Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοείς ενσωματωμένο, όχι, αλλά μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογή, λογικά θα δουλεύει.

 

 

ενσωματωμενο εννοουσα....θα κατεβασω εφραμογη....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν και το κινητό είναι παλιό, μόλις το αγόρασα για την κοπέλα μου, που γενικά δεν το πολυεχει με τα κινητά, και θεωρώ ότι θα την καλύψει και με το παραπάνω τώρα που χάλασε ένα (πολύ παλιό) Huawei που είχε. Για όσους δεν το ξέρουν παρεπιπτόντως, αυτή τη στιγμή τρέχει ένα ξεστοκαρισμα στον Γερμανό, σε διάφορα παλιά μοντέλα, και το Mi A1 το δίνουν 89€.

 

Τέλος πάντων, το θέμα μου είναι οτι, ελέγχοντας λίγο παραπάνω τα χαρακτηριστικά του κινητού, καταλαβαίνω ότι δεν έχει ραδιόφωνο, ή μάλλον έχει, αλλά έχει μερικά μειονεκτήματα, ακόμα και όταν το ενεργοποιήσεις.

 

Επειδή η κοπέλα ακούει γενικά ραδιόφωνο, θα ήθελα μια καθοδήγηση για το ποια rom μου προτείνετε να περάσω στο κινητό με root, ώστε να λυθεί έτσι το θέμα του ραδιοφώνου. Επίσης, αν έχετε και οδηγίες για το πώς να περάσω τη rom, θα σας ήμουν ευγνώμων. Χρειάζεται και να στείλω email στην xiaomi για ξεκλείδωμα του bootloader;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by enteacher04
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

Αν και το κινητό είναι παλιό, μόλις το αγόρασα για την κοπέλα μου, που γενικά δεν το πολυεχει με τα κινητά, και θεωρώ ότι θα την καλύψει και με το παραπάνω τώρα που χάλασε ένα (πολύ παλιό) Huawei που είχε. Για όσους δεν το ξέρουν παρεπιπτόντως, αυτή τη στιγμή τρέχει ένα ξεστοκαρισμα στον Γερμανό, σε διάφορα παλιά μοντέλα, και το Mi A1 το δίνουν 89€.

 

 

 

Τέλος πάντων, το θέμα μου είναι οτι, ελέγχοντας λίγο παραπάνω τα χαρακτηριστικά του κινητού, καταλαβαίνω ότι δεν έχει ραδιόφωνο, ή μάλλον έχει, αλλά έχει μερικά μειονεκτήματα, ακόμα και όταν το ενεργοποιήσεις.

 

 

 

Επειδή η κοπέλα ακούει γενικά ραδιόφωνο, θα ήθελα μια καθοδήγηση για το ποια rom μου προτείνετε να περάσω στο κινητό με root, ώστε να λυθεί έτσι το θέμα του ραδιοφώνου. Επίσης, αν έχετε και οδηγίες για το πώς να περάσω τη rom, θα σας ήμουν ευγνώμων. Χρειάζεται και να στείλω email στην xiaomi για ξεκλείδωμα του bootloader;

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Τσεκαρε τα updates. Το κινητό έτρεχε Nougat όταν βγήκε και δεν υπήρχε το ραδιόφωνο.μετα όμως από την Oreo αν θυμάμαι καλά ενσωματώθηκε κανονικά και επίσημα από την Xiaomi οπότε δε χρειάζεται να παίξεις με custom roms

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τα updates. Το κινητό έτρεχε Nougat όταν βγήκε και δεν υπήρχε το ραδιόφωνο.μετα όμως από την Oreo αν θυμάμαι καλά ενσωματώθηκε κανονικά και επίσημα από την Xiaomi οπότε δε χρειάζεται να παίξεις με custom roms

