Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη ψαχνω πολυ και πλεον ζαλιστηκα αν παραγγειλω απο σκρουντζομαγαζο τι πρεπει να προσεξω? global version τι ειναι παραπανω?προς το παρον το εχει στα 180 bandood συν 10 Priority Direct Mail , αξιζει τα χρηματα ?του,εχω το umidigi s2 και μου εσπασε η οθονη οποτε ψαχνομαι γενικως για νεα συσκευη ,οχι οτι ειχα προβλημα με το s2 αλλα θελει κανα κατοσταρικο η επισκευη

 

το έγραψα και πιο πριν

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268372.html?p=5Z2703914233201411WD

με το κουπόνι 7BGRN54GGB στα 164,93

Πάρτο όσο προλαβαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση 9.5.17 απο που την κατεβάζετε; Είναι η global υποθέτω. Ρωταω γιατί εγώ ήμουν με την 9.5.13, ειδοποιήση για ενημέρωση δεν μου έβγαζε, βρήκα τη 14 στο site της miui και πέρασα αλλά τη όχι τη 17!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και πιο πριν

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268372.html?p=5Z2703914233201411WD

με το κουπόνι 7BGRN54GGB στα 164,93

Πάρτο όσο προλαβαίνεις

 

Ευχαριστω,το priority απο bangood εξακολουθει να ειναι ασφαλη για αποφυγη τελωνειου;

Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο έχει προσφορά 20% επιστροφή με κάρτες Εurobank έως 18/07.

https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Xiaomi-Redmi-Note-5-64g-Mauro-MZB6121EU.htm

 

Μολις τωρα ειδα οτι η τιμη του note 5 4/64 ανεβηκε στα 265ευρω απο ολες τις αλυσιδες :O

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση 9.5.17 απο που την κατεβάζετε; Είναι η global υποθέτω. Ρωταω γιατί εγώ ήμουν με την 9.5.13, ειδοποιήση για ενημέρωση δεν μου έβγαζε, βρήκα τη 14 στο site της miui και πέρασα αλλά τη όχι τη 17!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο xda την είχα βρει

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιο καταστημα τη σημερον ημερα να δηλωνει 1 χρονο εγγυηση οταν ξερουν οι παντες πως οτιδηποτε ηλεκτρονικο εισαχθει στην ΕΕ εχει αυτοματα 2 χρονια εγγυηση...Δηλαδη αν πας μετα το περας του 1 χρονου θα σου πουν δεν καλυπτεται?

Οπως με τα Apple κανουν που δηλωναν 1 χρονο...κ ολοι μαθαμε τι κ πως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιο καταστημα τη σημερον ημερα να δηλωνει 1 χρονο εγγυηση οταν ξερουν οι παντες πως οτιδηποτε ηλεκτρονικο εισαχθει στην ΕΕ εχει αυτοματα 2 χρονια εγγυηση...Δηλαδη αν πας μετα το περας του 1 χρονου θα σου πουν δεν καλυπτεται?

Οπως με τα Apple κανουν που δηλωναν 1 χρονο...κ ολοι μαθαμε τι κ πως.

Αν το ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι η οδηγία της Ε.Ε. έχει "ψιλά" γράμματα και τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για το 2ο χρόνο (υπάρχουν ειδικές προϋποθέσεις), στην ουσία όσες εταιρίες δίνουν ξεκάθαρα 2 χρόνια χωρίς περιστροφές είναι γιατί το θελουν, όσες δεν θέλουν δίνουν 1 χρόνο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι η οδηγία της Ε.Ε. έχει "ψιλά" γράμματα και τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για το 2ο χρόνο (υπάρχουν ειδικές προϋποθέσεις), στην ουσία όσες εταιρίες δίνουν ξεκάθαρα 2 χρόνια χωρίς περιστροφές είναι γιατί το θελουν, όσες δεν θέλουν δίνουν 1 χρόνο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω διαβαζω αυτο...https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/greece/index_en.htm με ενα γρήγορο ψαξιμο.

 

Δεν διακρινω καπου ψιλα γραμματα.

Αν υπαρχει κατι διαφορετικο προς βοηθεια ολων μοιρασου το να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβαζω αυτο...https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/greece/index_en.htm με ενα γρήγορο ψαξιμο.

 

Δεν διακρινω καπου ψιλα γραμματα.

Αν υπαρχει κατι διαφορετικο προς βοηθεια ολων μοιρασου το να ξερουμε.

Δεν έχω πρόχειρο κάποιο Λίνκ τώρα, αν ξαναβρώ θα ποσταρω. Αλλά και στο Λίνκ που παρεθεσες υπάρχει αυτό:

 

Who has to prove the presence/absence of a defect and how long do they have to do this?

