Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν ενεργοποιείται με το κλασικό τρόπο των xiaomi (κρυφό κωδικό) οπότε νομίζω ότι χωρίς έστω προσωρινό ξεκλείδωμα του bootloader δε θα μπορείς να δοκιμάσεις. Το volte λειτουργεί από την άλλη.
Link to comment
Share on other sites

*#*#volte#*#*

 

Δηλαδή τα νούμερα που αντιστοιχούν στα γράμματα αυτά στο πληκτρολόγιο κλήσης.

 

Το πατάς ώστε να γράψει carrier check disabled και μετά αν είναι ενεργοποιημένο στη κάρτα σου από το δίκτυο το volte θα σου βγάλει μια ένδειξη hd δίπλα στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

*#*#volte#*#*

 

Δηλαδή τα νούμερα που αντιστοιχούν στα γράμματα αυτά στο πληκτρολόγιο κλήσης.

 

Το πατάς ώστε να γράψει carrier check disabled και μετά αν είναι ενεργοποιημένο στη κάρτα σου από το δίκτυο το volte θα σου βγάλει μια ένδειξη hd δίπλα στο δίκτυο.

 

Το θέμα είναι ότι η Cosmote επίσημα δεν έχει το Μi A1 στη λίστα των υποστηριζόμενων, οπότε αν στείλεις το αντίστοιχο SMS τρως πόρτα.

Ένα τρικ είναι να βάλεις την κάρτα SIM σε κινητό για το οποίο η Cosmote υποστηρίζει Volte, να στείλεις από έκει το μνμ και να μεταφέρεις αμέσως την SIM στο Μi A1. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά είχα θέματα με τα handover και το έκλεισα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η Cosmote επίσημα δεν έχει το Μi A1 στη λίστα των υποστηριζόμενων, οπότε αν στείλεις το αντίστοιχο SMS τρως πόρτα.

 

Ένα τρικ είναι να βάλεις την κάρτα SIM σε κινητό για το οποίο η Cosmote υποστηρίζει Volte, να στείλεις από έκει το μνμ και να μεταφέρεις αμέσως την SIM στο Μi A1. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά είχα θέματα με τα handover και το έκλεισα...

Τι εννοείς με το handover ;

Τι πρόβλημα είχες;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος (χωρίς root) στον STOCK launcher να φύγει από εκεί το at a glance; Δεν θέλω να αλλάξω launcher, αλλά από όσο έψαξα στο γουγλη δεν βρήκα λύση. Κατάφερα να βγάλω μόνο τον καιρό καθαρίζοντας τα δεδομένα της εφαρμογής google και κλείνοντας τις ειδοποιήσεις του discovery (χωρίς λογική εξήγηση), αλλά η ημερομηνία συνεχίζει ακάθεκτη...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος (χωρίς root) στον STOCK launcher να φύγει από εκεί το at a glance; Δεν θέλω να αλλάξω launcher, αλλά από όσο έψαξα στο γουγλη δεν βρήκα λύση. Κατάφερα να βγάλω μόνο τον καιρό καθαρίζοντας τα δεδομένα της εφαρμογής google και κλείνοντας τις ειδοποιήσεις του discovery (χωρίς λογική εξήγηση), αλλά η ημερομηνία συνεχίζει ακάθεκτη...

 

Είναι τάχα ένα "feature" του Launcher. Δεν φεύγει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Είναι τάχα ένα "feature" του Launcher. Δεν φεύγει.

 

Ξαναήρθε και η θερμοκρασία, λάθος φυσικά όπως πριν !

Ας πει κάποιος στη google ότι feature είναι η παραμετροποίηση, αυτό, έτσι όπως το κάνανε, είναι ακριβώς το αντίθετο. Ενα feature του android είναι για παράδειγμα η δυνατότητα αλλαγής Iauncher στην οποία θα προχωρήσω σύντομα. Η google μπάρα ήταν ανεκτή, αλλά τώρα το παρακαναν και δεν υπάρχει ούτε η δυνατότητα να αλλάξουμε τον πάροχο ώστε να μη βλέπουμε βλακείες τουλάχιστον.

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατεύθασε update Ιανουαρίου, 109,5 mb.

