Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

magisk και xposed απαιτούν root και twrp για να εγκατασταθούν

 

Θα θυμηθείς να κάνεις ένα ποστ όταν βγουν οδηγίες για το πώς γίνεται; Δε μπορώ να παρακολουθώ και τα ξένα φόρουμ, προτιμώ το my phone. Είχα το Xposed στο προ-προηγούμενο κινητό και μου έλλειψε στο προηγούμενο που ήταν πολύ δύσκολο να μπει.

 

Μετά από μερικές μέρες χρήσης δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα χρήσης να αναφέρω εκτός από την κάμερα, δεν έχει συνέπεια στις φωτογραφίες που τραβάει, κάποια στιγμή είναι θολές χωρίς λόγο την άλλη τέλειες. Νομίζω είναι ξεκάθαρα θέμα λογισμικού και ελπίζω σε διόρθωση αλλά δεν είμαι και πολύ χρήστης της κάμερας οπότε δε με νοιάζει κιόλας.

 

Φόρτιση από 8% σε φουλ πήρε 1:35.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα είναι αν δεν ξέρεις από αυτά να το ψάξεις πρώτα (τι είναι) και μετά θα δεις τις οδηγίες πως μπαίνουν

 

αν όλα τα παρακάτω σου φαίνονται "κινέζικα" άστο καλύτερα :))

twrp -> custom recovery (το καλύτερο)

 

magisk -> σαν ένα "εργαλείο" όπου μπορείς να "πειράξεις" (με τα ανάλογα πρόσθετα) το λειτουργικό χωρίς να χρειάζεται π.χ. πειραγμένη ρομ

(βλέπε και xposed)

 

magisk και xposed απαιτούν root και twrp για να εγκατασταθούν

Συμφωνώ σε όλα, εκτός του τελευταίου. Το magisk είναι και εναλλακτική του su(root), και πολύ καλύτερη, με περισσότερες δυνατότητες και πιο έμπιστο κατά τη γνώμη μου. Δλδ, πιο απλά, root κάνεις και μόνο με το magisk.

Όταν με το καλό το παραλάβω, τα συζητάμε στην πράξη όλα αυτά :)

 

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως να το αποκτήσει κι έχει κάρτα eurobank, το πλαίσιο δίνει 20% επιστροφή για αγορές άνω των 199,00€.

Από τα να δώσεις 200,00€ στον Κινέζο, δίνεις 40,00€ παραπάνω κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από μερικές μέρες χρήσης δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα χρήσης να αναφέρω εκτός από την κάμερα, δεν έχει συνέπεια στις φωτογραφίες που τραβάει, κάποια στιγμή είναι θολές χωρίς λόγο την άλλη τέλειες.

Θέλει πάρα πολύ σταθερό χέρι. Το Σ/Κ που έβγαλα αρκετές, μου βγήκαν όλες πολύ καλές.

Ίσως να είναι όπως είπες θέμα λογισμικού. Για παράδειγμα το huawei p10 lite ενός συναδέλφου, το οποίο παρεμπιπτόντως βγάζει απίστευτες φωτό, δε θέλει και τόσο σταθερό χέρι. Δε χρειάζεται δηλαδή να είσαι άγαλμα όταν βγάζεις φωτό. Αν δεν κάνω λάθος ούτε αυτό έχει ois.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα, για παράδειγμα έβγαλα φωτογραφίες μέρα με ήλιο πάνω από μηχανάκι με 20-30 χλμ την ώρα και όλες είναι σαν η έκθεση να ήταν 1/5 ή χειρότερα ενώ σίγουρα δε χρειαζόταν. Υπήρχε βουνό μπροστά που ήταν σκοτεινό και μάλλον αυτό το μπέρδεψε ή το λογισμικό της κάμερας κάνει λάθος επιλογές.

 

Επίσης με κάποια κίνηση η κάμερα γυρνάει σε σελφι που δεν έχω καταλάβει ποια είναι, βοήθεια για τις επιλογές δεν βρήκα να υπάρχει κάπου...

