Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοντα στα 400$-450 $ (δεν θυμαμαι ακριβως) απο αμερικη που ειχα παει.αλλα αν τα θες μπες στην σελιδα της Shure για On line αγορα (αν φερνουν Ελλαδα)

 

Κι εγώ από Αμερική θα πάρω ότι πάρω, οπότε με βολεύει. Όσο για τη τιμή είναι κάπως τσιμπημένη, αλλά επειδή είναι για δώρο είμαστε ok. Φτάνει όμως να είναι τα καλύτερα. :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα(arguably) prosumer ακουστικα αυτη τη στιγμη θα πρεπει να ειναι τα Ultimate Ears UE 11 Pro http://www.ultimateears.com/_ultimateears/store/custom/ue11pro.php

 

διαβασε κι ενα review να παρεις μια ιδεα

 

http://www.anythingbutipod.com/archives/2008/10/ultimate-ears-ue-11-pro-review.php

 

βεβαια η διαδικασια που απαιτειται για να τα αποκτησεις ισως δεν συναδει με τη λογικη του δωρου,αλλα ειναι ο,τι καλυτερο πριν τα επαγγελματικα

 

απο κει και περα υπαρχουν πολλες επιλογες: Denon,Shure,Etymotic κτλ

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

τα καλύτερα για μένα είναι τα westone 3

(από fixed)

 

Karl explained to us what the first TRUE THREE WAY earphones meant and how more detail, and precise "frequency coverage" were accomplished with this exclusive configuration. As an example, both UE Triple.Fi and Shure SE530 have 3 drivers, however the way the frequency is distributed is in a TWO WAY configuration

 

http://www.earphonesolutions.com/westone-3-reviews.html

 

βεβαια η διαδικασια που απαιτειται για να τα αποκτησεις ισως δεν συναδει με τη λογικη του δωρου,αλλα ειναι ο,τι καλυτερο πριν τα επαγγελματικα

 

-έλα παιδί μου πρέπει να σου βγάλω καλούπια του αυτιού σου...

e μα γιατί?

-είναι έκπληξη

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Κι εγώ από Αμερική θα πάρω ότι πάρω, οπότε με βολεύει. Όσο για τη τιμή είναι κάπως τσιμπημένη, αλλά επειδή είναι για δώρο είμαστε ok. Φτάνει όμως να είναι τα καλύτερα. :D

 

:wacko::wacko:

 

PS: δεν υπάρχει καλύτερα στον ήχο. είναι γούστο του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από Αμερική θα πάρω ότι πάρω, οπότε με βολεύει. Όσο για τη τιμή είναι κάπως τσιμπημένη, αλλά επειδή είναι για δώρο είμαστε ok. Φτάνει όμως να είναι τα καλύτερα. :D

 

Κι εκεί που έχεις γονατίσει μπροστά της και εκείνη βουρκωμένη απλώνει το χέρι της έτοιμη να υποδεχτεί το μονόπετρο - τσααακ της πετάς τα triple drives και της τα χώνεις στο αυτί :ninja:, εξηγώντας της παράλληλα τη σημασία της σωστής προσαρμογής για να έχει το επιθυμητό ακουστικό αποτέλεσμα. Το ίδιο βραδυ σου δηλώνει αδιάθετη κι ενώ εσύ είσαι σχεδόν σίγουρος πως δεν είναι η μέρα της...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

τα καλύτερα για μένα είναι τα westone 3

(από fixed)

 

-έλα παιδί μου πρέπει να σου βγάλω καλούπια του αυτιού σου...

e μα γιατί?

-είναι έκπληξη

 

:lol:

:wacko:

 

PS: δεν υπάρχει καλύτερα στον ήχο. είναι γούστο του καθενός

 

:lol:

 

Σωστό κι αυτό...

 

Κι εκεί που έχεις γονατίσει μπροστά της και εκείνη βουρκωμένη απλώνει το χέρι της έτοιμη να υποδεχτεί το μονόπετρο - τσααακ της πετάς τα triple drives και της τα χώνεις στο αυτί :ninja:, εξηγώντας της παράλληλα τη σημασία της σωστής προσαρμογής για να έχει το επιθυμητό ακουστικό αποτέλεσμα. Το ίδιο βραδυ σου δηλώνει αδιάθετη κι ενώ εσύ είσαι σχεδόν σίγουρος πως δεν είναι η μέρα της...

