Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ βγάζω με αναμονή 2 μέρες 5μιση ωρες οθόνη το λιγότερο.

Ολα τέρμα και όλα ανοιχτά όπως έχω ξανα πει (φωτεινότητα αυτόματο).

Και η κύρια αιτία για την κατανάλωση στη δική μου περίπτωση, είναι το κάκιστο 4g στη δουλειά μου.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τζάμπα χάρηκα νομίζοντας ότι βρήκα λύση.

https://www.dropbox.com/sh/cixtl9pj0sq71r1/AAAag1SrFTtFFIy2Kjl1y9mza?dl=0

60-40 wifi data.

Τι άλλο να κάνω βρε παιδιά κουραστικα να το ψάχνω..

Μικρή αλλα υπαρκτή η πιθανότητα με την γρήγορη ασύρματη φόρτιση να μειώθηκε ανέλπιστα και σχετικά γρήγορα η χωρητικότητα της σε σεβαστο βαθμο.

Αλλα γνώμη μου περίμενε το update Σεπτεμβρίου που είναι να έρθει επόμενες λιγες ημέρες και αν δεν στρωσει επίσκεψη σε service να τσεκάρουν battery wear της μπαταρία και εφόσον εισαι εντός εξαμήνου να γινει δωρεάν η αντικατασταση της αν έχει μειωθεί αδικαιολογητα για ενα 4μηνο στην ουσία που είναι μικρο διάστημα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μικρή αλλα υπαρκτή η πιθανότητα με την γρήγορη ασύρματη φόρτιση να μειώθηκε ανέλπιστα και σχετικά γρήγορα η χωρητικότητα της σε σεβαστο βαθμο.

Αλλα γνώμη μου περίμενε το update Σεπτεμβρίου που είναι να έρθει επόμενες λιγες ημέρες και αν δεν στρωσει επίσκεψη σε service να τσεκάρουν battery wear της μπαταρία και εφόσον εισαι εντός εξαμήνου να γινει δωρεάν η αντικατασταση της αν έχει μειωθεί αδικαιολογητα για ενα 4μηνο στην ουσία που είναι μικρο διάστημα.

Νομίζω για τις ενσωματωμένες μπαταρίες είναι 1 χρονος η εγγύηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για τις ενσωματωμένες μπαταρίες είναι 1 χρονος η εγγύηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακόμα καλύτερα αν ισχύει αν και σε αντίστοιχη συζήτηση σε tablet Samsung αναφέρθηκε για 6μηνο σε μπαταρία αν δεν με απατά η μνήμη μου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μικρή αλλα υπαρκτή η πιθανότητα με την γρήγορη ασύρματη φόρτιση να μειώθηκε ανέλπιστα και σχετικά γρήγορα η χωρητικότητα της σε σεβαστο βαθμο.

Αλλα γνώμη μου περίμενε το update Σεπτεμβρίου που είναι να έρθει επόμενες λιγες ημέρες και αν δεν στρωσει επίσκεψη σε service να τσεκάρουν battery wear της μπαταρία και εφόσον εισαι εντός εξαμήνου να γινει δωρεάν η αντικατασταση της αν έχει μειωθεί αδικαιολογητα για ενα 4μηνο στην ουσία που είναι μικρο διάστημα.

 

 

Alex έγινε πολύ χρήση έξω με φουλ φωτεινότητα.

Δικαιολογεί αυτό τα αποτελέσματα τα συγκεκριμένα?

Δεν θέλω ούτε καν να σκεφτώ ότι χρειάζεται service...

 

Γιατί όλα τα άλλα δείχνουν φυσιολογικά, το ποσοστό της οθόνης μόνο υψηλό..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Alex έγινε πολύ χρήση έξω με φουλ φωτεινότητα.

Δικαιολογεί αυτό τα αποτελέσματα τα συγκεκριμένα?

Δεν θέλω ούτε καν να σκεφτώ ότι χρειάζεται service...

 

Γιατί όλα τα άλλα δείχνουν φυσιολογικά, το ποσοστό της οθόνης μόνο υψηλό..

Ε αν είχες full φωτεινότητα,Ε τοτε νορμάλ κόβω τα αποτελέσματα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ε αν είχες full φωτεινότητα,Ε τοτε νορμάλ κόβω τα αποτελέσματα.

 

Θα δω πως θα συνεχιστεί η κατάσταση..

Αν και δεν νομίζω, σε λίγους μήνες να χάλασε η μπαταρία.

Κάτι παρόμοιο είχα συναντήσει και στην αρχή όταν είχα πάρει το s7 edge..

Εκεί όμως έδειχνε ψηλά τις υπηρεσίες google play.

Εδώ τα νούμερα δεν είναι παράλογα..

 

Χάνω πολύ εύκολα το πρώτο 15-20% το πρωί που πίνω καμιά ώρα τον καφέ μου με τέρμα φωτεινότητα και το σκαλίζω συνέχεια..

 

Μετά κυκλοφορώ έξω πάλι τέρμα φωτεινότητα όταν το χρησιμοποιώ..

