Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξέρω ότι είναι απλή...αλλά είπα να δοκιμάσω μήπως σε "νέα" αναζήτηση, δει την 5.150... καμμία τύχη! Πάμε χειροκίνητα λοιπόν! Το πιο εξοργιστικό είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει κάποιος να απαντήσει ποιο το πρόβλημα και από Μάρτιο πιάσαμε Αύγουστο και ακόμα να φανεί το update...ούτε καν προτείνουν εναλλακτική.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και διάβασε τις προηγούμενες σελιδες, η διαδικασία έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι απλή...αλλά είπα να δοκιμάσω μήπως σε "νέα" αναζήτηση, δει την 5.150... καμμία τύχη! Πάμε χειροκίνητα λοιπόν! Το πιο εξοργιστικό είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει κάποιος να απαντήσει ποιο το πρόβλημα και από Μάρτιο πιάσαμε Αύγουστο και ακόμα να φανεί το update...ούτε καν προτείνουν εναλλακτική.

 

Μόνο χειροκίνητα περνάει; Υπάρχει περίπτωση να έρθει στο μέλλον ως ota? Το ρωτάω γιατί το χω πάρει σε φίλο.

 

Τι διαφορές έχει; Μόνο security patch?

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει , οτι απο 5.140 δεν πηγαινε σε 5.150. Ισως ειναι καποιο bug στο software , ισως κατι αλλο.Για αυτο και ξεκινησε ολη η δουλεια με την χειροκινητη διαδικασια.

Οποτε , οσοι ειστε σε 5.140 , δεν θα δειτε 5.150 , ουτε προφανως και ο,τι επομενο security patch.Περαστε την χειροκινητα για να "ξεμαγκωσει" η φαση και να δειτε τις επομενες ενημερωσεις.

Καπου ειχα γραψει αναλυτικα τα βηματα μερικες σελιδες πισω...υποθεση 10 λεπτων ειναι.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει , οτι απο 5.140 δεν πηγαινε σε 5.150. Ισως ειναι καποιο bug στο software , ισως κατι αλλο.Για αυτο και ξεκινησε ολη η δουλεια με την χειροκινητη διαδικασια.

Οποτε , οσοι ειστε σε 5.140 , δεν θα δειτε 5.150 , ουτε προφανως και ο,τι επομενο security patch.Περαστε την χειροκινητα για να "ξεμαγκωσει" η φαση και να δειτε τις επομενες ενημερωσεις.

Καπου ειχα γραψει αναλυτικα τα βηματα μερικες σελιδες πισω...υποθεση 10 λεπτων ειναι.

 

Αξιζει να αγγαρευτω σε συσκευη φιλου; Εχει κατι άλλο περαν security patch? Κανει factory reset?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να αγγαρευτω σε συσκευη φιλου; Εχει κατι άλλο περαν security patch? Κανει factory reset?

 

Δεν ερχονται μονο security patches.Η τελευταια ενημερωση ειχε και αλλαγες στο λειτουργικο.Αλλαξε η εκδοση του λειτουργικου δηλ (πηγε στην εκδοση 5.150D).

Aπο κει και περα , δεν χανονται δεδομενα , δεν χρειαζεται factory reset αλλα καλου κακου παρτε κανα backup.Αν θελει καποιος να κανει factory reset για να "κατσει" καλυτερα η αναβαθμιση , ειναι δικη του επιλογη.Δεν ειναι απαραιτητο ομως.

Προσωπικα , οσες αναβαθμισεις του εχω κανει , χειροκινητες ή μη , δεν εχασα δεδομενα , ουτε εκανα καποιο reset...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Να δώσω και εγώ τα φώτα μου για την διαδικασία που ακολούθησα και πήρα OTA την αναβάθμιση Ιουλιου.

1. Μάιο κατέβασα την 5.150 από τα links στο xda . Ακολούθησα την απλή διαδικασία μεταφοράς του zip στο root directory της SD card, rename σε αυτό που έλεγε στο XDA και στη συνέχεια shutdown , connect σε PC , Power + Vol Up, no command και power + Vol up once για να μπω στο boot menu. Επέλεξα update από SD CARD και στη συνέχεια επέλεξα το αρχείο που έκανα rename . Το update ολοκληρώθηκε με επιτυχία .

2. Τέλη Ιουνίου πήρα το update Ιουνίου με OTA.

3. Τέλη Ιουλίου πήρα το update Ιουλίου με OTA.

Η έκδοση του κινητού που έχω είναι TA-1012.

 

Είχα δοκιμάσει και με VPN workaround αλλά δεν μου δούλεψε. Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι με update από SD που δεν χρειάζεται γνώσεις ούτε υπολογιστή .

Edited by vdimitriou
billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Δεν ερχονται μονο security patches.Η τελευταια ενημερωση ειχε και αλλαγες στο λειτουργικο.Αλλαξε η εκδοση του λειτουργικου δηλ (πηγε στην εκδοση 5.150D).

Aπο κει και περα , δεν χανονται δεδομενα , δεν χρειαζεται factory reset αλλα καλου κακου παρτε κανα backup.Αν θελει καποιος να κανει factory reset για να "κατσει" καλυτερα η αναβαθμιση , ειναι δικη του επιλογη.Δεν ειναι απαραιτητο ομως.

Προσωπικα , οσες αναβαθμισεις του εχω κανει , χειροκινητες ή μη , δεν εχασα δεδομενα , ουτε εκανα καποιο reset...

