Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, καλό θα είναι όσοι αναβαθμίζετε σε dev ή είστε σε dev roms καιρό, να το γράφετε, γιατί κάπου χάνεται και ο κόσμος με τα συνεχόμενα flashαρίσματα σας...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,απο αύριο λογικά θα μιλάμε συχνά,διότι μετά απο πολύ σκέψη,κατέληξα σε αυτό το κινητό!Και ημουν τυχερός,το βρήκα μεταχειρισμένο 2 μηνών 3/32 απο κοπέλα 100€!Anyway.Επειδή ερχόμενος απο Redmi 4 Prime (Ναι,το ηρωικό Markw που η Xiaomi παράτησε με Marshmallow) δε ξέρω που πάνε τα 4.Οποτε θα χρειαστώ βοήθεια.Καταρχάς 1) Ξεκλείδωμα BL οσο το δυνατόν πιο γρήγορα 2) Τι παίζει με το antiroll back θα εχω θέμα;Η απο τη στιγμή που θα μπει TWRP κάνω ότι θέλω(Επίσης αν υπάρχουν κανάλια στο telegram και επιτρέπεται,ας μου τα στείλει κάποιος σε p.m)Ευχαριστώ και θα τα λέμε!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθε και σε μένα η stable 10.2.1 ota, ενεργοποίησα το wifi call αλλά βλέπω δεν δουλεύει, μένει κολλημένο στο volte, πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω την περασα προχθες την 10.2.1 αλλα παρατηρησα οτι αργει πολυ να φορτισει το κιν εμαι με 40% και μου λεει 2 ωρες και 70 λεπτα και με το ampere βλεπω οτι περνει μονο 800 αμπερ ρευμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθε και σε μένα η stable 10.2.1 ota, ενεργοποίησα το wifi call αλλά βλέπω δεν δουλεύει, μένει κολλημένο στο volte, πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως ενεργοποιείται το wifi call? Είμαι με stable...δεν υπάρχει καν επιλογή για vowifi ενώ για lte έχω κανονικά!

Edited by elias87_
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται το wifi call? Είμαι με stable...δεν υπάρχει καν επιλογή για vowifi ενώ για lte έχω κανονικά!
Το μόνο που δουλεύει είναι το VoLTE το VoWIFI δεν λειτουργεί στο Note 5 αν και υπάρχει τρόπος να εμφανιστεί ο διακόπτης.297067b5e9772717d07d4e929c0a888a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και καλή χρονιά! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα τα "φώτα" σας σε κάτι, μιας και την πάτησα. Μετά από 4 χρόνια με το ίδιο κινητό, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα για μία αλλαγή και μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς online,γιατί μιας και είμαι από νησί οι περισσότερες αγορές μου γίνονται από το ίντερνετ, αποφάσισα να πάρω το XIAOMI REDMI NOTE 5. Πάτησα η άσχετη στο πρώτο σκρουτζομάγαζο που μου έβγαλε το κινητό, είδα τα χαρακτηριστικά, είδα ότι έλεγε και ελληνικό μενού και υπέθεσα ότι το κινητό είναι η global έκδοση. Λάθος υπέθεσα. Το κινητό ήρθε σε κινέζικη έκδοση και είναι γνήσιο γιατί το έλεγξα με το ΙΜΕΙ του στο σάιτ αλλά με MIUI Global 9.5 (9.5.19.0 OEMIFA) γι'αυτό έχει και ελληνικό μενού. Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής: Μου ζητάει να κάνει update στην έκδοση MIUI V.10.2.1.0.OEMIXM|Stable 1.6G και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να κάνω το update. Έχω διαβάσει διάφορα από τότε που το πήρα για bricked phones, που όπως κατάλαβα είναι κάτι σαν "κολλημένα" τηλέφωνα, λόγω του ότι η ROM που προσπάθησαν να βάλουν δεν ήταν η επίσημη του κινητού, αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι και για τα προσωπικά μου δεδομένα, μιας και το τηλέφωνο ήρθε "πειραγμένο" και όχι όπως ήταν από το εργοστάσιο. Δεν έχω ιδέα από ROM και τέτοια και θα ήθελα να μου πείτε: Τελικά είναι ασφαλές να κάνω την αναβάθμιση ή όχι; Σε περίπτωση που το γυρίσω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, θα επανέλθει η κινέζικη ROM ή θα κρατήσει την ευρωπαϊκή που έχει τώρα; Βοηθήστε βρε παιδιά και το πάθημα θα μου γίνει μάθημα τώρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αν κάποιος ξέρει από ROM και πώς λειτουργούν γενικά τα λογισμικά στα κινητά και μπορεί να με βοηθήσει με το συγκεκριμένο θέμα που προέκυψε από δική μου-καθαρά-υπαιτιότητα, επειδή δεν ήμουν προσεκτική, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474463
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς κάποιους που είχαν πριν ή έχουν παράλληλα και ένα άλλο κινητό πχ Samsung, LG,

Σε κάποια οριακή απόσταση από το modem router το Note 5 υπολείπεται σε σήμα wifi σε σχέση με τα άλλα?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς κάποιους που είχαν πριν ή έχουν παράλληλα και ένα άλλο κινητό πχ Samsung, LG,

Σε κάποια οριακή απόσταση από το modem router το Note 5 υπολείπεται σε σήμα wifi σε σχέση με τα άλλα?

