Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην 140 δεν παιζει πυξιδα και vowifi ομως

 

Ναι, έχεις δίκιο. Θα την προγραμματίσω την αναβάθμιση με τον οδηγό που δόθηκε πιο πάνω. Έχω ήδη κατεβάσει το αρχείο του firmware. Απλά πρέπει να βρω 2-3 εφαρμογές που με ενδιαφέρουν, αν παίζουν σε Pie, θα πάρω ένα καλό backup και έφυγα για την 150.

 

Παρεμπιπτόντως, ποια έκδοση της Google camera παίζει σε Pie στο κινητό μας; Έχουμε κάποιο λινκ;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Θα την προγραμματίσω την αναβάθμιση με τον οδηγό που δόθηκε πιο πάνω. Έχω ήδη κατεβάσει το αρχείο του firmware. Απλά πρέπει να βρω 2-3 εφαρμογές που με ενδιαφέρουν, αν παίζουν σε Pie, θα πάρω ένα καλό backup και έφυγα για την 150.

 

Παρεμπιπτόντως, ποια έκδοση της Google camera παίζει σε Pie στο κινητό μας; Έχουμε κάποιο λινκ;

 

Ολες παιζουν , μπες εδω και ξεκινα δοκιμες.Δοκιμασε τις τελευταιες εκδοσεις για περισσοτερα features.Καποιες εχουν ρυθμισεις για το slow motion οποτε και παιζει και καποιες οχι και crash-αρει η εφαρμογη γιατι λογικα το εχουν ρυθμισμενο ψηλα εξαρχης.Αλλες εχουν βαλει focus-tracking και αλλες οχι κλπ.

Παιξε με μερικες και δες ποιες σε βολευουν.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ολες παιζουν , μπες εδω και ξεκινα δοκιμες.Δοκιμασε τις τελευταιες εκδοσεις για περισσοτερα features.Καποιες εχουν ρυθμισεις για το slow motion οποτε και παιζει και καποιες οχι και crash-αρει η εφαρμογη γιατι λογικα το εχουν ρυθμισμενο ψηλα εξαρχης.Αλλες εχουν βαλει focus-tracking και αλλες οχι κλπ.

Παιξε με μερικες και δες ποιες σε βολευουν.

 

Θενξ, πολύ χρήσιμο το λινκ. Εσύ έχεις κάποια που δοκίμασες και χρησιμοποιείς; Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το βίντεο, περισσότερο προτιμώ την μαμά εφαρμογή λόγω OZO ήχου. Με ενδιαφέρει να είναι σταθερή και ποιοτική πιο πολύ στις φωτογραφίες.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θενξ, πολύ χρήσιμο το λινκ. Εσύ έχεις κάποια που δοκίμασες και χρησιμοποιείς; Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το βίντεο, περισσότερο προτιμώ την μαμά εφαρμογή λόγω OZO ήχου. Με ενδιαφέρει να είναι σταθερή και ποιοτική πιο πολύ στις φωτογραφίες.

 

Εβαλα αυτην χτες και ηταν αρκετα καλη . Βλεπω ο τυπος εβγαλε και νεα εκδοση εδω.

Βαλε την τελευταια εκδοση ...νομιζω το μονο που δεν δουλευει (δεν εχει καν να το ρυθμισεις στα σωστα fps αν θυμαμαι καλα) ειναι το slow motion.Λογικα ειναι σε fps μεγαλυτερα απο οσα σηκωνει η συσκευη και οταν το επιλεγεις crash-αρει...πταισμα...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτην χτες και ηταν αρκετα καλη . Βλεπω ο τυπος εβγαλε και νεα εκδοση εδω.

Βαλε την τελευταια εκδοση ...νομιζω το μονο που δεν δουλευει (δεν εχει καν να το ρυθμισεις στα σωστα fps αν θυμαμαι καλα) ειναι το slow motion.Λογικα ειναι σε fps μεγαλυτερα απο οσα σηκωνει η συσκευη και οταν το επιλεγεις crash-αρει...πταισμα...

Ωραίος, σ' ευχαριστώ. Τις κατεβάζω να τις έχω έτοιμες όταν περάσω την αναβάθμιση. :up:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τη διαδικασία αναβάθμισης, αλλά το recovery μου βγάζει μήνυμα "couldn't mount sd card / installation aborted".

Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει; Το zip αρχείο το πετάω χύμα μέσα στο χώρο αποθήκευσης του κινητού.

