Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

P20 Pro λέλουδο closeup με τον κανονικό φακό:

 

41494396692_98d07fc911.jpgAuto 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

Βαγγελη αυτή ειναι η ποιο Φωτεινή φωτογραφία που έχεις βγάλει τόσες μερες...Βάλε να δούμε

καμιά ημερήσια.Ανέβα σε κανένα βουνό,καμιά ταράτσα! Πήγαινε σε καμιά παραλία.:p Κανε κάτι να δούμε πως τα παει το wb και τα

χρωματα του.

Αν δεν μπορείς,στείλε μου το εδω στο Ηρακλειο να το τεστάρω εγώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 Pro auto

 

40834979364_3e7692d031_c.jpg2018-04-18_11-56-39 by John, on Flickr

 

39735239740_6093ac3ece_c.jpgIMG_20180418_212630 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.. Αποτελέσματα μετά από διαδικτυακή ψηφοφορία.:https://techmaniacs.gr/ayta-einai-ta-apotelesmata-toy-blind-test-stis-kameres-ton-xperia-xz2-galaxy-s9-kai-huawei-p20-pro/
Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλα το s9. Παντού πάτωσε. Όπως το περίμενα με βάση κιόλας αυτά που πόσταραν εδώ μέσα τα παιδιά.

Αφύσικες φωτός, με πολλή επεξεργασία.

τσαμτσουνγκ fix your shit

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη αυτή ειναι η ποιο Φωτεινή φωτογραφία που έχεις βγάλει τόσες μερες...Βάλε να δούμε

καμιά ημερήσια.Ανέβα σε κανένα βουνό,καμιά ταράτσα! Πήγαινε σε καμιά παραλία.:p Κανε κάτι να δούμε πως τα παει το wb και τα

χρωματα του.

Αν δεν μπορείς,στείλε μου το εδω στο Ηρακλειο να το τεστάρω εγώ :lol:

 

Νίκο έχεις ένα δίκιο (αν και έχω βάλει μερικές ημερήσιες, χθες, χάθηκαν στη συζήτηση, δες το flickr μου).

 

Τρέχω με δουλειά-μεταπτυχιακό-κτλ και δεν πολυπρολαβαίνω. Και την χθεσινή εξόρμηση το βράδυ την ανέβαλλα για απόψε :O

 

Θα είμαι έξω μετά τη δουλειά για δουλειές (sic) οπότε θα βγάλω ηλιοβασίλεμα-σούρουπο κτλ σιγά σιγά... :cool:

 

Επίσης, θα το φέρω Ηράκλειο για το ΣΚ, έχω ένα γάμο :lol:

 

P20 Pro:

26685160457_1c2807ab42.jpgPro 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

41512599732_f2d416778f.jpgPro 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Έχω κρατήσει και τα RAW απ' αυτές να ανεβάσω το αποτέλεσμα που θα προτιμούσα να πάρω από την κάμερα.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλα το s9. Παντού πάτωσε. Όπως το περίμενα με βάση κιόλας αυτά που πόσταραν εδώ μέσα τα παιδιά.

Αφύσικες φωτός, με πολλή επεξεργασία.

τσαμτσουνγκ fix your shit

Μην το λες αυτό. Πρώτον οι φωτογραφίες δεν ήταν όλες αντιπροσωπευτικές. Ειδικά στην συναυλία ήταν όλες ακατάλληλες. Διαφορετικός φωτισμός σε κάθε μία κλπ.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις ένα δίκιο (αν και έχω βάλει μερικές ημερήσιες, χθες, χάθηκαν στη συζήτηση, δες το flickr μου).

 

Τρέχω με δουλειά-μεταπτυχιακό-κτλ και δεν πολυπρολαβαίνω. Και την χθεσινή εξόρμηση το βράδυ την ανέβαλλα για απόψε :O

 

Θα είμαι έξω μετά τη δουλειά για δουλειές (sic) οπότε θα βγάλω ηλιοβασίλεμα-σούρουπο κτλ σιγά σιγά... :cool:

 

Επίσης, θα το φέρω Ηράκλειο για το ΣΚ, έχω ένα γάμο :lol:

 

P20 Pro:

26685160457_1c2807ab42.jpgPro 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

41512599732_f2d416778f.jpgPro 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Έχω κρατήσει και τα RAW απ' αυτές να ανεβάσω το αποτέλεσμα που θα προτιμούσα να πάρω από την κάμερα.

