Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστός για το blind test. Θα έχει ενδιαφέρον :)

 

Και ναι Αθήνα το χω σκεφτεί πολλές φορές να κάνουμε κανένα συγκριτικό. Εκεί κάπου απόγευμα ώστε να προλάβουμε και φως του ήλιου και low light. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για Αθηνα θα χρειαστεί πρόγραμμα και φυσικά θέλω να φάω τα υπέροχα βραστά λουκάνικα από πλατεία Μαβίλη :)

 

Και εγώ ήμουν οπαδός των εν λόγω βρώμικων, αλλά απογοητεύτικα 2 συνεχόμενες φορές και δεν ξαναπάω. :(

Στη συνάντηση πάντως θα ήμουν μέσα.... Με τι κινητό θα μου πείτε... θα φέρω τον παλαίμαχο και original HDR+ Nexus 6p. :p

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Lg g5 stoc auto.

40846809544_b4bc947c39_c.jpg20180419_142152_HDR by Alex Merfy, on Flickr

26689604777_06c8220a8c_c.jpg20180419_142322_HDR by Alex Merfy, on Flickr

Gcam

41517011672_b5bbf87a71_c.jpgIMG_20180419_142142 by Alex Merfy, on Flickr

41516975682_3d12d4d51f_c.jpgIMG_20180419_142310 by Alex Merfy, on Flickr

Και μια μπόνους gcam

41557932751_2ce803ca88_c.jpgIMG_20180419_142019 by Alex Merfy, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ: https://www.dropbox.com/s/jqwftj12zyyz7r1/2018-04-19%2008.56.47.dng?dl=0 παίξε ελεύθερα και περιμένω ανυπόμονα.

 

Ακόμη δεν μπορώ να βρω την ισορροπία με το λευκό. Ή πολύ κίτρινα θα βγαίνουν που μου αρέσει, ή θα είμαι λίγο off-white προς το ψυχρό...

Οι αλλαγές που θέλω να κάνω χρειάζονται desktop lightroom και πιθανώς λίγο Photoshop. Θα την φτιάξω κάποια στιγμή στο σπίτι.

Για να πάρεις μια ιδέα τι θέλω να κάνω, έκανα μια προσπάθεια σε Lightroom mobile. Πες μου αν κατάλαβες τι θέλω να δείξω και αν σου αρέσει η ιδέα.43272630cdfb2618efb28d4166527c00.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σωστός για το blind test. Θα έχει ενδιαφέρον :)

 

Και ναι Αθήνα το χω σκεφτεί πολλές φορές να κάνουμε κανένα συγκριτικό. Εκεί κάπου απόγευμα ώστε να προλάβουμε και φως του ήλιου και low light. ;)

 

Και εγώ ήμουν οπαδός των εν λόγω βρώμικων, αλλά απογοητεύτικα 2 συνεχόμενες φορές και δεν ξαναπάω. :(

Στη συνάντηση πάντως θα ήμουν μέσα.... Με τι κινητό θα μου πείτε... θα φέρω τον παλαίμαχο και original HDR+ Nexus 6p. :p

 

Το γοργό και χάριν έχει. Από βδομάδα; :) έχει κάποιος χρόνο μετά τις 5 το απόγευμα; Εγώ είμαι free ΠΣΚΔ απογεύματα.

 

 

Κώστα, κατάλαβα. Απλά είναι λίγο πιο "δημιουργική" επεξεργασία, νομίζω. Αλλά ναι, θες την αχτίδα να δίνει φως στο προσκήνιο αντί να είναι ένα καμμένο background, το 'χω ;) Θα χαρώ να δω πώς θα καταλήξεις όταν με το καλό παίξεις στο desktop!

Link to comment
Share on other sites

Το γοργό και χάριν έχει. Από βδομάδα; :) έχει κάποιος χρόνο μετά τις 5 το απόγευμα; Εγώ είμαι free ΠΣΚΔ απογεύματα.

 

Σε ένα poll για τη μέρα συνάντησης, θα απέκλεια απλά την Κυριακή. Παρασκευή ή Σάββατο. Ωρα θα πρέπει να είναι κατά τις 18:00 με 21:00 για να έχουμε όλους τους φωτισμούς.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλα το s9. Παντού πάτωσε. Όπως το περίμενα με βάση κιόλας αυτά που πόσταραν εδώ μέσα τα παιδιά.

