Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

k

 

Καλημέρα 9.0.2.0 σταθερή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

Καλημέρα δεν έχω κατεβάσει τίποτα περίεργο από εφαρμογή όλε είναι γνωστές. Πάντως κολλήματα μου κάνει και. Όταν το messenger δέχεται μηνύματα.

Επαναλαμβανω,οτι δεν γινεται,δεν ειναι λογικο,συσκευη με 4gb ram να εχει το συμπτωμα που αναφερεις,κατι ειναι λαθος......

Κανε επαναφορα,αστο παρθενο,και τσεκαρετο,εαν εχεις και παλι θεμα εχει προβλημα στο hw.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς καθυστερήσεις στα μηνύματα και στον τηλεφωνικό κατάλογο, και όχι κολλήματα? Εγώ κόλλημα δεν έχω δει. Καθυστερήσεις όταν πατάς το κουμπί να πάρεις τηλέφωνο, και μέχρι να ανοίξει η εφαρμογή ναι έχει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ και 2 μέρες το wifi μου κάνει συχνές αποσυνδέσεις είμαι με την τελευταία stable official global miui 9

Να πω ότι δεν πέρασα κάποια εφαρμογή αυτές τις μέρες τι μπορεί να φταίει το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς καθυστερήσεις στα μηνύματα και στον τηλεφωνικό κατάλογο, και όχι κολλήματα? Εγώ κόλλημα δεν έχω δει. Καθυστερήσεις όταν πατάς το κουμπί να πάρεις τηλέφωνο, και μέχρι να ανοίξει η εφαρμογή ναι έχει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η εφαρμογή τηλεφωνικός καταλαγος όταν την ανοίξεις και πας σε μια επαφή να την ανοίξεις για να βρεις το νούμερο ανοίγει και δεν εμφανίζει τον αριθμό έχει κενή σελίδα. Μετά από 10 με 15 Δευτερόλεπτα τους εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή τηλεφωνικός καταλαγος όταν την ανοίξεις και πας σε μια επαφή να την ανοίξεις για να βρεις το νούμερο ανοίγει και δεν εμφανίζει τον αριθμό έχει κενή σελίδα. Μετά από 10 με 15 Δευτερόλεπτα τους εμφανίζει.
Εντάξει, είπαμε όχι κι έτσι. Τέτοιο κόλλημα δεν έχω. Είναι δυνατό αυτό, θα το είχα αναφέρει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή τηλεφωνικός καταλαγος όταν την ανοίξεις και πας σε μια επαφή να την ανοίξεις για να βρεις το νούμερο ανοίγει και δεν εμφανίζει τον αριθμό έχει κενή σελίδα. Μετά από 10 με 15 Δευτερόλεπτα τους εμφανίζει.

 

Σίγουρα κάποιο app κάνει την βρωμοδουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις, μετά από μία ημέρα σχεδόν χρήσης (δεν μπορούν να βγούνε ασφαλείς ,αλλά το κατά δύναμιν :p )

 

Πάντα σε άμεση σύγκριση με το τι είχα στα χέρια μου τους τελευταίους 20 μήνες (LG G4)

 

Η ποιότητα κλήσης του mi max 2 σε σχέση με το G4 , τουλάχιστον μέσα στο σπίτι μου, είναι η μέρα με την νύχτα παιδιά... Δεν ξέρω αν ευθύνεται και το υψηλότερο , σαφώς, SAR , που έχει το xiaomi, αλλά είναι εμφανής η διαφορά. Παρόλο που μέσα στο σπίτι έχω κακό σήμα, το xiaomi είναι πολύ ανώτερο σε αυτόν τον τομέα. Δεν έχω αυτά τα διαρκή "κοψίματα" που είχα στo G4 και ο συνομιλητής μου δεν με άκουγε καλά...