 

The seller must prove that the item was not defective for the first 6 months after the delivery of the product ("reversal of burden of proof"). After this time the consumer must prove that it was defective.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρο κάποιο Λίνκ τώρα, αν ξαναβρώ θα ποσταρω. Αλλά και στο Λίνκ που παρεθεσες υπάρχει αυτό:

 

Who has to prove the presence/absence of a defect and how long do they have to do this?

 

The seller must prove that the item was not defective for the first 6 months after the delivery of the product ("reversal of burden of proof"). After this time the consumer must prove that it was defective.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το παραπανω εχει να κανει σε αμεση συναρτηση με το παρακατω¨

 

By when must the consumer notify the seller of a defect?

The consumer must notify the seller of a defect in a product within reasonable time. There is no specific deadline other than the legal prescription period of 2 years from the delivery of the goods.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω εχει να κανει σε αμεση συναρτηση με το παρακατω¨

 

By when must the consumer notify the seller of a defect?

The consumer must notify the seller of a defect in a product within reasonable time. There is no specific deadline other than the legal prescription period of 2 years from the delivery of the goods.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο στην ουσία σου λέει (και εκεί που είχα διαβάσει εγώ παλαιότερα αν θυμάμαι καλά το έλεγε πιο ξεκάθαρα και μιλούσε για μετά τον 1ο χρόνο) ότι ο αγοραστής πλέον μετά από ένα χρονικό διαστημα πρέπει να αποδείξει ότι κατά την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος, το προϊόν ήταν ήδη ελλατωματικο. Η sony ένα παράδειγμα δίνει 1 χρόνο εγγύηση στις κονσόλες της. Λέτε να μην έχει νομικό πάτημα και να το κάνει; Θα την είχαν τσακίσει στα πρόστιμα όπως π.χ. την google για άλλους λόγους βέβαια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο off topic ψάχνω το 4/64 από Θεσσαλονίκη για άμεση αγορά οποίος θέλει να το δώσει π.μ

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιο καταστημα τη σημερον ημερα να δηλωνει 1 χρονο εγγυηση οταν ξερουν οι παντες πως οτιδηποτε ηλεκτρονικο εισαχθει στην ΕΕ εχει αυτοματα 2 χρονια εγγυηση...Δηλαδη αν πας μετα το περας του 1 χρονου θα σου πουν δεν καλυπτεται?

Οπως με τα Apple κανουν που δηλωναν 1 χρονο...κ ολοι μαθαμε τι κ πως.

 

Γιαυτο και αγοραζεις απο infoquest για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο σε αυτο το κομματι.

 

Ασε που ουτως ή αλλως εχει διαφορα τα 2 χρονια εγγυηση αν υπαρχει αντιπροσωπεια/επισημο service στην χωρα,με τον 1/2 χρονια εγγυηση που σου δινει ο πωλητης για κινεζο κινητα και αν παθουν κατι τα στελνει στο εξωτερικο με οτι αυτο συνεπαγεται για το ποτε θα βγαλεις ακρη.

 

Γιαυτο και η Info quest δεν δεχεται για service αλλα και για επισκευη κινητα τα οποια δεν τα εχει εισαγει αυτη.Γιατι δεν υπαρχει επισημο service/αντιπροσωπεια στην χωρα μας.

 

Οσο για την Apple μεχρι και σημερα εξακολουθουν ΟΛΑ τα καταστηματα να δινουν και να αναφερουν 1 χρονο εγγυηση,πραγμα που ειναι παρανομο μιας και δεν ενημερωνουν εστω τον πελατη για τον δευτερο χρονο.

Αυτο που ειναι ομως χειροτερο ειναι οτι οι αλυσιδες το κανουν σκοπιμα για να πουλανε τις επεκτασεις των εγγυησεων.

 

Παντως να τονισω για τα 2 χρονια εγγυηση οτι αν ηταν τοσο απλο το πραγμα,και η Sony δεν θα πουλουσε τα ps4 με 1 χρονο εγγυηση οπως και η motorola πιο παλια 1 χρονο εγγυηση εδινε στα κινητα της.Και για την Apple για τα δυο χρονια,να ναι καλα καποιες χωρες του εξωτερικου οι οποιες την πηγαν δικαστικως την Apple για να αναγνωριζει τα 2χρονια εγγυηση,αλλιως παλι ενα χρονο θα ειχαν ασχετως της οδηγιας.

 

Ακομα και το γνωστο Amazon στο κομματι της εγγυησης σου λεει οτι για το πρωτο διαστημα σε καλυπτει αυτο σαν πωλητης,αλλα για το υπολοιπο διαστημα θα πρεπει να επικοινωνησεις αμεσα με τον κατασκευαστη για να βγαλεις ακρη για την εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και πιο πριν

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268372.html?p=5Z2703914233201411WD

με το κουπόνι 7BGRN54GGB στα 164,93

Πάρτο όσο προλαβαίνεις

Μόλις το δοκίμασα και βγάζει Invalid Coupon Code....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και βγάζει Invalid Coupon Code....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

Από χθές μέχρι σήμερα... Λογικό, εξαφανίζονται. Τώρα παίζει προσφορά με το κουπόνι 7BGRN432CL στα 103€ γθα την έκδοση 3/32, πιθανόν λίγα κομμάτια, όποιος το θέλει το χτυπάει άμεσα

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268373.html?p=5Z2703914233201411WD

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιαυτο και αγοραζεις απο infoquest για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο σε αυτο το κομματι.

