Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ΒΤ εχει τρελο drain κ δυστυχώς το δουλευω παντα. Ας ελπίσουμε να το φτιαξουν γιατι θα το φερω καπελο. 40 λεπτα κ εφυγε 10% με χρηση. Ηλπιζα οτι θα ειχα επιτέλους ενα κινητο να με βγαζει ημερα χωρις αγχος αλλα....

 

Υγ. Ακομα δεν εχει σωστα στατιστικά εφαρμογων.

Υγ2: Υπαρχει λογος για φακτορι ρεσετ; Δεν βαριεστε να το ξαναστηνετε;

Κι εμένα το Bluetooth την σκοτώνει την μπαταρία στο Oreo, και δυστυχώς πρέπει να το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο.

Υγ: Έχω κάνει και factory reset(πάντα κάνω σε μεγάλα updates για να μην προκύπτουν άσχετα bugs), αλλά δεν άλλαξε τπτ στο drain. Πάλι πρώτο στη λίστα το Bluetooth...

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ένα bug σήμερα όταν κατεβάζω torrents. Ενώ το Flud δίνει τη δυνατότητα για αποθήκευση στην κάρτα μνήμης, όταν πας να δεις το κατεβασμένο αρχείο, με τον solid explorer πχ ή άλλους γνωστούς file managers, το δείχνει ότι είναι 0 bytes και δεν ανοίγει με κάποιον player. Η εφαρμογή Files του Oreo βλέπει το σωστό μέγεθος μεν αλλά πάλι δεν ανοίγει το αρχείο. Με ένα restart στο κινητό όλα καλά πάλι και τα αρχεία παίζουν...(??????) Περίεργα πράγματα. Στο utorrent πάλι μου λέει ότι δεν μπορεί να αποθηκεύσει τίποτα εκτός αν είναι στον φάκελο της εφαρμογής που είναι στα data...

Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι... Καμιά ιδέα;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με το ΒΤ και την μπαταρία. Εδώ υποστηρίζουν πως πρόκειται περισσότερο για οπτικό bug παρά για πραγματικό drain της μπαταρίας. Και στη δική μου συσκευή τα mah που δείχνει πως έχει καταναλώσει το ΒΤ είναι περισσότερα από όσα έχουν συνολικά καταναλωθεί από την τελευταία φόρτιση.

Επίσης, εδώ λένε (απ' ότι καταλαβαίνω επίσημα) πως είναι γνωστό, το κοιτάνε, και πως θα διορθωθεί σύντομα.

Είδομεν...

 

Και κάτι άλλο. Μετά την αναβάθμιση η notification bar (αν το λέω καλά) έχει γίνει κάτασπρη. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω το χρώμα;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οπτικό, αλλά και στην πράξη.Πρώτη φορά μετά τόσους μήνες, βάζω φορτιστή, στη μισή ώρα απ' ότι συνήθως.Με ίδια χρήση φυσικά και ίδιες εφαρμογές(αν και δεν έχει σημασία, αφού το BT είναι 1ο με διαφορά στην κατανάλωση).Έστειλα feedback φυσικά, αλλά όσες φορές έστειλα και στο παρελθόν, ποτέ δεν απάντησαν...

edit:η πλάκα είναι ότι η κατανάλωση συνεχίζεται και με κλειστό BT:p

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βλεπω διαφορα προς το θετικο...

η μπαταρια δε πεφτει με τιποτα

 

το χρησιμοποιω φουλ, αλλα οχι Bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βλεπω διαφορα προς το θετικο...

η μπαταρια δε πεφτει με τιποτα

 

το χρησιμοποιω φουλ, αλλα οχι Bluetooth

έκανες factory reset?Γιατί έχω την υποψία, ότι στο συγκεκριμένο update, είναι η μοναδική περίπτωση στα τόσα χρόνια που έχω android, ότι το reset δημιουργεί τα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα λογο να κανω

 

περιμενα απλα το update να ερθει, και το εκανα...

 

γιατι να κανω factory reset?

Γιατί μέχρι τώρα, σε κάθε μεγάλο firmware update, όπως αυτό που άλλαξε έκδοση το android, προτείνεται και από τις ίδιες τις εταιρίες, για να λυθούν οποιαδήποτε bugs.Εδώ όμως μάλλον ισχύει το αντίθετο:blink:

Υγ:επειδή είχα πάντα nexus, έχω περάσει όλες τις εκδόσεις android που έχουν βγει(είτε με ota, είτε manually), πάντα με factory reset σε major updates, γι' αυτό και είπα ότι μου έκανε εντύπωση ότι δημιουργεί προβλήματα, αντι να τα λύνει το reset!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Περιμένω το τηλέφωνο απο 2 Δεκεμβρίου που μου το στείλανε απο GearBest... ακόμα δεν έχει έρθει... Καποιος που να το πήρε απο Gear... θα ήθελα να μου πει αν γενικά αργεί τόσο.. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Περιμένω το τηλέφωνο απο 2 Δεκεμβρίου που μου το στείλανε απο GearBest... ακόμα δεν έχει έρθει... Καποιος που να το πήρε απο Gear... θα ήθελα να μου πει αν γενικά αργεί τόσο.. Ευχαριστώ.