 

Η κάμερα σε δύσκολες συνθήκες, εμφανώς υποδυέστερη. Την ημέρα, πολύ καλή. Σύντομα θα ξεκλειδώσω/rootάρω ώστε να βάλω και την gcam. Εκεί θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το που να απευθυνθώ ώστε να το κάνω εύκολα και γρήγορα :)

 

Η μπαταρία από άλλο πλανήτη (για να πέσει από το 49% που είχε όταν το άνοιξα, στο 19% ώστε να πω ότι θα κάνω πρώτη φόρτιση, χρειάστηκαν 4ω48λ SOT...Dafaq ρε σεις... Και το σκάλιζα συνέχεια (wifi on, 50% brightness περίπου, λίγο gaming, λίγο από όλα, στο τέλος έβαλα και την sim μπας και ξεφορτίσει :lol: -εκεί όπου και δοκίμασα εκτενώς το θέμα ποιότητα κλήσης - μίλησα περίπου 35 λεπτά και σήμερα λίγο ακόμη - κάνα 10λεπτο)

O ήχος επίσης πολύ ανώτερος στο xiaomi. Ικανοποιητικά δυνατός στα ηχειάκια του! Βάζοντας τα pistonII μου προξένησε μεγάλη εντύπωση η ποιότητα που μπορείς να έχεις με τόσο φτηνά ακουστικά. Η ένταση ξεκουφαίνει. Δε τα βάζεις τέρμα με την καμία! Δεν είναι LG V20/V30/G6, HTC U11 κλπ, αλλά είναι παραπάνω από decent για την κατηγορία του.

Παρόλο που είναι mid-range κινητό , είναι εξαιρετική η ποιότητα κατασκευής του , αλλά αυτό το ξέρετε ήδη :p

 

Κάνει αρκετά κακή διαχείριση στη ram πάντως. Είναι αδιανόητο να έχεις 4GB ram και διαθέσιμο 1.6 ή 1.7 συνεχώς. Ξέρω πως "free ram, χαμένη ram", απλά μου φαίνεται παράξενο . Το G4 έκανε καλύτερη διαχείριση με λιγότερη ram, αυτό είναι στάνταρ. Αλλά το MIUI ίσως να είναι κάπως βαρύ. Παρόλα αυτά το κινητό ρολάρει άψογα.

Νομίζω ότι είναι πραγματικό VFM , αν μπορείς να διαχειριστείς το μέγεθός του!

ΥΓ: Ακόμη δεν δοκίμασα 4G γιατί στο σπίτι μέσα δεν μπορεί να πιάσει, αλλά σε λίγες ώρες που θα είμαι εκτός, θα δοκιμάσω. Είμαι με vodafone. Το έχω στην 2η SIM καθώς για να μπει στην πρώτη, θέλει την ακόμη μικρότερη. Προτείνετε να πάρω νέα sim για να τοποθετήσω στην πρώτη θέση;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αντίθετο εννοείς στο θέμα της RAM....

Όσο περισσότερη μνήμη έχει ελεύθερη, τόσο χειρότερη διαχείριση κάνει. Γιατί κλείνει προγράμματα χωρίς να υπάρχει λόγος (αφού υπάρχει μνήμη)

Και όταν έχεις γεμίσει τη μνήμη, τότε είναι που κάνει καλή διαχείριση γιατί στα κρατάει όλα σε ετοιμότητα.

Μην σκέφτεσαι με τη λογική Windows. Εγώ έχω 570MB ελεύθερα, δηλαδή το 15-16% και όλα τρέχουν ρολόι.

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αντίθετο εννοείς στο θέμα της RAM....

Όσο περισσότερη μνήμη έχει ελεύθερη, τόσο χειρότερη διαχείριση κάνει. Γιατί κλείνει προγράμματα χωρίς να υπάρχει λόγος (αφού υπάρχει μνήμη)

Και όταν έχεις γεμίσει τη μνήμη, τότε είναι που κάνει καλή διαχείριση γιατί στα κρατάει όλα σε ετοιμότητα.

Μην σκέφτεσαι με τη λογική Windows. Εγώ έχω 570MB ελεύθερα, δηλαδή το 15-16% και όλα τρέχουν ρολόι.

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν το εξέφρασα σωστά, όντως. Εγώ εννοούσα ότι απλά μου φαίνεται παράξενο που 2+ gb ram εξαφανίζονται με το καλημέρα. Αν είναι για χάρη smoothness, let it be :p

Link to comment
Share on other sites

Τα 2GB τα βλέπεις μετά από επανεκκίνηση, και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Η έχεις σετάρει κανονικά το τηλέφωνο σου, με launcher, dialer, widgets, messengers και λοιπά προγράμματα?

