Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest lagoudakis
παιδες καλημερα,θελω να κανω δωρο μια συσκευη σε εναν φιλο,ειναι λατρης του καθαρου android,η συγκεκριμενη συσκευη απο οτι διαβασα ειναι ετσι,υπαρχει και καποια αλλη xiaomi;
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα,θελω να κανω δωρο μια συσκευη σε εναν φιλο,ειναι λατρης του καθαρου android,η συγκεκριμενη συσκευη απο οτι διαβασα ειναι ετσι,υπαρχει και καποια αλλη xiaomi;

 

Μέχρι στιγμής όχι.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται όλα αυτά!
όταν είναι σε fastboot mode το κινητό πρέπει να εμφανίζεται και στο device manager σαν συσκευη fastboot (χωρίς θαυμαστικό), στο εμφανίζει έτσι?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν είναι σε fastboot mode το κινητό πρέπει να εμφανίζεται και στο device manager σαν συσκευη fastboot (χωρίς θαυμαστικό), στο εμφανίζει έτσι?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Όταν βάζω τους drivers, μου το αναγνωρίζει κανονικά ώς ADB Interface αλλά όταν πατάω να κάνει εγκατάσταση και κάνει reboot σε fast mode,

μου το εμφανίζει στο Device Manager ως "Android" με κίτρινο θαυμαστικό και κολλάει εκεί.

Δεν ξέρω γιατί το κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω τους drivers, μου το αναγνωρίζει κανονικά ώς ADB Interface αλλά όταν πατάω να κάνει εγκατάσταση και κάνει reboot σε fast mode,

μου το εμφανίζει στο Device Manager ως "Android" με κίτρινο θαυμαστικό και κολλάει εκεί.

Δεν ξέρω γιατί το κάνει....

εκεί είναι το πρόβλημα. δοκίμασε όταν είσαι σε fastboot να ξαναπεράσεις drivers. πρέπει να αναγνωρίσει τη συσκευή σου σαν fastboot device (άλλο το fastboot, άλλο το adb) και δοκίμασε πάλι. αν είσαι σε win10 πρέπει να κάνεις disable το driver signature (googlaρε το, 2 βήματα είναι)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άμα κολλήσει καθώς ξεκλειδώνει τον bootloader πας στο device manager του υπολογιστή και κάνεις update drivers εκείνη τη στιγμή

 

η διαδικασία θα ολοκληρωθεί και θα ξεκολλήσει το κινητό, αλλά μπορεί η εγκατάσταση της google camera να μην γίνει σωστά

 

αν δηλαδή μετά κρασάρει διαρκώς, απεγκατάσταση από το κινητό και όλη η διαδικασία από την αρχή

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

άμα κολλήσει καθώς ξεκλειδώνει τον bootloader πας στο device manager του υπολογιστή και κάνεις update drivers εκείνη τη στιγμή

η διαδικασία θα ολοκληρωθεί και θα ξεκολλήσει το κινητό, αλλά μπορεί η εγκατάσταση της google camera να μην γίνει σωστά

αν δηλαδή μετά κρασάρει διαρκώς, απεγκατάσταση από το κινητό και όλη η διαδικασία από την αρχή

Όποιος μπορεί θέλω να μου στέλνει σε προσωπικό μήνυμα όλες τις προτάσεις του για προβλήματα που αντιμετωπίζετε, ώστε να δημιουργήσουμε και έναν οδηγό επίλυσης προβλημάτων (troubleshooting guide).

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην υπομονή σου φίλε μου. Λίγοι κάνουν αυτό που κάνεις εσύ. Μπράβο σου.

 

Same Sh1t...Different Day.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνετε οδηγούς, στείλτε απλά ενα pm να τα βάλω στο πρώτο μήνυμα (ή ακόμα και αναφορά του μηνήματος που θέλετε να μπει στο πρώτο μήνυμα).
Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί θέλω να μου στέλνει σε προσωπικό μήνυμα όλες τις προτάσεις του για προβλήματα που αντιμετωπίζετε, ώστε να δημιουργήσουμε και έναν οδηγό επίλυσης προβλημάτων (troubleshooting guide).

