Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά τελικά την Πέμπτη ήρθε η αναβάθμιση του Δεκεμβρίου και στο καπάκι η OREO. Έως τώρα δεν διαπίστωσα κάποια δυσλειτουργία.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει πολλές φορές και εδώ και υπάρχει και στα αλλά φόρουμ (xda κλπ). Το μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρία εμφανίζεται όταν είναι ενεργοποιημένο το Bluetooth. Τα υπόλοιπα (αν έχεις ανοικτό wifi/ data κλπ) επηρεάζει σε λογικό βαθμό, αλλά σε καμία σχέση με το μεγαλύτερο bug του Bluetooth. Χωρίς να είναι διασταυρωμένο, η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη αν είναι ανοικτό χωρίς να είναι και συνδεδεμένο με κάποια συσκευή. Πχ να το χρησιμοποιείς για λίγη ώρα μέσα στο αυτοκίνητο και να μην το απενεργοποιείς μετά.

Θα το λύσουν λογικά στο επόμενο update.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Bluetooth δεν τ έχω ανοίξει ούτε μια φορά από τότε που το έχω πάρει απλά Έλενα μια διαπίστωση στις 10 μέρες που το έχω και που τ δούλευα στην προηγούμενη εκδοση

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσον αφορά στο tempered glass: πήγα χθες στο mi store για να δω το τζαμάκι της εταιρίας με την προσδοκία ότι θα το πάρω αφού το προηγούμενο που είχα το έβγαλα. Πηγαίνοντας εκεί λοιπόν είδα το τζαμάκι τοποθετημένο στο mi a1 του υπάλληλου και απογοητεύτηκα. Το κενό που είχε μέχρι το τέλος της οθόνης ήταν απογοητευτικό. Το επισημαίνω γιατί παλαιότερα είχε γραφεί εδώ ότι το τζαμάκι της xiaomi είναι καλό. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ένα full cover τζαμάκι να το δοκιμάσω.μόλις το τοποθέτησα και είναι τέλειο! καθόλου κενό με την οθόνη σχεδόν δε φαίνεται ότι το φοράει.Η τοποθέτησή του βέβαια είναι ζόρικη αλλά αξίζει τον κόπο. το τζαμάκι είναι το εξής:

http://microcenter.gr/index.php?route=product/product&product_id=16794

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλήσαμε για το τζάκι της xiaomi, αλλά για το full screen protector, το οποίο είναι πλαστικό.

 

Επειδή η οθόνη είναι 2.5D δεν υπάρχει περίπτωση το απλό tempered glass να πάει μέχρι τις άκρες, υπάρχει κυρτότητα εκεί.

 

Τα μόνα αξιόλογα protector για μένα είναι είτε το tempered που είδες, και ας αφήνει κενά είναι ωραίο στην αφη ή το πλαστικό από xiaomi.

 

Αυτό που πήρες εσύ είναι χοντρό, τρώει λίγο από την οθόνη στο πλάι ουτως ή άλλως και σίγουρα θα έχει dot matrix ή rainbow effect.

 

Θέμα προτίμησης είναι φυσικά, απλά εγώ τα full screen tempered glass δεν τα πάω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλήσαμε για το τζάκι της xiaomi, αλλά για το full screen protector, το οποίο είναι πλαστικό.

 

Επειδή η οθόνη είναι 2.5D δεν υπάρχει περίπτωση το απλό tempered glass να πάει μέχρι τις άκρες, υπάρχει κυρτότητα εκεί.

 

Τα μόνα αξιόλογα protector για μένα είναι είτε το tempered που είδες, και ας αφήνει κενά είναι ωραίο στην αφη ή το πλαστικό από xiaomi.

 

Αυτό που πήρες εσύ είναι χοντρό, τρώει λίγο από την οθόνη στο πλάι ουτως ή άλλως και σίγουρα θα έχει dot matrix ή rainbow effect.

 

Θέμα προτίμησης είναι φυσικά, απλά εγώ τα full screen tempered glass δεν τα πάω καθόλου.