Εγώ έχω 16 προγράμματα να ξεκινούν αυτόματα και μετά από επανεκκίνηση έχω 1GB RAM ελεύθερη. Καλά είναι.

 

78b687d6605261262713f6ea3696c5c3.jpge7379b0686c74062e061708c04c81215.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To volte δεν παίζει??, δεν αφήνει να το επιλέξουμε..
Που είναι αυτή η ρύθμιση και δε την βλέπω?

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτή η ρύθμιση και δε την βλέπω?

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάρτες σιμ κ δίκτυα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα δεν μου ήρθε ακόμα η 9.0.3.0! Μάλλον την απέσυραν λόγο των προβλημάτων με την μπαταρία που θα αναφέρθηκαν από πολλούς χρήστες.

Εγώ ακόμα με 9.0.2.0 ειμαικαι πραγματικά πάει σφαίρα, πολύ πιο γρήγορη από MUIU 8.1xxxx :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις, μετά από μία ημέρα σχεδόν χρήσης (δεν μπορούν να βγούνε ασφαλείς ,αλλά το κατά δύναμιν :p )

 

Πάντα σε άμεση σύγκριση με το τι είχα στα χέρια μου τους τελευταίους 20 μήνες (LG G4)

 

Η ποιότητα κλήσης του mi max 2 σε σχέση με το G4 , τουλάχιστον μέσα στο σπίτι μου, είναι η μέρα με την νύχτα παιδιά... Δεν ξέρω αν ευθύνεται και το υψηλότερο , σαφώς, SAR , που έχει το xiaomi, αλλά είναι εμφανής η διαφορά. Παρόλο που μέσα στο σπίτι έχω κακό σήμα, το xiaomi είναι πολύ ανώτερο σε αυτόν τον τομέα. Δεν έχω αυτά τα διαρκή "κοψίματα" που είχα στo G4 και ο συνομιλητής μου δεν με άκουγε καλά...

 

Η κάμερα σε δύσκολες συνθήκες, εμφανώς υποδυέστερη. Την ημέρα, πολύ καλή. Σύντομα θα ξεκλειδώσω/rootάρω ώστε να βάλω και την gcam. Εκεί θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το που να απευθυνθώ ώστε να το κάνω εύκολα και γρήγορα :)

 

Η μπαταρία από άλλο πλανήτη (για να πέσει από το 49% που είχε όταν το άνοιξα, στο 19% ώστε να πω ότι θα κάνω πρώτη φόρτιση, χρειάστηκαν 4ω48λ SOT...Dafaq ρε σεις... Και το σκάλιζα συνέχεια (wifi on, 50% brightness περίπου, λίγο gaming, λίγο από όλα, στο τέλος έβαλα και την sim μπας και ξεφορτίσει :lol: -εκεί όπου και δοκίμασα εκτενώς το θέμα ποιότητα κλήσης - μίλησα περίπου 35 λεπτά και σήμερα λίγο ακόμη - κάνα 10λεπτο)

O ήχος επίσης πολύ ανώτερος στο xiaomi. Ικανοποιητικά δυνατός στα ηχειάκια του! Βάζοντας τα pistonII μου προξένησε μεγάλη εντύπωση η ποιότητα που μπορείς να έχεις με τόσο φτηνά ακουστικά. Η ένταση ξεκουφαίνει. Δε τα βάζεις τέρμα με την καμία! Δεν είναι LG V20/V30/G6, HTC U11 κλπ, αλλά είναι παραπάνω από decent για την κατηγορία του.

Παρόλο που είναι mid-range κινητό , είναι εξαιρετική η ποιότητα κατασκευής του , αλλά αυτό το ξέρετε ήδη :p

 

Κάνει αρκετά κακή διαχείριση στη ram πάντως. Είναι αδιανόητο να έχεις 4GB ram και διαθέσιμο 1.6 ή 1.7 συνεχώς. Ξέρω πως "free ram, χαμένη ram", απλά μου φαίνεται παράξενο . Το G4 έκανε καλύτερη διαχείριση με λιγότερη ram, αυτό είναι στάνταρ. Αλλά το MIUI ίσως να είναι κάπως βαρύ. Παρόλα αυτά το κινητό ρολάρει άψογα.