 

στο thread του xda πάντως από τα πρώτα post κάποιος αντιμετώπισε το συγκεκριμένο πρόβλημα και έκανε τα παραπάνω που γράφω, δεν ήταν απόλυτα δικής μου έμπνευσης

 

μπορεί δηλαδή καθώς μπαίνει σε fastboot να σταματήσει να το βλέπει ο υπολογιστής και να μείνει κολλημένο στο εικονίδιο με το ανθρωπάκι με το σοβιετικό καπέλο :lol:

 

ξεκολλάει αν κάνεις αυτό που είπα με το device manager

 

απλά μετά μόλις φόρτωσε το κινητό το λειτουργικό και ενώ φαινόταν η google camera κανονικά εγκατεστημένη όταν την άνοιγα κράσαρε συνεχώς, που σημαίνει ότι δεν είχε γίνει σωστά η εγκατάσταση

 

οπότε uninstall (δεν θέλει καμιά ιδιαίρερη διαδικασία ) και ξανά από την αρχή

 

τη δεύτερη φορά επειδή το pc είχε τους οδηγούς δεν ξανακόλλησε σε fastboot η διαδικασία έγινε μέσα σε 2 λεπτά και η εγκατάσταση της κάμερας έγινε επιτυχώς

 

και άξιζε τον κόπο γιατί η διαφορά σε ποιότητα φωτογραφιών είναι γιγάντια

είχα ως εναλλακτική την open camera που σχεδόν στα πάντα ήταν καλύτερη από την στοκ, αλλά της google το πάει ακόμα πιο πέρα το πράγμα και βγάζει φωτογραφίες που δεν πίστευα ότι μπορεί να βγάλει αυτό το κινητό

 

για να είμαι ειλικρινής είχα συμβιβαστεί λίγο με το γεγονός ότι απλά έχει προβληματική κάμερα, αλλά δεν είναι έτσι

 

είναι κρίμα βέβαια που χάνουμε το ζουμ του τηλεφακού.. αλλά τι να κάνουμε..

 

επίσης το portrait του είναι πολύ καλύτερα εκτελεσμένο από ότι στην στοκ camera

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω το κινητό την επόμενη εβδομάδα προερχόμενος από Redmi Note 3 pro.

Διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του νήματος κι έχω δυο ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

1. Λόγω των παραπόνων που ακούγονται για τη διαχείριση της μπαταρίας στο Oreo, σκεφτόμουν μήπως μείνω με Nougat μέχρι να διορθωθούν. Είναι σωστό ως σκέψη ή όσοι έχουν θέματα με την Oreo είχαν και με την προηγούμενη έκδοση άρα δεν έχει νόημα;

 

2. Ο τρόπος που αναφέρεται στον οδηγό του xda που έχει μεταφραστεί και εδώ για το πέρασμα της Google Camera χωρίς root κλπ. παίζει και σε Android Nougat ή είναι απαραίτητο το Oreo;

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα! :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν παρατήρησα θέματα αυτονομίας στο oreo σε σχέση με πριν, εκτός από τις πρώτες 2 μέρες ίσως μέχρι να στρώσει

 

γενικά με τη χρήση που κάνω είχα και έχω sot σίγουρα 6.5 (και σπάνια να φτάσω τις 7) ώρες αν το ξεζουμίσω μέσα στη μέρα και αν δεν το σκίσω μπορεί να πάει 1.5 με 2 μέρες χωρίς φόρτιση (με 5+ ώρες sot και 1-2 ώρες ομιλία, πάντα 4g) , αρκετές φορές πάντως έχω πάει δουλειά και 2η μέρα χωρίς φόρτιση και το φόρτισα το απόγευμα της 2ης

 

δεν άλλαξε κάτι το ιδιαίτερο με την oreo

 

ποτέ πάντως δεν με άφησε μέσα στη μέρα, το power bank από τότε που πήρα το α1 το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια (σε σχέση βέβαια με το αστείο σε αυτονομία g3 που είχα πριν )

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

εκανες reset; μετά απο κάθε major update χρειάζεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε εσάς το κάνει αυτό,εμένα δεν έβγαλε τίποτα και δεν κάνω ποτέ reset μετά από κανένα update γιατί δεν χρειάζεται

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε εσάς το κάνει αυτό,εμένα δεν έβγαλε τίποτα και δεν κάνω ποτέ reset μετά από κανένα update γιατί δεν χρειάζεται

Δεν είναι σωστό ότι δε χρειάζεται.

