Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Στο παλιό smartphone (Motorola G3-android) όταν προσπαθούσα να στείλω SMS στα γνωστα 5ψηφια με χρέωση, πχ vodafone thankyou Mikel 1+1, όπου πρόκειται να χρεωθείς με 20cents, πριν φύγει το μήνυμα μου ζητούσε έγκριση και με ενημέρωνε με pop-up ότι ενδέχεται να υπάρχει χρέωση.

 

Δεν έχω βρει την εν λόγω ρύθμιση, έχει κανείς υπόψη του που μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Εδώ και λίγες ημέρες κατοχος και εγω του Redmi Note 5. (από Samsung J5 2016 - η μέρα με τη νύχτα)

Πρωτες εντυπώσεις είναι ότι είναι πολύ γρήγορο (για τα δικά μου δεδομένα ΟΚ) μπαταρία σκυλί, σούπερ αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, ωραία gestures (αν και τα βασικά πλήκτρα τα εχω διατηρήσει). Για τα λεφτα του βλεπω ότι παίρνω spcs που καποιος συναντά στα πιο ακριβά τηλέφωνα.

 

Απο κει και ύστερα ίσως πρεπει να αλλάξω καποια settings που ακόμα δεν ξέρω.

- π.χ. οι ειδοποιήσεις στην οθόνη σε καποιες εφαρμογες θελω να είναι μεγάλες και όχι ένα εικονίδιο μικρό στο status bar

- παλαιές εφαρμογές που "έπαιζαν" στο παλιό μου τηλέφωνο, εδώ δεν "παιζουν" πχ ο battery notifier που έκανε τη γραμματοσειρα του ποσοτσου μπαταρίας πιο μεγάλη. Γενικά η γραμματοσειρά είναι μικρή στο status bar

- Ο music player δεν εμφανιζει το εξώφυλλο που έχω βάλει στα mp3 μεσω mp3-tag κατι που έκανε ο player της Samsung.

 

Και βεβαια το βασικό ερώτημα είναι να παρω το MIUI 10 που μου ζηταει. Θα μου πεις, μια βδομάδα το έχω, ας μαθω πρώτα το 9.

Βλεπω όμως που γραφετε για "μικρά εικονίδια", "θεμα μπαταριας", "αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωματων που καθυστερεί" κλπ.

 

Οποιος έχει καποια ιδεα για αυτα που γραφω, ας απαντησει

 

Ευχαριστω

Γνωμη μου περνα την miui 10 και μην τρέλλαινεσαι είναι καλυτερη.Μεγαλύτερα εικονίδια στην γραμματοσειρά μπαταρίας πλέον τα βλέπεις άνετα όλα ,για τα μικρά εικονίδια που λες πας στο miui store και περνάς ότι εικονίδια θες έχω τα ίδια εικονίδια που είχα και στην 9.Το δαχτυλικο αποτύπωμα ελάχιστα πιο αργό δεν τρέχει τιποτα,θέμα μπαταρίας δεν είδα διάφορα αντίθετα νομίζω είναι και καλύτερη απλά βάζοντας την 10 νομίζω ενεργοποιούνται όλες οι ειδοποιήσεις για αυτό μπερδεύει και φαίνεται να είναι χειρότερη αλλά δεν ειναι
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούργιος σε Android διαβάζω για Nova Launcher.

Αξίζει να μπει σε miui 10 ; μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κερδίσω γενικά;

Η να με παραπεμψει σε κάποιο άλλο post να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο παλιό smartphone (Motorola G3-android) όταν προσπαθούσα να στείλω SMS στα γνωστα 5ψηφια με χρέωση, πχ vodafone thankyou Mikel 1+1, όπου πρόκειται να χρεωθείς με 20cents, πριν φύγει το μήνυμα μου ζητούσε έγκριση και με ενημέρωνε με pop-up ότι ενδέχεται να υπάρχει χρέωση.

 

Δεν έχω βρει την εν λόγω ρύθμιση, έχει κανείς υπόψη του που μπορεί να είναι?

 

το sms είναι μια εφαρμογή

δεν σημαίνει ότι έχεις την ίδια εφαρμογή με αυτή που είχε το moto (σου φαίνεται ίδια; )

προφανώς και αυτό που θες δεν είναι από τις 'κλασικές' ρυθμίσεις

οπότε αν το θες οπωσδήποτε πρέπει να βρεις μια sms εφαρμογή που έχει αυτή την ρύθμιση

 

Επειδή είμαι καινούργιος σε Android διαβάζω για Nova Launcher.

