Jump to content

Ηχοσύστημα αυτοκινήτου: Τι προτείνετε; (RadioCD/MP3/DVD)


stavrosbiologos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To mp3 της Kenwood το εχω στο 106 το οποιο βεβαια η μανουλα μου θα το κουναει 1-2 φορες τον μηνα!! Εγω πηρα την 147 και κρατησα το εργοστασικο για διαφορους λογους... αισθητικους και πρακτικους!!! Τωρα εχω απλα ενα radio-cd... (το εργοστασιακο)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To mp3 της Kenwood το εχω στο 106 το οποιο βεβαια η μανουλα μου θα το κουναει 1-2 φορες τον μηνα!! Εγω πηρα την 147 και κρατησα το εργοστασικο για διαφορους λογους... αισθητικους και πρακτικους!!! Τωρα εχω απλα ενα radio-cd... (το εργοστασιακο)

 

amelidis, είναι πολύ εύκολο να βάλεις cd-chander, απλά ψάξε να δεις αν το συγκεκριμένο μοντέλο της blaupunkt δέχεται σιντιέρα με mp3, μήπως μπορείς να τα κάνεις 2 σε 1.

Αλήθεια γιατί δεν βγάζεις το εργοστασιακό που έχει η 147; Κυκλοφορούν κάτι φιλέτα για να ''χωνέψουν'' τα τυπικά cd-players στην κονσόλα της alfa και αισθητικά είναι αρκετά καλά.

Επίσης κοίτα μήπως βρεις το άλλο cd-player που δίνει η alfa εξτρά και παίζει mp3, μήπως συμφέρει να δώσεις αυτό που έχει τώρα και να βάλεις το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε λοιπόν μια πηγή sony που βγάζει 50χ4 και θέλουμε να βάλουμε καινούργια ηχεία(χαμηλου κοστους σχετικα κ οχι ενισχυτες κτλ). Πληροφορηθηκα πως η πηγη αυτη σηκωνει ηχεια που το καθενα να ειναι 3χ50=150w. Βρήκα τώρα στο πράκτικερ σετάκια των 2 ηχείων sony x-plod 170watt το καθένα στην τιμή των 33 ευρώ. Αξίζει κανείς να χτυπήσει 4 από δαύτα; Το γεγονός ότι υπερβαίνουν κατά 20watt την θεωρητικη αποδοση της πηγης μου συνεπαγεται και αλοιωση στον ηχο;
-
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς:

 

Ο όρος 4χ50 αναφέρεται στο peak των ηχείων. Η συνεχής σταθερή ένταση είναι γύρω στα 4χ20 με 4χ25 watts.

 

Δεύτερον:

 

Στη θέση σου θα απέφευγα να τοποθετήσω X-Plod. Έχω 2 στις μπροστινές θέσεις του αυτοκινήτου μου (τα οποία μάλιστα χρυσοπλήρωσα) και μόνο σωστό ήχο δε βγάζουν. Προτείνω την τοποθέτηση Pioneer ή Kenwood και, αν αυτό είναι εφικτό, να μπουν πίσω στη εταζέρα οβάλ ηχεία.

 

Τρίτον:

 

Ο ενισχυτής σου σηκώνει max 4χ50. Επομένως αν του βάλεις ηχεία με μεγαλύτερη ονομαστική (και πραγματική) απόδοση, όχι μόνο αλλοίωση στον ήχο δε θα έχεις (θεωρητικά), αλλά θα είναι αδύνατο να τα κάψεις κιόλας.

 

Last but not least:

 

Κάπου δεν υπήρχε thread με προτάσεις ηχείων?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγίνε merge στο θέμα του φίλου psou με αυτό εδώ για να τα έχουμε όλα μαζεμένα, μιας και εδώ θα μιλάμε σχετικά με ό,τι έχει σχέση με car audio.

Παρακαλώ χρησιμοποιήστε αυτό το θέμα και μην ανοίγετε πολλά επιμέρους. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Basika egw skeftomai na alla3w to ergostasiako cd player ths Alfa 156 (to opoio den 3erw ti marka einai...) me kapoio mp3 player. exw balei ena Sony Xploid mp3 player kai Xploid hxeia se ena Hyundai Lantra kai eimai poly ikanopoihmenos apo to mp3 player, enw apo ta hxeia sxedon ka8olou... (120W mprosta kai 170W pisw)

ka8olou ogkos, toulaxiston oxi oso perimena... :(

apo thn allh, ta hxeia ths Alfa 156 einai APISTEYTA!!! 8 hxeia bose kai hxos kampana!!

