Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω δεν ξέρω αλλα κατι με χαλάει, μου φαίνεται σκοτεινή

edit: τώρα είδα την ταχύτητα κλείστρου.. επέλεξε πολύ γρήγορη ταχύτητα και δεν πρόλαβε να φωτίσει καλά σκιές

 

 

 

ενω αυτή θα τη χαρακτήριζα άριστη απ ολες τις πλευρές.. φωτισμός, σκιές, χρώματα κλπ. ειναι όλα στην εντέλεια

Βασικά ήθελε HDR εκεί με κόντρα ήλιο κλπ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το διαβάσαμε και αυτό ο paok να λέει τον Αλέξανδρο ότι δεν ξέρει από φωτογραφία,μια βόλτα στο άλλο νήμα και στο Flickr δείχνει την τελείως εκτός πραγματικότητας άποψη.

 

Πραγματικά είστε όλοι εμπαθείς με το παλληκάρι........

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αλλο επεξεργασια, αλλο φωτογραφια

Ετερον εκατερον...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήθελε HDR εκεί με κόντρα ήλιο κλπ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μήπως το ειχες σε pro mode αλλά δεν πείραξες καποια ρύθμιση;

γιατί στο φουλ αυτόματο ανοίγουν απο μονα τους σκιές και φωτίζουν το κάδρο τα huawei και ας μην ειναι το hdr ενεργοποιημένο

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην τη φωτογραφια ειχα αναφερθει μιας και το ειχες απορια. Προφανως το να βγαλεις φωτογραφια πισω απο τζαμαρια (λεκεδες-στιγματα και "κακης" ποιοτητας γυαλι μπροστα απο το φακο σου) και να το βαλεις και για συγκριση καμερων, το λες και "τζινιους". Μπορουν να εξαχθουν πολλα συμπερασματα προφανως. Περα απο τον θορυβο που προφανως μονο εσυ δεν ειδες.

 

Αλλη μια κακη φωτογραφια που πλασαρεται διαφορετικα. Με 1/29 ταχυτητα ηταν αναμενομενο να ειναι λιγο soft ο κυριος οπως φαινεται με ζουμ, καθως και οτι κινειται να ειναι ενα κλικ θολο. Κακη επιλογη συνδιασμου απο το software του κινητου καθως ηθελε ταχυτητα γυρω στο 100-200 ωστε να ειναι σιγουρα τα παντα παγωμενα. Η φωτογραφια ειναι να την βλεπεις μονο σε σμικρυνση γιατι σε μεγενθυση...Αλλαξε καλυτερα συνδυασμο στο HDR+ γιατι αυτος μαλλον κανει κακες επιλογες.

 

αφου μπηκες στον κοπο να τη σχολιασεις...σχολιασε μου κια τα εξης

Λεπτομερειες, dynamic range, διαχειριση θορυβου, χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμην παιδιά!

 

Ένα πορτρέτο που τράβηξα τώρα σούρουπο.

 

39715878660_7065f85d34.jpg2018-04-17_10-22-38 by Thanos Kag, on Flickr

 

Επόμενη εβδομάδα θα είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη μέχρι Πέμπτη ή Παρασκευή. Άντε οργανωθείτε για καφέ, βόλτα παραλία και φωτογράφηση.

 

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμην παιδιά!

 

Ένα πορτρέτο που τράβηξα τώρα σούρουπο.

 

[ig]https://farm1.staticflickr.com/797/39715878660_7065f85d34.jpg[/img]2018-04-17_10-22-38 by Thanos Kag, on Flickr

 

Επόμενη εβδομάδα θα είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη μέχρι Πέμπτη ή Παρασκευή. Άντε οργανωθείτε για καφέ, βόλτα παραλία και φωτογράφηση.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Θάνο νομίζω εστίασε λαθος.. το χέρι της έχει βγει πεντακάθαρο αλλά το πρόσωπο ειναι κάπως θολό

 

Για καφέ ειμαι μέσα την άλλη βδομάδα, δηλώστε συμμετοχές οι ενδιαφερόμενοι!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Θάνο νομίζω εστίασε λαθος.. το χέρι της έχει βγει πεντακάθαρο αλλά το πρόσωπο ειναι κάπως θολό

 

Για καφέ ειμαι μέσα την άλλη βδομάδα, δηλώστε συμμετοχές οι ενδιαφερόμενοι!

Πολύ πιθανόν γιατί τη τράβηξα πολύ κοντά και δεν μπορούσε να καθαρίσει όλο το πλάνο. Εγώ δηλώνω μέσα πάντως.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μήπως το ειχες σε pro mode αλλά δεν πείραξες καποια ρύθμιση;

γιατί στο φουλ αυτόματο ανοίγουν απο μονα τους σκιές και φωτίζουν το κάδρο τα huawei και ας μην ειναι το hdr ενεργοποιημένο

Όχι και τώρα που το λες γενικά βγαίνουν αρκετά σκοτεινές οι φωτογραφίες και δεν το βλέπω να λειτουργεί ιδιαίτερα αυτό με τις σκιές, ενώ στο Huawei mate 10 LITE το θυμάμαι πως λειτουργούσε.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τώρα που το λες γενικά βγαίνουν αρκετά σκοτεινές οι φωτογραφίες και δεν το βλέπω να λειτουργεί ιδιαίτερα αυτό με τις σκιές, ενώ στο Huawei mate 10 LITE το θυμάμαι πως λειτουργούσε.

