Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό μου κάνει κι εμένα. Κανονικά δεν πρέπει να το κάνει.

Πρέπει να πατήσεις reboot - bootloader, και θα κάνει lock τον bootloader και θα ξεκινήσει κανονικά.

ΤΟ πιο πιθανό πάντως είναι να σου κρασαρει η εφαρμογή της gcam....

 

Πλέον δε μπορώ να φτάσω ούτε στο fastboot. Συνδέω το κινητό και γράφει στο πρόγραμμα installing google camera και δεν κάνει απολύτως τίποτα.....δε ξέρω τι να κάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δε μπορώ να φτάσω ούτε στο fastboot. Συνδέω το κινητό και γράφει στο πρόγραμμα installing google camera και δεν κάνει απολύτως τίποτα.....δε ξέρω τι να κάνω.....

 

Τότε κάτι έχεις κάνει λάθος με τους drivers. Κι εγώ είχα τα ίδια θέματα. Να κοιτάς στο Device Manager συνεχώς για να δεις αν σου εμφανίζει κίτρινο θαυμαστικό και να περνάς τους drivers που πρέπει. Εμένα με βοήθησε αυτό το link που μου έδωσε ένα παλικάρι από εδώ μέσα.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/23910-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-drivers-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-Xiaomi-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-Windows-x64-x86/?postID=357119#post357119

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι έχεις κάνει λάθος με τους drivers. Κι εγώ είχα τα ίδια θέματα. Να κοιτάς στο Device Manager συνεχώς για να δεις αν σου εμφανίζει κίτρινο θαυμαστικό και να περνάς τους drivers που πρέπει. Εμένα με βοήθησε αυτό το link που μου έδωσε ένα παλικάρι από εδώ μέσα.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/23910-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-drivers-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-Xiaomi-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-Windows-x64-x86/?postID=357119#post357119

 

Ακολούθησες τα βήματα που λέει στην αρχή και εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers? και μετά έτρεξες το exe και έκανε κανονικά εγκατάσταση της gcam?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ noobas

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edit: γκλουγκλαροντας το λίγο είδα στα γρήγορα ότι έχει χακαριστει δύο φορές. Θα προτιμούσα μια native λύση από google.

 

Τι εννοείς έχει χακαριστεί δυο φορές;

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες τα βήματα που λέει στην αρχή και εγκαταστάθηκαν σωστά οι drivers? και μετά έτρεξες το exe και έκανε κανονικά εγκατάσταση της gcam?

 

Ναι τα ακολούθησα.

Μου έβγαζε κίτρινο ερωτηματικό όταν το κινητό έμπαινε σε fastboot και του εγκατέστησα χειροκίνητα τον driver. Αλλά πάλι δεν κατάφερα να εγκαταστήσω σωστά την κάμερα και δεν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ακολούθησα.

Μου έβγαζε κίτρινο ερωτηματικό όταν το κινητό έμπαινε σε fastboot και του εγκατέστησα χειροκίνητα τον driver. Αλλά πάλι δεν κατάφερα να εγκαταστήσω σωστά την κάμερα και δεν δουλεύει...

 

Κατάλαβα.και τώρα που δεν τα κατάφερες έχεις τσάμπα ξεκλειδωτο το bootloader? Τουλάχιστον μπορούμε να το κλειδώσουμε πάλι να είναι όπως πριν?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.και τώρα που δεν τα κατάφερες έχεις τσάμπα ξεκλειδωτο το bootloader? Τουλάχιστον μπορούμε να το κλειδώσουμε πάλι να είναι όπως πριν?

 

Εγώ τον έχω κλειδώσει. Έκανα restart σε κινητό και pc και έκανα από την αρχή την διαδικασία με το σωστό reboot στο τέλος και κλείδωσε ο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω κλειδώσει. Έκανα restart σε κινητό και pc και έκανα από την αρχή την διαδικασία με το σωστό reboot στο τέλος και κλείδωσε ο bootloader.

 

Ευχαριστώ φίλε θα δω τι παίζει με τους drivers με αυτή τη σελίδα που γράφεις.στο μεταξύ αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος άλλος θα ήταν καλό.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους.

Καθώς το LG G3 μου με αφήνει σιγά σιγά, ενδιαφέρομαι για το redmi note 4 ή το Mi A1. Πάω προς το Mi A1 λόγο της καλύτερης κάμερας (από ότι είδα σε reviews) αλλά έχω μια ερώτηση σημαντική.

Χρησιμοποιώ αρκετά λόγο δουλειάς call recording. Με ένα search που έκανα στο νήμα είδα πως δεν έχει αναφερθεί, και από τα features του κινητού είδα πως δεν έχει, αφού είναι stock android και όχι miui.

Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί επιτυχώς κάποια τρίτη εφαρμογή από το play store για ηχογράφηση συνομιλίας; Ιδανικά, κάποιο πρόγραμμα που δεν απαιτεί root, και δεν θέλω να ηχογραφώ όλες τις κλήσεις, αλλά να επιλέγω αν θέλω ηχογράφηση ή όχι όταν είμαι στην διάρκεια της κλήσης.