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστά θυμάσαι... Πλέον έχει κανονικά ραδιόφωνο...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία για το ραδιόφωνο! Κάτι άλλο που θα πρέπει να ξέρω/προσέξω για το κινητό; Πχ αν αξίζει να αλλάξω εφαρμογή για την κάμερα, ή αν έχει κάποιο άλλο bug/έλλειψη πού να πρέπει να επιλύσω; Αξίζει να περάσω όλα updates, ή κάποιο από αυτά δημιουργει προβλήματα στη χρήση της συσκευής; (xiaomi έχω κ εγώ, κ έχω δει ότι κάποιες φορές αξίζει να αποφύγεις ένα update, γιατί προκαλεί bugs. Βέβαια, εγώ έχω MIUI, όχι Android one) Edited by enteacher04
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις gcam η ποιότητα στις φωτογραφίες θα είναι μέρα με νύχτα. Για να το κάνεις χρειάζεται να ενεργοποιήσεις δύο settings με προσωρινό ξεκλείδωμα του bootloader το οποίο προκαλεί επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις. Οπότε κάντο νωρίς για να μη πρέπει να στήσεις το τηλ από την αρχή. Πληροφορίες για όλα αυτά σε παλιότερες σελίδες, αν δεν έχεις κάνει update ακόμα νομίζω μπορείς να ξεκλειδώσεις bootloader χωρίς να κάνει επανεκκίνηση γιατί το βάλανε από κάποια έκδοση της 8 και μετά και το κινητό έρχεται με 7. Gcam που δουλεύουν στην 9 έχω προτείνει μερικές σελίδες πίσω.
Link to comment
Share on other sites

 

Τζάμπα !!! Ευχαριστώ για την ενημέρωση, δε θα το έβρισκα με τίποτα.

Τσίμπησα ένα για τη μητέρα μου, μάλλον το τελευταίο. :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω πως ανταποκρίνεται σήμερα ένα νέο κινητό που έκανε πρεμιέρα δυο χρόνια πριν.

 

1f81698b42566bc49db098565d796ce4.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε με 60% μπαταρία έκανα την πρώτη ενημέρωση έπαιξα και λίγο αλλά μετά την επανεκκίνηση μου έβγαλε ! και 1%.

Εύχομαι να μην ήρθε με χαλασμένη μπαταρία.e4f69abbdca40f74bdfdc37e533f8652.jpg

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε με 60% μπαταρία έκανα την πρώτη ενημέρωση έπαιξα και λίγο αλλά μετά την επανεκκίνηση μου έβγαλε ! και 1%.

Εύχομαι να μην ήρθε με χαλασμένη μπαταρία.e4f69abbdca40f74bdfdc37e533f8652.jpg

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και το δικό μου ήρθε σήμερα. Το έβαλα αμέσως στο φορτιστή του, έκανα όλες τις ενημερώσεις και επιτέλους έφτασε στην pie.

Πολύ καλά παει το κινητό, με τέτοια τιμή δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να βρίσκαμε καλύτερο.

Τώρα είμαι περίεργος πόσο θα δίνουν τα μεταχειρισμένα ! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την πρώτη κλήση και μου λένε τι έγινε σα να ακουγεσαι μέσα από πηγάδι ;

Ωχ λέω κακά τα μαντάτα.

Ενεργοποιω το volte ξαναπαίρνω και μου λένε τώρα οκ. Ησύχασα.

Άσχετα από τα 90€ της προσφοράς του Γερμανού η συσκευή δουλεύει καλά και πιστεύω ότι ο λόγος είναι το androidone όπως και τα 4gb ram.

Η μπαταρία στην 2η φόρτιση δείχνει καλή.

Από σήμα κινητής όπως και WiFi μία χαρά αν και είδα το sar αρκετά ψηλά.

Η οθόνη καλύτερη του pocophone που είχα στις αρχές του χρόνου.

 

Εύχομαι να συνεχίσουν και οι εκδόσεις ασφαλείας για ένα χρόνο ακόμα.