Όλα καλά προς το παρόν. Άξιο αναφοράς ότι η ενημέρωση έγινε σε πολύ μικρότερο χρόνο (εγκατάσταση και επανεκκινήσεις) συγκριτικά με άλλες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Κατεύθασε update Ιανουαρίου, 109,5 mb.

Όλα καλά προς το παρόν. Άξιο αναφοράς ότι η ενημέρωση έγινε σε πολύ μικρότερο χρόνο (εγκατάσταση και επανεκκινήσεις) συγκριτικά με άλλες φορές.

 

Κάτι έξτρα έχουν προσθέσει; Πχ WiFi calling

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έξτρα έχουν προσθέσει; Πχ WiFi calling

 

Ναι προσέθεσαν το wifi calling το οποίο ενεργοποιείται μέσω ρυθμίσεων κλήσης->λογαριασμοί κλήσης επιλεγοντας τον πάροχό σου και ενεργοποίηση κλήσεων μέσω wifi.

Πατάς το εικονίδιο του τηλεφώνου->πατάς πάνω δεξιά τις τρεις τελείες->ρυθμίσεις->λογαριασμοί κλήσης->"πάροχος"->κλήση wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προσέθεσαν το wifi calling το οποίο ενεργοποιείται μέσω ρυθμίσεων κλήσης->λογαριασμοί κλήσης επιλεγοντας τον πάροχό σου και ενεργοποίηση κλήσεων μέσω wifi.

Πατάς το εικονίδιο του τηλεφώνου->πατάς πάνω δεξιά τις τρεις τελείες->ρυθμίσεις->λογαριασμοί κλήσης->"πάροχος"->κλήση wifi.

 

Επειδή σε εμένα δεν εμφανίζεται αυτή η επιλογή εάν ακολουθήσω αυτό που γράφεις στη 2η σειρά.

Το έχεις ήδη ενεργοποιήσει μέσω του παρόχου σου ή δεν απαιτείται τέτοια ενεργοποίηση. Ισχύει και στα καρτοκινητά? (Wind+Cosmote)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ενεργοποίηση μέσω του παρόχου είτε για συμβόλαια είτε για καρτοκινητά.

Σημ: έχω vodafone, το δοκίμασα με λειτουργία πτήσης και δουλεύει άψογα το vowifi.

Edited by JimV60
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ενεργοποίηση μέσω του παρόχου είτε για συμβόλαια είτε για καρτοκινητά.

 

Σημ: έχω vodafone, το δοκίμασα με λειτουργία πτήσης και δουλεύει άψογα το vowifi.

Στην κάρτα Vodafone που έχω έχει εμφανιστεί η ρύθμιση και ενεργοποιείται χωρίς να το έχω δηλώσει στον παροχο, ενώ στην cosmote ενώ το έχω δηλώσει (από άλλη συσκευή) δεν εμφανίζει τη ρύθμιση.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ενεργοποίηση μέσω του παρόχου είτε για συμβόλαια είτε για καρτοκινητά.

Σημ: έχω vodafone, το δοκίμασα με λειτουργία πτήσης και δουλεύει άψογα το vowifi.

 

Ω ρε, πάω στοκ ρομ από αύριο :lol:

 

Edit: παίζουν μια χαρά σε λειτουργία πτήσης! Εξακολουθώ γιατί ακόμη η Vodafone το έχει εκτός λίστας.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα που δεν το έχω ενεργοποιήσει από τους παροχους. (wind cosmote) δεν εμφανίζει την επιλογη.

 

Edit διαβάζω η wind δεν μας κάνει την τιμή σε free2go.

Το συμβόλαιο της cosmote θα το τσεκάρω με άλλη συσκευή όπως γράφουν κάποια παιδιά εδώ.