 

κοιτα ρωτησα και για το πλαστικό αυτό που αναφέρεις μου ειπαν ότι δεν υπάρχει.ένα μου έδειξαν στο mi store επαναλανβάνω.μπορεί να μην το φέρνουν ελλάδα τι να πω. Πάντως χοντρό δεν είναι το συγκεκριμένο, το προηγούμενο που είχα ήταν πολύ πιο χοντρό. Όπως και να 'χει είπα να το αναφέρω.....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ρωτησα και για το πλαστικό αυτό που αναφέρεις μου ειπαν ότι δεν υπάρχει.ένα μου έδειξαν στο mi store επαναλανβάνω.μπορεί να μην το φέρνουν ελλάδα τι να πω. Πάντως χοντρό δεν είναι το συγκεκριμένο, το προηγούμενο που είχα ήταν πολύ πιο χοντρό. Όπως και να 'χει είπα να το αναφέρω.....

 

Καλα εκανες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όποιον θέλει να κάνει root και είναι στην τελευταία oreo (OPR1.170623.026.8.1.10) παραθέτω παρακάτω λίγο πιο αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησα και το έκανα πανεύκολα με οδηγίες από αυτόν τον οδηγό. (Να πω εδώ ότι κυκλοφορεί και ένας οδηγός στο xda τον οποίο όμως φοβόμουν να ακολουθήσω καθώς δεν εμπιστευόμουν να flashάρω στην συσκευή μου ένα πειραγμένο αρχείο από κάποιον που δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει πειράξει.

 

1. Αρχικά να έχετε την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό

2. Να έχετε κάνει unlock τον bootloader. Οδηγός εδώ

3. Κατεβάζετε το update από εδώ, μόλις κατέβει ξεζιπάρετε δύο φορές το αρχείο μέχρι να φτάσετε στον φάκελο με όνομα tissot_images_8.1.10_8.0. Τον ανοίγετε και πηγαίνετε στον φάκελο images, έπειτα βρίσκεται το αρχείο boot και το κάνετε copy χύμα στην μνήμη του κινητού σας.

από εκεί και πέρα ακολουθήστε τα βήματα του οδηγού που παραθέτω πιο πάνω και θα κάνετε root την συσκευή σας.

Μπράβο ρε συ. Ωραίος. Σ' ευχαριστώ για το link. ;)

Το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ (2 μέρες βέβαια το έχω το κινητό, αλλά έχω σκοπό το άλλο ΣΚ ν' ασχοληθώ). Δεν ψηνόμουν καθόλου να φλασάρω αυτά τα αρχεία που διάβαζα. Δεν είχα διαβάσει και καλά το νήμα στο xda, σκεφτόμουν πως δε μπορεί, λάθος θα καταλαβαίνω και πως θα είναι official boot.img

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όποιον θέλει να κάνει root και είναι στην τελευταία oreo (OPR1.170623.026.8.1.10) παραθέτω παρακάτω λίγο πιο αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησα και το έκανα πανεύκολα με οδηγίες από αυτόν τον οδηγό. (Να πω εδώ ότι κυκλοφορεί και ένας οδηγός στο xda τον οποίο όμως φοβόμουν να ακολουθήσω καθώς δεν εμπιστευόμουν να flashάρω στην συσκευή μου ένα πειραγμένο αρχείο από κάποιον που δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει πειράξει.

 

1. Αρχικά να έχετε την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό

2. Να έχετε κάνει unlock τον bootloader. Οδηγός εδώ

3. Κατεβάζετε το update από εδώ, μόλις κατέβει ξεζιπάρετε δύο φορές το αρχείο μέχρι να φτάσετε στον φάκελο με όνομα tissot_images_8.1.10_8.0. Τον ανοίγετε και πηγαίνετε στον φάκελο images, έπειτα βρίσκεται το αρχείο boot και το κάνετε copy χύμα στην μνήμη του κινητού σας.

από εκεί και πέρα ακολουθήστε τα βήματα του οδηγού που παραθέτω πιο πάνω και θα κάνετε root την συσκευή σας.

 

Μπήκε πρώτη σελίδα. Άφησα και τον προηγούμενο για root με updates. Αν τον έχετε δοκιμάσει και έχει κανονικά updates αφαιρώ εντελώς το προηγούμενο. Απλά στείλτε pm ή πατήστε μια αναφορά ώστε να το δει κάποιος mod. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..πήρα κι εγώ την αναβάθμιση αλλά δεν μου βγάζει πουθενά τη μνήμη ram(δεν μπορώ να δω πόση είναι ελεύθερη)οποίος ξέρει να μου πει που θα τη βρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..πήρα κι εγώ την αναβάθμιση αλλά δεν μου βγάζει πουθενά τη μνήμη ram(δεν μπορώ να δω πόση είναι ελεύθερη)οποίος ξέρει να μου πει που θα τη βρω

 

Σύστημα,επιλογές για προγραμματιστές,μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Και μια επιφοίτηση που μου ήρθε σήμερα.