Βαγγέλη η πρώτη είναι πολύ φυσική με το pro.

Η δεύτερη είναι δύσκολη για κινητό.

Εκεί θέλει manual για να πιάσεις τον ουρανό. Το διάφραγμα που έχουν τα κινητά δεν διευκολύνει σε τέτοιες φωτογραφίες.

Θα έπρεπε να τραβήξεις από διαφορετική γωνία ώστε να βάλεις τον ήλιο πίσω από τα δέντρα και να κάνεις ταπ ψηλά. Θα είχε πολύ σκοτεινό έδαφος αλλά στην επεξεργασία του raw θα μπορούσε να φωτίσεις τις σκιές, να μειώσεις τα μαύρα και γενικά να ανεβάσεις το exposure τοπικά.

Με την κάμερα θα έβαζα τον ήλιο δίπλα από κάποιο δέντρο, θα πήγαινα το διάφραγμα στο 18. Έτσι θα είχα αστέρι τις ακτίνες του ήλιου και στην επεξεργασία θα έφτιαχνα και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

 

@@Για όσους δεν γνωρίζουν τα raw είναι αρχεία που περιλαμβάνουν όλη την πληροφορία που έχει καταγράψει ο αισθητήρας και μας επιτρέπουν στην επεξεργασία, να διορθώσουμε ολικά ή τοπικά τις ρυθμίσεις της κάμερας ώστε να έχουμε ιδανικό αποτέλεσμα.

Δεν είναι Photoshop που προσθέτεις χρώματα κλπ. Απλά αναδεικνύεις αυτά που έχει γράψει ο φακός. Συνεπώς και σ' αυτήν την περίπτωση ξεχωρίζουν οι καλές κάμερες που για παράδειγμα έχουν καταγράψει λεπτομέρεια στις σκιές και στα highlights λόγο υψηλού δυναμικού εύρους κλπ. Άλλωστε και τα κινητά στο Auto κάνουν μεγάλη επεξεργασία αυτόματα.

Δεν θεωρείται λοιπόν παραποίηση και η επεξεργασία αυτή είναι αποδεκτή και ενδεδειγμένη στους διαγωνισμούς φωτογραφίας όπου πολλές φορές αναφέρεται μόνο ότι απαγορεύεται η προσθήκη η η αφαίρεση μέσω Photoshop.

Δηλαδή δεν είναι θεμιτό να προσθέσεις πχ ουρανό από άλλη φωτογραφία, η εφέ όπως χιόνι κλπ.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτό. Πρώτον οι φωτογραφίες δεν ήταν όλες αντιπροσωπευτικές. Ειδικά στην συναυλία ήταν όλες ακατάλληλες. Διαφορετικός φωτισμός σε κάθε μία κλπ.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακόμα και στην συναυλία ο φωτισμός έχει διαφορετικό χρώμα, αλλά οι συνθήκες δεν διαφέρουν πολύ. Στις άλλες φωτογραφίες είναι ακριβώς ίδιες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη η πρώτη είναι πολύ φυσική με το pro.

Η δεύτερη είναι δύσκολη για κινητό.

Εκεί θέλει manual για να πιάσεις τον ουρανό. Το διάφραγμα που έχουν τα κινητά δεν διευκολύνει σε τέτοιες φωτογραφίες.

Θα έπρεπε να τραβήξεις από διαφορετική γωνία ώστε να βάλεις τον ήλιο πίσω από τα δέντρα και να κάνεις ταπ ψηλά. Θα είχε πολύ σκοτεινό έδαφος αλλά στην επεξεργασία του raw θα μπορούσε να φωτίσεις τις σκιές, να μειώσεις τα μαύρα και γενικά να ανεβάσεις το exposure τοπικά.

Με την κάμερα θα έβαζα τον ήλιο δίπλα από κάποιο δέντρο, θα πήγαινα το διάφραγμα στο 18. Έτσι θα είχα αστέρι τις ακτίνες του ήλιου και στην επεξεργασία θα έφτιαχνα και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Ναι το auto το αποσύρω μέχρι να πάρει κάποιο update. Χθες έμαθα βγήκε κάτι, με βελτιώσεις και στην κάμερα. Let's hope for the best, αν και δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση.

 

Εδώ θα χρησίμευε το μεταβλητό f2.4 του S9+...

