Jump to content

HTC U11


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω κάποιοι που είχαν την συσκευή λένε ότι δεν απαιτείται root.

Δεν θέλω την συσκευή μου με τίποτα να είναι με οποιασδηποτε μορφής root για λόγους ασφαλείας.

Σ ένα Xiaomi A1 που έχει καθαρό Android έχουν βγάλει στο xda ένα script το οποίο τρέχεις από τον υπολογιστή. Ξεκλειδώνει τον bootloader εγκαθιστά προσωρινά twrp και αφού περάσει την κάμερα και ενεργοποιήσει το api2, τα ξανά κλειδώνει όλα και η συσκευή είναι καθαρή. Βέβαια και έτσι αν θέλουν μπορούν να περάσουν κάτι ύποπτο που θα συνεχίσει να δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι οντως ισχυει αλλα δε τον ετρεξα αν και μπηκα στον πειρασμο γιατι λεει οτι ειναι για mi a1...

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/tool-google-camera-root-magisk-enable-t3747585

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα σήμερα και θα το έχω την Τρίτη. Υπήρχε μια προσφορά σε κόκκινο στα 450 ευρώ και το χτύπησα παρόλο που εκτός του μαύρου, τα υπόλοιπα θυμίζουν Χριστουγεννιάτικες μπάλες. Φυσικά θα μπει μαύρη θήκη η αν βρω carbon φιλμ στην πλάτη.

Νομίζω σ αυτά τα χρήματα είναι ότι καλύτερο. Ίσως το πιο γρηγορο 835 snapdragon η έστω ισοδύναμο με το OP+ 5t.

Σε κάμερα μάλλον παραμένει κορυφαίο τουλάχιστον σε low light. Υστερεί σε βίντεο έναντι των πρόσφατων ναυαρχίδων αλλά δεν με απασχολεί.

Από φωτογραφία με ενδιαφέρει να τα πηγαίνει καλά σε lowlight και σαν wide angle lens. Απ ότι είδα έχει θέμα με hightlights και overexposure αλλά αυτά διορθώνονται.

 

Να περάσω Oreo, έχει στρώσει?

 

Από περιέργεια, από που το αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, από που το αγόρασες;
Από Αίγυπτο. Εδώ συμβαίνει το εξής:

Day one όλα τα Android είναι φθηνότερα από Ελλάδα.

Μετά όσο περνά ο καιρός οι συσκευές μεγάλων κατασκευαστών κρατάνε την τιμή και δεν συμφέρει.

Τα Xiaomi για παράδειγμα είναι φθηνότερα απ' ότι στην Ελλάδα γιατί δεν τα έχουν μάθει ακόμα.

Το HTC χαίρει εκτίμησης παρόλο που η εταιρεία παραπαίει και κρατάει τιμή. Απλά το κόκκινο δεν το αγοράζει κανείς για αυτό και η προσφορά. Το μαύρο και μπλε έχει 150€ παραπάνω.

 

Παρεμπιπτόντως έχει βρει κανείς μεμβράνες carbon για πίσω? Μιλώ για skinomi. Υπάρχουν στο amazon αλλά δεν στέλνει Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το κράταγα έτσι. Εκτός για λόγους προσωπικους, επαγγελματικούς ή ακόμα και κοινωνικούς εκεί της Αιγύπτου δε δες κοκκινάκι :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το κράταγα έτσι. Εκτός για λόγους προσωπικους, επαγγελματικούς ή ακόμα και κοινωνικούς εκεί της Αιγύπτου δε δες κοκκινάκι :)
Αν ήταν απλό κόκκινο ίσως το κράταγα όπως είναι γιατί είναι το αγαπημένο μου χρώμα. Αλλά super glossy με τίποτα :-P

Έχω παραγγείλει κόκκινη και μαύρη θήκη σιλικόνης και κατάφερα να παραγγείλω την carbon μεμβράνη αλλά θα πάει Ελλάδα οπότε σε κάνα μήνα θα την έχω όταν ανέβω για διακοπές.

Πιστεύω θα δείχνει ωραία σε συνδιασμό με το κόκκινο μέταλλο γύρω γύρω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από Αίγυπτο. Εδώ συμβαίνει το εξής:

Day one όλα τα Android είναι φθηνότερα από Ελλάδα.

Μετά όσο περνά ο καιρός οι συσκευές μεγάλων κατασκευαστών κρατάνε την τιμή και δεν συμφέρει.

Τα Xiaomi για παράδειγμα είναι φθηνότερα απ' ότι στην Ελλάδα γιατί δεν τα έχουν μάθει ακόμα.