Link to comment
Share on other sites

To γλυκοκοιταζω , ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Mate 9. Φυσικα αυτο το σκεφτομαι καθαρα για λογους εξοικονομισης (σκεφτομαι αν αξιζει να δωσω σχεδον τα 2πλα για το mate). Θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου πειτε πως παει απο θεμα μπαταριας , και αν η μπροστινη καμερα εχει flash (οπως πχ. το s7 edge που φωτιζει ολη η οθονη) και αν δν εχει , αν υπαρχει τροπος να μπει(με καποια αλλη εφαρμογη για την καμερα?)Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με κάποια κίνηση η κάμερα γυρνάει σε σελφι που δεν έχω καταλάβει ποια είναι, βοήθεια για τις επιλογές δεν βρήκα να υπάρχει κάπου...

 

Δοκίμασε να συρεις προς τα πάνω με το δάκτυλό σου. Λογικά θα σου γυρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα, εκτός του τελευταίου. Το magisk είναι και εναλλακτική του su(root), και πολύ καλύτερη, με περισσότερες δυνατότητες και πιο έμπιστο κατά τη γνώμη μου. Δλδ, πιο απλά, root κάνεις και μόνο με το magisk.

Όταν με το καλό το παραλάβω, τα συζητάμε στην πράξη όλα αυτά :)

 

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

 

ναι οκ , απλά όταν πήγα να το δοκιμάσω δεν δούλευε ο τρόπος του root του magisk (phh) οπότε πάλι το κλασικό έβαζα :)

(βασικά υπήρχαν θέματα "συμβατότητας" αλλά μιλάω για εκδόσεις πριν , τώρα προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα, για παράδειγμα έβγαλα φωτογραφίες μέρα με ήλιο πάνω από μηχανάκι με 20-30 χλμ την ώρα και όλες είναι σαν η έκθεση να ήταν 1/5 ή χειρότερα ενώ σίγουρα δε χρειαζόταν. Υπήρχε βουνό μπροστά που ήταν σκοτεινό και μάλλον αυτό το μπέρδεψε ή το λογισμικό της κάμερας κάνει λάθος επιλογές.

 

Επίσης με κάποια κίνηση η κάμερα γυρνάει σε σελφι που δεν έχω καταλάβει ποια είναι, βοήθεια για τις επιλογές δεν βρήκα να υπάρχει κάπου...

Δεν ξέρω αν αυτό αποτελέι πρόβλημα.

Εν κινήση λογικό δεν είναι να μη βγει καθαρή η φωτό;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με τόσο χαμηλή ταχύτητα και φως ημέρας όχι, το κλείστρο θα έπρεπε να είναι 1/1000 που η οποία κίνηση δε θα δημιουργούσε πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ , απλά όταν πήγα να το δοκιμάσω δεν δούλευε ο τρόπος του root του magisk (phh) οπότε πάλι το κλασικό έβαζα :)

(βασικά υπήρχαν θέματα "συμβατότητας" αλλά μιλάω για εκδόσεις πριν , τώρα προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα)

Τώρα(εδώ και καιρό δλδ) δουλεύουν όλα κανονικά, και απ' ότι διάβασα δουλεύει και στο mi a1 μια χαρά. Απλά στο κλασικό, ο chainfire πούλησε τα δικαιώματα σε κινέζικη εταιρία(πριν αρκετό καιρό), γι' αυτό προέκυψαν οι εναλλακτικές τύπου magisk. Να έχει έλεγχο ρουτ στο κινητό κινέζικη εταιρία δεν είναι και ότι πιο ασφαλές ;)

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως να το αποκτήσει κι έχει κάρτα eurobank, το πλαίσιο δίνει 20% επιστροφή για αγορές άνω των 199,00€.

Από τα να δώσεις 200,00€ στον Κινέζο, δίνεις 40,00€ παραπάνω κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.:)

 

Έχεις δίκιο, αλλά πολλοί το πείραμε απο τον κινέζο 185€ οπότε γλιτώσαμε 55€ + το 20% που τότε μάλλον δεν υπήρχε.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά πολλοί το πείραμε απο τον κινέζο 185€ οπότε γλιτώσαμε 55€ + το 20% που τότε μάλλον δεν υπήρχε.