Αφύσικες φωτός, με πολλή επεξεργασία.

τσαμτσουνγκ fix your shit

 

Δεν έχει σημασία αλλά σχεδόν σε όλες τις φωτογραφίες του συγκριτικού εγώ άλλη φωτογραφία ψήφισα :lol:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη η πρώτη είναι πολύ φυσική με το pro.

Η δεύτερη είναι δύσκολη για κινητό.

Εκεί θέλει manual για να πιάσεις τον ουρανό. Το διάφραγμα που έχουν τα κινητά δεν διευκολύνει σε τέτοιες φωτογραφίες.

Θα έπρεπε να τραβήξεις από διαφορετική γωνία ώστε να βάλεις τον ήλιο πίσω από τα δέντρα και να κάνεις ταπ ψηλά. Θα είχε πολύ σκοτεινό έδαφος αλλά στην επεξεργασία του raw θα μπορούσε να φωτίσεις τις σκιές, να μειώσεις τα μαύρα και γενικά να ανεβάσεις το exposure τοπικά.

Με την κάμερα θα έβαζα τον ήλιο δίπλα από κάποιο δέντρο, θα πήγαινα το διάφραγμα στο 18. Έτσι θα είχα αστέρι τις ακτίνες του ήλιου και στην επεξεργασία θα έφτιαχνα και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

 

@@Για όσους δεν γνωρίζουν τα raw είναι αρχεία που περιλαμβάνουν όλη την πληροφορία που έχει καταγράψει ο αισθητήρας και μας επιτρέπουν στην επεξεργασία, να διορθώσουμε ολικά ή τοπικά τις ρυθμίσεις της κάμερας ώστε να έχουμε ιδανικό αποτέλεσμα.

Δεν είναι Photoshop που προσθέτεις χρώματα κλπ. Απλά αναδεικνύεις αυτά που έχει γράψει ο φακός. Συνεπώς και σ' αυτήν την περίπτωση ξεχωρίζουν οι καλές κάμερες που για παράδειγμα έχουν καταγράψει λεπτομέρεια στις σκιές και στα highlights λόγο υψηλού δυναμικού εύρους κλπ. Άλλωστε και τα κινητά στο Auto κάνουν μεγάλη επεξεργασία αυτόματα.

Δεν θεωρείται λοιπόν παραποίηση και η επεξεργασία αυτή είναι αποδεκτή και ενδεδειγμένη στους διαγωνισμούς φωτογραφίας όπου πολλές φορές αναφέρεται μόνο ότι απαγορεύεται η προσθήκη η η αφαίρεση μέσω Photoshop.

Δηλαδή δεν είναι θεμιτό να προσθέσεις πχ ουρανό από άλλη φωτογραφία, η εφέ όπως χιόνι κλπ.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

[bΕκεί θέλει manual για να πιάσεις τον ουρανό. Το διάφραγμα που έχουν τα κινητά δεν διευκολύνει σε τέτοιες φωτογραφίες.

Θα έπρεπε να τραβήξεις από διαφορετική γωνία ώστε να βάλεις τον ήλιο πίσω από τα δέντρα και να κάνεις ταπ ψηλά. Θα είχε πολύ σκοτεινό έδαφος αλλά στην επεξεργασία του raw θα μπορούσε να φωτίσεις τις σκιές, να μειώσεις τα μαύρα και γενικά να ανεβάσεις το exposure τοπικά.

Με την κάμερα θα έβαζα τον ήλιο δίπλα από κάποιο δέντρο, θα πήγαινα το διάφραγμα στο 18. Έτσι θα είχα αστέρι τις ακτίνες του ήλιου και στην επεξεργασία θα έφτιαχνα και τις υπόλοιπες παραμέτρους.][/b]

 

Κωστα ολα αυτα που γραφεις για επεξεργασια τα κανει αυτοματως το hdr+...