 

Ασε που ουτως ή αλλως εχει διαφορα τα 2 χρονια εγγυηση αν υπαρχει αντιπροσωπεια/επισημο service στην χωρα,με τον 1/2 χρονια εγγυηση που σου δινει ο πωλητης για κινεζο κινητα και αν παθουν κατι τα στελνει στο εξωτερικο με οτι αυτο συνεπαγεται για το ποτε θα βγαλεις ακρη.

 

Γιαυτο και η Info quest δεν δεχεται για service αλλα και για επισκευη κινητα τα οποια δεν τα εχει εισαγει αυτη.Γιατι δεν υπαρχει επισημο service/αντιπροσωπεια στην χωρα μας..

Το ότι έχετε για πανάκεια την infoquest κ πιστεύετε ότι θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο με ξεπερνάει. Όποιος είχε εμπειρία γνωρίζει τι λέω. Και βάζω κ στοίχημα ένα κινητό, αν κάποιος του χαλάσει το note κ το πάει στην info ότι θα του πουν περίμενε ένα μήνα να έρθουν από έξω τα ανταλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε αναβάθμιση... Από Κωτσοβολο πριν ρωτήσετε :)

Να την χαιρεστε :p

Εγώ πέρασα σε beta από το πλαίσιο όμως

:cool: :p :p

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχετε για πανάκεια την infoquest κ πιστεύετε ότι θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο με ξεπερνάει. Όποιος είχε εμπειρία γνωρίζει τι λέω. Και βάζω κ στοίχημα ένα κινητό, αν κάποιος του χαλάσει το note κ το πάει στην info ότι θα του πουν περίμενε ένα μήνα να έρθουν από έξω τα ανταλλακτικά

 

Δηλαδη θεωρεις οτι απο την στιγμη που αναλαμβανει εκπροσώπηση της Xiaomi στην Ελλαδα δεν θα εχει προμηθευτει κ τα αναλογα ανταλλακτικα? Θα πρεπει να τα στελνει εξω για επισκευες? Αφου υπαρχουν τα αντιστοιχα service τους.

Τι παραπανω χει η samsung κ η καθε εν λογω εταιρεια που δεν θα το εχει η Xiaomi μεσω της Infoquest.

Κ η ARVATO πχ για να σε καλυψει στο service υπο εγγυηση πρεπει να εχει ανταλλακτικα απο τον καθε κατασκευαστη αλλιως κ αυτη θα πρεπε να τα στελνει εξω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η προκορντια το ίδιο,μόνο που η lg έδινε τηλέφωνο αντικατάστασης

Στην περίπτωση καθυστέρησης αν είχες πάρει απ' αυτήν

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η προκορντια το ίδιο,μόνο που η lg έδινε τηλέφωνο αντικατάστασης

Στην περίπτωση καθυστέρησης αν είχες πάρει απ' αυτήν

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Προφανως κ η καθε εταιρεια που αναλαμβανει εκπροσώπηση.

Εχω δουλεψει στο παρελθον σε service κινητων προτου αναλαβει η Arvato τα περισσοτερα.

Το τι ανταλλακτικο ειχε η αποθηκη για καθε κατασκευαστη κ καθε μοντελο δεν λεγεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια βοήθεια θέλω να μεταφέρω τα SMS από το Samsung Galaxy Note neo στο redmi note 5, μπορεί να γίνει με κάποια εφαρμογή να τα βλέπω στα μηνύματα κανονικά.;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παίζει κάποια έκδοση του gcam mod? Αφού τραβάει τέτοιας ποιότητας φωτογραφία θα ήθελα πολύ να δω πως τραβάει με gcam mod και με stickers. Απίστευτο κινητό πραγματικά. Δοκίμασα arnova όλες τις κόκκινες εκδόσεις από εδώ αλλά δυστυχώς δεν παίζει καμία.

 

Φαντάζομαι θέλει ενεργοποίηση το camera2api αλλά ακόμη δεν το έχω ξεκλειδώσει γιατί έχουν αλλάξει στην xiaomi στρατηγική και θέλει 360 ώρες (15 μέρες) για να μπορέσω να ξεκλειδώσω τον bootloader και μετά να ενεργοποιήσω το camera2api.

 

Απλά αν κάποιος έχει βάλει κάποια άλλη έκδοση και του έχει παίξει δίχως ξεκλείδωμα root κλπ.

 

Ευχαριστώ

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...