Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]Λοιπόν είμαι στη μία ημέρα και οχτώωρεςμε εφτά ώρες οθόνη και είμαι τώρα που σου γράφω 43%

Καλά ρε συ θα μας τρελάνεις;;;;:dash::dash::rocket:

Απλά σου έχει κολλήσει στο μυαλό επειδή το είπα ]ν και οι άλλοι ότι ίσως να τρώει λίγο περισσότερο και νόμιζες....:O

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα ενα theme κορυφαιο αλλα εχει επιπλεον κ animated χιονακι να πεφτει

Λετε να καταναλωνει πολυ μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανησύχησα επειδή βλέπω ότι αρχίζει και πέφτει γρήγορα και επειδή ακούω από άλλους τριήμερα και πενθήμερα ότι κρατάει η μπαταρία....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανησύχησα επειδή βλέπω ότι αρχίζει και πέφτει γρήγορα και επειδή ακούω από άλλους τριήμερα και πενθήμερα ότι κρατάει η μπαταρία....

 

Ναι με ελάχιστη με χρήση....εγω με την 8.0.2.0 βγάζω με φουλ χρήση ένα 2ημερο συνήθως.

Μου φαίνεται έχουν γίνει πολύ απαιτητικοί με την μπαταρία ορισμένοι!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ελάχιστη με χρήση....εγω με την 8.0.2.0 βγάζω με φουλ χρήση ένα 2ημερο συνήθως.

Μου φαίνεται έχουν γίνει πολύ απαιτητικοί με την μπαταρία ορισμένοι!:wacko:

 

Φίλε μου, κάποιοι, στην δουλειά , δεν προλαβαίνουμε να παίξουμε με το κινητό ;) Ούτε και στο σπίτι βέβαια είναι απόλυτη ανάγκη :p

 

Ωστόσο με 4G ανοιχτό μόνιμα στη δουλειά, 3-4 συγχρονισμούς και ότι άλλο τρέχει στο παρασκήνιο, το κινητό κάνει καταπληκτική δουλειά.

 

Το πενθήμερο που ανέφερα δεν είναι ψέματα. Στο 12% έβαλα την μπαταρία να φορτίσει Πέμπτη βράδυ (είχα 11ω sot), Κυριακή ξημέρωμα είχα βγάλει το φορτιστή από την πρώτη μου φόρτιση.

Έξω είχα το 4G ανοιχτό, σπίτι το WiFi. Όπως ήταν φυσικό "έπαιξα" και αρκετά με το κινητό , το ψαχούλεψα, έβαλα θέματα, κατέβασα εφαρμογές κλπ κλπ, και παρόλα αυτά η μπαταρία δεν έπεφτε εύκολα.

Δεν είναι προέκταση του χεριού μου και γι'αυτό το λόγο οι 5 ημέρες συνολικά, είναι ρεαλιστικό ενδεχόμενο :)

 

Η χρήση δεν είναι ελάχιστη. Είναι "απλά απλή". Περιέχει τα πάντα, ίντερνετ, fb, messenger, ψαχούλεμα,GPS και φυσικά ομιλία καθώς και μουσική πηγαίνοντας στη δουλειά κλπ κλπ. Λίγο από όλα δηλαδή!

Άπαξ και το είχα συνεχώς στα χέρια μου, νομίζω πως οι 2 με 3 ημέρες θα ήταν πολύ πιο ρεαλιστικό σενάριο.

Κάτι που παρατήρησα επίσης, είναι ότι από το 50% και κάτω, πέφτει πιο αργά η μπαταρία! Το παρατήρησε κανείς άλλος;

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Καλο ειναι να φορτιζεται με τον εργοστασιακο φορτιστη.

 

Ο εργοστασιακός φορτιστής του δεν είναι fast charging φορτιστής; Για ποιο λόγο είναι καλό να φορτίζει με QC όταν μπορεί να φορτίσει και πιο αργά; Απλή απορία το έχω.

Συγκεκριμένα, ο φίλος που μου είπε ότι φορτίζει τα κινητά του με 0.5Α (!!) φορτιστή, είναι ο @johnnyman.

Αν το δει, ας καταθέσει και αυτός την άποψή του, κουβέντα να γίνεται :)

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια μετα την ενημερωση στις πιο πολλες εφαρμογες πλεον μου χει βαλει ενα ασπρο backround στα εικονιδια

πολυ σπαστικο

το χει κανει κ σε εσας?

 

Κι εμενα το εκανε. Κυριως στα εικονιδια της google και σε λιγες ακομα εφαρμογες. Προσπαθω να βρω τροπο να το αλλαξω..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι όταν μιλάμε για μπαταρία, να μη λέμε "εμένα μου κράτησε 3 μέρες", "εμένα 5..."... γιατί οι μέρες δεν είναι μέτρο σύγκρισης. Εγώ πχ κάθε μέρα πρέπει να το φορτίζω, γιατί αν δεν τε φορτίσω θα τελειώσει στη μέση της επόμενης μέρας. Βγάζω όμως 8-9-10 ώρες οθόνης.

Γι αυτό και μέτρο σύγκρισης πρέπει να είναι οι ώρες οθόνης σε συνάρτηση πάντα με τη συνολική διάρκεια.

Δηλαδή αν σε αυτόν που του βγάζει 5 μέρες μπαταρία του έδωσε συνολικά 4 ώρες οθόνης, και εμένα στις 24 ώρες 9 ώρες, ποια μπαταρία είναι καλύτερη?

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το εκανε. Κυριως στα εικονιδια της google και σε λιγες ακομα εφαρμογες. Προσπαθω να βρω τροπο να το αλλαξω..

