Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα εγώ ξέρω τα στατιστικά μου, τα έχω γράψει κιόλας σε "mAh".

Οπότε διακρίνεις και συ μια μείωση της τάξεως το 10%.

Θα βάλω κανέναν mod να μας φτιάξει vote για την κατανάλωση της μπαταρίας στο Oreo. :p

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σε Oreo είναι καλύτερη σε όλα τα επίπεδα.

 

Εδώ είμαι στο 50% με 13 ώρες εκτός φορτιστή και σχεδόν 4 ώρες οθόνης (3h40m) και μάλιστα δοκιμαζω και adguard και έχω και drain ( 20% λένε τα στατιστικά)

 

Και μάλιστα 7-8 ώρες εκτός σπιτιού με δεδομένα κλπ

 

Αν αυτό δεν είναι άριστα για 3080mah, δεν ξέρω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σέ όποιον έχει πάρει την αναβάθμιση σέ Oreo. Ή εφαρμογή clock στον default launcher δείχνει την τρέχουσα ώρα και αλλάζει με κινουμενο λεπτοδεικτη; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σε Oreo είναι καλύτερη σε όλα τα επίπεδα.

 

Εδώ είμαι στο 50% με 13 ώρες εκτός φορτιστή και σχεδόν 4 ώρες οθόνης (3h40m) και μάλιστα δοκιμαζω και adguard και έχω και drain ( 20% λένε τα στατιστικά)

 

Και μάλιστα 7-8 ώρες εκτός σπιτιού με δεδομένα κλπ

 

Αν αυτό δεν είναι άριστα για 3080mah, δεν ξέρω τι είναι.

 

Το γνωρίζεις οτι είσαι ο μοναδικός με Α1, σε αυτό το θέμα με αυτή την αυτονομία;;;

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις οτι είσαι ο μοναδικός με Α1, σε αυτό το θέμα με αυτή την αυτονομία;;;

 

Σαφώς και όχι, δεν είμαι ο μόνος.

 

Η αυτονομία του κινητού είναι και ο λόγος που το προτιμώ από το OnePlus 3 μου, πολύ πολύ καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω ένα θεματάκι με το messenger του facebook οταν με παίρνουν τηλέφωνο . Πότε χτηπάει πότε δεν χτηπάει . Και μου λένε φίλου μου οτι σε πήραμε στο messager αλλά δεν το συκώνεις .....Τι είναι τούτο πάλι ?

 

Καλημέρα σας,καλή εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και όχι, δεν είμαι ο μόνος.

 

Η αυτονομία του κινητού είναι και ο λόγος που το προτιμώ από το OnePlus 3 μου, πολύ πολύ καλύτερη.

Στο Android 8 δεν υπάρχει βελτιστοποίηση εφαρμογών στις ρυθμίσεις μπαταρίας; Έχω την εντύπωση κιόλας ότι στο default είναι απενεργοποιημένη

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις οτι είσαι ο μοναδικός με Α1, σε αυτό το θέμα με αυτή την αυτονομία;;;

Δεν ειναι ο μοναδικος προφανως. Εχω την ιδια φοβερη αυτονομια! καθε μερα 7-8 ωρες screen on time με δεδομενα ανοιχτα, messenger,instagram,facebook,clash royale,τηλεφωνα και βιντεο κληση απο Messenger, μουσικη, φωτογραφιες και youtube. Οταν μιλαμε για μπαταρια 3080 mah ναι αυτη ειναι φοβερη αυτονομια. Και θα δεις οτι σε λιγο θα αρχισει η ειρωνια εδω απο τους περισσοτερους οποτε γι αυτο και εμεις δεν λεμε τα θετικα του κινητου γιατι θεωρουμαστε fan boys.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζετε σε ποια έκδοση λύνεται το ζήτημα με το proximity sensor που δεν απενεργοποιει την οθόνη κατά τη διάρκεια της κλήσης;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω ένα θεματάκι με το messenger του facebook οταν με παίρνουν τηλέφωνο . Πότε χτηπάει πότε δεν χτηπάει . Και μου λένε φίλου μου οτι σε πήραμε στο messager αλλά δεν το συκώνεις .....Τι είναι τούτο πάλι ?

 

Καλημέρα σας,καλή εβδομάδα

 

Κανείς δεν έχει παρόμοιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ο μοναδικος προφανως. Εχω την ιδια φοβερη αυτονομια! καθε μερα 7-8 ωρες screen on time με δεδομενα ανοιχτα, messenger,instagram,facebook,clash royale,τηλεφωνα και βιντεο κληση απο Messenger, μουσικη, φωτογραφιες και youtube. Οταν μιλαμε για μπαταρια 3080 mah ναι αυτη ειναι φοβερη αυτονομια. Και θα δεις οτι σε λιγο θα αρχισει η ειρωνια εδω απο τους περισσοτερους οποτε γι αυτο και εμεις δεν λεμε τα θετικα του κινητου γιατι θεωρουμαστε fan boys.

 

Και μεις που λέμε τα αρνητικά του, καταστροφολογοι...

Συνήθισε το!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

To πήρα και εγώ σήμερα σε κόκκινο! Ποια προστασία οθόνης προτείνετε? Είτε τζάμι, είτε μεμβράνη. Με ενδιαφέρει να στρώνει σωστά.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές δόθηκε πάλι η OREO σύμφωνα με αυτό το άρθρο https://itechnews.gr/2018/01/xiaomi-mi-a1-%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD/ του Maddoctor οι πηγές του είναι από εδώ http://c.mi.com/thread-733339-1-0.html και εδώ http://news.mydrivers.com/1/565/565078.htm.

