Jump to content

Ηχοσύστημα αυτοκινήτου: Τι προτείνετε; (RadioCD/MP3/DVD)


stavrosbiologos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

telika paidia..pioneer h jvc ???(h kati allo)??apadiste plz..

Και οι 2 εταιρίες καλές είναι.

 

Είχα pioneer audio cd player (δεν έπαιζε mp3) και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από την αναπαραγωγή ακόμα και ελατωματικών δίσκων που δε τους έπαιζε το pc!

 

Επίσης είχε ραδιόφωνο με τέλεια λήψη κι ένα άψογο equaliser.

 

Αφού μου το έκλεψαν ( :( ) πήρα χάρη στην ασφάλεια μου ένα JVC radio cd mp3 player (JVC - KD-G401) από το οποίο επίσης είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, και ιδιαίτερα από το ότι παίζει όλα τα είδη των mp3 που του έχω βάλει μέχρι τώρα αλλά και ελληνικούς φακέλους, cd με πολλούς υποφακέλους κτλ.

 

Επίσης έχει πολύ καλή λήψη και καλό equaliser (το pioneer είχε καλύτερο πάντως)

 

Α επίσης παίζει και wma αλλά ποιος νοιάζεται γι αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Giati otan erthei to aftokinhto (se 2 mhnes to sigekrimeno xrwma-aquarius) tha paw me to cd player kai ta hxeia paramasxala na ta perasoun sthn Ford.Eksallou borei na vrw kalyteres times se magazia pou den kanoun egatastash(px Carrefour,Praktikker,Makro leme twra).De thelw na agorasw enisxyth (den exw ta lefta dhladh).Eksallou 4X50W grafei to Kenwood,den exw treles apaithseis se isxy,apla poiothta me noiazei na xw.Fadazomai oti prepei ta hxeia na nai girw sta 50-60W,swsta?

Δεν είναι απαραίτητο τα ηχεία να είναι γύρω στα 50-60W. Εγώ για παράδειγμα έχω στο αυτοκίνητό μου ένα Pioneer DEH-3600 και πίσω έχω βάλει δύο της kenwood και είμαι υπερευχαριστημένος. Μπορείς να τα δεις εδώ: http://www.kalogeropoulos.gr/Products/SpecificProduct.asp?PRODID=1851

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Δεν είναι απαραίτητο τα ηχεία να είναι γύρω στα 50-60W. Εγώ για παράδειγμα έχω στο αυτοκίνητό μου ένα Pioneer DEH-3600 και πίσω έχω βάλει δύο της kenwood και είμαι υπερευχαριστημένος. Μπορείς να τα δεις εδώ: http://www.kalogeropoulos.gr/Products/SpecificProduct.asp?PRODID=1851

 

ta ixia pou exeis topothetisei einai ton 180w. Esy ise poly efxaristimenos tora me ta 50watt pou tous dini to 3600 an omos ta akousis me enisxiti tha minis :X

 

ps. ego exw ena set megafonon 6x9 500w kai xoris enisxiti mono to twiter doulevi... :p xriazete enisxiti alios den exeis mpaso.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια 4 ηχεια ζητω να προτεινετε να συνοδεψουν το Kenwood 4527G για το Fiesta μου (θα το παραγγειλω αυριο).Λεφτα για εξτρα ενισχυτη δεν υπαρχουν οποτε πειτε μου καποια που να ειναι αναλογων δυνατοτητων (και τιμης) με την πηγη.Ευχαριστω (μη ρωτησω ξανα,μπορω να γινω μεγαλος πρηχτης :p)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια 4 ηχεια ζητω να προτεινετε να συνοδεψουν το Kenwood 4527G για το Fiesta μου (θα το παραγγειλω αυριο).Λεφτα για εξτρα ενισχυτη δεν υπαρχουν οποτε πειτε μου καποια που να ειναι αναλογων δυνατοτητων (και τιμης) με την πηγη.Ευχαριστω (μη ρωτησω ξανα,μπορω να γινω μεγαλος πρηχτης :p)

 

Δε μας λες όμως οι προκαθορισμένες θέσεις από το εργοστάσιο τι διαστάσεις έχουν. Φερ' ειπείν οι μπροστινές μπορεί να χωράνε δεκαράκια και οι πίσω δεκατριάρια.