 

εγω πιανω της μισης γειτονιας παντως και μαλιστα καμπανα.

Link to comment
Share on other sites

για βίντεο κλήση πρέπει να φορτώσω άλλον launcher;

 

 

 

Δεν έχει σχέση ο launcher. Βιντεοκληση από εφαρμογή. Skype κ.τ.λ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω πιανω της μισης γειτονιας παντως και μαλιστα καμπανα.

 

Ένα παράδειγμα μόνο φτάνει. Πρέπει να δω μήπως (και τι) "παίζει" κάτι περίεργο μεταξύ router και xiaomi μιας και το mi max 3 έχει ίδια συμπεριφορά με αδύναμο wi fi

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα μπορούσαν όσοι πέρασαν την stable 10.2.1 ota, να μας πουν εντυπώσεις, με δύο λόγια, ώστε αν έιναι όλα καλύτερα να την περάσουμε και οι υπόλοποι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα μπορούσαν όσοι πέρασαν την stable 10.2.1 ota, να μας πουν εντυπώσεις, με δύο λόγια, ώστε αν έιναι όλα καλύτερα να την περάσουμε και οι υπόλοποι?

 

καλύτερη μπαταρία. πιο σμουθ. γενικά την θεωρώ καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε οτι το κινητο ειναι πειραγμενο?

 

Το κινητό ήρθε ανοιγμένο και αυτό το μαγαζί που μου το πούλησε, μου είπε ότι "και καλά" το ανοίξανε στο τελωνείο οι τελωνειακοί για να το ελέγξουν και όχι εκείνοι. Επίσης το κινητό είναι σίγουρα η κινέζικη έκδοση (μου είχαν και αντάπτορα μέσα στο κουτί του, για να κάνω τον φορτιστή ευρωπαϊκό) οπότε και η ROM του θα έπρεπε να είναι η κινέζικη, αλλά δεν είναι. Έχει ευρωπαϊκό λογισμικό. Αυτά τα στοιχεία νομίζω είναι αρκετά να με κάνουν να σκεφτώ ότι το κινητό είναι "πειραγμένο" και άκρη με το μαγαζί δεν έβγαλα!

Edited by Sasa25
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.εχω μια απορία και θα ήθελα την βοήθεια σας.εχουμε δύο note5 στο σπίτι το ένα 3/32 και το άλλο 4/64 και παρατηρήσαμε διαφορά στα χρώματα της οθόνης.στο ένα κινητό είναι πιο ζωντανά και το λευκό χρώμα καθαρό λευκό ενώ στο άλλο κάπως πιο κίτρινα και όχι τόσο ζωντανά χρώματα.ανοιξαμε για παράδειγμα στο fb ίδια φωτογραφια κάποιου κοινού φίλου και στο ένα φαινόταν πιο ζωντανά ενω στο άλλο έβλεπες σαν να κιτρινιζε και το πρόσωπο .τι μπορεί να φταίει για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.εχω μια απορία και θα ήθελα την βοήθεια σας.εχουμε δύο note5 στο σπίτι το ένα 3/32 και το άλλο 4/64 και παρατηρήσαμε διαφορά στα χρώματα της οθόνης.στο ένα κινητό είναι πιο ζωντανά και το λευκό χρώμα καθαρό λευκό ενώ στο άλλο κάπως πιο κίτρινα και όχι τόσο ζωντανά χρώματα.ανοιξαμε για παράδειγμα στο fb ίδια φωτογραφια κάποιου κοινού φίλου και στο ένα φαινόταν πιο ζωντανά ενω στο άλλο έβλεπες σαν να κιτρινιζε και το πρόσωπο .τι μπορεί να φταίει για αυτό;

μηπως έχεις ενεργοποιημενη την λειτουργία αναγνωσης;

Link to comment
Share on other sites

καλύτερη μπαταρία. πιο σμουθ. γενικά την θεωρώ καλύτερη

Καλημέρα και καλή χρονιά!

 

Συμφωνώ ότι η νέα ενημέρωση ει αι εξαιρετική! Μου βγάζει ένα μπαγκ στην στοκ εφαρμογή μηνυμάτων αλλά δεν με προβληματίζει μιας και έχω το mood Messenger. Αυτό που έχει αρκετά θέματα είναι το Google maps το οποίο σταματάει να λειτουργεί μετά από λίγη ώρα και χάνει τα πάντα όλα αλλά είμαι βεβαίως ότι θα βγει ενημέρωση της εφαρμογής και θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμίτες,

 

Έπειτα από την αναβάθμιση του κινητού μου στην 10.06, η μπαταρία πέφτει υπερβολικά γρήγορα, από 2 ημέρες χωρίς φόρτιση, τώρα θέλω μέσα στη μέρα 1 φορά τουλάχιστον. Το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό η μήπως να αρχίσω να ψάχνω τι συμβαίνει;;;;

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο forum, μετα απο 1 μερα χρησης με την 10.2.1 ειναι σιγουρα για μενα η καλυτερη ρομ που ειχε το κινητο μεχρι σημερα! Τα gestures εχουν γινει πολυ αμεσα και γενικα ολη η συσκευη πιο smooth.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...