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τη διαδικασία αναβάθμισης, αλλά το recovery μου βγάζει μήνυμα "couldn't mount sd card / installation aborted".

Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει; Το zip αρχείο το πετάω χύμα μέσα στο χώρο αποθήκευσης του κινητού.

 

το zip το πετας χυμα στη καρτα μνημης...οχι στο εσωτερικο σκληρο..

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και εγω την αναβάθμιση και πλέον δουλευει κανονικά το wifi calling και στην λειτουργεία πτήσης.

μένει να δω αν είναι ενταξει και το αποτύπωμα το οποίο μου το είχα χάσει 3 φορες μετα απο power off.

Link to comment
Share on other sites

το zip το πετας χυμα στη καρτα μνημης...οχι στο εσωτερικο σκληρο..

 

Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να βάλω κάρτα μνήμης;

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να βάλω κάρτα μνήμης;

 

ναι..αλλιως δεν γινετε..

 

αλλιως μεσω adb

 

https://www.getdroidtips.com/nokia-8-android-9-0-pie/

Edited by tolispao13
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και εγω την αναβάθμιση και πλέον δουλευει κανονικά το wifi calling και στην λειτουργεία πτήσης.

μένει να δω αν είναι ενταξει και το αποτύπωμα το οποίο μου το είχα χάσει 3 φορες μετα απο power off.

 

Πληροφοριες λενε οτι ακομα συμβαινει.Δηλαδη οταν κλεισει το κινητο απο μπαταρια χανει τα αποτυπωματα.Παιζει και να το θεωρει "feature" η ΝΟΚΙΑ...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

ναι..αλλιως δεν γινετε..

 

αλλιως μεσω adb

 

https://www.getdroidtips.com/nokia-8-android-9-0-pie/

 

Ευχαριστώ πολύ. Μόλις ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση και στην επανεκκίνηση εμφανίστηκε άμεσα και το security patch Μαΐου. Σε λίγο ολοκληρώνεται και αυτή η εγκατάσταση και θα δω για τις διορθώσεις.

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτην χτες και ηταν αρκετα καλη . Βλεπω ο τυπος εβγαλε και νεα εκδοση εδω.

Βαλε την τελευταια εκδοση ...νομιζω το μονο που δεν δουλευει (δεν εχει καν να το ρυθμισεις στα σωστα fps αν θυμαμαι καλα) ειναι το slow motion.Λογικα ειναι σε fps μεγαλυτερα απο οσα σηκωνει η συσκευη και οταν το επιλεγεις crash-αρει...πταισμα...

Οντως, όταν πατάω slow motion με πετάει πίσω στο μενού. Ελπίζω να το διορθώσουν στο επόμενο update!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που περασατε την 150 μεσω sd με το zip, χαθηκαν τα δεδομενα σας;

Απαντάω στον εαυτό μου...

Όχι.

 

Την πέρασα και καπάκι ήρθε του Μαΐου.

Όλα καλά μέχρι στιγμής.

 

Με όλη αυτή τη διαδικασία μέσω sd, εκτιμάς τη τεχνολογία επέκτασης μνήμης.

Πανεύκολο.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν μέσω adb...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μόλις ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση και στην επανεκκίνηση εμφανίστηκε άμεσα και το security patch Μαΐου. Σε λίγο ολοκληρώνεται και αυτή η εγκατάσταση και θα δω για τις διορθώσεις.

 

Όλα καλά με την αναβάθμιση. Λύθηκε και το πρόβλημα με VoLTE και VoWiFi. Η πυξίδα πάλι άλλη ιστορία.. Τις περισσότερες φορές δουλεύει και δείχνει σωστά, αλλά κάποιες μπλοκάρει και δείχνει πάλι ανάποδα. Κάποιες φορές στρώνει μόνη της μετά από λίγη ώρα, αλλιώς με επανεκκίνηση της συσκευής στρώνει πάλι. Σε σχέση με πριν που έδειχνε πάντα ανάποδα είναι σημαντική βελτίωση. Ίσως έχω παρατηρήσει μία μικρή αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας, αλλά αυτό θα φανεί.

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μαθετε αγγλικα γιατι δεν γινεται προκοπη στην τεχνολογια χωρις αυτα.

 

1.Κατεβαζετε την ρομ απο δω. 1ο ποστ λινκ.

2.Μπαινετε σε recovery mode.Πως?Ως εξης.

α)Κλειστε το κινητο τελειως.