 

3erei kaneis an ginetai na brw epwnymo mp3 player stis diastaseis tou ergostasiakou ths 156??

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Στις ίδιες διαστάσεις μάλλον όχι, αλλά σίγουρα μπορεί να προσαρμοστεί σε ένα κάλυμμα, το οποίο κανονικά πρέπει να υπάρχει σαν αξεσουάρ.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις αυτό που εννοώ, δες την παρακάτω φωτο:

http://www.kalogeropoulos.gr/LH1Uploads/_Items/3044/proj_44_2003530_234011.JPG

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Candlemass, υπάρχει ένα μικρό ''φιλέτο'' πλαστικού που μπαίνει γύρο από τα cd-players διαστάσεων 1 DIN, ώστε να μην υπάρχει κενό στην κονσόλα. Αυτό το λέω με σιγουριά, γιατί στην 156 πρώτης γενιάς, δεν είχε κασετόφωνο στον βασικό εξοπλισμό και βάλαμε ένα στο συνεργείο της Alfa romeo, όπου προσθέσανε και αυτό το φιλετάκι και το κασετόφωνο ήρθε μια χαρά χωρίς καθόλου κενό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα και απο εμενα!

εγω στο τουτου μου εχω το 4524G Kenwood, απο το οποιο ναι μεν ειμαι ευχαριστημενος, αλλα με χαλαει το οτι εχει μονο μια εξοδο προενισχυσης. γιαυτο το λογο επειδη δεν εχω λεφτα για ενα καλο Alpine(μακραν η καλυτερη ποιοτιτα και καθαροτητα ηχου) αγορασα ενα Kenwood Equalizer 1 din μεγεθος το οποιο και τοποθετησα κατω απο το ηδη υπαρχον!

απο ηχο τωρα παιζω με 2 δικαναλους ενισχυτες και εναν 4καναλο(τελειως για τα μπαζα αφου ειναι sony).στον 4καναλο εχω το ακυρο sub μου που βαινει προς αντικατασταση(θα χτυπησω ενα Kicker L7 10" που θα οδηγειται απο εναν Audison SRX2s).

κατα τ'αλλα υπαρχουν 2 οβαλ Kenwood στην εταζερα που πανε για πεταμα και μπροστα στις πορτες πανελς με δυο 6,5ιντσα midbass, ενα 5,5ιντο midrange και ενα tweeter στην καθε πορτα ολα Peerless. τα 4 midbass οδηγουνται απο εναν Audison SRX2s και τα midrange/tweeter απο εναν Audison LRX2.150. Αυτα!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Re ti komlex einai auto pou exoun oloi me ti sony? Egw exw sto amaxi pigh sony edw kai 4 xronia 2 x-plod enisxites 2 6x9 x-plod 2 sub woofer 900watt ti kathena xplod kai edw kai 4 xronia douleuei roloi oute ena parapono den mporo na katalabo epeidei einai sxetika ftina paei na pei oti den einai kai kala?

Oi texnikoi ti perimenete na poulisoun SONY? Oti exoun se stok tha poulisoun epeidei ta SONY poulane poli ta kakologoune mbas kai se poulisoun tpt allo! tespa SONY RULLEZZZ!!!!

μακρυα απο Sony!μπορει να ειναι καλη σε αλλα πραγματα αλλα οχι σε car audio. αν ενδιαφερεται καποιος για low cost car audio ασ κοιταξει αλλες μαρκες οπως Pioneer, kenwood, JVC σε πηγες.

Η Sony πουλαει γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν ψαχνει κατι το xtreme. Απο ποιοτητα τα προιοντα της Sony (ενισχυτες, ηχεια, subs) ειναι πολυ μετρια.

Αν θελει καποιος να στησει καλο ICE θα πρεπει να κοιταξει πιο High end και εξειδικευμενες στο χωρο μαρκες (Focal, Peerless, ScanSpeak, Hertz, Kicker, MTX, Phoenix Gold, Audison, Rockford Fosgate, Genesis, SPL, Zapco, Xetec, Beyma κλπ)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, παντα ειχα Pioneer και τωρα που αλλαξα παλι Pioneer πηρα και πηγη και ηχεια. Επειδη τοσο καιρο βαρεθηκα να με κ*λοπιανουν εδω, τα πηρα ολα απο γερμανια. Η πηγη (DEH-P7700MP) €100 πιο κατω απο εδω, και μπροστα ηχεια €60 πιο φθηνα. Πηρα αλλες δυο ιδιες πηγες για αλλους, οποτε τα εξτρα κοστη μοιραστηκαν. Και πριν πει κανεις για το θεμα της εγγυησης, φυσικα και ισχυει κανονικοτατα και εδω η ευρωπαικη εγγυηση. Μην ακουτε τις βλακειες που λενε στην αντιπροσωπεια, σας δουλευουν. Οποιος παλι εχει αμφιβολιες, εχω και επισημες απαντησεις :) :) :)