 

Αν δεν κουράζω, έχω ακόμα 2 ερωτήσεις, πέραν της ηχογράφησης κλήσης:

1. δεν έχει fast charging αλλά πόσο χρόνο κάνει να φορτίσει από σχεδόν τελειωμένη μπαταρία σε full?

2. μπορεί κανείς να συνδέσει ποντίκη και πληκτρολόγιο στην usb θύρα, όπως κάνω τώρα με το lg g3 μου? EDIT: μόλις είδα σε σχετικό video ότι έχει OTG support, οπότε απαντώ στον εαυτό μου ότι ΝΑΙ για την σύνδεση συσκευών στην USB θύρα

 

Ευχαριστώ

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχει χακαριστεί δυο φορές;
Αν γκουγκλαρεις "lastpass hacked" θα δεις στα πρώτα αποτελέσματα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vote on this poll

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=806760

εάν θέλετε να υποστηρίξετε το stock Android... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε θα δω τι παίζει με τους drivers με αυτή τη σελίδα που γράφεις.στο μεταξύ αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος άλλος θα ήταν καλό.....

 

Το κινητό με τη διαδικασία αυτή συνδέεται σε adb mode πρώτα και μετά το reboot σε fastboot mode. Αν κολλάει η διαδικασία στο fastboot mode σημαίνει (το πιο πιθανό) ότι δεν αναγνωρίστηκε η συσκευή σαν fastboot. Την ώρα που είναι σε fastboot η συσκευή λοιπόν, για να βεβαιωθείς ότι είναι αναγνωρισμένη, ενας τρόπος είναι στο device manager να βλέπεις κάπου συνδεδεμένη μια συσκευή fastboot device. Αν δεν συμβαίνει αυτό, εκείνη τη στιγμή (η συσκευή σε fastboot mode) πρέπει να περάσεις τους drivers για να αναγνωριστεί σωστά η συσκευή. Όταν τη δεις σωστά στο device manager, δοκιμάζεις τη διαδικασία απ'την αρχή. Αν έχεις windows 10, για να σε αφήσει να περάσεις τους drivers χωρίς error πρέπει να κάνεις Disable driver signature enforcement.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με τη διαδικασία αυτή συνδέεται σε adb mode πρώτα και μετά το reboot σε fastboot mode. Αν κολλάει η διαδικασία στο fastboot mode σημαίνει (το πιο πιθανό) ότι δεν αναγνωρίστηκε η συσκευή σαν fastboot. Την ώρα που είναι σε fastboot η συσκευή λοιπόν, για να βεβαιωθείς ότι είναι αναγνωρισμένη, ενας τρόπος είναι στο device manager να βλέπεις κάπου συνδεδεμένη μια συσκευή fastboot device. Αν δεν συμβαίνει αυτό, εκείνη τη στιγμή (η συσκευή σε fastboot mode) πρέπει να περάσεις τους drivers για να αναγνωριστεί σωστά η συσκευή. Όταν τη δεις σωστά στο device manager, δοκιμάζεις τη διαδικασία απ'την αρχή. Αν έχεις windows 10, για να σε αφήσει να περάσεις τους drivers χωρίς error πρέπει να κάνεις Disable driver signature enforcement.

 

7αρια έχω . Για να περάσω τους drivers λοιπόν πρέπει ν το κάνω από το device manager και να κάνω δεξί κλικ κλπ κλπ.....από πού θα βρω στη συνέχεια τους σωστούς drivers?

Link to comment
Share on other sites

Αν γκουγκλαρεις "lastpass hacked" θα δεις στα πρώτα αποτελέσματα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστός, δεν το είχα ψάξει ποτέ να σου πω την αλήθεια, αλλά γενικότερα πιστεύω ότι με κανένα app τέτοιου είδους δεν μπορείς να είσαι 100% safe, ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάζεις master password ανά διαστήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

7αρια έχω . Για να περάσω τους drivers λοιπόν πρέπει ν το κάνω από το device manager και να κάνω δεξί κλικ κλπ κλπ.....από πού θα βρω στη συνέχεια τους σωστούς drivers?

 

Ναι, αν έχεις κάπου τους drivers πας update drivers στο device manager και δηλώνεις το φάκελο με τους drivers. Κάπου εδώ στο forum θα βρεις κανα link, εγώ βρήκα αυτό. Λογικά σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το security update του Φεβρουαρίου το πήδηξε η Xiaomi γενικώς ή μόνο σε μένα; :rolleyes:

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη φορά σε τρεις μέρες που το τηλέφωνο είναι «νεκρό» δικτυακά, ούτε με WiFi ούτε με 4g δε συνδέεται πουθενά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αρκετά λόγο δουλειάς call recording. Με ένα search που έκανα στο νήμα είδα πως δεν έχει αναφερθεί, και από τα features του κινητού είδα πως δεν έχει, αφού είναι stock android και όχι miui.

Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί επιτυχώς κάποια τρίτη εφαρμογή από το play store για ηχογράφηση συνομιλίας; Ιδανικά, κάποιο πρόγραμμα που δεν απαιτεί root, και δεν θέλω να ηχογραφώ όλες τις κλήσεις, αλλά να επιλέγω αν θέλω ηχογράφηση ή όχι όταν είμαι στην διάρκεια της κλήσης.

Ευχαριστώ

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το "Automatic Call Recorder" από Appliqato.

Τρέχει μια χαρά (η free έκδοση που έχω εγώ).

 

Προς όλους που κάνουν unlock και root. Το ξέρετε ότι χάνετε την εγγύηση έτσι;

Edited by jannerman
Ξέχασα να γράψω κάτι ακόμα...

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα αυτό το feature είναι της Oreo και λέγετε Smart text Selection, αλλά πλέον δεν μου δουλεύει, ξέρει κανείς πως το διορθώνω;

Ξέρει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

@noobas μαζι σου αλλα από το να έχω τους κωδικούς σε εφαρμογές τρίτων, προτιμώ μια λύση πιο μαμά όπως το Samsung Pass.

Θα ήθελα μια native λύση από google.

Ερωτηση: Οι συσκευές android one δέχονται αναβάμιση από την γκουγκλ ή από τον εκάστοτε κατασκευαστή; δεν το εχω καταλαβει το έργο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το security update του Φεβρουαρίου το πήδηξε η Xiaomi γενικώς ή μόνο σε μένα; :rolleyes:

 

Γενικά από ότι φαίνεται μέχρι τώρα η Xiaomi "πήδηξε" γενικώς τα update του πολλά υποσχόμενου Android ONE και μαζί και όλους όσους το αγόρασαν.... :X

Link to comment
Share on other sites

μολις βρηκα αυτό:

Hi,

Android Oreo Feb 1 security patch update will be available by end of this month, If there's any change we'll inform you at the moment. Please be patients and stay tuned to Mi Community.

Thank You

 

πηγή: http://c.mi.com/thread-791188-8-1.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ολα καλά με το περασμα της gcam. Όλη η ιστορία βρίσκεται στους drivers. Αν εγκατασταθούν σωστά είναι υπόθεση ενός λεπτού. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν.

 

Επίσης για το φίλο πριν που ανέφερε κάτι, η όλη διαδικασία δεν κάνει root στο κινητό, ξεκλειδώνει και κλειδώνει κατευθείαν το bootloader. Οπότε δεν φαίνεται κάτι και δε χάνεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ολα καλά με το περασμα της gcam. Όλη η ιστορία βρίσκεται στους drivers. Αν εγκατασταθούν σωστά είναι υπόθεση ενός λεπτού. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν.

 

Επίσης για το φίλο πριν που ανέφερε κάτι, η όλη διαδικασία δεν κάνει root στο κινητό, ξεκλειδώνει και κλειδώνει κατευθείαν το bootloader. Οπότε δεν φαίνεται κάτι και δε χάνεις την εγγύηση.

 

τι drivers περασες; το παλεψα 5-6 φορες και το παρατησα.

Link to comment
Share on other sites

τι drivers περασες; το παλεψα 5-6 φορες και το παρατησα.

 

στο device manager δεξι κλικ update drivers , επιλεγεις browse , let me pick from a list of device....,επιλεγεις android device, και στο επομενο παραθυρο επιλεγεις android adb Interface οταν δεν ειναι σε fastboot το κινητο...εγκαθισταται και εισαι οκ. σορρυ που τα εγραψα βιαστικα αλλά δεν καταφερα να ανεβασω συνημμενο αρχειο :(

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

@noobas μαζι σου αλλα από το να έχω τους κωδικούς σε εφαρμογές τρίτων, προτιμώ μια λύση πιο μαμά όπως το Samsung Pass.

Θα ήθελα μια native λύση από google.

Ερωτηση: Οι συσκευές android one δέχονται αναβάμιση από την γκουγκλ ή από τον εκάστοτε κατασκευαστή; δεν το εχω καταλαβει το έργο καλα.

Μου κάνει λίγο εντύπωση που ρωτάς κάτι τέτοιο.

Συνέχεια, όπου χρειαστεί να βάλω κωδικό, συμπληρώνεται αυτόματα από την Google. Google smart lock λέγεται αν δεν κάνω λάθος.

Δεν θυμάμαι να έκανα κάτι ιδιαίτερο, με ρώτησε μια φορά αν θέλω να αποθηκευτεί και αυτό ήταν. Επίσης, αν αλλάξω, με ρωτάει αν θέλω να αποθηκευτούν οι αλλαγές για το συγκεκριμένο site ή λογαριασμό.

 

Δεν λέω ότι είναι καλό ή ασφαλές κλπ, απλά ότι υπάρχει και δουλεύει και μάλιστα πολύ καλά.

 

Settings/Google/sign in & security

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...