το αυτό, άσε που 55€ δεν είναι και λίγα, ακόμα και να υπήρχε δλδ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι, ουτε συζητηση.

Απλα ειδα οτι οι περισσοτεροι το πηρανε γυρω στα 200€-215€ και γι αυτο το ανεφερα.

Κανεις δε σωθηκε με 30€-40€. Γιατι λοιπον να μην εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για 2 χρονια;

Αν ομως μιλαμε για 185€, τοτε.........

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι, ουτε συζητηση.

Απλα ειδα οτι οι περισσοτεροι το πηρανε γυρω στα 200€-215€ και γι αυτο το ανεφερα.

Κανεις δε σωθηκε με 30€-40€. Γιατι λοιπον να μην εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για 2 χρονια;

Αν ομως μιλαμε για 185€, τοτε.........

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σου είπα συμφωνώ μαζί σου, αλλά εγώ προσωπικά δεν ήξερα για eurobank, απο σένα το διάβασα, οπότε όταν έκανα την αγορά για μένα ήταν κέρδος 110€ και κάτι ψιλά...

 

Ε σε αυτή την περίπτωση το ρισκάρεις, άσε που το banggood είναι αξιόλογο κατάστημα και μου χει τύχει περίπτωση να μου κάνει refund 60€ για αντικατάσταση οθόνης σε ελληνικό σέρβις. Άσχετα αν.εγώ την άλλαξα μόνος μου...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια και από εμένα (το έχω μια βδομάδα).

Το προηγούμενό μου κινητό ήταν Samsung A5 (2016) oπότε μοιραία θα χρησιμοποιηθεί σα βάση σύγκρισης

 

Cons

- Μέτρια μπαταρία (1.5 μέρα με σχετικά ήπια χρήση)

- Μέτρια οθόνη (σε σχέση με το Α5 2016, αν την έβλεπα πρώτη φορά θα τη χαρακτήριζα τουλάχιστον καλή) - τα χρώματα είναι όντως κάπως "ξεθωριασμένα" όπως αναφέρθηκε σε άλλο post

- Πολύς θόρυβος στην κάμερα με το που πέφτει ο φωτισμός λίγο

- Όχι OIS στο video με αποτέλεσμα να είναι shaky

 

Pros

- E-K-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ ήχος με αρκετή ένταση, ειδικά αν κουμπώσεις καλά ακουστικά (ήταν ο βασικός λόγος που αγόρασα το κινητό + είναι τρομερά δυσεύρετο feature)

- ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ακρίβεια και ταχύτητα του fingerprint scanner (τουλάχιστον σε σχέση με το Α5 2016) - σε μία βδομάδα, με μέσο όρο 30 ξεκλειδώματα τη μέρα, δεν έχει κάνει ΟΥΤΕ ΕΝΑ FAIL

- Premium design + feeling (full metal)

- Πολύ καλές επιδόσεις χάρη κυρίως στα 4GB RAM

- Πολύ καλή κάμερα in daylight

- Dual SIM (αν και hybrid)

- Αρκετά ελαφρύ και ιδιαίτερα λεπτό (σε σχέση με το Α5 2016 τουλάχιστον)

 

Eπίσης, όσον αφορά το fast charging, είναι πιο αργό (σημαντικά) από το Α5 2016 (που είχε fc) αλλά δεν είναι και τρομαχτικά αργή η φόρτιση.

Edited by Athinaios78
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος πλέον του Mi A1 και δηλώνω ενθουσιασμένος.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποια εφαρμογή file manager. (ποία προτείνεται)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει θαύμα στην κάμερα (από την xiaomi) μιας και το app είναι το ίδιο :)

 

όσοι πιστοί βάλετε το άλλο (με την διαδικασία που θέλει) τότε καλό θα είναι να ενημερώσετε αν έχετε δει βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος πλέον του Mi A1 και δηλώνω ενθουσιασμένος.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποια εφαρμογή file manager. (ποία προτείνεται)

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1523691 :)

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια και από εμένα (το έχω μια βδομάδα).