 

Προσπάθησα λίγο να τον κρύψω, να μην κάψει τα πάντα, αλλά είτε lens flare επαιρνα είτε κάτι δεν μου καθόταν καλά. Έπαιξα εκεί 10-20 δευτερόλεπτα μετά συνέχισα μέχρι το γραφείο γιατί είχα ήδη αργήσει :P Αλλιώς θα δοκίμαζα exp. lock στον ουρανό και focus στην πρασινάδα κάπου. Τεσπα.

 

Επιφυλάσσομαι για περισσότερα δείγματα μέσα στη μέρα :rolleyes:

 

edit:

 

Και το τελικό RAW οπως θα το προτιμούσα. Ήπια επεξεργασία, κοιτάξτε το harsh light από τον ήλιο και την λεπτομέρεια που έσωσε στο φύλλωμα, όπως και σε 100% την διαφορά στο sharpening στα φύλλα της in-focus πρασινάδας.

 

41513878062_37a63cc9ec.jpgEdited RAW (converted to jpg) by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

40662133075_b58772f5b3.jpgRAW Edited 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ναι το auto το αποσύρω μέχρι να πάρει κάποιο update. Χθες έμαθα βγήκε κάτι, με βελτιώσεις και στην κάμερα. Let's hope for the best, αν και δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση.

 

Εδώ θα χρησίμευε το μεταβλητό f2.4 του S9+...

 

Προσπάθησα λίγο να τον κρύψω, να μην κάψει τα πάντα, αλλά είτε lens flare επαιρνα είτε κάτι δεν μου καθόταν καλά. Έπαιξα εκεί 10-20 δευτερόλεπτα μετά συνέχισα μέχρι το γραφείο γιατί είχα ήδη αργήσει :P Αλλιώς θα δοκίμαζα exp. lock στον ουρανό και focus στην πρασινάδα κάπου. Τεσπα.

 

Επιφυλάσσομαι για περισσότερα δείγματα μέσα στη μέρα :rolleyes:

 

edit:

 

Και το τελικό RAW οπως θα το προτιμούσα. Ήπια επεξεργασία, κοιτάξτε το harsh light από τον ήλιο και την λεπτομέρεια που έσωσε στο φύλλωμα, όπως και σε 100% την διαφορά στο sharpening στα φύλλα της in-focus πρασινάδας.

 

41513878062_37a63cc9ec.jpgEdited RAW (converted to jpg) by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

40662133075_b58772f5b3.jpgRAW Edited 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Πολύ καλό dynamic range. Μπορείς να ανεβάσεις κάπου το αρχικό raw αυτής με τον ήλιο; Θέλω να δοκιμάσω κάτι.

Στην επεξεργασία κατέβασες υπερβολικά την θερμοκρασία.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Te_Salat

Στα κινητά όπως βλέπουμε παίζει μεγάλο ρολο το software,οι DSLR βασίζονται επίσης στο software η περισσότερο στους ακριβούς φακούς και γενικότερα στο hardware ?

Link to comment
Share on other sites

@Te_Salat

Στα κινητά όπως βλέπουμε παίζει μεγάλο ρολο το software,οι DSLR βασίζονται επίσης στο software η περισσότερο στους ακριβούς φακούς και γενικότερα στο hardware ?

 

Εχουν και εκει software. Ακομα και στην ταπεινη rx100 του 2012 ειχε multiframe nr (σε iso6400 εκανε την διαφορα) και scenes (αν πχ εντοπιζε κινουμενο ανθρωπο ανεβαζε shutter speed, αν εντοπιζε landscape αλλαζε contrast κλπ)

 

Απλά στους μικροσκοπικους αισθητήρες αναγκαστικά εξαρτάσαι περισσότερο απο την ποιότητα του software.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν και εκει software. Ακομα και στην ταπεινη rx100 του 2012 ειχε multiframe nr (σε iso6400 εκανε την διαφορα) και scenes (αν πχ εντοπιζε κινουμενο ανθρωπο ανεβαζε shutter speed, αν εντοπιζε landscape αλλαζε contrast κλπ)

 

Απλά στους μικροσκοπικους αισθητήρες αναγκαστικά εξαρτάσαι περισσότερο απο την ποιότητα του software.

 

Και η Sony εκεί με τις ακριβές μηχανές της τα πάει περίφημα.

Επίσης μου άρεσε πολύ το blind test....αν έγραφε στη κάθε φωτό πιο κινητό είναι θα ήταν αλλα τα αποτελέσματα.