...και μαλιστα με πιο φυσικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Με το σ'μπάθειο αλλα μια που τα φαγαμε μια που μας τα κανες τσουρεκια με το HDR+

 

Guess what, υπαρχει κοσμος που δεν γουσταρει να παρει κινητο με HDR+ και τον βοηθαει αυτη η κουβεντα που κανουμε. Αλλα εσυ πρεπει να κανεις παραθεση και copy paste και bold ολοκληρο post για να πεις τη κλασσικη καραμελα σου.

 

Δεν μιλησες σε μενα, δεν απευθυνθηκες σε μενα, μην πεσουμε παλι στην ιδια λουπα.

Edited by Running_Rabbit
Link to comment
Share on other sites

Με το σ'μπάθειο αλλα μια που τα φαγαμε μια που μας τα κανες τσουρεκια με το HDR+

 

Guess what, υπαρχει κοσμος που δεν γουσταρει να παρει κινητο με HDR+ και τον βοηθαει αυτη η κουβεντα που κανουμε. Αλλα εσυ πρεπει να κανεις παραθεση και copy paste και bold ολοκληρο post για να πεις τη κλασσικη καραμελα σου.

 

Δεν μιλησες σε μενα, δεν απευθυνθηκες σε μενα, μην πεσουμε παλι στην ιδια λουπα.

 

Φιλε μου εγραψες την αποψη σου? μπορω να γραψω τη δικη μου?

φχαριστω...

 

LG G5

Google hdr+

...Ουτε επεξεργασια ουτε τιποτα

41562022071_dc1f7977d3_c.jpgIMG_20180418_193328 by foxy4270, on Flickr

Edited by Running_Rabbit
Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχει βόλτα στην εξοχη για την ακρίβεια έξω από τη Βέροια με το φίλο μου Αντώνη που είναι όπως ο Te_Salat...ερασιτέχνης φωτογράφος.

Θα μου πεις πια θα είναι η διαφορα όταν ένα κινητό τραβάει μονο auto ?

Δε ξέρω..μάλλον το ίδιο θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro Auto

 

40850984664_3faa5afb75_c.jpgIMG_20180419_180404 by John, on Flickr

 

27693091388_4a0d54095d_c.jpgIMG_20180419_175351 by John, on Flickr

 

27693092418_60e97d8768_c.jpgIMG_20180419_175335 by John, on Flickr

 

39754271700_589014b382_c.jpgIMG_20180419_180507 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Στα φρύδια μας. Με το σ'μπάθειο αλλα μια που τα φαγαμε μια που μας τα κανες τσουρεκια με το HDR+

 

Guess what, υπαρχει κοσμος που δεν γουσταρει να παρει κινητο με HDR+ και τον βοηθαει αυτη η κουβεντα που κανουμε. Αλλα εσυ πρεπει να κανεις παραθεση και copy paste και bold ολοκληρο post για να πεις τη κλασσικη καραμελα σου.

 

Δεν μιλησες σε μενα, δεν απευθυνθηκες σε μενα, μην πεσουμε παλι στην ιδια λουπα.

 

Γραψε στο thread που ανοιξες προσφατα...το οποιο βλεπω εχει και

μεγαλη επισκεψιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Γραψε στο thread που ανοιξες προσφατα...το οποιο βλεπω εχει και

μεγαλη επισκεψιμοτητα.

 

Το νήμα που λες το άνοιξε ο Θάνος...σου έκανα προσωπικά ένα μήνυμα ειδικά για σένα μήπως...ήμουνα σίγουρος κάτι παραπάνω από χίλια τις εκατό ότι δεν θέλεις...λέω μήπως γίνει κανένα θαύμα.

 

Δε ρίχνω ποτε γέφυρες με ανθρώπους που έχω μαλώσει αλλα μαζί σου δεν έγινε και για αυτό το έκανα....να είσαι καλά και όσους αγαπάς.

 

Δε χρειάζονται 17 άτομα για να περάσουμε καλά.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Το νήμα που λες το άνοιξε ο Θάνος...σου έκανα προσωπικά ένα μήνυμα ειδικά για σένα μήπως...ήμουνα σίγουρος κάτι παραπάνω από χίλια τις εκατό ότι δεν θέλεις...λέω μήπως γίνει κανένα θαύμα.

 

Δε ρίχνω ποτε γέφυρες με ανθρώπους που έχω μαλώσει αλλα μαζί σου δεν έγινε και για αυτό το έκανα....να είσαι καλά και όσους αγαπάς.