 

Οκ. Σε ευχαριστώ. Θα το αφήσω στη κρίση του :)

Link to comment
Share on other sites

από τα links στο xda

Μήπως μπορείς να στείλεις το λινκ;

 

Edit: το βρήκα το λινκ αλλά γίνεται ένας χαμος. Τώρα που έχω του Μαρτίου, πρέπει να βάλω του Απριλίου και μετά μια μια να τις κάνω ΟΤΑ ή μπορώ κατευθείαν του Ιουλίου;

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να στείλεις το λινκ;

 

Edit: το βρήκα το λινκ αλλά γίνεται ένας χαμος. Τώρα που έχω του Μαρτίου, πρέπει να βάλω του Απριλίου και μετά μια μια να τις κάνω ΟΤΑ ή μπορώ κατευθείαν του Ιουλίου;

 

Το κλειδί είναι να περάσεις την έκδοση του λογισμικού 5.150. Τα security updates θα έρθουν μετά ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπαίνει καθόλου στο hard reset

Ότι καί αν πατήσω .

Είδα και στο YouTube δεν κάνω κάτι διαφορετικό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να ποσταρει το link της αναβάθμισης του Ιουλίου για να το κατεβασΔν μπορώ να βρω κάτι στο xda developers.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να ποσταρει το link της αναβάθμισης του Ιουλίου για να το κατεβασΔν μπορώ να βρω κάτι στο xda developers.

 

Το link και τα βήματα της αναβάθμισης.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7845425#post7845425

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αναβάθμιση Ιουλίου ?Γιατί κάτι λέει για αναβάθμιση Μαϊου στο link..Είναι η 5.150 βέβαια..Η μήπως αν περάσω αυτή τη ρομ θα έρθουν μετά οι αναβαθμίσεις οta?Σόρρυ που σας πρήζω ρε παιδιά αλλά είμαι ψιλοασχετος
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αναβάθμιση Ιουλίου ?Γιατί κάτι λέει για αναβάθμιση Μαϊου στο link..Είναι η 5.150 βέβαια..Η μήπως αν περάσω αυτή τη ρομ θα έρθουν μετά οι αναβαθμίσεις οta?Σόρρυ που σας πρήζω ρε παιδιά αλλά είμαι ψιλοασχετος

 

Αυτο ακριβως που εγραψες. Περασε την ρομ απο το λινκ και θα ερθουν οι επομενες μετα.Επισης μια διορθωση στο βημα 2β.

Δεν δουλευει με συνδεση σε φορτιστη.Θελει οπωσδηποτε συνδεση σε πισι.Ολα τα υπολοιπα οπως τα βλεπεις.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...κάτι τελευταίο θέλω μόνο να ρωτήσω...Λογικά η sd και το λάπτοπ χρειάζονται για να κατεβάσω στο λάπτοπ τη ρομ και από εκεί να το περάσω στην sd...σωστά??Δε γίνεται να κατεβάσω απ' το κινητό μ κατευθείαν τη ρομ στην sd?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...κάτι τελευταίο θέλω μόνο να ρωτήσω...Λογικά η sd και το λάπτοπ χρειάζονται για να κατεβάσω στο λάπτοπ τη ρομ και από εκεί να το περάσω στην sd...σωστά??Δε γίνεται να κατεβάσω απ' το κινητό μ κατευθείαν τη ρομ στην sd?

 

Προφανώς μπορείς να κατεβάσεις και να περάσεις το αρχείο στην sd κατευθείαν από το κινητό με την κατάλληλη εφαρμογή file manager, αλλά το PC αναφέρθηκε πως χρειάζεται για να μπεις στο recovery mode, αυτό το "ειδικό μενού εκκίνησης", για να ξεκινήσεις έπειτα την διαδικασία αναβάθμισης που θα σου επιτρέψει να χρησιμοποιήσεις τελικά το πολύτιμο αρχείο που κατέβασες και έστειλες στην SD...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση σήμερα χειροκίνητα. Το συνδεσα στο PlayStation για να μπει σε recovery mode και sd 16gb. Πανευκολο ακόμα και για μένα τον άσχετο. Από κει και πέρα πήρε τις αναβαθμίσεις στην σειρά και δεν έχασε τίποτα από αυτά που είχα πρίν. Ευχαριστώ πολύ τους σχετικούς από εμάς τους άσχετους...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα τελικά και εγώ την αναβάθμιση στο τηλέφωνο μου.Δαε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας...Ακόμα ένα ευχαριστώ από έναν άσχετο στους σχετικούς του θέματος...Κάτι τελευταίο...κανένα λινκ για καλή έκδοση της google cam υπάρχει που να αξίζει να κατεβάσω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα τελικά και εγώ την αναβάθμιση στο τηλέφωνο μου.Δαε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας...Ακόμα ένα ευχαριστώ από έναν άσχετο στους σχετικούς του θέματος...Κάτι τελευταίο...κανένα λινκ για καλή έκδοση της google cam υπάρχει που να αξίζει να κατεβάσω?

 

Διαβασε εδω περα.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

καποιοι φιλοι με ενημερωνουν οτι καποιες φορες οταν με παιρνουν τηλεφωνο λαμβανουν το μυνημα οτι αυτο το νουμερο δεν υπαρχει, ειναι θεμα τηλεφωνου η δικτιου; (wind)
Link to comment
Share on other sites

καποιοι φιλοι με ενημερωνουν οτι καποιες φορες οταν με παιρνουν τηλεφωνο λαμβανουν το μυνημα οτι αυτο το νουμερο δεν υπαρχει, ειναι θεμα τηλεφωνου η δικτιου; (wind)

Λογικά έκανες μεταφορά τη σύνδεσή σου από άλλο πάροχο και μετά την μεταφορά δεν ενημερώθηκαν τα routing. Θα πρέπει να μιλήσεις με τη Wind και να τους αναφέρεις το πρόβλημα και επίσης - αν γνωρίζεις - από ποια δίκτυα συμβαίνει αυτό ( οι φίλοι σου σε ποιο πάροχο είναι).

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...