 7.0 και MIUI 10.1 συμβαίνει το ίδιο

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες παρα την θεληση μ μπηκα και γω στο club android pie... απλα εκλεισα το κινητο και οταν το ανοιξα εκανε το update σε πιε... τελος παντων υπαρχει κανας τροπος χωρις ροοτ να περασω gcam? Και καποιος μ π ειπε οτι εχει θεμα με focus δεν θυμαμαι ονομα αππ δω στο youtube σ λεει πως να το φιαξεις.. δεν ξερω αν λειτουργει βεβαια Χμμ και κατι αλλο να ρωτησω βομιζω οτι με το update το κινητο ζεστενεται κατι που δεν εκανε πριν μπορει να συμβει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει και κανάλια και εναλλαγή συχνοτήτων 2.4(20 + 40 hz/5 επανεκκίνηση φυσικά. Το περίεργο είναι ότι σε δίκτυο γείτονα, στο ίδιο κανάλι, 2.4ghz, το WiFi, δουλεύει ρολόι.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ok, είμαι 99% σίγουρος ότι έχει σχέση με τις ρυθμίσεις του ρούτερ, αφού και σε 2ο δίκτυο που δοκίμασα στο ίδιο κανάλι, το WiFi δουλεύει κανονικά. Απλά έχω απελπιστεί, αφού δοκίμασα οποία πιθανή αλλαγή μου ήρθε στο μυαλό, σε σχέση με wifi.

Καμιά ιδέα ρε παιδιά, πριν το πετάξω στον τοίχο? Το modem-router μου, είναι Asus

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Hard reset σε router!

Σημαντικο πριν προχωρήσεις να εχεις τα στοιχεια συνδεσης, {αναλόγως τον παροχο} γιατι πιθανα να μην μπορει να παρει ΙP.

mi a1 / mi a3 / Samsung A52s 5G

Link to comment
Share on other sites

Όσοι μιλάτε για θεματάκια στο WiFi δοκιμάστε πρώτα τα εξής:

1. Επανεκκίνηση του router.

2. Επιλογή κατά προτίμηση μικρού αριθμού καναλιού στο router σας (όχι σίγουρα το 13 και πιθανόν ούτε 11,12).

3. Να μην έχετε ταυτόχρονα bluetooth και wifi.

 

 

πως επιλεγουμε το καναλι του ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.πρεπει να μπεις στις ρυθμίσεις του ρούτερ από την σελίδα με την ip που έχεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέμα με το WiFi, καλό είναι να κάνουν ένα update στο firmware του router τους.

Εγώ, είχα δοκιμάσει τα πάντα (αλλαγή channels, frequency, reset, κτλ) και στο θέμα firmware στα router, ήμουν της άποψης, "αν δουλεύει μη το πειράζεις". Έβαλα το τελευταίο update (Asus) και όλα δούλεψαν κανονικά με το restart, χωρίς περιορισμούς σε κανάλια-συχνότητες

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέμα με το WiFi, καλό είναι να κάνουν ένα update στο firmware του router τους.

Εγώ, είχα δοκιμάσει τα πάντα (αλλαγή channels, frequency, reset, κτλ) και στο θέμα firmware στα router, ήμουν της άποψης, "αν δουλεύει μη το πειράζεις". Έβαλα το τελευταίο update (Asus) και όλα δούλεψαν κανονικά με το restart, χωρίς περιορισμούς σε κανάλια-συχνότητες

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Έχεις δίκιο, αλλά όσοι έχουν τα ρούτερς τους από τους παρόχους τους (vodafone, wind κλπ) νομίζω ότι τέτοιο update γίνεται μόνο από τους παρόχους. Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν πρέπει να δοκιμάσουν τα υπόλοιπα που ανέφερα (μικρό αριθμό καναλιού π.χ. 6, επανεκκίνηση ρούτερ, ΟΧΙ bluetooth και WiFi ταυτόχρονα).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά όσοι έχουν τα ρούτερς τους από τους παρόχους τους (vodafone, wind κλπ) νομίζω ότι τέτοιο update γίνεται μόνο από τους παρόχους. Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν πρέπει να δοκιμάσουν τα υπόλοιπα που ανέφερα (μικρό αριθμό καναλιού π.χ. 6, επανεκκίνηση ρούτερ, ΟΧΙ bluetooth και WiFi ταυτόχρονα).

 

Σιγα μη στερηθώ το ΒΤ και το WiFi ταυτόχρονα.

Αυτο που εγω έκανα παρόλο που ειναι παλι πιο αργό αλλα χωρίς αποσυνδέσεις ειναι να αφαιρέσω το dualband στο router μου και να σκανάρω τα κανάλια της γειτονιάς εκ νέου. Εβαλα μια μπάντα που δεν υπάρχουν πολλές αντίστοιχες τριγύρω.

 

Πάλι το κινητο έδινε προτεραιότητα στην ταχύτητα και οχι στη σταθερότητα και συνδεόταν στα 5GHz. Το ιδιο που κάνει δηλαδή και με τη Β7 αντι για Β20.

Link to comment
Share on other sites

μετά απο burn in (κιτρινιλα στην οθονη) έστειλα το κινητο μου για αντικατάσταση οθόνης εντος εγγυησης. Το θέμα μου ειναι όμως πως μαλλον εβαλαν ιμιτασιον οθονη (σκρουτζομαγαζο) διοτι το κινητο με την φωτηνοτητα στην μεση δεν μπορεις να δεις τπτ. πρεπει σχεδον τα 3/4 της μπαρας να ειναι γεματα για να δω. τι στον δι**** ρε παιδια; επιπλεον και το touch δεν νομιζω να ανταποκρινεται και πολυ καλα και πιστευω λογω φωτεινοτητας η σταθμη της μπαταριας κατεβαινει φωτια. αυτα απο εμενα

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...