 

ειδα και τα υπόλοιπα δείγματα σου στο flickr και ήταν κομπλέ οι ημερήσιες.. μάλλον δεν πρόλαβε να φωτομετρήσει σε αυτη δεν ξερω

 

Πολύ πιθανόν γιατί τη τράβηξα πολύ κοντά και δεν μπορούσε να καθαρίσει όλο το πλάνο. Εγώ δηλώνω μέσα πάντως.

 

 

ωραία, μηπως να ανοίξουμε ενα νημα στο chat&fun για να μην είμαστε off topic εδω περα; και να γράφει εκει όποιος ψήνεται για συνάντηση

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

low light...Lg G5 hdr+

Abdalis περιμενω σχολιο σου...μιας και θυμηθηκες μετα απο 6 μηνες να σχολιασεις τις φωτογραφιες μου

41526058821_5955a34b12_c.jpgIMG_20180417_234748 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

low light...Lg G5 hdr+

Abdalis περιμενω σχολιο σου...μιας και θυμηθηκες μετα απο 6 μηνες να σχολιασεις τις φωτογραφιες μου

41526058821_5955a34b12_c.jpgIMG_20180417_234748 by foxy4270, on Flickr

Πρέπει να νοιώθεις πολύ μόνος ρε αδερφε που βγήκες τέτοια ώρα στο μπαλκόνι για να αποδείξεις κάτι. Σε παρατηρώ Χρόνια τώρα κ είσαι πραγματικά ένα είδος μοναδικό. Περίπτωση μεγάλη.. ψάχνεις την επιβεβαίωση συνεχώς.

Επίσης απορω πως σε έχουν ακόμα εδώ στο φόρουμ.... είχες βρίσει παλιότερα μανάδες πατεράδες κ όλα τα γνωστά τα δικά σου του επιπέδου σου εννοώ αν καταλαβαίνεις γιατί δεν.......

Μαζί κ έμενα είχε πάρει η μπάλα τότε επειδή έβριζες κ σου έκανα αναφορά.

Δεν με ενδιαφέρει να απαντήσεις καθόλου δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Απλά ήθελα καιρό να γράψω για την περίπτωση σου.

 

Σορυ για το off-topic Από τα άλλα παιδιά κ Όχι απο σένα.....

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

low light...Lg G5 hdr+

Abdalis περιμενω σχολιο σου...μιας και θυμηθηκες μετα απο 6 μηνες να σχολιασεις τις φωτογραφιες μου

https://farm1.staticflickr.com/798/41526058821_5955a34b12_c.jpg[/im]IMG_20180417_234748 by foxy4270, on Flickr

Αλλη μια τραγικη που απορω για ποιο λογο την ανεβαζεις. Να δουμε τι; Τα χοτ πιξελς ας πουμε που κανουν παρτυ; Προφανως και παλι βεβαια δεν αναφερεις την εκδοση ετσι; Αν μαντευω καλα βεβαια ειναι η long exposure εκδοση, σωστα; Και περα απο αυτο βλεπουμε μια καλοφωτισμενη πλατεια που και κινητο των 100 ευρω θα εβγαζε καλα, ενω αν δεις στα αριστερα της φωτογραφιας τα μαυρα ειναι καμμενα φουλ. Απορω γιατι κουραζεσαι για να ανεβαζεις δειγματα ανευ ουσιας και μαλιστα χαμηλης ποιοτητας σε ωραια φωτεισμενα μερη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια τραγικη που απορω για ποιο λογο την ανεβαζεις. Να δουμε τι; Τα χοτ πιξελς ας πουμε που κανουν παρτυ; Προφανως και παλι βεβαια δεν αναφερεις την εκδοση ετσι; Αν μαντευω καλα βεβαια ειναι η long exposure εκδοση, σωστα; Και περα απο αυτο βλεπουμε μια καλοφωτισμενη πλατεια που και κινητο των 100 ευρω θα εβγαζε καλα, ενω αν δεις στα αριστερα της φωτογραφιας τα μαυρα ειναι καμμενα φουλ. Απορω γιατι κουραζεσαι για να ανεβαζεις δειγματα ανευ ουσιας και μαλιστα χαμηλης ποιοτητας σε ωραια φωτεισμενα μερη.

 

Ευχαριστω για το σχολιο...αν και ειναι οπως παντα εκτος πραγματικοτητας.

Το μονο που πετυχες ειναι τα hot pixels

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ περιμένω να δω πότε θα πει ότι όλοι εσείς είστε ο Βλάσης... Κλαίω παιδιά πραγματικά...

