Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Κατάφερα και ενεργοποίησα το volte μέσω chat. Στην αρχή μου είπαν να ακολουθήσω τις οδηγίες από το site της Cosmote. Οταν ανέφερα ότι δεν τα καταφέρνω μου είπαν ότι θα γίνει από αυτούς σε 24 ώρες. Αυτό έγινε χθες. Σήμερα ελαβα το μήνυμα ενεργοποίησής. Ακολούθησα και τις οδηγίες που δίνονται στο σύνδεσμο του μηνύματός #4985# και όλα μία χαρά. Σας ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με custom rom που να το έχει ενεργοποιήσει;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Σε μένα δεν δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Chill guys.

 

Ο λόγος που πρέπει να ενεργοποιηθεί το VoLTE / VoWiFi με sms ειναι για να ελεγχθεί οτι η συσκευή υποστηρίζεται επίσημα απο την Cosmote και αρα θα λειτουργεί απροβλημάτιστα η υπηρεσία. Αν για παράδειγμα μπορέσει να ενεργοποιηθεί και τo VoWiFi στο xiaomi κανείς δεν θα μπορεί να σου εγγυηθεί οτι η μετάβαση της κλήσης απο WiFi σε LTE και αντίστροφα θα είναι απροβλημάτιστη και χωρίς διακοπή της κλήσης.

 

Η συσκευή θα πρέπει να είναι αγορασμένη απο κατάστημα Cosmote έτσι ώστε η ROM να είναι καθαρή και όχι branded όπως στη Vodafone. Αν για παράδειγμα εχεις Galaxy S8 απο vodafone τοτε η Cosmote μπορεί να σου αλλάξει τη ROM ώστε να λειτουργήσει η υπηρεσία.

 

Αυτα απο κάποιον εκ των έσω.... φιλάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που πρέπει να ενεργοποιηθεί το VoLTE / VoWiFi με sms ειναι για να ελεγχθεί οτι η συσκευή υποστηρίζεται επίσημα απο την Cosmote και αρα θα λειτουργεί απροβλημάτιστα η υπηρεσία. Αν για παράδειγμα μπορέσει να ενεργοποιηθεί και τo VoWiFi στο xiaomi κανείς δεν θα μπορεί να σου εγγυηθεί οτι η μετάβαση της κλήσης απο WiFi σε LTE και αντίστροφα θα είναι απροβλημάτιστη και χωρίς διακοπή της κλήσης.

 

Η συσκευή θα πρέπει να είναι αγορασμένη απο κατάστημα Cosmote έτσι ώστε η ROM να είναι καθαρή και όχι branded όπως στη Vodafone. Αν για παράδειγμα εχεις Galaxy S8 απο vodafone τοτε η Cosmote μπορεί να σου αλλάξει τη ROM ώστε να λειτουργήσει η υπηρεσία.

Έτσι είναι.

100% σωστός!

:up:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας επειδή είπε κάποιος εδώ μόνο βολτε και κοσμοτε δεν νομίζω ότι είναι σωστό είναι για όλες τις απορίες μας τώρα καλό θα ήταν να κάνετε ένα βολτε κ κοσμοτε γιατί λέτε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια αυτά και συγνώμη για την παρέμβαση..... Και δεν λέω μην ρωτάτε μην παρεξηγηθεί απλα μην την λέτε στους άλλους όμως (vamire 666) που την είπε όμως.... Edited by chrispetses
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ότι προσθέτοντας κάποιες εντολές στο build.prop ενεργοποιείται και μάλιστα εμφανίζεται και ο αντίστοιχος διακόπτης στο μενού του κινητού. Βέβαια αυτό προϋποθέτει ροοτ, θα το δοκίμασα αλλά δεν θέλω να κάνω ροοτ.
ούτε εγώ θέλω να ρουταρω γιατί είμαι ευχαριστημένος αλλιώς θα το έκανα και εγώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας επειδή είπε κάποιος εδώ μόνο βολτε και κοσμοτε δεν νομίζω ότι είναι σωστό είναι για όλες τις απορίες μας τώρα καλό θα ήταν να κάνετε ένα βολτε κ κοσμοτε γιατί λέτε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια αυτά και συγνώμη για την παρέμβαση..... Και δεν λέω μην ρωτάτε μην παρεξηγηθεί απλα μην την λέτε στους άλλους όμως (vamire 666) που την είπε όμως....