 

Πάντως, για πίσω θα πρότεινα την all-time classic λύση του τρυπήματος της εταζέρας και τοποθέτηση οβάλ ηχείων.

 

Περισσότερα θα σου πω εντός ολίγου, αν βρω πληροφορίες για το τι ηχεία παίρνει το Φιέστα.

 

Edit: Για πέρασε από εδώ. Ένα παλικάρι έχει το Φιέστα και ρωτάει για ηχεία. Οι απαντήσεις μπορεί να σε βοηθήσουν.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε φιλε,αυτο με την εταζερα εχω ακουσει οτι βγαζει καλυτερο ηχο γιατι δουλευει το πορτ παγκαζ ως αντηχειο (η κατι τετοιο :worry: ) αλλα δε θα κρεμονται καλωδια στο χωρο αποσκευων,η οταν τινγκαρω το πορτπαγκαζ δε θα βρισκουν τα παγκαζια στα καλωδια?Κι εγω δε ξερω τι διαστασεις εχουν οι θεσεις για τα ηχεια,θα ρωτησω και αν βγαλω ακρη (αν δεν ειναι ασχετοι δηλαδη) θα ενημερωσω.
Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι για τα καλώδια. Έχουν πολύ μικρό μήκος και δεν κρέμονται. Όσο για το θέμα με τις αποσκευές που λες δε νομίζω ότι θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Για να περαστουν ηχεια στην εταζερα, σε τριθυορ αυτοκινητο, εστω οτι παιρνω την απ=οφαση να τρυπησω εταζερα, χρειαζεται να ξηλωθει η ταπετσαρια στην μερια των πισω επιβατων...?

Ή μπορει να περαστουν τα καλωδια απο τα λαστιχα μεσα...?

 

T.I.A

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Για να περαστουν ηχεια στην εταζερα, σε τριθυορ αυτοκινητο, εστω οτι παιρνω την απ=οφαση να τρυπησω εταζερα, χρειαζεται να ξηλωθει η ταπετσαρια στην μερια των πισω επιβατων...?

Ή μπορει να περαστουν τα καλωδια απο τα λαστιχα μεσα...?

 

T.I.A

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξηλωθεί τπτ. Σκέψου ότι στο φιατάκι μου υπάρχουν βιδωτά καλύμματα στα μασπιέ μέσα για να περνάνε καλώδια ηχείων (και για πίσω, ενώ δεν έχει εργοστασιακές θέσεις!). Ε, δε νομίζω σε πιο καινούρια αυτοκίνητα απ' το δικό μου να πρέπει να ξηλώνεις και να ράβεις!

 

Όσο για τα ηχεία στην εταζέρα Vito, προσωπικά έχω βάλει 2 ηχεία 60W της Pioneer κι αν ακούσεις πώς παίζουν δε θα το πιστεύεις. :w00t: Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός ότι έχω καλό "αντηχείο" (503ltr χώρος αποσκευών). Μπροστά, έχω στις εργοστασιακές θέσεις (13 εκατοστά με ξεχωριστή θέση για tweeter παρακαλώ σε αυτοκίνητο 18ετίας!) Sony X-Plod 100W (που χρυσοπλήρωσα), τα οποία όχι μόνο δεν ακούγονται αλλά τρίζουν κιόλας. Γενικά, μακριά από ηχεία Sony.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Genikws apo markes dhladh poies ine pio kales se hxeia?Kati diavasa gia 5X7" (oval) oti pernei to Fiesta.Avrio tha parw sth Ford na rwthsw....
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις κάτι φθηνό προτείνω kenwood, pioneer. Τώρα αν θες να βάλεις κάτι καλύτερο (δε νομίζω γιατί ανεβαίνουν πολύ οι τιμές) πολύ καλά είναι τα peerless, beyma, jbl... Ελπίζω να βοήθησα :)
Link to comment
Share on other sites

ta 2 60rakia ths pioneer pu pires poso kostizoun???