 

:lol: :rotfl:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση,εισαι βεβαιος πως το ατομο για το οποιο προοριζονται τα ακουστικα εχει την εμπειρια και την καταρτιση ωστε να εκτιμησει την διαφορα σε επιδοσεις αναμεσα στα ακουστικα των 500$ και σε εκεινα των 100$?

 

επισης,επειδη ο ηχος ειναι ενα ζητημα κατ εξοχην υποκειμενικο,συνηθως το ακριβοτερο δεν ειναι και καλυτερο,συχνα ακομα και το "καλυτερο" δεν ειναι καλυτερο αφου ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις αναλογως και τα ειδη μουσικης που επιλεγει να ακουσει.

 

με ολο το θαρρος εφοσον προοριζονται για κοπελα να προτεινω και αυτα

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0332498&catid=060900

 

http://www.v-moda.com/headphones/vibe.aspx

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερες οι επιλογές του NTROPIC, για την περίσταση πάντα.

Με αυτά παίζει και να γ@&!$εις.:D

 

ρε παιδιά behave (που λέει και ο austin powers)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά παίζει και να γ@&!$εις.:D

 

http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rofl.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rofl.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rofl.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rofl.gif

 

Πέρα από την πλάκα τα vibe θα είναι ότι πρέπει. Δεν μονίζω να καταλάβει και καμία διαφορά στον ήχο (όπως και εγώ!)

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δεν μονίζω να καταλάβει και καμία διαφορά στον ήχο (όπως και εγώ!)

 

μπα μη το λες. εγώ όταν πρωτοάκουσα in-ear τρελάθηκα. και ήταν τα EP-630. μετά που πήγα στα CK7 τρελάθηκα πάλι. δε κάνω πλακα. αν δεν ακούσεις δε μπορείς να κανεις σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση,εισαι βεβαιος πως το ατομο για το οποιο προοριζονται τα ακουστικα εχει την εμπειρια και την καταρτιση ωστε να εκτιμησει την διαφορα σε επιδοσεις αναμεσα στα ακουστικα των 500$ και σε εκεινα των 100$?

 

Μάλλον όχι. Αλλά προτιμώ να πιάσω κάτι όσο το δυνατόν πιο ακριβό για να σιγουρέψω ως ένα βαθμό ότι αυτό που θα πάρω θα είναι εξαιρετικής ποιότητας.

 

επισης,επειδη ο ηχος ειναι ενα ζητημα κατ εξοχην υποκειμενικο,συνηθως το ακριβοτερο δεν ειναι και καλυτερο,συχνα ακομα και το "καλυτερο" δεν ειναι καλυτερο αφου ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις αναλογως και τα ειδη μουσικης που επιλεγει να ακουσει.

 

Φυσικά. Όμως το θεωρώ απίθανο ένα σετ ακουστικά των 500 δολλαρίων να έχει χαμηλότερη ποιότητα ήχου από ένα σετ των 100. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

 

Πολύ καλύτερες οι επιλογές του NTROPIC, για την περίσταση πάντα.

Με αυτά παίζει και να γ@&!$εις.:D

 

ρε παιδιά behave (που λέει και ο austin powers)

 

Ο Johner έχει το ελεύθερο. :p

 

Υ.Γ.

Είπα εγώ ποτέ ότι είναι για κοπέλα; :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

VeCo το γύρισες;:grin:

 

Δεν είπα αν είναι δώρο για κοπέλα. Ούτε κι αν είναι δώρο για αγόρι. Μπορεί να είναι δώρο για σκύλο. :grin: :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

τότε θες ακουστικά που βγάζουν πολύ high συχνότητες 25kHz και άvω :p
Link to comment
Share on other sites

Μουσικόφιλο σκύλο; :lol: :lol:

 

Μουσικόσκυλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

τότε θες ακουστικά που βγάζουν πολύ high συχνότητες 25kHz και άvω :p

 

:lol: :rotfl: :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις τα sennheiser IE8?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα άκουγα μουσική με τα Ultimate Ears SuperFi.3, εντυπώσεις;

Θετικότατες !