638875a85e0f8f4fff537ad4d8cfeb36.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την πρώτη κλήση και μου λένε τι έγινε σα να ακουγεσαι μέσα από πηγάδι ;

Ωχ λέω κακά τα μαντάτα.

Ενεργοποιω το volte ξαναπαίρνω και μου λένε τώρα οκ. Ησύχασα.

Άσχετα από τα 90€ της προσφοράς του Γερμανού η συσκευή δουλεύει καλά και πιστεύω ότι ο λόγος είναι το androidone όπως και τα 4gb ram.

Η μπαταρία στην 2η φόρτιση δείχνει καλή.

Από σήμα κινητής όπως και WiFi μία χαρά αν και είδα το sar αρκετά ψηλά.

Η οθόνη καλύτερη του pocophone που είχα στις αρχές του χρόνου.

 

Εύχομαι να συνεχίσουν και οι εκδόσεις ασφαλείας για ένα χρόνο ακόμα.

638875a85e0f8f4fff537ad4d8cfeb36.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Volte πως το ενεργοποίησες? Σε ποια εταιρία είσαι και κυρίως είσαι με κάρτα/καρτοσυμβόλαιο ή συμβόλαιο?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το Volte πως το ενεργοποίησες? Σε ποια εταιρία είσαι και κυρίως είσαι με κάρτα/καρτοσυμβόλαιο ή συμβόλαιο?
Με cosmote whatsup είμαι.

Στον dialer

*#*#86583#*#* αν τον πατήσεις μία φορά ενεργοποιεί το volte, αν το πατήσεις ξανα, το απενεργοποιεί.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Με cosmote whatsup είμαι.

Στον dialer

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να υποθέσω ότι το είχες ενεργοποιήσει παλαιότερα ήδη με άλλη συσκευή στην σύνδεσή σου και απλώς με αυτό (που βέβαια είναι γνωστό) το έκανες και για αυτή την συσκευή?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το είχες ενεργοποιήσει παλαιότερα ήδη με άλλη συσκευή στην σύνδεσή σου και απλώς με αυτό (που βέβαια είναι γνωστό) το έκανες και για αυτή την συσκευή?
Ακριβώς.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση.Απλώς ήθελα να επιβεβαιώσω αυτό που ήξερα, ότι δηλαδή εκτός της πιο πάνω πληκτρολόγησης στον dialer απαιτείται και κάποια άλλη διαδικασία (μιλάω για whats up που είναι η 2η μου sim).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο η μπαταρία δεν πήγαινε πάνω από 97% κατά την φόρτιση.

Σήμερα το άφησα να κλείσει και φόρτισε μέχρι 100%.

Ένα από τα πρώτα τέστ των συσκευών μου ως αναφορά την αυτονομία είναι 1 ώρα Tapatalk σε WiFi.

Μια χαρά το βλέπω.

 

2d0f762660b015ceed526db630dcb249.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελένεστε οι καινούργιοι κάτοχοι, η μπαταρία του Α1 είναι πολύ καλή και κρατάει αρκετά

Το δικό μου που είναι 2 ετών κρατάει άνετα 2 ημέρες

Ο χρυσός κανόνας είναι μόλις η μπαταρία φτάσει στο 15% να το φορτίζεις, καλό είναι να μην την αφήνεις να αδειάσει εντελώς

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελένεστε οι καινούργιοι κάτοχοι, η μπαταρία του Α1 είναι πολύ καλή και κρατάει αρκετά

Το δικό μου που είναι 2 ετών κρατάει άνετα 2 ημέρες

Ο χρυσός κανόνας είναι μόλις η μπαταρία φτάσει στο 15% να το φορτίζεις, καλό είναι να μην την αφήνεις να αδειάσει εντελώς

 

Συμφωνώ.Όμως νομίζω ότι είναι ακόμα καλύτερα να μην την αφήνεις ούτε τόσο, αλλά στο 40-50% εάν είναι δυνατόν να την φορτίζεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...