 

Το σχόλιο ήταν σαρκαστικό, σιγουρα δεν ειχε σκοπό να την πει σε κάποιον :)

 

ούτε εγώ θέλω να ρουταρω γιατί είμαι ευχαριστημένος αλλιώς θα το έκανα και εγώ

 

Εγώ το θέλω το root για να φύγουν οι διαφημίσεις ΚΑΙ σημαντικότερο να αλλάξω kernel. Διαβάζω οτι υπάρχει τρόπος να αυξηθεί ο κορεσμός των χρωμάτων με αλλαγή kernel (τα πράσινα ειναι εντελώς ψόφια)

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

Πέστε στον κάποιον από μέσα η cote να μη πουλάει τηλέφωνα που δεν είναι συμβατά με το δίκτυο της

Από κάποιον απ'έξω...καλά χαμπαρια

Link to comment
Share on other sites

Πέστε στον κάποιον από μέσα η cote να μη πουλάει τηλέφωνα που δεν είναι συμβατά με το δίκτυο της

Από κάποιον απ'έξω...καλά χαμπαρια

 

Ο,τι να 'ναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Ούτε το εριστικό ύφος σου. Αν σε ενοχλεί που η ίδια η Xiaomi έχει απενεργοποιημένο το Votle στη συσκευή κάνε παράπονα πρώτα εκεί. Και με την ίδια λογική κάνε παράπονα στις υπόλοιπες εταιρίες ωστε να μην πουλάνε Samsung και iPhone γιατι "δεν είναι συμβατές με το δίκτυο τους"
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος , επειδή έχω το ημερολόγιο της google για τις υπενθυμίσεις μου , χωρίς να ξέρω το πώς μου βγάζει τις ίδιες ειδοποιήσεις και το ημερολόγιο του κινητού.Πως γίνεται να έχω μόνο από της google
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε ξεκλειδώσει έχετε δει διαφορά στην camera με gcam η με την κάμερα του a2 στις indoor και lowlight;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ενεργοποιείται ο διακόπτης δεν φαίνεται να λειτουργεί.d81d8577dc3d96053d3ff118b762fd34.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε την ρύθμιση προτίμησης σε WiFi και ανέβασε screenshot, ίσως να γυρίσει σε WiFi call από volte

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος , επειδή έχω το ημερολόγιο της google για τις υπενθυμίσεις μου , χωρίς να ξέρω το πώς μου βγάζει τις ίδιες ειδοποιήσεις και το ημερολόγιο του κινητού.Πως γίνεται να έχω μόνο από της google

 

Αν κατάλαβα καλά, τότε πήγαινε στο ημερολόγιο του κινητού, κάνε κλίκ πάνω στον μήνα και πανω δεξια θα σου βγαλει το γρανάζι για τις ρυθμίσεις. Μπες λογαριασμοί και αποεπίλεξε το ημερολογιο που δεν θες να δειχνει η εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος , επειδή έχω το ημερολόγιο της google για τις υπενθυμίσεις μου , χωρίς να ξέρω το πώς μου βγάζει τις ίδιες ειδοποιήσεις και το ημερολόγιο του κινητού.Πως γίνεται να έχω μόνο από της google
Κλείσε τις ειδοποιήσεις του ημερολογίου από τις ρυθμίσεις.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. καμία πρόταση για custom 9αρα έτσι ολοκληρωμένη που να δουλεύει το volte, τα χρώματα να είναι ζωντανά και όχι μουντά, ο ήχος κλήσης στο ακουστικό σχετικά δυνατός?? Κάπου παραπάνω αναφέρθηκε από τον @akalos η havoc os, έχει να προτείνει κάποιος κάτι συμπληρωματικά?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Ούτε το εριστικό ύφος σου. Αν σε ενοχλεί που η ίδια η Xiaomi έχει απενεργοποιημένο το Votle στη συσκευή κάνε παράπονα πρώτα εκεί. Και με την ίδια λογική κάνε παράπονα στις υπόλοιπες εταιρίες ωστε να μην πουλάνε Samsung και iPhone γιατι "δεν είναι συμβατές με το δίκτυο τους"

 

Επίτρεψέ μου να απαντήσω εγώ, γιατί μου είναι σχετικά προφανείς και οι δύο όψεις του προβλήματος. Αυτό που είπες εσύ είναι κατανοητό και αυταπόδεικτο: Εάν έχουν δοκιμάσει μία συσκευή με συγκεκριμένο firmware, εγγυώνται την ορθή λειτουργία της.