Το HTC χαίρει εκτίμησης παρόλο που η εταιρεία παραπαίει και κρατάει τιμή. Απλά το κόκκινο δεν το αγοράζει κανείς για αυτό και η προσφορά. Το μαύρο και μπλε έχει 150€ παραπάνω.

 

Παρεμπιπτόντως έχει βρει κανείς μεμβράνες carbon για πίσω? Μιλώ για skinomi. Υπάρχουν στο amazon αλλά δεν στέλνει Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.slickwraps.com/devices/phones/android/htc-u11.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έκανα παραγγελία στην skinomi και τα ταχυδρομησαν κι όλας.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα σήμερα και θα το έχω την Τρίτη. Υπήρχε μια προσφορά σε κόκκινο στα 450 ευρώ και το χτύπησα παρόλο που εκτός του μαύρου, τα υπόλοιπα θυμίζουν Χριστουγεννιάτικες μπάλες. Φυσικά θα μπει μαύρη θήκη η αν βρω carbon φιλμ στην πλάτη.

Νομίζω σ αυτά τα χρήματα είναι ότι καλύτερο. Ίσως το πιο γρηγορο 835 snapdragon η έστω ισοδύναμο με το OP+ 5t.

Σε κάμερα μάλλον παραμένει κορυφαίο τουλάχιστον σε low light. Υστερεί σε βίντεο έναντι των πρόσφατων ναυαρχίδων αλλά δεν με απασχολεί.

Από φωτογραφία με ενδιαφέρει να τα πηγαίνει καλά σε lowlight και σαν wide angle lens. Απ ότι είδα έχει θέμα με hightlights και overexposure αλλά αυτά διορθώνονται.

 

Να περάσω Oreo, έχει στρώσει?

 

Προσωπικά θα περιμένω τις εντυπώσεις σου γιατί εδώ και καιρό λέω να το τσιμπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περιμένω τις εντυπώσεις σου γιατί εδώ και καιρό λέω να το τσιμπήσω.
Μόλις το παρέλαβα. Κατεβάζει updates.

Με εξαίρεση το κόκκινο που δεν είναι κόκκινο αλλά φούξια και φέρνει εντελώς γυναικείο, η συσκευή δείχνει πολύ ποιοτική.

Βέβαια πλέον είναι old fashion αφού όλα βγαίνουν χωρίς μπειζελ. Εμένα δεν με απασχολεί. Θέλω οπωσδήποτε το finger print να είναι μπροστά. Και δεύτερον χωρίς περιθώρια κάτω φοβάμαι ότι θα πατιονται διαφορά με την παλάμη όταν το κρατάς με το ένα χέρι.

Επίσης να ξέρεις ότι δεν πουλιέται εύκολα. Οπότε αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις κάνα δυο χρόνια οκ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα. Κατεβάζει updates.

Με εξαίρεση το κόκκινο που δεν είναι κόκκινο αλλά φούξια και φέρνει εντελώς γυναικείο, η συσκευή δείχνει πολύ ποιοτική.

Βέβαια πλέον είναι old fashion αφού όλα βγαίνουν χωρίς μπειζελ. Εμένα δεν με απασχολεί. Θέλω οπωσδήποτε το finger print να είναι μπροστά. Και δεύτερον χωρίς περιθώρια κάτω φοβάμαι ότι θα πατιονται διαφορά με την παλάμη όταν το κρατάς με το ένα χέρι.

Επίσης να ξέρεις ότι δεν πουλιέται εύκολα. Οπότε αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις κάνα δυο χρόνια οκ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όντως κι εμένα αυτό ήταν το πρόβλημα μου το κόκκινο που όμως δεν είναι κόκκινο αλλά λίγο μοιάζει γυναικείο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κ καμια ουσιαστικη υποστηριξη απο devs οποτε μενεις με αυτα που σου προσφερει
Δεν μ ενδιαφέρει το xda πια. Έχουν περάσει αυτές οι εποχές. Τα εκανα αυτά με το Diamond, το HD, το HD2 κλπ. Από το Μ8 και μετά δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ. Δεν εμπιστεύομαι rootαρισμενες συσκευές και οι απαιτήσεις μου σταματούν στο να περάσω την gcam.

Από εκεί και πέρα, για μένα συσκευή του 2017 που χρειάζεται παρεμβάσεις σημαίνει ότι δεν είναι ολοκληρωμένη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

@@@ πολύ θετικό το ότι μόλις έβαλα την ελληνική κάρτα μου, πέρασε αυτομάτως τα ελληνικά τα οποία δεν υπήρχαν πριν σαν γλώσσα στην συσκευή.

Νομίζω αυτό έχει γίνει από εποχής Μ7.