 

Όσοι έχετε προβληματα ή έχετε να προτείνετε πράγματα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το feedback app.

 

Εγώ το χρησιμοποίησα σήμερα για να τους πω ότι ο ήχος στα ακουστικά μου είναι πλέον λίγο χαμηλότερος με Oreo.

 

Και είδα στο app ότι το είχα χρησιμοποιήσει και πριν λίγο καιρό για να τους πω ότι η δόνηση στα κουμπια είναι πολύ μεγάλη και καλό θα είναι να την μειώσουν!

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά τελικά τη μείωσαν με το update σε Oreo.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχω πάρει την 8.0 πρίν 3 μέρες , έχει βγεί και η 8.1 που θα πάρουμε ? ...

Και ένα τελευταίο να ρωτήσω χρειάζεται να κάνω factory reset μετά την 8.0 που έχω βάλει ?

 

Σας ευχαριστώ

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του κινητού.

 

Ερχόμενος από Redmi Pro και με γνώμονα το λειτουργικό πήρα το Α1.

 

Σε καμία περίπτωση το λειτουργικό δεν βοηθά την μπαταρία(γιατί η μπαταρία είναι μικρή), προχτές έκλεισε από τις 6 το απόγευμα και είχε βγει από την πρίζα 8.30 το πρωί. 10 ώρες είναι πάρα πολύ λίγες. Υπόψιν δεν έχω εγκατεστημένο FB και FB messenger.

 

Και γενικώς κάνει κουλά, συμπεριφέρεται σαν συσκευή 4ετίας φορτωμένο με σκουπίδια. Αργεί να ανοίξει εφαρμογές ακόμα και αυτές στο παρασκήνιο, όπως πχ τον dialer, και σε εφαρμογές όπως το two dots, απλοϊκό παιχνιδάκι τα animations κολλάνε.

 

Δεν ξέρω εάν φταίει το λειτουργικό άλλα άν είναι θέμα του λειτουργικού και δεν το φτιάχνουν να κάνει τα απλά πράγματα, ακυρώνει τον σκοπό που έχει βγεί αυτή η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του κινητού.

 

Ερχόμενος από Redmi Pro και με γνώμονα το λειτουργικό πήρα το Α1.

 

Σε καμία περίπτωση το λειτουργικό δεν βοηθά την μπαταρία(γιατί η μπαταρία είναι μικρή), προχτές έκλεισε από τις 6 το απόγευμα και είχε βγει από την πρίζα 8.30 το πρωί. 10 ώρες είναι πάρα πολύ λίγες. Υπόψιν δεν έχω εγκατεστημένο FB και FB messenger.

 

Και γενικώς κάνει κουλά, συμπεριφέρεται σαν συσκευή 4ετίας φορτωμένο με σκουπίδια. Αργεί να ανοίξει εφαρμογές ακόμα και αυτές στο παρασκήνιο, όπως πχ τον dialer, και σε εφαρμογές όπως το two dots, απλοϊκό παιχνιδάκι τα animations κολλάνε.

 

Δεν ξέρω εάν φταίει το λειτουργικό άλλα άν είναι θέμα του λειτουργικού και δεν το φτιάχνουν να κάνει τα απλά πράγματα, ακυρώνει τον σκοπό που έχει βγεί αυτή η συσκευή.

 

Αυτά που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικά, κάτι άλλο παίζει.

 

Επίσης, πήρες το μοναδικό xiaomi κινητό που δεν φοράει miui

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πήρες το μοναδικό xiaomi κινητό που δεν φοράει miui

 

για αυτό το πήρα για να μην έχει MIUI και να έιναι ελαφρύ και σοβαρό το λογισμικό του.

Να έχει αναβαθμίσεις και να ασχολείται κάποιος με την συσκευή.