Νομίζω ότι είναι πραγματικό VFM , αν μπορείς να διαχειριστείς το μέγεθός του!

ΥΓ: Ακόμη δεν δοκίμασα 4G γιατί στο σπίτι μέσα δεν μπορεί να πιάσει, αλλά σε λίγες ώρες που θα είμαι εκτός, θα δοκιμάσω. Είμαι με vodafone. Το έχω στην 2η SIM καθώς για να μπει στην πρώτη, θέλει την ακόμη μικρότερη. Προτείνετε να πάρω νέα sim για να τοποθετήσω στην πρώτη θέση;

 

Επειδη ερχεσαι απο ενα κινητο που ηταν Κ Ο Ρ Υ Φ Η στο θεμα καμερας θα ηθελα την αποψη σου για την μεταβαση εδω ..!

περιμενω συγκρισεις κτλ ..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα δεν μου ήρθε ακόμα η 9.0.3.0! Μάλλον την απέσυραν λόγο των προβλημάτων με την μπαταρία που θα αναφέρθηκαν από πολλούς χρήστες.

Εγώ ακόμα με 9.0.2.0 ειμαικαι πραγματικά πάει σφαίρα, πολύ πιο γρήγορη από MUIU 8.1xxxx :)

 

Εκεί πάει Κ μένα το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ερχεσαι απο ενα κινητο που ηταν Κ Ο Ρ Υ Φ Η στο θεμα καμερας θα ηθελα την αποψη σου για την μεταβαση εδω ..!

περιμενω συγκρισεις κτλ ..

Επειδή είχα και εγώ g4 και v10 η κάμερα στο νυχτερινες δεν συγκρίνεται. Ωστόσο βγάζει αξιοπρεπεστατες με τις manual ρυθμίσεις. Αλλά και πάλι αν σκέφτεσαι την μετάβαση μόνο για αυτό θα απογοητευτεις. Στα υπόλοιπα τα πάει εξαιρετικά και δεν θα σου λείψει κάτι. Ειδικά με την μπαταρία θα πάθεις σοκ αναλογικά με το v10

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και εγώ g4 και v10 η κάμερα στο νυχτερινες δεν συγκρίνεται. Ωστόσο βγάζει αξιοπρεπεστατες με τις manual ρυθμίσεις. Αλλά και πάλι αν σκέφτεσαι την μετάβαση μόνο για αυτό θα απογοητευτεις. Στα υπόλοιπα τα πάει εξαιρετικά και δεν θα σου λείψει κάτι. Ειδικά με την μπαταρία θα πάθεις σοκ αναλογικά με το v10

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

 

το κινητο το εχω ερωτευτει ..και για την οθοναρα του και κυριως για την μπαταρια του ...

αλλα η καμερα ειναι ενας λογος βασικος που δεν μπορω να αποχωριστώ το v10 ..ειναι πραγματικα απιστευτη ..

θα φανει στο μελλον ..μπορει να το παρω σαν δευτερη συσκευη ..

Link to comment
Share on other sites

το κινητο το εχω ερωτευτει ..και για την οθοναρα του και κυριως για την μπαταρια του ...

αλλα η καμερα ειναι ενας λογος βασικος που δεν μπορω να αποχωριστώ το v10 ..ειναι πραγματικα απιστευτη ..

θα φανει στο μελλον ..μπορει να το παρω σαν δευτερη συσκευη ..

Κοίτα αυτή είναι μια Βραδυνή χωρίς την Google cam

 

Κακή δεν την λες 1f6d9a7f07ed397b1dc68674243e2166.jpg

 

Edit : χαλάει πολύ την ανάλυση το Tapatalk

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :)

 

Τα 2GB τα βλέπεις μετά από επανεκκίνηση, και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Η έχεις σετάρει κανονικά το τηλέφωνο σου, με launcher, dialer, widgets, messengers και λοιπά προγράμματα?