 

Μπάσο, αρκετά ακριβές, σε καμία περίπτωση ενισχυμένο, δεν έχει την "δύναμη" που έχει στα Sennheiser CX95 αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι πιο "ρεαλιστικό".

Δεν είναι πάντως ακουστικά για basshead τα Superfi.3 .

 

Μέσες, ίσως το πιο δυνατό τους σημείο. "Ζεστή" χροιά με αρκετή ακρίβεια και διαχωρισμό χωρίς να παραγίνεται "αναλυτικό". Πραγματικά ικανοποιημένος.

 

Υψηλές, ικανοποιητική ακρίβεια, ίσως να προτιμούσα και να μου άρεσε μια μικρή "συμπίεση ->διόρθωση ήθελα να γράψω-> επέκταση του φάσματος".

 

Soundstage, ανοικτό.

 

Ποιότητα κατασκευής, ΑΡΙΣΤΗ !

Το πάχος, η στιβαρότητα, η αντοχή στο μπέρδεμα και ο χαμηλός συντελεστής τριβής του καλωδίου είναι πράγματα που μόνο αν τα πιάσετε στα χέρια σας θα πιστέψετε ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ βρίσκονται, σημειωτέον ότι το καλώδιο είναι αποσπώμενο απο τα ακουστικά (σε περίπτωση που με κάποιον απίστευτο τρόπο κατορθώσει κάποιος και το καταστρέψει).

 

Εφαρμογή, καλή, απλά δεν είναι και τα "μικρότερα" της κατηγορίας "το καλώδιο πάνω απο το αυτί".

Eartips, 5 ζεύγη συνολικά, 1 ζεύγος σιλικόνες διπλής φλάτζας, 3 ζεύγη διαφορετικού μεγέθους σιλικόνες μονής φλάτζας και 1 ζεύγος αφρώδες υλικό (σχεδόν άχρηστο).

 

Γενικά και σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα θα τους έβαζα 8,5/10 και στα Sennheiser CX95 για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης 7,5/10.

 

Τιμή, 59 euro.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τα καλύτερα ακουστικά σε φτηνή τιμή μεταξύ 10-15 ευρώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος; Αυτό που θα έκανα πριν μου απαντήσετε, θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί τύπου Media Markt και θ'αγόραζα τίποτε phillips κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τα καλύτερα ακουστικά σε φτηνή τιμή μεταξύ 10-15 ευρώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος; Αυτό που θα έκανα πριν μου απαντήσετε, θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί τύπου Media Markt και θ'αγόραζα τίποτε phillips κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σε αυτη την τιμη σου προτεινω φθηνο και δοκιμασμενο απο εμενα και προσωπικα ευχαριστημενος τα Sennheiser MX-50 STREET.

παντως οτι παρεις απο Sennheiser θα μεινεις ικανοποιημενος :music:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τα καλύτερα ακουστικά σε φτηνή τιμή μεταξύ 10-15 ευρώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος; Αυτό που θα έκανα πριν μου απαντήσετε, θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί τύπου Media Markt και θ'αγόραζα τίποτε phillips κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Αν δε θες in ear δες τα Koss Ksc75 από Ebay μεριά.

 

Dbekia πολύ ωραίο post - ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου ...

Αν έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος οτιδήποτε που πιστεύει πως είναι άξιο αναφοράς είτε λόγω θετικών είτε λόγω αρνητικών εντυπώσεων, ας μην διστάσει να γράψει κάτι. Νομίζω θα βοηθήσει πολλούς, είτε προτρεπτικά είτε αποτρεπτικά ...

Δε λέει να πετάμε τα λεφτά μας τσάμπα, ειδικά σε τέτοιους καιρούς ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τα καλύτερα ακουστικά σε φτηνή τιμή μεταξύ 10-15 ευρώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος; Αυτό που θα έκανα πριν μου απαντήσετε, θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί τύπου Media Markt και θ'αγόραζα τίποτε phillips κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Σε αυτή την τιμή εγώ δεν θα εμπιστευόμουνα τίποτε άλλο εκτός απο τα Sennheiser MX 500 ή τα AKG K 315 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...