 

Edit:Μου ήρθε μια ιδέα για τη συνάντηση στη Θεσσαλοινίκη,αν συμφωνούν τα παιδιά να κάνουμε το ίδιο.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό dynamic range. Μπορείς να ανεβάσεις κάπου το αρχικό raw αυτής με τον ήλιο; Θέλω να δοκιμάσω κάτι.

Στην επεξεργασία κατέβασες υπερβολικά την θερμοκρασία.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχω εδώ: https://www.dropbox.com/s/jqwftj12zyyz7r1/2018-04-19%2008.56.47.dng?dl=0 παίξε ελεύθερα και περιμένω ανυπόμονα.

 

Ακόμη δεν μπορώ να βρω την ισορροπία με το λευκό. Ή πολύ κίτρινα θα βγαίνουν που μου αρέσει, ή θα είμαι λίγο off-white προς το ψυχρό...

Link to comment
Share on other sites

Και η Sony εκεί με τις ακριβές μηχανές της τα πάει περίφημα.

Επίσης μου άρεσε πολύ το blind test....αν έγραφε στη κάθε φωτό πιο κινητό είναι θα ήταν αλλα τα αποτελέσματα.

 

Και αυτο ειναι που παντα με βαζε σε υποψιες οτι σκόπιμα η sony δεν εχει καλή απόδοση στα καμεροκινητα της.

Δεν ειναι δυνατον να εχει τετοιες τεχνολογιες και να ειναι τοσο μέτρια στα καμεροκινητά της όταν πέφτει ελάχιστα ο φωτισμός.

Πόσο μάλλον οταν ο ανταγωνισμός με δικούς της αισθητήρες καταφέρνει να κάνει την διαφορά που σιγουρα δεν εχουν το δικο της προβάδισμα στη τεχνογνωσια του αισθητήρα.

 

Παρεμπιπτόντως πως σας φανηκε η συγκριση με lumia 950 XL?

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, είναι αυτό που λέμε όλοι... Όταν είσαι προμηθευτής (Sony) και παρέχεις και το ίδιο που προμηθεύεις, και παίρνεις τα περισσότερα έσοδα σου από αυτούς που προμηθεύεις (οι λοιποί που χρησιμοποιούν IMX) δεν θα κανιβαλίσεις το κερδοφόρο τμήμα σου :P Γι αυτό και δεν βάζουν και OIS, γιατί με ένα RAW θα το είχαμε γραμμένο κανονικά το software της Sony.

 

Στο συγκριτικό, ψιλοαναμενόμενα αποτελέσματα. HDR+ στην κορυφή, δεύτερο το hdroff 950, τρίτο με rich, τελευταίο από mn3 με HHT. Μου άρεσε η πιστότητα και η ισορροπία στο HHT (που πιστεύω ήταν πιο κοντά στο μάτι απ' ότι το 950), αλλά η έλλειψη λεπτομέρειας το ρίχνει πολύ. Γενικά το 950 λάμπει με manual σε τέτοιες σκηνές, απ' όσο θυμάμαι, αλλά είναι καλύτερο από HHT. Και φυσικά το HDR+ έχει προβάδισμα.

 

Ίσως να ηθελα ένα ISO500-0.3" από το 950xl αν είχαμε τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη για την λιγότερη λεπτομέρεια του mi note 3 auto (hht) vs 950xl auto (hdr off) δεν ειμαι σίγουρος. Νομιζω ειχε πιο επιθετικό nr του lumia.

 

Αν κοιταξεις ας πουμε τους πίνακες, την ψάθα της καρέκλας, την καρτελίτσα απέναντι διπλα απο το κεράκι και το μπλε αστέρι που κρέμεται απο πάνω κάθε άλλο παρα λιγότερη λεπτομέρεια έχει. Οπότε πιο πολύ στο θόρυβο διαφέρουν για μένα και φυσικα dynamic range. (ξαναβαλα αυτες τις 2 από κατω)

 

Για το hdr+ συμφωνώ αλλα νομίζω πως αν επεξεργαζόμουν λιγο την hht δεν θα ηταν πολύ μακρυά.

 

Ξαναλεω οτι όλες οι ληψεις γιναν απο το χέρι του παιδιού με το lumia οπότε δεν μπορω να αποκλεισω 100% το αν ειχε camera shake. Αν και απο αυτά που λες καταλαβαίνω οτι στο lumia ειναι δύσκολο να βγει κουνημμένη.