Εγώ έχω 16 προγράμματα να ξεκινούν αυτόματα και μετά από επανεκκίνηση έχω 1GB RAM ελεύθερη. Καλά είναι.

 

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν βρίσκω αυτό το μενού, δεν θυμάμαι που το είχα δει (το έχω στα αγγλικά το κινητό επειδή το προτιμώ έτσι!). Η ραμ κάπου στο 1.6-1.7 είναι μετά από restart. Με 14-15 εφαρμογές μέσα και 1 game (piano tiles - στο κινητό αυτό τα σπάει το συγκεκριμένο, είναι απόλαυση).

 

Επειδη ερχεσαι απο ενα κινητο που ηταν Κ Ο Ρ Υ Φ Η στο θεμα καμερας θα ηθελα την αποψη σου για την μεταβαση εδω ..!

περιμενω συγκρισεις κτλ ..

Δεν σύγκρινα ακόμη με νυχτερινές, αλλά λίγο σε low light σχετικά conditions που έβγαλα, εντός σπιτιού όμως, δεν έχει και πολλή σχέση με το G4 :p (κυρίως με το manual του G4)

Πάντως σε συνθήκες καλού φωτισμού και ημέρας, είναι μία χαρά οι φώτο. Έχει και επιλογή για το sharpening ας πούμε. Γενικά πρέπει να έχει καλό φακό και με την gcam να βελτιώνεται κάπως η ποιότητα, σωστά; Του mi6 δεν έχει;

Για να πω την αλήθεια μου, δεν έψαξα εκτενώς την κάμερα. Είδα κάποια πράγματα αλλά όχι πλήρες ψάξιμο και σκάλισμα.

 

Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ το κινητό. Αρχίζω και συνηθίζω!

 

Το G4 πάντως το κρατάω για 2ο και για την κάμερα. Θα του κάνω ένα factory reset, θα το αφήσω χωρίς τπτ, μόνο 4-5 εφαρμογές και κάμερα :p

Ωστόσο δεν με ενοχλεί το γεγονός ότι είναι υποδυέστερη η κάμερα του mi max 2. Και να σας πω γιατί; Γιατί σε όλα τα υπόλοιπα, είναι ανώτερο, καλώς ή κακώς...

 

Edit.

Άσχετη ερώτηση.

Μπορώ με το miui Theme editor να αλλάξω εικονίδια και να κάνω τροποποιήσεις σε υπάρχοντα θέματα; Ευχαριστώ

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτή είναι μια Βραδυνή χωρίς την Google cam

 

Κακή δεν την λες 1f6d9a7f07ed397b1dc68674243e2166.jpg

 

Edit : χαλάει πολύ την ανάλυση το Tapatalk

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

 

Καλημέρα, λινκ για την Google cam υπάρχει;; να την δοκιμάσω;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λινκ για την Google cam υπάρχει;; να την δοκιμάσω;;
Εγώ δεν την έχω περάσει φίλε μου. Θέλει unlock bootloader πρώτα και root

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την έχω περάσει φίλε μου. Θέλει unlock bootloader πρώτα και root

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

 

Εγώ είμαι από τους τυχερούς που την κατέβασαν όταν υπήρχε ακόμα στο PlayStore πριν την κατεβάσουν, κάτι το οποίο δεν κατάλαβα ποτέ.

Οπότε υπάρχει στην <<βιβλιοθήκη>> με όλες τις κατεβασμένες εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τους τυχερούς που την κατέβασαν όταν υπήρχε ακόμα στο PlayStore πριν την κατεβάσουν, κάτι το οποίο δεν κατάλαβα ποτέ.

Οπότε υπάρχει στην <<βιβλιοθήκη>> με όλες τις κατεβασμένες εφαρμογές!

Είναι modded port της gcam. Αυτή που έχεις από το store δεν κάνει δουλειά του δυστυχώς.

 

Εδώ είναι το λινκ με τις modded εκδόσεις

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Θέλει όμως root και ενεργοποίημενο το Api2.

 

 

Don't mess with mi note 3

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...