 

Όμως ακριβώς γι' αυτό το λόγο στα θέματα τεχνολογίας έχει καθιερωθεί να δουλεύουμε με συγκεκριμένα πρότυπα και πρωτόκολλα, ώστε να διασφαλίζεται η διαλειτουργικότητα. Όταν έχουμε τηλέφωνα όπως το RN5 που υποστηρίζουν συγκεκριμένες λειτουργίες όπως το VoLTE, δεν είναι παράλογο ο χρήστης να αναμένει ότι μπορεί να τις χρησιμοποιήσει, σε όποιον πάροχο και να πάει. Δεν λέω ότι είναι έλλειψη μόνο της Cosmote, εξάλλου είναι η πρώτη στην Ελλάδα που δίνει VoLTE/VoWiFi. Είναι όμως ένα σημείο που οι κατασκευαστές μαζί με τους παρόχους πρέπει να πάνε πίσω και να εξασφαλίσουν ότι οι δυνατότητες των συσκευών είναι αξιοποιήσιμες σε πραγματικές συνθήκες και όχι κλειδωμένες πίσω από τεχνητά εμπόδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η Cosmote θα είχε θέμα να προσθέσει Xiaomi συσκευές για να δώσει VoLTE. Άλλωστε η ίδια πουλάει από τον επίσημο διανομέα κινητά Xiaomi. Το θέμα είναι προφανώς της Xiaomi, η οποία δεν νομίζω να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Εδώ η συντριπτική πλειοψηφία των κινητών της δεν έχει καν ενεργοποιημένο το ca για κλείδωμα στις ευρωπαϊκές μπάντες, και αυτό προφανώς για περικοπή κόστους..

Επίτρεψέ μου να απαντήσω εγώ, γιατί μου είναι σχετικά προφανείς και οι δύο όψεις του προβλήματος. Αυτό που είπες εσύ είναι κατανοητό και αυταπόδεικτο: Εάν έχουν δοκιμάσει μία συσκευή με συγκεκριμένο firmware, εγγυώνται την ορθή λειτουργία της.

 

Όμως ακριβώς γι' αυτό το λόγο στα θέματα τεχνολογίας έχει καθιερωθεί να δουλεύουμε με συγκεκριμένα πρότυπα και πρωτόκολλα, ώστε να διασφαλίζεται η διαλειτουργικότητα. Όταν έχουμε τηλέφωνα όπως το RN5 που υποστηρίζουν συγκεκριμένες λειτουργίες όπως το VoLTE, δεν είναι παράλογο ο χρήστης να αναμένει ότι μπορεί να τις χρησιμοποιήσει, σε όποιον πάροχο και να πάει. Δεν λέω ότι είναι έλλειψη μόνο της Cosmote, εξάλλου είναι η πρώτη στην Ελλάδα που δίνει VoLTE/VoWiFi. Είναι όμως ένα σημείο που οι κατασκευαστές μαζί με τους παρόχους πρέπει να πάνε πίσω και να εξασφαλίσουν ότι οι δυνατότητες των συσκευών είναι αξιοποιήσιμες σε πραγματικές συνθήκες και όχι κλειδωμένες πίσω από τεχνητά εμπόδια.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως βγάζω τα τηλέφωνα από τη σιμ? Να μην εμφανίζονται στις επαφές δηλαδή τα 11880 κλπ;

 

 

Πήγαινε επαφές και πάτα πάνω-πάνω δεξιά τις τρεις τελίτσες. Επέλεξε το ''Ρυθμίσεις'' και μετά το ''Διαμόρφωση λίστας επαφών''. Από εκεί επέλεξε ποια λίστα θέλεις να εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , μηπως μπορει καποιος να δωσει ενα link για το τζαμακι της της nillkin που καλυπτει πληρως ολη την οθονη, γιατι δεν μπορω να το βρω?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...