 

Mi Note 3 stock auto (HHT)

41543726721_fc2d584280_z.jpgIMG_20180417_224147_HHT by Andreas L., on Flickr

 

Lumia 950 XL (hdr off)

27673622648_96343d6f2e_z.jpgWP_20180417_22_45_51_Pro_LI by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

U11 auto χωρίς HDR

 

40663951085_b3d8247d78_c.jpg

HTC U11_auto by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/780s, ISO80

 

Η ίδια επεξεργασμένη σε Lightroom mobile και βινιεταρισμα σε Snapseed

 

27686961348_502bf91c26_c.jpg

HTC U11_Lightroom-SnapSeed by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/750s, ISO80

 

@@Imperia

Οι DSLR διαθέτουν software το οποίο όμως όσοι ασχολούνται το απενεργοποιούν. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ώστε να μην επηρεάζεται η φωτογραφία.

Οι χοντρές επεμβάσεις από το software αφορούν μόνο στα jpg.

Στα raw επιδρούν συγκεκριμένες επεμβάσεις όπως η αποτροπή vignetting, η παραμόρφωση των κτιρίων όταν χρησιμοποιείς ευρυγώνιους φακούς κλπ.

Κι αυτά τα έχω απενεργοποιήσει γιατί διορθώνονται καλύτερα στο lightroom.

 

Μετά υπάρχουν διάφορα προφίλ επιμέρους ρυθμίσεων. Εγώ έχω φτιάξει ένα δικό μου όπου αυξάνω στο +1 το contrast και sharpening.

 

Τραβάω σχεδόν πάντα raw. Σε κάποιες περιπτώσεις που πρόκειται να τραβήξω πολλές φωτογραφίες και δεν θέλω να ασχοληθώ με επεξεργασία τραβάω jpg και ενεργοποιω το software.

Το Σάββατο πρόκειται να φωτογραφίσω 150 πίνακες ζωγραφικής που θα συμμετάσχουν σε έκθεση και πρέπει να τυπωθούν σε κατάλογο. Εκεί θα βρω τις ρυθμίσεις μου, η κάμερα θα τοποθετηθεί σε τρίποδο με remote control και φυσικά jpg για να μην κάθομαι να κάνω επεξεργασία.

 

Οι φακοί είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο και συμμετέχουν κατά 70% τουλάχιστον στην ποιότητα. Εννοείται ότι μιλάμε για σωστούς φακούς. Γιατί αν χρησιμοποιηθεί ένας φθηνός kit f3.5-5.6 σε σύγκριση με ένα prime f1.8 τότε το αποτέλεσμα εξαρτάται 200% από τον φακό.

Το υπόλοιπο 30% αφορά την κάμερα κυρίως τον σενσορα που καθορίζει το dynamic range, το iso management κλπ

 

Με λίγα λόγια αν χρησιμοποιήσεις τον ίδιο φακό σε μία κάμερα 2 γενιές πίσω, σε δύσκολες καταστάσεις θα έχεις περισσότερο θόρυβο, λιγότερο dynamic range και γενικά η ποιότητα θα είναι 20-30% κάτω συν ότι στην νεότερη θα παίρνεις πολύ πιο εύκολα το αποτέλεσμα που θέλεις. Μιλάμε πάντα για δύσκολες φωτογραφίες.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο σκυλάκος Κώστα.

 

 

Edit:Μου ήρθε μια ιδέα για τη συνάντηση στη Θεσσαλοινίκη,αν συμφωνούν τα παιδιά να κάνουμε το ίδιο.

 

Σε χασα. Θεσσαλονικη ειναι η συναντηση που λενε. Λες να την κάνουμε και πχ Αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο σκυλάκος Κώστα.

 

 

 

Σε χασα. Θεσσαλονικη ειναι η συναντηση που λενε. Λες να την κάνουμε και πχ Αθηνα;

 

Για Αθηνα θα χρειαστεί πρόγραμμα και φυσικά θέλω να φάω τα υπέροχα βραστά λουκάνικα από πλατεία Μαβίλη :)

Κανονίστε το και βλέπουμε Αντρέα.....Πιστεύω θα μαζευτείτε πολλά άτομα.

 

Edit τώρα το έπιασα....εννοούσα το blind test

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...