Οπότε δεν χρειάζονται αλχημείες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχει bug, δε μπορεις να το εχεις στα αγγλικα και να στελνεις sms στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες

και το gcam δε μπορεις να το χαρεις χωρις root οσον αφορα το hdr+

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχει bug, δε μπορεις να το εχεις στα αγγλικα και να στελνεις sms στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες

και το gcam δε μπορεις να το χαρεις χωρις root οσον αφορα το hdr+

Αυτό με το gcam ότι δεν χρειάζεται root, έχει νομίζω διευκρινιστεί από δύο έμπειρους κατόχους της συσκευής.

Μάλιστα έχει δοθεί και η version του arnova.

Αν είναι ενεργοποιημένο το Api2 δεν υπάρχει λόγος για root. Θα το δοκιμάσω μόλις βρω ευκαιρία.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το gcam ότι δεν χρειάζεται root, έχει νομίζω διευκρινιστεί από δύο έμπειρους κατόχους της συσκευής.

Μάλιστα έχει δοθεί και η version του arnova.

Αν είναι ενεργοποιημένο το Api2 δεν υπάρχει λόγος για root. Θα το δοκιμάσω μόλις βρω ευκαιρία.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θα αναμενω νεοτερα σου αλλα το api2 εχω την εντυπωση οτι δεν μπορει να το ενεργοποιησει το app..ειναι θεμα build.prop

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα. Κατεβάζει updates.

Με εξαίρεση το κόκκινο που δεν είναι κόκκινο αλλά φούξια και φέρνει εντελώς γυναικείο, η συσκευή δείχνει πολύ ποιοτική.

Βέβαια πλέον είναι old fashion αφού όλα βγαίνουν χωρίς μπειζελ. Εμένα δεν με απασχολεί. Θέλω οπωσδήποτε το finger print να είναι μπροστά. Και δεύτερον χωρίς περιθώρια κάτω φοβάμαι ότι θα πατιονται διαφορά με την παλάμη όταν το κρατάς με το ένα χέρι.

Επίσης να ξέρεις ότι δεν πουλιέται εύκολα. Οπότε αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις κάνα δυο χρόνια οκ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα περιμένω λεπτομέρειες.

Να μας πεις για την οθόνη κάτω από τον ήλιο, από απόκριση πως πάει, να μας πεις αν όντως ισχύει για το βίντεο που γράφουν μερικοί ότι είναι μέτριο, γενικά έχουν βαρύτητα τα λόγια, σε θεωρώ από τους πιο αντικειμενικούς στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω λεπτομέρειες.

Να μας πεις για την οθόνη κάτω από τον ήλιο, από απόκριση πως πάει, να μας πεις αν όντως ισχύει για το βίντεο που γράφουν μερικοί ότι είναι μέτριο, γενικά έχουν βαρύτητα τα λόγια, σε θεωρώ από τους πιο αντικειμενικούς στο φόρουμ.

Θα στα πω όλα.

Εκ πρώτης όψεως το κινητό είναι σφαίρα. Δεν προλαβαίνεις να πάρεις το δάχτυλο από την οθόνη και έχει ανοίξει η εφαρμογή.

Η οθόνη όπως την βλέπω μέσα στο γραφείο δείχνει απόλυτα ικανοποιητική.

Τα χρώματα είναι πολύ κοντά με του iPad mini4 που διαθέτει μια από τις καλύτερες οθόνης στην πιστότητα χρωμάτων. Είναι λίγο πιο θερμά απ' ότι θα ήθελα. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση ενώ είχα διαβάσει νομίζω στο gsmarena πως γίνεται ρυθμιση. Θα το ψάξω.

Δεν είναι AMOLED αλλά για κάποιους είναι προσόν.

Από τον καιρό που άρχισα να ασχολούμαι με την φωτογραφία, προτιμώ τις ips λόγο των χρωμάτων. Στις amoled έβλεπα άλλα χρώματα σε σχέση με αυτό που φωτογράφιζε η DSLR μου.

Θα την δω και στον ήλιο αλλά ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα σ αυτό με την HTC.

 

EDIT

Την βρήκα την ρύθμιση και έφερα τα χρώματα εκεί που τα ήθελα.

Επιλογή sRGB και πιο ψυχρά στο 60% περίπου.

Πλέον είτε βλέπω την οθόνη του iPad είτε του HTC τα χρώματα είναι ίδια.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το είχα το κινητό 3 μήνες.

Εξαιρετική συσκευή, το μόνο που με είχε χαλάσει εμένα είναι πολύ σαβούρα στο κινητό bloatware, και δεν είχε καθόλου υποστήριξη από xda.

Βέβαια προερχόμενος από Nexus συσκευή , και μου αρέσει να σκαλίζω το κινητό.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς bloatware Ανδρέα.