 

καλημέρα, εμενα κανα μηνα κανει από τα μαγαζια αυτά, επισης μην ξεχνας ότι επεσες μεσα σε γιορτες και αργιες και τα ταχυδρομεια καθυστερουν παρα παρα πολύ!!! λογω της δουλειας μου τα βλεπω, από Αθηνα και ακομα δεν εχουν ερθει ποσα εγραφα....:wacko:

τωρα εγινε και η ιστορια με τα τελωνεια και είναι μεγαλο πρόβλημα πλεον, γιατι υπαρχουν επιπλέον καθυστερήσεις για εκτελωνισμο και ελεγχους εκει.

Εγω επειδή βιαζομαι το κινητο θα παρω από Ελλαδα, περιμενω να δω κατι σχετικα με τις τιμες και θα παρω συντομα πριν από τα μεσα του μηνα.

 

Δεν εχεις νουμερο ελεγχου να το δεις? και btw τα θεματα για αγορες από Κινα και ειδικα για τελωνεια εχουν δικα τους θεματα, πολύ κακως τα λενε ολοι στα γενικα θεματα των κινητών! καθως κανονικα θεωρούνται OFFTOPIC.

 

Δειτε και αυτό το θεμα για Mi A1 και android Oreo http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462266&page=2

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα bug. Στα battery stats μου βγάζει battery usage stats are not available.

Από την άλλη έχω το bluetooth μόνιμα ενεργοποιημένο και δεν έχω δει κάποια αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα bug. Στα battery stats μου βγάζει battery usage stats are not available.

Από την άλλη έχω το bluetooth μόνιμα ενεργοποιημένο και δεν έχω δει κάποια αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πριν.

 

Μήπως μόλις το φορτισες και για αυτό δε βγάζει στατιστικά? Γιατί και σε μένα το έκανε μόλις το φορτισα και μετά δούλεψε κανονικά.btw και εγώ έχω ανοιχτό bt και δείχνει τρελό ποσοστό κατανάλωσης αλλά η μπαταρία καταναλώνεται σε φυσιολογικα πλαίσια όπως πριν.Νομιζω είναι bug όπως ανέφεραν και προηγούμενα....

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Στην 7 έκδοση είχε επιλογή να ανοίγει και να κλείνει μόνο του το κινητό (schedule time off-on), η οποία ή χάθηκε ή δεν τη βρίσκω στην 8. Καμία βοήθεια;

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα αργά χθες το απόγευμα, και τώρα είναι περίπου 70% με screen usage 1μιση ώρα...έκανα και restart, αλλά πάλι τίποτα.

Έτσι και αλλιώς δεν δουλεύει σωστά, οπότε λογικά θα στρώσει μετά από update.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ειδα υπαρχει και σε μεταλλικο κοκκινο SPECIAL EDITION το εχει δει κανεις πουθενα???? https://www.youtube.com/watch?v=O0QD6VfJr1U

από τα αλλα χρωματα το προτιμω και θα το ηθελα! σαν ferrari είναι! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ειδα υπαρχει και σε μεταλλικο κοκκινο SPECIAL EDITION το εχει δει κανεις πουθενα???? https://www.youtube.com/watch?v=O0QD6VfJr1U

από τα αλλα χρωματα το προτιμω και θα το ηθελα! σαν ferrari είναι! :lol: :p

 

Κυκλοφόρησε μόνο στο Ινδικό mi.com και φυσικά είναι out of stock....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Με την 8 χτες μου κόλλησε η εφαρμογή της κάμερας για πρώτη φορά και ήθελε restart, δεν το ξαναείχα δει αυτό στην 7 αλλά δε χρησιμοποιώ την κάμερα πολύ έτσι και αλλιώς.

 

Το adaptive lighting είναι λίγο πιο αργό στο να αντιδράσει και όταν το κάνει το κάνει απότομα, αλλά όχι τόσο ώστε να είναι μεγάλο πρόβλημα. Η επιλογή για να το ενεργοποιήσεις υπάρχει στις ρυθμίσεις->μπαταρία αντί για οθόνη που ήταν παλιά, τουλάχιστον σε εμένα που το είχα ενεργοποιημένο από την 7, δεν ξέρω αν αυτοί που το ψάχνουν το ψάχνουν σωστά.