β)Πατωντας το volume up , συνδεστε το usb καλωδιο (που στην αλλη ακρη του ειναι συνδεδεμενο σε pc/φορτιστη).

γ)Θα εχει βγει ενα ανθρωπακι ξαπλα και απο κατω θα λεει "No command".Σε αυτο το σημειο αφαιρουμε το καλωδιο και πλεον δεν παταμε κανενα κουμπι.

δ)Πατηστε το power+volume up , στιγμιαια (οχι παρατεταμενα).Ειστε πλεον στο recovery mode με ενα μενου επιλογων.

ε)Γραψτε την rom στην sd card , χυμα.

στ) Απο το μενου του recovery mode , επιλεξτε "apply update from sd card" , διαλεξτε το αρχειο της rom και αφηστε το να κανει τα δικα του.Στο τελος επιλεξτε "Reboot system now".Τhe end.

H επιλογη στο μενου γινεται με volume up/down και η ενεργοποιηση της επιλογης με το power.

 

Ολα τα βηματα τα εχω δοκιμασει και δουλευουν.Εχω περασει με αυτον τον τροπο την 5.150 rom και καπακι ηρθε και η ενημερωση Μαιου.

Παρτε backup , δεν νομιζω να χανονται δεδομενα , αλλα για να μην λετε μετα οτι δεν σας ειπα να παρετε backup...παρτε backup!

 

Καλησπέρα.

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, αφού κατεβάσουμε την rom στον υπολογιστή, μπορούμε να την ρίξουμε στην sd card πριν μπούμε σε recovery mode ή πρέπει πρώτα να μπούμε σε recovery mode και μετά να την ρίξουμε;

 

Ευχαριστώ,

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, αφού κατεβάσουμε την rom στον υπολογιστή, μπορούμε να την ρίξουμε στην sd card πριν μπούμε σε recovery mode ή πρέπει πρώτα να μπούμε σε recovery mode και μετά να την ρίξουμε;

 

Ευχαριστώ,

 

Νίκος

 

Προφανως και ναι.Στα βηματα που εβαλα , κακως εβαλα το (ε) εκει που το εβαλα..στην σειρα που το εβαλα.Απαξ και την κατεβασεις πετα την στην SD να ειναι ετοιμη στην θεση της και μετα κανεις ολη την υπολοιπη διαδικασια...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ολοι προτεινετε τη αναβαθμιση μεσω recovery. Εγω που την εκανα απο τον dialer οπως λεει εδω https://community.phones.nokia.com/discussion/40659/manually-update-to-pie-stable-version την εκανα λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ολοι προτεινετε τη αναβαθμιση μεσω recovery. Εγω που την εκανα απο τον dialer οπως λεει εδω https://community.phones.nokia.com/discussion/40659/manually-update-to-pie-stable-version την εκανα λαθος?

 

Προφανως οποιοσδηποτε τροπος δουλευει ειναι σωστος τροπος.Οπως βολευεται ο καθενας.Δεν υπαρχει σωστος ή λαθος τροπος αν η αναβαθμιση γινει χωρις προβληματα.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ναι.Στα βηματα που εβαλα , κακως εβαλα το (ε) εκει που το εβαλα..στην σειρα που το εβαλα.Απαξ και την κατεβασεις πετα την στην SD να ειναι ετοιμη στην θεση της και μετα κανεις ολη την υπολοιπη διαδικασια...

 

Επειδή βαρέθηκα να περιμένω και εγώ. Εάν την ρομ την κατεβάσω κατευθείαν από το κινητό. Και μετά το αρχείο το περάσω στην sd μέσα από τον files της Google στο κινητό. Θα κάνω δουλειά; Ρωτάω γιατί δεν διαθέτω υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαρέθηκα να περιμένω και εγώ. Εάν την ρομ την κατεβάσω κατευθείαν από το κινητό. Και μετά το αρχείο το περάσω στην sd μέσα από τον files της Google στο κινητό. Θα κάνω δουλειά; Ρωτάω γιατί δεν διαθέτω υπολογιστή.

 

Θα δουλεψει η φαση , αλλα ο τροπος που περιγραφω σε καποιο βημα της θελει συνδεση του κινητου με το καλωδιο σε πισι.Δοκιμασε με την μεθοδο του dialer που αναφερθηκε λιγο πριν.Αναφερει συνδεση με πισι για την μεταφορα της rom στην sd.Στην περιπτωση σου ισως δεν χρειαζεται καν ομως...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...