Το προηγούμενό μου κινητό ήταν Samsung A5 (2016) oπότε μοιραία θα χρησιμοποιηθεί σα βάση σύγκρισης

 

Cons

- Μέτρια μπαταρία (1.5 μέρα με σχετικά ήπια χρήση)

- Μέτρια οθόνη (σε σχέση με το Α5 2016, αν την έβλεπα πρώτη φορά θα τη χαρακτήριζα τουλάχιστον καλή) - τα χρώματα είναι όντως κάπως "ξεθωριασμένα" όπως αναφέρθηκε σε άλλο post

- Πολύς θόρυβος στην κάμερα με το που πέφτει ο φωτισμός λίγο

- Όχι OIS στο video με αποτέλεσμα να είναι shaky

 

Pros

- E-K-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ ήχος με αρκετή ένταση, ειδικά αν κουμπώσεις καλά ακουστικά (ήταν ο βασικός λόγος που αγόρασα το κινητό + είναι τρομερά δυσεύρετο feature)

- ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ακρίβεια και ταχύτητα του fingerprint scanner (τουλάχιστον σε σχέση με το Α5 2016) - σε μία βδομάδα, με μέσο όρο 30 ξεκλειδώματα τη μέρα, δεν έχει κάνει ΟΥΤΕ ΕΝΑ FAIL

- Premium design + feeling (full metal)

- Πολύ καλές επιδόσεις χάρη κυρίως στα 4GB RAM

- Πολύ καλή κάμερα in daylight

- Dual SIM (αν και hybrid)

- Αρκετά ελαφρύ και ιδιαίτερα λεπτό (σε σχέση με το Α5 2016 τουλάχιστον)

 

Eπίσης, όσον αφορά το fast charging, είναι πιο αργό (σημαντικά) από το Α5 2016 (που είχε fc) αλλά δεν είναι και τρομαχτικά αργή η φόρτιση.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Ιδίως για την οθόνη. Νόμιζα πως μόνο εγώ την βλέπω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κουπόνι για banggood;;;;
"10BGESMA1" ακόμα δουλεύει, 185€ με μεταφορικά(priority direct)

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει θαύμα στην κάμερα (από την xiaomi) μιας και το app είναι το ίδιο :)

 

όσοι πιστοί βάλετε το άλλο (με την διαδικασία που θέλει) τότε καλό θα είναι να ενημερώσετε αν έχετε δει βελτίωση

 

Καλά μην το λες. Και το mi 5s όταν βγήκε χάλια κάμερα είχε αλλά το έστρωσαν με τα updates. Το mi 5 ειδικά ακόμα πιο χάλια. Πιστεύω θα στρώσει η κάμερα αρκετά αλλά κάνουμε λάθος να περιμένουμε αποτελέσματα dslr σε κάμερες κινητού. Και επιπλέον σε χαμηλή φωτεινότητα με 2.2 διάφραγμα και χωρίς ois επίσης δεν γίνονται θαύματα. Μια βελτίωση όμως μπορεί να γίνει. Τουλάχιστον να ελαττωθεί ο θόρυβος και να γίνει ένα boostάρισμα στο long explosure

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το λες. Και το mi 5s όταν βγήκε χάλια κάμερα είχε αλλά το έστρωσαν με τα updates. Το mi 5 ειδικά ακόμα πιο χάλια. Πιστεύω θα στρώσει η κάμερα αρκετά αλλά κάνουμε λάθος να περιμένουμε αποτελέσματα dslr σε κάμερες κινητού. Και επιπλέον σε χαμηλή φωτεινότητα με 2.2 διάφραγμα και χωρίς ois επίσης δεν γίνονται θαύματα. Μια βελτίωση όμως μπορεί να γίνει. Τουλάχιστον να ελαττωθεί ο θόρυβος και να γίνει ένα boostάρισμα στο long explosure

 

Οχι απλα εχει περιθωρεια βελτιωσης: https://imgur.com/a/L9Glx

:)

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα εχει περιθωρεια βελτιωσης: stock vs gcam

 

:)

 

Μόνο εμένα δεν μου βγάζει τπτ;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...