Αξίζει να μπει σε miui 10 ; μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κερδίσω γενικά;

Η να με παραπεμψει σε κάποιο άλλο post να διαβάσω;

 

αν μπορείς να ζήσεις με τον stock (εγώ δεν) τότε μείνε όπως είσαι :)

αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του stock ... μέχρι και ο άλλος που έχει βγάλει η εταιρία για μια συγκεκριμένη συσκευή φαίνεται να είναι καλύτερος (poco launcher)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούργιος σε Android διαβάζω για Nova Launcher.

Αξίζει να μπει σε miui 10 ; μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κερδίσω γενικά;

Η να με παραπεμψει σε κάποιο άλλο post να διαβάσω;

Οι launchers έχουν να κάνουν με την προσωπική εξατομίκευση, σε αυτό δεν μετράνε οι γνώμες μας μόνο το γούστο και η καλαισθησία σου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψιλοασχετο με όσα συζητάμε, εμπειρικά...μία μπαταρία με μέσο όρο φόρτισης μια φορά την ημέρα απο 20 τα εκατό και πάνω πόσο καιρό μπορεί να αντέξει πριν αρχίσει να τα φτύνει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψιλοασχετο με όσα συζητάμε, εμπειρικά...μία μπαταρία με μέσο όρο φόρτισης μια φορά την ημέρα απο 20 τα εκατό και πάνω πόσο καιρό μπορεί να αντέξει πριν αρχίσει να τα φτύνει?

 

Η ερώτησή σου παραμένει πολύ ασαφής για να πάρεις ακριβή απάντηση. Αν μιλάμε συγκεκριμένα για μπαταρία σαν του Note 5 και την φορτίζεις κάθε μέρα 20%-80%, δεν αναμένεται να παρατηρήσεις ελάττωση χωρητικότητας πριν από 3ετία.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ γράφω μηνυμα στο messanger και μου απαντάνε ταυτόχρονα στο πάνω μέρος της οθόνης μου το βγάζει και σε ειδοποίηση. Αυτό μπορεί να ρυθμιστεί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και γράφτηκα γυμναστήριο πρόσφατα λέω σήμερα οκ θα πάρω τα ακουστικά να ακούω τα σκληρά τα beats να είμαι σωστός σφιχτης. Ε λοιπόν με το ζόρι ακουγόταν η μουσική. Καθόμουν σαν τον χαζό κοιτούσα την θύρα μήπως δεν κουμπωσα καλά τα ακουστικά, τπτ.

Ευτυχώς τρώω τη φλασια και θυμάμαι που σε κάποια φάση είχε αναφερθεί στο thread ότι πρέπει να αλλάξεις περιοχή για να έχει ανθρώπινη ένταση στα ακουστικά. Το έβαλα Ινδία και ναι τώρα πια είναι νορμάλ.

Που θέλω να καταλήξω: Ακριβώς αυτές οι βλακειες είναι που μου τη σπάνε με τη xiaomi. Για ένα θέμα τόσο μα τόσο απλό πρέπει να κάτσεις να ψάξεις τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γράφτηκα γυμναστήριο πρόσφατα λέω σήμερα οκ θα πάρω τα ακουστικά να ακούω τα σκληρά τα beats να είμαι σωστός σφιχτης. Ε λοιπόν με το ζόρι ακουγόταν η μουσική. Καθόμουν σαν τον χαζό κοιτούσα την θύρα μήπως δεν κουμπωσα καλά τα ακουστικά, τπτ.

Ευτυχώς τρώω τη φλασια και θυμάμαι που σε κάποια φάση είχε αναφερθεί στο thread ότι πρέπει να αλλάξεις περιοχή για να έχει ανθρώπινη ένταση στα ακουστικά. Το έβαλα Ινδία και ναι τώρα πια είναι νορμάλ.

Που θέλω να καταλήξω: Ακριβώς αυτές οι βλακειες είναι που μου τη σπάνε με τη xiaomi. Για ένα θέμα τόσο μα τόσο απλό πρέπει να κάτσεις να ψάξεις τι και πως.

 

Προς υπεράσπισή τους πάντως, η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι έτσι λόγω περιορισμών της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα κινητό μου πριν από αυτό δεν είχα θέμα με τόσο χαμηλό ήχο στα ακουστικά. Σου δείχνανε την προειδοποίηση και ανέβαζες ένταση. Άμα είναι τόσο καινούρια οδηγία που δεν έπιανε πχ το s7 που είχα πριν τότε οκ πάω πάσο.
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή σου παραμένει πολύ ασαφής για να πάρεις ακριβή απάντηση. Αν μιλάμε συγκεκριμένα για μπαταρία σαν του Note 5 και την φορτίζεις κάθε μέρα 20%-80%, δεν αναμένεται να παρατηρήσεις ελάττωση χωρητικότητας πριν από 3ετία.