 

Αλλαξα theme κ ηρεμησα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα theme κ ηρεμησα χαχα

 

Επειδη χρησιμποιω Nova Launcher, χρησιμοποιει τα δικα του εικονιδια με οποιο theme και να διαλεξεις.

 

Edit. Τελικά κατεβασα το MIUI 9 Icon Pack κι άλλαξα ένα-ενα τα εικονίδια που είχαν πρόβλημα. (Κάποια τα κατέβασα από το internet χειροκίνητα).

Edited by Eladrin
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέφτει όντως λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία.πιστεύω θα το διορθώσουν όμως....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη βλέπω στο δικό μου να πέφτει λίγο πιο αργά η μπαταρία με την 9.0.3.0. Γενικά πιστεύω ότι σε εφάμιλλες ROM η διάρκεια της μπαταρίας είναι και λίγο τύχη πως θα κάτσει στο τηλέφωνο σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και πάλι!! Όντως ρουφάει μπαταρία ... Από το 29 στο 15 έφτασε σε δύο ώρες... Τώρα που μιλάμε έχω δεκαπέντε είμαι στις δέκα ώρες και κάτι ενεργή οθόνη με μια ημέρα και είκοσι δύο ώρεςαπο την τελευταία φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και πάλι!! Όντως ρουφάει μπαταρία ... Από το 29 στο 15 έφτασε σε δύο ώρες... Τώρα που μιλάμε έχω δεκαπέντε είμαι στις δέκα ώρες και κάτι ενεργή οθόνη με μια ημέρα και είκοσι δύο ώρεςαπο την τελευταία φόρτιση

Έκανες την αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και πάλι!! Όντως ρουφάει μπαταρία ... Από το 29 στο 15 έφτασε σε δύο ώρες... Τώρα που μιλάμε έχω δεκαπέντε είμαι στις δέκα ώρες και κάτι ενεργή οθόνη με μια ημέρα και είκοσι δύο ώρεςαπο την τελευταία φόρτιση

 

Φίλε μου καταλαβαίνεις ότι στα περισσότερα κινητά από το 29 στο 15 πάει σε 20-30 λεπτά max έτσι; :lol::lol::lol:

Αυτό που λες είναι νορμάλ κατανάλωση για το κινητό μας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και πάλι!! Όντως ρουφάει μπαταρία ... Από το 29 στο 15 έφτασε σε δύο ώρες... Τώρα που μιλάμε έχω δεκαπέντε είμαι στις δέκα ώρες και κάτι ενεργή οθόνη με μια ημέρα και είκοσι δύο ώρεςαπο την τελευταία φόρτιση

χαχαχα τα χεις παίξει φίλε! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εάν σκεφτείς ότι το samsung galaxy 4ειχα φτάσει στο σημείο να το φορτίσω έξι φορές τη μέρα..... Και παντού να είμαι με το power bank..... Ακόμα δεν χει ξεφορτιστει.... Έχω εφτά τοις εκατό και είμαι στις δύο μέρες και μια ώρα. Χρόνια πολλά σε ολους
Link to comment
Share on other sites

Μείον 20% με 3 ώρες ενεργή οθόνη.

 

Αν ξέρει κανείς αν υπάρχουν και USB καλώδια για μπαταρία αυτοκινήτου θα κοιτάξω να δω αν την φορτίζει το ρημαδοκινητο όταν ξεμείνει το αμάξι, ειδάλλως θα το στείλω πίσω διαμαρτυρομενος στην xiaomi.

 

Φέρτε πίσω τις 3 φορτίσεις την ημέρα ρε xiaomides απατεώνες

Link to comment
Share on other sites

Απλά μας έχει καλομαθει το κινητακι μας.Και εγώ το προηγούμενο 2,3 φορές την μέρα το έβαζα φόρτιση

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά μας έχει καλομαθει το κινητακι μας.Και εγώ το προηγούμενο 2,3 φορές την μέρα το έβαζα φόρτιση

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρόνια πολλά σε όλους. Νομίζω ότι δεν συγκρίνουν το MI MAX 2 με τα άλλα τους κινητά που είχα πριν, αλλά την μπαταρία τους τώρα., με την μπαταρία με τις προηγούμενες εκδόσεις του λογισμικού. Εντάξει μια επισήμανση κάνουν οι φίλοι

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέω ότι και εγώ φίλε μου.έκανα την αναβάθμιση.εννοείται δεν ήμαστε αχάριστοι.για αυτό άλλωστε το επέλεξα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστή επισήμανση απλώς τώρα θα ρουφάει λίγο περισσότερη μπαταρία. Δεν πειράζει... Πάντως έγινε ακόμα πιο σφαίρα. Δεν μασάει τίποτα. Πιστεύω σύντομα θα δώσει καινούρια ενημέρωση.. Θέλω να πιστεύω. Δεν ξέρω κάθε πόσο διάστημα δίνει ενημερώσεις η χιαομι γιατί πρώτη φορά είμαι με κινητό της μαρκας
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις. Άλλωστε η αναλογία τιμής υλικού είναι πολύ καλή. Και προέρχομαι από το honor note 8το οποίο για όσους ξέρουν είναι συσκευή με πολύ καλές περγαμηνές

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις. Άλλωστε η αναλογία τιμής υλικού είναι πολύ καλή. Και προέρχομαι από το honor note 8το οποίο για όσους ξέρουν είναι συσκευή με πολύ καλές περγαμηνές
Σύμφωνα και με την μέχρι τώρα χρήση μου, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες :)

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Κι εγώ είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα ακόμα και από την κάμερα. Βέβαια με την 9.0.3.0οεφτει λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία αλλά πιστεύω ελπίζω σύντομα να δώσουν καινούρια αναβάθμιση. Πάντως είναι τουμπανακι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...