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστος!οι τιμες εδω ειναι απαγορευτικες ενω εξω ειναι για να παιρνεις 2-3 απο το καθενα. ενδεικτικα το Kicker sub που παρηγγειλα ενω το αγορασα με 250 ευρω, απο εδω θα το επαιρνα σχεδον 400. μεγαλες διαφορα στις τιμες. μια αμεση συγκριση στα ιδια ακριβως προιοντα απο ενα μαγαζι της Αγγλιας με ενα μαγαζι εδω θα σας αφησει αφωνους....!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχίν σόρυ για το άλλο θέμα που έβαλα, δεν είδα αυτό εδώ.

Διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά δεν καλύφθηκα για αυτό ξαναρωτάω και εδω.

 

Σήμερα το πρωι βρήκα το τζαμι του οδηγού του αυτοκινήτου μου, σπασμένο και το ραδιο CD που είχα, είχε κάνει φτερά... Είχα ένα Pioneer DEH 7300 το οποίο απο το 2001 με είχε υπηρετήσει πάρα πολύ καλά. Τέλος πάντων...

 

1) CLARION DXZ658RMP

2) PIONEER - DEH-P7700MP

3) ALPINE …?

4) BLAUPUNKT…?

 

Ποιό απο τα παραπάνω προτείνετε ? Είτε σαν εταιρία, είτε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο... Είμαι διατεθειμένη να δώσω εως 350 Ευρω max… Επίσης έχω ένα cd changer της Pioneer στο αμάξι (χωριτικότητας 6 δίσκων) και πίσω ηχεία οβαλ Pioneer. Μπροστά έχω τα μαμίσια του αυτοκινήτου (Skoda Fabia). Ξέρω οτι η cd – ιερα θα αχρηστευτεί αν δεν πάρω Pioneer, αλλά δεν με νοιάζει διότι δεν προγραμματιζόταν έτσι κι αλλιώς (για αναπαραγωγή μεταξύ των cd). Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι 255.854 ρυθμίσεις EQ.

Με νοιάζει να ακούω όσο καλύτερα γίνεται.

Μπορείτε να βοηθήσετε ?

:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο η pioneer με τραβάει περισσότερο από τις άλλες. Έχω ένα DEH-5730 και είμαι υπερ ευχαριστημένος.

Επι της ουσίας πρέπει να είσαι πολύ sound freak για να διαπιστώσεις διαφορές στον ήχο ειδικά στα λεφτά που παίζεις και ειδικότερα με τις μάρκες που προτείνεις. Πάρε pioneer για να είναι ασορτί με τα ηχεία...

 

Υ.Γ.: Είχες αφήσει την πρόσοψη πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Alexel, αν αναφερεσαι σε εμενα, οχι δεν ειχα αφησει την προσοψη επανω, την ειχα (δυστυχως) ξεχασει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου. Και εγω εμεινα ευχαριστημενη με την Pioneer (για αυτο και αναφερω ενα μοντελο της) αλλα σκεφτομαι και αλλες μαρκες τωρα. Τι εννοεις οτι πρεπει να ειναι καποιος sound freak ? Εννοεις οτι στα χρηματα που διαθετω δεν υπαρχουν ακουστες διαφορες μεταξυ αυτων των εταιριων ? Δηλαδη ενα Pioneer αξιας 350 ευρω παιζει το ιδιο με ενα Clarion (πχ) της ιδιας αξιας ? Επισης εννοεις οτι αυτες οι μαρκες δεν εχουν ακουστες διαφορες ?

Ρωταω επειδη εγω ενα συστημα ειχα και δεν εχω εμπειρια...

:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι κάποιος πολύ πορωμένος με τον ήχο για να διαπιστώσει διαφορές σε αυτά τα λεφτά και σε αυτές τις μάρκες... Τεσπα, πάρε Pioneer... ;)
Link to comment
Share on other sites

Alexel, αν αναφερεσαι σε εμενα, οχι δεν ειχα αφησει την προσοψη επανω, την ειχα (δυστυχως) ξεχασει στο ντουλαπακι του αυτοκινητου. Και εγω εμεινα ευχαριστημενη με την Pioneer (για αυτο και αναφερω ενα μοντελο της) αλλα σκεφτομαι και αλλες μαρκες τωρα. Τι εννοεις οτι πρεπει να ειναι καποιος sound freak ? Εννοεις οτι στα χρηματα που διαθετω δεν υπαρχουν ακουστες διαφορες μεταξυ αυτων των εταιριων ? Δηλαδη ενα Pioneer αξιας 350 ευρω παιζει το ιδιο με ενα Clarion (πχ) της ιδιας αξιας ? Επισης εννοεις οτι αυτες οι μαρκες δεν εχουν ακουστες διαφορες ?

Ρωταω επειδη εγω ενα συστημα ειχα και δεν εχω εμπειρια...

 

Μη σου πω πως το Clarion θα παίζει καλύτερα. Δεν είναι τυχαίο νομίζω το γεγονός ότι πολύς κόσμος αγόραζε Clarion για πηγή και μετά έφτιαχνε το υπόλοιπο αυτοκίνητο (ηχεία, ενισχυτές και τα σχετικά). ;)

 

Προσωπικά προτείνω Kenwood, και στα χρήματα που είσαι διατεθειμένη να διαθέσεις προτείνω το KDC-W7031 (€349 στον Καλογερόπουλο), το οποίο πέραν των "κλασσικών" στοιχείων (MOSFET 4x50 watts max, αναπαραγωγή MP3-WMA-AAC, 2 εξόδους προενίσχυσης κλπ), έχει μια καταπληκτική οθόνη dot matrix, μπορεί να συνδεθεί με I-pod και όπως όλα τα Kenwood μπορεί να συνδεθεί με προεγκατεστημένα χειριστήρια στο τιμόνι και οθόνες πολλαπλών λειτουργιών (όπως έχουν πχ τα Peugeot και τα Opel).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θελω να κάνω μια ερώτηση...Σκεφτομαι να βάλω ενα radiocd clarion στην BMW 316i μοντέλο του 2001 αντί να βάλω της εταιρίας λόγω της μεγάλης διαφοράς στην τιμή.Στην BMW μου ζητάνε 800 (!) ευρώ σύν την εγκατάσταση γι' αυτό απο τη στιγμή που μπορώ να βάλω clarion με 150 ευρώ απο γνωστο. Το προβλημα ειναι ότι επάνω στο υπάρχον ραδιοκασετόφωνο υπάρχει ενα φωτάκι που αναβοσβήνει κόκκινο όταν βγάζω το κλειδί (μάλλον για το ιμομπιλάιζερ) και σκέφτομαι ότι αφού δεν θα είναι της εταιρίας το προιόν που θα μπεί στη θέση του τι θ' απογίνει αυτό...

 

Υ.Γ: Το κενό που δημιουργείται στη θέση του παλιού ραδοκασετόφωνου τι γίνεται...?

Link to comment
Share on other sites

Την JBL την μάρκα την ξέρει κανείς;

Λέει τίποτα;

Αν εχεις αρκετα χρηματα διαθεσιμα μπορεις να την μαθεις και εσυ

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ευχαριστησω για τις απαντησεις στην ερωτηση μου. Τελικα πηρα το PIONEER - DEH-P7700MP και λογω σιντιερας και λογω του οτι το παλιο μου

radio-cd (παλι pioneer) μου ειχε βγει αψογο. Κατι τελευταιο θελω να ρωτησω! Οπως λεω και παραπανω μπροστα στο αμαξι μου φοραω τα εργοστασιακα ηχεια του Skoda Fabia. Αν βαλω καποια επωνυμα ηχεια (πχ. Pioneer, JBL ή αλλα), αξιζει τον κοπο ? Θα ακουσω ουσιαστικη διαφορα ? Διαθετω εως 250 ευρω max (για ενα ζευγαρι μπροστινα ηχεια). Thanx!

:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Δίνεις μέχρι €250 και ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ SKODA?

 

Χμμμ... τι μέγεθος ηχεία φοράει μπροστά? Να ξέρουμε δηλαδή τι να προτείνουμε... Τι να προτείνουμε δηλαδή, αφού κάτι μου λέει ότι πάλι για Pioneer θα πας... και γιατί να μην πας δηλαδή, απλά έχε κατά νου ότι με €250 μπορείς να αγοράσεις όχι δύο, αλλά τέσσερα (4) ηχεία για το αυτοκινητάκι σου. Τα μπροστά καλό είναι να είναι διαιρούμενα πάντως. Τα πίσω που έχεις μήπως ξέρεις τι ισχύ έχουν?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...