 

Η επιλογή έντασης του ήχου κλήσης έχει μεγάλα βήματα και με δεδομένο το πολύ δυνατό ηχείο του A1 οι ενδιάμεσες θέσεις δεν είναι πολύ βολικές για μένα.

 

Τέλος για την επιλογή προγραμματισμού On/Off που ρωτάει φίλος, έχει φύγει στην 8, άγνωστο αν είναι από επιλογή της google ή της mi οπότε ίσως μπει στο επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Χθές έλαβα κανονικά τήν ειδοποίηση ota για ενημέρωση στο τηλέφωνο μου, της έκδοσης oreo. Επειδή όμως δεν είχα χρόνο να κατεβάσω την αναβάθμιση και να στήσω το τηλέφωνο με factory reset, το άφησα για σήμερα, όπου διαπίστωσα ότι ή ειδοποίηση ενημέρωσης είχε εξαφανιστεί και στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου για αναβάθμιση του συστήματος μου έλεγε ότι είναι ενημερωμένο στην έκδοση 7.1.2. Τι μπορώ να κάνω; Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε μόνο στο Ινδικό mi.com και φυσικά είναι out of stock....

 

καλησπέρα, ωπα τι βλεπω!!???? https://tokinito.gr/mobile-phones-tablets-accessories/mobiles/smartphones/google-android/xiaomi-mi-a1-64-gb-4-gb-ram-red-eu-global-version.html

και αυτος που θα το βρει?

δεν το φερνει δλδ η infoquest ? αν ισχυει αυτο που λες, ειναι πραγματικα κριμα και αδικο! γιατι να μην εχουν ολα τα χρωματα διαθεσιμα?

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Χθές έλαβα κανονικά τήν ειδοποίηση ota για ενημέρωση στο τηλέφωνο μου, της έκδοσης oreo. Επειδή όμως δεν είχα χρόνο να κατεβάσω την αναβάθμιση και να στήσω το τηλέφωνο με factory reset, το άφησα για σήμερα, όπου διαπίστωσα ότι ή ειδοποίηση ενημέρωσης είχε εξαφανιστεί και στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου για αναβάθμιση του συστήματος μου έλεγε ότι είναι ενημερωμένο στην έκδοση 7.1.2. Τι μπορώ να κάνω; Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

 

καλησπέρα, δοκιμασες μια επανεκινηση?

ασχετο και σχετικο, διαβασα για αλλο κινητο ομως οτι σταματησαν τις αναβαθμισεις και οποιος προλαβε, επειδη η ορεο εχει παρα πολλα bugs! νομιζω σε one plus ομως αναφεροταν η ειδηση, ας ελπισουμε να μην γινει και εδω αυτο!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα ρεσετ και εγω εχω το bug ενω το πέρασα "βρώμικα" απο πάνω.

Το ΒΤ πρεπει να ειναι οντως οπτικο γιατιδεν εχω αλλες καταναλώσεις συστήματος πέρα απο αυτό.

 

Όμως άσχετα αν οπτικά μαζεύει όλες τις καταναλώσεις εκεί η μπαταρία ειναι πλέον τραγική. Με την ίδια καθημερινή χρήση και είμαι 30%, πριν θα ήμουν πάνω απο 65%

 

Κάτι ρουφάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα εγινα και εγω με την σειρα μου κατοχος του τηλεφωνου, επειδη ενδιαφερομαι για μια θηκη και για ενα τζαμακι το οποιο να εφαρμοζει τελεια στο τηλεφωνο εχετε κατι να προτεινετε? Ειχα δει κατι ποστ που λεγατε για μια θηκη σιλικονης μαυρο ματ ειναι καλη?εγω πηρα την κλασσικη την Nilkin Frosted και επειδη την ειχα και στο προηγουμενο τηλεφωνο θεωρω οτι δεν δινει καμια προστασια. Καλυτερα μια TPU θαρρω. Επισης θα ηταν προτιμοτερο να παρω θηκη τυπου book ωστε να καλυπτει και την οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είδα διαφορά προς το καλύτερο στην μπαταρία με την 8 (χωρίς bluetooth ενεργοποιημένο), ειδικά σε αναμονή η μπαταρία μου δεν πέφτει καθόλου σε σχέση με πριν.

 

Υπάρχει πιθανότητα κάποιες εφαρμογές που έχετε να μην είναι καλά σχεδιασμένες ή να είναι πολύ παλιές οπότε στην 8 να προκαλούν μεγάλη κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε και εμενα το update οπως λεει ο φιλος πανω και δεν με πηγε σε 8 με αφησε σε 7.1.2, τι φαση?

 

Μαλλον σου εδωσε το τελευταιο update του Δεκεμβριου και μετα απο αυτο θα σου ερθει και η Oreo.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...