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πριν δύο μήνες περίπου είχα στείλει μέσω του ενσωματωμένου στο smartphone "Feedback" app report στην Xiaomi σχετικά με το πότε θα ενεργοποιήσουν στο κινητό τα VoLTE & VoWiFi. Τώρα συμπτωματικά αυτό δεν μπορώ να το ξέρω έχουμε το συγκεκριμένο update. Και άλλες φορές που τους έχω στείλει μέσω του συγκεκριμένου app 9 στις 10 φορές ανταποκρίνονται με επόμενο update, οπότε πρέπει να δίνουν βάση στο feedback των χρηστών. Γι'αυτό έχω επαναλάβει αρκετές φορές εδώ μέσα ότι όσες φορές έχετε κάποιο πρόβλημα, πέρα από την αναφορά εδώ μέσα επιβάλλεται για εμένα να στέλνετε και μία αναφορά με το Feedback app! ;)

Ακριβώς πριν πάρουμε το τελευταίο update είπα να ενεργοποιήσω και εγώ το VoLTE που με ενδιαφέρει περισσότερο μέσω την εντολής *#*#volte#*#* (τα αντίστοιχα νούμερα στα γράμματα) γιατί επιτέλους η Vodafone ενεργοποίησε επίσημα και τα δύο.

Αυτό που είχα διαπιστώσει πριν το τελευταίο update είναι οτι πριν το update μετά την ενεργοποίηση του VoLTE εμφανιζόταν και η επιλογή για την ενεργοποίηση του ή όχι στις ρυθμίσεις δικτύου. Μετά το update απλά δεν φαίνεται η επιλογή για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση αλλά ενεργοποιείται κανονικά με την εντολή και δουλεύει άψογα!

Επίσης έχει εμφανιστεί η επιλογή για ενεργοποίηση του VoWIFI μέσα στις επιλογές του dialer.

Γενικά με το τελευταίο update αναβαθμίστηκε και η έκδοση του modem γι'αυτό ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα προηγούμενα security updates, σύμφωνα με πληροφορίες που βρήκα από forums του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Εμένα δεν μου εμφανίζει το vowifi ούτε στις ρυθμίσεις ούτε με το *#*#vowifi#*#* (cosmote). Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται σε άλλους με Vodafone να φαίνονται. Συνεχίζει το πρόβλημα που όταν έχω ενεργοποιημενο το volte κ καλώ σε κάποιον που έχει κ αυτός να μην ακουγόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο ήταν ότι έπαιξε σε μένα το vowifi χωρίς να το ενεργοποιήσω με το διακόπτη και αναρωτιομουν τι έγινε και είχα σήμα σε ένα σημείο που δεν είχα ποτέ. Μετά ενεργοποίησα και το διακόπτη και συνέχισε να παίζει.

Είχα αρχίσει να ψάχνω για νέο τηλέφωνο κυρίως για το vowifi επειδή το χρειάζομαι καθημερινά και με την εφαρμογή της Vodafone είχα πολλαπλά προβλήματα.

Από την άλλη ξενερώνω που τα περισσότερα καινούργια είναι πολύ μεγάλα (6+ιντσες). Θα το πάω πάσο πάει μάλλον το mi a1 τουλάχιστον μέχρι να σταματήσουν τα update.

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι μια gcam που να μην κολλάει.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο ήταν ότι έπαιξε σε μένα το vowifi χωρίς να το ενεργοποιήσω με το διακόπτη και αναρωτιομουν τι έγινε και είχα σήμα σε ένα σημείο που δεν είχα ποτέ. Μετά ενεργοποίησα και το διακόπτη και συνέχισε να παίζει.

Είχα αρχίσει να ψάχνω για νέο τηλέφωνο κυρίως για το vowifi επειδή το χρειάζομαι καθημερινά και με την εφαρμογή της Vodafone είχα πολλαπλά προβλήματα.

Από την άλλη ξενερώνω που τα περισσότερα καινούργια είναι πολύ μεγάλα (6+ιντσες). Θα το πάω πάσο πάει μάλλον το mi a1 τουλάχιστον μέχρι να σταματήσουν τα update.

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι μια gcam που να μην κολλάει.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Gcam που να μην κολλάει... Τι εννοείς;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Άρα αγαπητοί συμφορουμίτες απ'ότι καταλαβαίνω εμείς της C-ote δεν έχουμε VOWIFI? (έχω ενεργοποιήσει με μεγάλη τρίπλα το σύστημα λέγοντας σε μαν στο τσατ ότι στέλνω το μήνυμα και δεν φτιάνει).

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...