Ιδίως σε major update (από android 7 σε android 8 πχ) είναι συχνό φαινόμενο να παρουσιάζονται θεματακια και να χρειάζεται.

Άλλο λοιπόν δεν είναι αναγκαίο και πολλές φορές όλα κυλούν ομαλά χωρίς κάποιο πρόβλημα κι άλλο δε χρειάζεται.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό ότι δε χρειάζεται.

Ιδίως σε major update (από android 7 σε android 8 πχ) είναι συχνό φαινόμενο να παρουσιάζονται θεματακια και να χρειάζεται.

Άλλο λοιπόν δεν είναι αναγκαίο και πολλές φορές όλα κυλούν ομαλά χωρίς κάποιο πρόβλημα κι άλλο δε χρειάζεται.

 

Εγώ σε όλα τα τηλέφωνα που είχα ποτέ δεν έκανα reset και ποτέ δεν είχα προβλήματα,το λέει κάπου η xiaomi ότι χρειάζεται?

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλα τα τηλέφωνα που είχα ποτέ δεν έκανα reset και ποτέ δεν είχα προβλήματα,το λέει κάπου η xiaomi ότι χρειάζεται?

Δε το λέει η xiaomi. Είναι άγραφος κανόνας του android σε κάθε major update

 

https://www.androidpit.com/what-to-do-before-an-android-update

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τι 1st world problems ειναι αυτά;

 

Εδώ άλλοι έχουν ναυαρχίδες και τα παίρνουν κάθε 2-3-4 μήνες...

 

Ότι είναι one δεν σημαίνει ότι είναι .... Pixel, μερικοί πρέπει να βάλετε νερό στο κρασάκι σας....

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά του android one με το pixel? Μόλις ξεκίνησα να κοιτάζω το κινητό και είμαι λίγο άσχετος με το one ή pixel που λέτε

 

Επίσης είδα λίγα posts παραπίσω ότι κάποιος χρήστης είναι ευχαριστημένος με την μπαταρία. Κάποιος άλλο επιβεβαιώνει ότι η μπαταρία είναι σχετικά επαρκής?

 

Εκτός από την καθυστέρηση στα updates κάποιο άλλο αρνητικό σημαντικό θα είχε κάποιος να μου επισημάνει? Η χρήση του κινητού θα είναι άκρως φυσιολογική και είμαι χρήστης του Xiaomi Redmi note 3

Link to comment
Share on other sites

Για τον χρήστη που το πήρε καινούριο, αν δεν τρελαίνεσαι να έχεις την 8 για να την έχεις μείνε στην 7, το μόνο που θα χάσεις είναι ένα μήνα security update και το pip το οποίο έτσι και αλλιώς δουλεύει σε ελάχιστες εφαρμογές και δε προσφέρει και κάτι φοβερό. Στην 8 θα έχεις από μηδέν όφελος ως προβλήματα. Όταν αρχίσουν να ρολάρουν τα update και διαβάσεις ότι πάει καλά αναβαθμίζεσαι. Το camera hack δουλεύει σε όλες τις εκδόσεις.

 

Επίσης μη ξεχνάτε ότι τις τελευταίες 10 μέρες είχαμε τους εορτασμούς του νέου σεληνιακού έτους, όπου πρακτικά τα πάντα στην Ασία σταματάνε. Από σήμερα είναι εργάσιμη αλλά όλοι είναι αργά τα ζώα μου, οπότε θεωρώ ότι το νωρίτερο από την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν πάλι τα update.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μια εικόνα την έχω. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να ξεκινήσει πάλι αντιπαράθεση μέσα στο τόπικ. Θα σας πρήξω όταν το έχω πια στα χέρια μου. :p Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...