Την πήρε κανένας?

Ρε παιδιά από το φόρουμ πως θα έρχονται ειδοποιήσεις στην εφαρμογή tapatalk, προσπάθησα να το βρω αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

Και μεις που λέμε τα αρνητικά του, καταστροφολογοι...

Συνήθισε το!

Και μολις ξεκινησε παλι η γνωστη ειρωνια. Παρακαλω να αναλαβουν οι mods.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις και εσύ αυτό το θέμα; Δεν μπορώ να το λύσω με τίποτα.. για το proximity sensor λεω

Σήμερα το παρατήρησα πιο έντονα επειδή κατα τη διάρκεια μιας δεκάλεπτης κλήσης περίπου το ακουστικό άρχισε να θερμαίνεται επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Και θα δεις οτι σε λιγο θα αρχισει η ειρωνια εδω απο τους περισσοτερους οποτε γι αυτο και εμεις δεν λεμε τα θετικα του κινητου γιατι θεωρουμαστε fan boys.

 

 

Sorry κιόλας εσύ το ξεκίνησες.

 

2 άτομα σε ένα τεράστιο νήμα λένε τα εντελώς αντίθετα από τους υπόλοιπους. Αν εσείς οι δύο έχετε παραμετροποιήσει κάπως την συσκευή ναί ίσως να έχετε καλύτερη εμπειρία, αν όχι μάλλον κάτι έιναι περίεργο στα λεγόμενα σας.

 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω οτι η συσκευή είναι μάπα, αλλά δεν έχει πιάσει ούτε το μισό των δυνατοτήτων της.

Η ROM έχει τα θέματα της και δεν έχει την αντιμετώπιση που αρμόζει από την xiaomi, και το πρόβλημα είναι οτι δεν είναι το 1s ούτε το mi4c. Είναι μια συσκευή με Pure Android. Άμα είναι να μην ανάβει ο dialer στο bluetooth τότε είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζετε σε ποια έκδοση λύνεται το ζήτημα με το proximity sensor που δεν απενεργοποιει την οθόνη κατά τη διάρκεια της κλήσης;

 

Το έχεις και εσύ αυτό το θέμα; Δεν μπορώ να το λύσω με τίποτα.. για το proximity sensor λεω

Το ειχε ο αδελφος μου σε ενα redmi note 4x και νομιζω εφτιαξε οταν εκανε calibration με καποιο app απο το playstore

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας εσύ το ξεκίνησες.

 

2 άτομα σε ένα τεράστιο νήμα λένε τα εντελώς αντίθετα από τους υπόλοιπους. Αν εσείς οι δύο έχετε παραμετροποιήσει κάπως την συσκευή ναί ίσως να έχετε καλύτερη εμπειρία, αν όχι μάλλον κάτι έιναι περίεργο στα λεγόμενα σας.

 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω οτι η συσκευή είναι μάπα, αλλά δεν έχει πιάσει ούτε το μισό των δυνατοτήτων της.

Η ROM έχει τα θέματα της και δεν έχει την αντιμετώπιση που αρμόζει από την xiaomi, και το πρόβλημα είναι οτι δεν είναι το 1s ούτε το mi4c. Είναι μια συσκευή με Pure Android. Άμα είναι να μην ανάβει ο dialer στο bluetooth τότε είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Το πρόβλημα με το bt είναι θέμα της εφαρμογης του dialer. Κατεβάστε την νεότερη έκδοση από apkmirror και τέλος.

Το έχουν όλες οι συσκευές με Google dialer app. Χρειάζεται η έκδοση 16....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο διαφορετικά Bluetooth receivers εδώ και λίγες μέρες απλά ξαφνικά ενώ η audio αναπαραγωγή γίνεται κανονικά, σταματάει ο ήχος.

Μετά το oreo όλα αυτά.

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Σε google cam hdr+ οι φωτογραφίες έχουν αλλάξει επίπεδο προς το καλύτερο, ιδιαίτερα οι νυχτερινές. Ωστόσο, όταν η φωτογραφία έχει ως θέμα κάτι που έχει χρώμα πορτοκαλί, κίτρινο, ή ο γαλανός ουρανός, τότε στο ζουμαρισμα διακρίνονται τελείες σε ματριξ.

Υπάρχει κάποια έκδοση που χρησιμοποιείται χωρίς αυτό που περιεγραψα; Αν ναι ποια, και με τι ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για μπαταρία γιατί εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι οκ.τελευταια φόρτιση πριν 1 μέρα και 4μιση ώρες.χρηση οθόνης 6 ώρες. Ανοιχτό μόνιμα bt, δεδομένα ανοιχτά εκτός σπιτιού, συγχρονισμός μόνιμος,όχι αντίγραφα ασφαλείας, χρησιμοποιώ 1 καρτα σιμ,τοποθεσια οχι ανοιχτη συνεχεια,fb,viber κλπ. Και τώρα έχω 3 %.,πως σας φαίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα πλαίσια. Χτες μου έκανε μιάμιση μέρα με 7 ώρες οθόνη, το άφησα επίτηδες όταν έπεσα για ύπνο στο 15% με μόνο WiFi ανοικτό και ενεργοποιημένη την ελαχιστοποίηση μπαταρίας, το βρήκα το πρωί στο 10% ενώ δεν θα έπρεπε να είχε πέσει πάνω από 2% βαριά. Κάποιες φορές η μπαταρία κρατάει πολύ, άλλες λίγο για παρόμοια χρήση, άγνωστο γιατί. Πάντως σε κάθε περίπτωση η μπαταρία είναι καλή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...