 

δε μιλαω γι αυτο το νημα φιλε...ειναι ενα τριτο thread που αφορα φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση είναι τερκενλης...

 

Ελα Αντρέα σιγά τα τσουρέκια...ούτε μαστιχωτά είναι ουτε τίποτα... ψωμωμένα είναι...πλακα κάνω καλο βραδυ.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση είναι τερκενλης...
Να είχαμε κάνα τσουρέκι με κάστανο τώρα ότι πρέπει για την απογευματινή λιγουρα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σαν ασχετος;ποια η διαφορα του HDR και HDR+ που διαβαζω;το + ειναι εγκατεστημενο σε καποια κινητα η ειναι καποια εφαρμογη που παιρνουν μονο καποια κινητα;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.. Αποτελέσματα μετά από διαδικτυακή ψηφοφορία.:https://techmaniacs.gr/ayta-einai-ta-apotelesmata-toy-blind-test-stis-kameres-ton-xperia-xz2-galaxy-s9-kai-huawei-p20-pro/

 

Επιεικώς απαράδεκτο συγκριτικό! Ηταν πολυ κόπος φαίνεται να βγάλουν αξιόλογες φωτογραφίες για σύγκριση. Πολυ προχειρότητα.

Για μενα προσωπικά δεν εχει καμία αξια το αποτέλεσμα αυτο.

 

Βαγγελη για την λιγότερη λεπτομέρεια του mi note 3 auto (hht) vs 950xl auto (hdr off) δεν ειμαι σίγουρος. Νομιζω ειχε πιο επιθετικό nr του lumia.

 

Αν κοιταξεις ας πουμε τους πίνακες, την ψάθα της καρέκλας, την καρτελίτσα απέναντι διπλα απο το κεράκι και το μπλε αστέρι που κρέμεται απο πάνω κάθε άλλο παρα λιγότερη λεπτομέρεια έχει. Οπότε πιο πολύ στο θόρυβο διαφέρουν για μένα και φυσικα dynamic range. (ξαναβαλα αυτες τις 2 από κατω)

 

Για το hdr+ συμφωνώ αλλα νομίζω πως αν επεξεργαζόμουν λιγο την hht δεν θα ηταν πολύ μακρυά.

 

Ξαναλεω οτι όλες οι ληψεις γιναν απο το χέρι του παιδιού με το lumia οπότε δεν μπορω να αποκλεισω 100% το αν ειχε camera shake. Αν και απο αυτά που λες καταλαβαίνω οτι στο lumia ειναι δύσκολο να βγει κουνημμένη.

 

Mi Note 3 stock auto (HHT)

a><a href=IMG_20180417_224147_HHT by Andreas L., on Flickr

 

Lumia 950 XL (hdr off)

https://farm1.staticflickr.com/920/27673622648_96343d6f2e_z.jpg[/]WP_20180417_22_45_51_Pro_LI by Andreas L., on Flickr

 

Εχω τις αμφιβολίες μου για το αποτέλεσμα που έβγαλε το 950 xl. Θέλει πολυ ιδιαίτερο χειρισμό στις βραδυνές φωτογραφίες Αντρέα.

 

Mi 5s Με Νοτο.....

https://farm1.staticflickr.com/894/39672881920_1dd5fe1546_c.jpg' alt='39672881920_1dd5fe1546_c.jpg'>IMG_20180415_113503 by Nikos Manousakis, on Flickr

41439150732_634442aeba_c.jpgIMG_20180415_121530 by Nikos Manousakis, on Flickr

27609587458_79fbcc7bb7_c.jpgIMG_20180415_125253 by Nikos Manousakis, on Flickr

39672981230_232c28897a_c.jpgIMG_20180415_125310_1 by Nikos Manousakis, on Flickr

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Μερικές από το φθηνό lepro3 elite.

Δεν ανεβάζω από Flickr γιατί δε βγάζει exif μάλλον λόγο ότι χρησιμοποιώ mx camera.

 

https://ibb.co/jCOeGn

https://ibb.co/ezGUXS

https://ibb.co/cRqv6n

https://ibb.co/b1Fxgc

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...