 

 

Χμμ... δεν ξέρω να σου πω γιατί τα είχε αγοράσει ο πατέρας μου το... 1989 (!!!) αλλά τα τοποθετήσαμε στο αυτοκίνητο το... 2001 (!!!).

 

Σκέψου μόνο ότι είναι ηχεία 15ετίας και αποδίδουν πολύ καλά, άρα τα "νέας τεχνολογίας", αν μπορώ να το πω έτσι, θα αποδίδουν ακόμη καλύτερα. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Genikws apo markes dhladh poies ine pio kales se hxeia?Kati diavasa gia 5X7" (oval) oti pernei to Fiesta.Avrio tha parw sth Ford na rwthsw....

 

Απο τις καλυτερες μαρκες, ειναι η Focal, αλλα πριν ρωτησεις τιμη για το οτιδηποτε, παρε και μια καρεκλα κοντα να υπαρχει, γιατι μπορει να καταρρευσεις αποτομα... :X

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Ta parakatw ta vrhka sto MAKRO ,akouw gnwmes:

 

JVC KDG 611 : 164 eyrw

JVC KDG 411 : 128.62 eyrw

Pioneer DEH3700 : 123.9 eyrw

Link to comment
Share on other sites

Για Pioneer ψηνομαι παντως,,,,,εχω παρατηρησει (οχι εντελως ασχετο) οτι σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα clubs τα cd-players που χρησιμοποιουν οι DJ's των μαγαζιων ειναι Pioneer.Λες και ολες οι αλλες μαρκες ειναι αχρηστες!Αυτο εμενα κατι μου λεει για την τεχνολογια της Pioneer.

 

Παντως εχω χαθει,τοσα μοντελα με τοσο μικρες διαφορες!

Το 3600 με το 3700 τι διαφορα εχουν?

Το 3600 παντως σε μαγαζια εξω το βρηκα στα 190 ευρω....νομιζω οτι αυτο του ΜΑΚΡΟ ειναι τρελη ευκαιρια.....

Link to comment
Share on other sites

den 3erw tis diafores Don_VitoCorleone(pigaine kalogeropoulo sto site)..paidia na sas rwtisw..ena set apo 4 hxeia POLU KALA(mporw na topothetisw k alla (pws?) ) poso tha kostizan??apo ti times arxizoun k mexri pou mporoun na ftasoun(oxi e3wfrenikes times ;) !
Link to comment
Share on other sites

Για Pioneer ψηνομαι παντως,,,,,εχω παρατηρησει (οχι εντελως ασχετο) οτι σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα clubs τα cd-players που χρησιμοποιουν οι DJ's των μαγαζιων ειναι Pioneer.Λες και ολες οι αλλες μαρκες ειναι αχρηστες!

 

τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα τον αντικαταστάτη του 4527, το οποίο είναι και I-Pod ready. ;) H τιμή του μάλλον δεν θα ξεπερνάει τα €200-220, δεδομένου ότι και οι προκάτοχοί του (4524, 4527) κόστιζαν τα ίδια χρήματα όταν κυκλοφόρησαν.

 

Από τα 2 που προανέφερες, θα διάλεγα το Pioneer, κυρίως λόγω γενικότερης συμπάθειάς μου προς τη μάρκα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Telika meta apo mia mikrh ereyna agoras, apo oti fainetai tha katalhksw sto PIONEER - DEH-4700MPB Fainetai na exei kala xarakthristika, k arketa kalh timh agoras.

Opoiadhpote epipleon gnwmh tha einai eyprosdekth...!

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Για το 4531? Μα το έδωσα πιο πάνω (η λέξη "αντικαταστάτη" οδηγεί στη σελίδα του Καλογερόπουλου με την παρουσίαση του 4531). ;)
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...