 

Αλλά το λογισμικό του δεν είναι σοβαρό. Αυτό παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος mod να συγκεντρώσει στο 1ο μήνυμα τα tips και τις πιο συχνές ερωτήσεις απαντήσεις;

 

πχ πως ενεργοποιείται το ράδιο, το ποσοστό μπαταρίας, πως σταματάει η δόνηση από τα πλήκτρα του πληκτρολογίου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του κινητού.

 

Ερχόμενος από Redmi Pro και με γνώμονα το λειτουργικό πήρα το Α1.

 

Σε καμία περίπτωση το λειτουργικό δεν βοηθά την μπαταρία(γιατί η μπαταρία είναι μικρή), προχτές έκλεισε από τις 6 το απόγευμα και είχε βγει από την πρίζα 8.30 το πρωί. 10 ώρες είναι πάρα πολύ λίγες. Υπόψιν δεν έχω εγκατεστημένο FB και FB messenger.

 

Και γενικώς κάνει κουλά, συμπεριφέρεται σαν συσκευή 4ετίας φορτωμένο με σκουπίδια. Αργεί να ανοίξει εφαρμογές ακόμα και αυτές στο παρασκήνιο, όπως πχ τον dialer, και σε εφαρμογές όπως το two dots, απλοϊκό παιχνιδάκι τα animations κολλάνε.

 

Δεν ξέρω εάν φταίει το λειτουργικό άλλα άν είναι θέμα του λειτουργικού και δεν το φτιάχνουν να κάνει τα απλά πράγματα, ακυρώνει τον σκοπό που έχει βγεί αυτή η συσκευή.

 

Εμένα προσωπικά μου ακούγονται γνώριμα αυτά, καλός ήρθες στο club!

Άμα θες κάνε κανένα factory reset διορθώνεται σε ενα βαθμό η κατανάλωση.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αρκετό και εννοώ αρκετό world of tanks blitz, που δεν το λες και απλό παιχνιδάκι, δεν βλέπω να κάνει κιχ.

Από την μπαταρία θα συμφωνίσω, δεν είμαι ικανοποιημένος. Με data δεν "ισιώνει" ποτέ το γράφημα και εντάξει, αυτό είναι λογικό, αλλά και με WiFi;

 

Η σύγκριση γίνεται με Redmi note 4x και ίσως είναι άδικη βέβαια.

 

Επίσης, κακό είναι και το σήμα της κινητής στους χώρους της δουλειάς και αυτό είναι ότι χειρότερο και επιπλέον με δύο sim.

 

Γενικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα για 7 μηνες το redmi note 4.

Εξαιρετικο κινητο.

Εδω και λιγες νερες κατοχος του mi a1.

Αν και στην αρχη με ξενισε αρκετα,μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Στο redmi η μπαταρια με την χρηση που εκανα,εβγαζε δυο μερες ανετα.

Στο mi a1 με ιδια χρηση,σχεδον με φτανει μιάμιση μερα .

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα με το doze, μπαίνει κανονικά...

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

91e42cfe56a4dee5d7f505f06a0f593f.jpg

 

Εγώ γτ βλέπω οτι δεν μπαίνει;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέω, για κάποιο λόγο ξυπνάει.

Να στο πω απλά, έπρεπε να είχες 6+.

Το honor μου στις 9 ώρες έχει doze 8.

Τα άφησα δίπλα, δίπλα με τα ίδια email, fb mpla mpla mpla το Honor 00:01 έβγαλε το σκασμό το a1 κελαηδούσε μέχρι το πρωί.

 

Στο screen shot τώρα. Θέλω να δω και τις καταναλώσεις όπως και το list που έχει εφαρμόσει doze. Το 2+ ώρες cpu είναι αόριστο.

Επίσης δεν σε παραξένεψε πως στις 8+ ώρες σου έχει μόνο edit: (συντακτικό) 2+ ώρες cpu και 5+ ώρες light;

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έχω στη φόρτιση, γιατί θα φύγω ταξιδάκι, και γενικά το ξεζουμίζω, οπότε τα έσβησε τα στατιστικά της νύχτας.Γιατί δε βάζεις το gsam να δεις το δικό σου και να βγάλεις προσωπικά συμπεράσματα?

Εμένα προσωπικά η μπαταρία στο Ο έχει πέσει τουλάχιστον 10% σε σχέση με Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...