Το λογισμικό είναι τόσο γυμνό, που δεν έχει καν file manger, gallery, κτλ...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

μαλλον το HTC help, Viveport, touchpal,Boost+, HTC sense Companion, αλλα ναι ουτε gallery (μου την εσπασε γιατι ειχε καλο app) ουτε file manager

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προτιμούσες φίλε μου να έχει photo gallery και file manager σε σύγκριση με τους υπόλοιπες εφαρμογές οι οποίες είναι άχρηστες?

Παρόλο που τις είχα απενεργοποιημένες με χαλούσε το γεγονός που ήξερα ότι ήταν εκεί.

Επίσης κινητό δεν αλλάζω εύκολα μπορεί να με πάει και 3-4 χρόνια.

Κάποια στιγμή η υποστήριξη της συσκευής θα σταματήσει.

Θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής όσο αφορά custom ROM και kernel.

Σε αυτό το κομμάτι δεν υπάρχει υποστήριξη ιδιαίτερα από xda που κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο.

Παρόλα αυτά είναι μια εξαιρετική συσκευή

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προτιμούσες φίλε μου να έχει photo gallery και file manager σε σύγκριση με τους υπόλοιπες εφαρμογές οι οποίες είναι άχρηστες?

Παρόλο που τις είχα απενεργοποιημένες με χαλούσε το γεγονός που ήξερα ότι ήταν εκεί.

Επίσης κινητό δεν αλλάζω εύκολα μπορεί να με πάει και 3-4 χρόνια.

Κάποια στιγμή η υποστήριξη της συσκευής θα σταματήσει.

Θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής όσο αφορά custom ROM και kernel.

Σε αυτό το κομμάτι δεν υπάρχει υποστήριξη ιδιαίτερα από xda που κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο.

Παρόλα αυτά είναι μια εξαιρετική συσκευή

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Το bloat δεν είναι τραγικό. Όπως βλέπεις χρησιμοποιώ συσκευή που τρέχει καθαρό Android.

Πιστεύω ότι δεν επηρεάζει πουθενά την ταχύτητα της συσκευής.

Θα δω τι μπορώ να απενεργοποιήσω.

Τώρα για την υποστήριξη xda, είναι κάτι που αφορά γενικώς το 1% των χρηστών και άντε το 20% των μελών εδώ. Μιλώ για τώρα γιατί πριν λίγα χρόνια το xda ήταν μονόδρομος.

 

Το πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής είναι μόνο ότι κάθε χρόνο η HTC πουλάει όλο και λιγότερο παρόλο που βγάζει όλο και καλύτερα smartphones. Με λίγα λόγια όποιος αγοράζει το παντρεύεται η το σκοτώνει.

Εγώ τα καλά κινητά δεν τα πουλάω.

Πάνε δώρο σε μέλη της οικογένειας.

Έχω κρατήσει galaxy S4, S7 edge, HTC M8 και Nexus 5x.

 

Η κάμερα του δείχνει υπέροχη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το bloat δεν είναι τραγικό. Όπως βλέπεις χρησιμοποιώ συσκευή που τρέχει καθαρό Android.

Πιστεύω ότι δεν επηρεάζει πουθενά την ταχύτητα της συσκευής.

Θα δω τι μπορώ να απενεργοποιήσω.

Τώρα για την υποστήριξη xda, είναι κάτι που αφορά γενικώς το 1% των χρηστών και άντε το 20% των μελών εδώ. Μιλώ για τώρα γιατί πριν λίγα χρόνια το xda ήταν μονόδρομος.

 

Το πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής είναι μόνο ότι κάθε χρόνο η HTC πουλάει όλο και λιγότερο παρόλο που βγάζει όλο και καλύτερα smartphones. Με λίγα λόγια όποιος αγοράζει το παντρεύεται η το σκοτώνει.

Εγώ τα καλά κινητά δεν τα πουλάω.

Πάνε δώρο σε μέλη της οικογένειας.

Έχω κρατήσει galaxy S4, S7 edge, HTC M8 και Nexus 5x.

 

Η κάμερα του δείχνει υπέροχη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τηλεφωνικά να φανταστώ είναι σε κορυφαίο επίπεδο; Θυμάμαι όταν είχα HTC, με άκουγαν πολύ καλά, επίσης άκουγα καθαρά τον συνομιλητή.
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικά να φανταστώ είναι σε κορυφαίο επίπεδο; Θυμάμαι όταν είχα HTC, με άκουγαν πολύ καλά, επίσης άκουγα καθαρά τον συνομιλητή.
Αυτό είναι ένα από τα ατού των HTC.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η HTC είναι κορυφή. Ένας φίλος τα συγκρίνει με τα iPhone σε εμπειρία χρήσης (τα μοντέλα ναυαρχίδες που έχει δοκιμάσει).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC U11

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...