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να νοιώθεις πολύ μόνος ρε αδερφε που βγήκες τέτοια ώρα στο μπαλκόνι για να αποδείξεις κάτι. Σε παρατηρώ Χρόνια τώρα κ είσαι πραγματικά ένα είδος μοναδικό. Περίπτωση μεγάλη.. ψάχνεις την επιβεβαίωση συνεχώς.

Επίσης απορω πως σε έχουν ακόμα εδώ στο φόρουμ.... είχες βρίσει παλιότερα μανάδες πατεράδες κ όλα τα γνωστά τα δικά σου του επιπέδου σου εννοώ αν καταλαβαίνεις γιατί δεν.......

Μαζί κ έμενα είχε πάρει η μπάλα τότε επειδή έβριζες κ σου έκανα αναφορά.

Δεν με ενδιαφέρει να απαντήσεις καθόλου δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Απλά ήθελα καιρό να γράψω για την περίπτωση σου.

 

Σορυ για το off-topic Από τα άλλα παιδιά κ Όχι απο σένα.....

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε μου εδω περα ανεβαζουμε φωτο και κανουμε τεχνικη αναλυση φωτο και καμερων.

Ολα αυτα που γραφεις ειναι Off topic και δεν προσφερουν τιποτα στο νημα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εδω περα ανεβαζουμε φωτο και κανουμε τεχνικη αναλυση φωτο και καμερων.

Ολα αυτα που γραφεις ειναι Off topic και δεν προσφερουν τιποτα στο νημα

 

Ενώ εσύ είσαι μες τη σύγκριση. Ο πιο off-topic ever.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το σχολιο...αν και ειναι οπως παντα εκτος πραγματικοτητας.

Το μονο που πετυχες ειναι τα hot pixels

Και να μη πετυχα το Long exp. η ουσια ειναι παλι η ιδια. Χρησιμοποιησες κατι που η φωτογραφια εγινε για πεταμα ακομα και σε ευκολες σχετικα βραδινες συνθηκες. Ενημερωσε τον κοσμο τουλαχιστον για το ποια ρυθμιση ειναι αυτη που εβαλες ωστε να ξερει να την αποφευγει. Καλο ειναι εστω κι ετσι να ειναι χρησιμα τα ποστ σου. Βεβαια ακομα το μεγαλυτερο μαργαριταρι ήταν η βιτρινα. Απολαυση.

Link to comment
Share on other sites

Και να μη πετυχα το Long exp. η ουσια ειναι παλι η ιδια. Χρησιμοποιησες κατι που η φωτογραφια εγινε για πεταμα ακομα και σε ευκολες σχετικα βραδινες συνθηκες. Ενημερωσε τον κοσμο τουλαχιστον για το ποια ρυθμιση ειναι αυτη που εβαλες ωστε να ξερει να την αποφευγει. Καλο ειναι εστω κι ετσι να ειναι χρησιμα τα ποστ σου. Βεβαια ακομα το μεγαλυτερο μαργαριταρι ήταν η βιτρινα. Απολαυση.

 

Φιλε μου η φωτο με την πλατεια ειναι διδακτικη.

Μελετησε την προσεκτικα και θα βγαλεις χρησιμα συμπερασματα που θα σε βοηθησουν στη συνεχεια.

Τεχνικα σε επιπεδο λεπτομερειας, χρωματων, ευρος πεδιου και διαχειριση θορυβου...

...εαν υπαρχει κατι ανωτερο ειναι μονο το Lumia 950 , κι αυτο με Manual ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εδω περα ανεβαζουμε φωτο και κανουμε τεχνικη αναλυση φωτο και καμερων.

Ολα αυτα που γραφεις ειναι Off topic και δεν προσφερουν τιποτα στο νημα

 

Και τι προσφέρει άλλη μία ανάμεσα στις τόσες που έχεις ανεβάσει με αυτή τη συσκευή;

Προσφέρει κάτι παραπάνω; κάτι διαφορετικό;

Ρητορική ερώτηση μιας και η απάντηση είναι σαφώς και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ περιμένω να δω πότε θα πει ότι όλοι εσείς είστε ο Βλάσης... Κλαίω παιδιά πραγματικά...

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

#je_suis_vlassis.

Link to comment
Share on other sites

Huawei P20 Pro γιατί σας έλειψαν, μαθαίνω:

 

39723847740_018c1268aa.jpgAuto 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39723849750_859c47ec0a.jpgPro 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39723850770_8f89de29d8.jpgNight Shot 3sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

40639579755_3f523379bf.jpgHDR Mode by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

27662654468_1d140cd967.jpgAuto 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

27662655798_179d834068.jpgPro 40mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες από τη φύση.

iPhoneX auto

Κανονική και με το 2x zoom της κάμερας.

Οπως είπα την άλλη βδομάδα θα είμαι Θεσσαλονίκη.PM παρακαλώ.

 

27663157518_30b4a874b7_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

41533595391_4acb79c946_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

26664455477_63799beb5f_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

41492707592_6df3593e5e_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

40821009044_4d8832bea5_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

27663165228_5acdd2498f_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

Και μια μέσα στο αυτοκίνητο

40640243115_945a2ee2b5_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...