Καλησπέρα.Ευχαριστω φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση στην 10 βλέπω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας με την ίδια χρήση. Πρώτη φορά είχα 5 ώρες και κάτι οθόνη. Το παρατήρησε κάποιος άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Πείτε με αούγκανο, μαο-μαο, πρωτόγονο αλλά μόλις ανακαλυψα ότι έχει flash και η selfie κάμερα!!!

Και έχω το κινητό κοντά 2 μήνες!

 

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

Για όσους αλλάζουν το region σε άλλο εκτός Ελλάδος, υπενθυμίζω ότι η εργοστασιακή εφαρμογή μηνυμάτων μετά ΔΕΝ στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες αλλά 80!!

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αλλάζουν το region σε άλλο εκτός Ελλάδος, υπενθυμίζω ότι η εργοστασιακή εφαρμογή μηνυμάτων μετά ΔΕΝ στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες αλλά 80!!

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

 

Εγω το άλλαξα λόγο ήχου... Άλλη διαφορά υπάρχει εκτός αυτό που γράφεις;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέτε για χειρότερη μπαταρία στη 10 δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε την βελτιστοποιηση miui. Σε μένα τουλάχιστον ήταν απενεργοποιημενο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το άλλαξα λόγο ήχου... Άλλη διαφορά υπάρχει εκτός αυτό που γράφεις;

 

Δεν έχω παρατηρήσει....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερη μπαταρία με την 10 ειναι σίγουρο για εμένα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Δεν εχω να σας πω νούμερα αλλά με την ίδια καθημερινή χρήση πλέον το κινητό τρώει πολύ μπαταρία....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά standard η μπαταρία χειρότερη εμένα έχει πρόβλημα και η επιλογή settings στο γρήγορο scrollαρισμα σαν να κολλάει για δοκιμάστε (έχω κάνει hard reset) αλλού δεν έχει πρόβλημα το scrollαρισμα πχ chrome
Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέτε για χειρότερη μπαταρία στη 10 δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε την βελτιστοποιηση miui. Σε μένα τουλάχιστον ήταν απενεργοποιημενο.

Με τις μέρες κάπως στρώνει... Είμαι στις 6.30 ώρες sot... Θα μπορούσες να μας αναφέρεις που βρίσκεται η επιλογή που αναφέρεις? Σ ευχαριστώ και καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αχαχα... Εγώ σε άλλο μοντέλο της xiaomi, μετά από 6 μήνες, ανακάλυψα πως τραβάς selfie με το δαχτυλικό αποτύπωμα...
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την διάρκεια της μπαταρίας στο MIUI 10, έχω να πω ότι στην 1η φόρτιση μετά την αναβάθμιση μου κράτησε 4 ώρες SOT.

Στη 2η πλήρη φόρτιση, μου κράτησε το απίστευτο 8 ώρες SOT!!! Με MIUI 9 μου κράταγε ΜΑΧ 5:30-6 ώρες SOT.

Πάντα μετά από μια πλήρη φόρτιση του κάνω ένα restart.

Τώρα είμαι στο 35% και έχω ήδη 6 ώρες SOT, οπότε πάλι θα φτάσω άνετα το 8ωρο.

Εννοείται ότι έχω μόνιμα ανοιχτό 4G, παίζω κανα παιχνίδι μέσα στη μέρα, φουλ Viber, email, whatsapp,

και έχω μόνιμα ανοιχτό Bluetooth που είναι συνδεδεμένο με το Mi Band 3 για να μου έρχονται οι ειδοποιήσεις στο ρολόι...

 

Έχει φανεί ξεκάθαρα η διαφορά από το MIUI 9 στο MIUI 10.

Επειδή παρατηρώ ότι κάποιοι λένε για χειρότερη μπαταρία, ίσως κάποια εφαρμογή "ρουφάει" ενέργεια στο MIUI 10.

Ίσως μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να το αλλάξει προς το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπου εκει ειμαι σε ωρες, δεν εχω παρατηρησει θεμα με την μπαταρια. Βεβαια Το miui 9 το προλαβα μολις μια εβδομαδα οποτε δεν μπορω να κρινω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...