 

Ίσως είναι και λογικό με αυτή την χρήση.

Δεν έχω και σταθερό πρόγραμμα για να συγκρίνω 100%.

 

Το νούμερo (sot) όμως μοιάζει ξεκάθαρα χειρότερο από τον πρώτο μήνα που το πήρα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα χάρηκα νομίζοντας ότι βρήκα λύση.

https://www.dropbox.com/sh/cixtl9pj0sq71r1/AAAag1SrFTtFFIy2Kjl1y9mza?dl=0

60-40 wifi data.

Τι άλλο να κάνω βρε παιδιά κουραστικα να το ψάχνω..

 

ετσι ειμαι και εγω,,χωρις δεδομενα σημερα,,μοno wifi και ειμαι στις 3μισι ωρες αλλα στο 52% και με κλησεις 30 λεπτα εως τωρα! δηλ αν ανοιξω τα δεδομενα τι θα γινει?? δεν ξερω τι παιζει!και ειναι και στην εξοικονομηση

Link to comment
Share on other sites

GWVorw8.png

 

DNJ1Sx0.png

 

Ισως η καλυτερη επιδοση μεχρι στιγμης στο δικο μου, με τετοια αναμονη 7ωρο δεν ειχα ξαναδει. 2k, wifi/data 80/20%, gps on, aod off

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Χθες κοιτώντας μια μια τις εφαρμογές από τις ρυθμίσεις,

Είδα ότι δύο σχετικές με το μπιξμπι

https://www.dropbox.com/s/g4fb3ixeko4kubw/Screenshot_20170915-092754.png?dl=0

Είχαν κατανάλωση από 7% μπαταρίας χωρίς να έχω πατήσει ούτε κατά λάθος το κουμπί μπιξμπι.

Πάτησα επιβολή διακοπής σε όλες, και σήμερα πάλι μέχρι το 90% της μπαταρίας μου είχαν κατανάλωση οι ίδιες δύο σχετικές 1%.

Πάτησα και κατάργηση ενημερώσεων και μετά πάλι επιβολή διακοπής.

Όσοι δεν έχετε μπλοκάρει το μπιξμπι με σχετική εφαρμογή, και ούτε έχετε αλλάξει την λειτουργία από το κουμπί μπιξμπι, έχετε τόσο μεγάλη κατανάλωση χωρίς να το χρησημοποιειτε?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Χθες κοιτώντας μια μια τις εφαρμογές από τις ρυθμίσεις,

Είδα ότι δύο σχετικές με το μπιξμπι

https://www.dropbox.com/s/g4fb3ixeko4kubw/Screenshot_20170915-092754.png?dl=0

Είχαν κατανάλωση από 7% μπαταρίας χωρίς να έχω πατήσει ούτε κατά λάθος το κουμπί μπιξμπι.

Πάτησα επιβολή διακοπής σε όλες, και σήμερα πάλι μέχρι το 90% της μπαταρίας μου είχαν κατανάλωση οι ίδιες δύο σχετικές 1%.

Πάτησα και κατάργηση ενημερώσεων και μετά πάλι επιβολή διακοπής.

Όσοι δεν έχετε μπλοκάρει το μπιξμπι με σχετική εφαρμογή, και ούτε έχετε αλλάξει την λειτουργία από το κουμπί μπιξμπι, έχετε τόσο μεγάλη κατανάλωση χωρίς να το χρησημοποιειτε?

κ εμένα φίλε εχω 2-3 εφαρμογές του bixby που γραφει 8% αλλα δεν βλέπω περίεργη κατανάλωση

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το συγκεκριμενο κινητό χτες. Μου δείχνει 61% με το που το ανοιγω Και το φορτίσα όταν έφτασε στο 15%. Το βράδυ πριν το αφήσω για να πέσω για ύπνο είχε 37%. Μετά από 10 ώρες με ανοιχτό μόνο το wifi το κινητό έκλεισε και όταν πήγα να το ανοίξω το πρωί ήταν κλειστό (0%).. Σαν χρήση Μου τρώει κανονικά δεν μπορώ να δω κάτι... Πήγα στις ρυθμίσεις της μπαταρίας και όταν ήταν πλήρως φορτισμένο Μου έλεγε εκτιμώμενη διάρκεια ζωής 13 ώρες περίπου.. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει? Αν είναι παράξενο όλο αυτό να το στείλω πίσω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά αποτελέσματα για εμένα. Εδώ μόνο με Wi-Fi. Ίδια χρήση με κανένα 5ωρο 4g βγάζω 3 ώρες οθόνης στο 50% της μπαταρίας. Απόλυτα ευχαριστημένος. (Χωρίς aod).2de81849551d637ed46b2ffc58a4c6bd.jpga9f6f23b79d1eac50d78465bd0fefa58.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανέφερα την ανάλυση σε FHD και ήδη βλέπω πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην κατανάλωση της μπαταρίας...
Link to comment
Share on other sites

#Georgex21

Ανάλυση 2κ?

Φωτεινότητα?

Εγώ βλέπω ότι με 2κ ανάλυση και wifi, με αρκετή χρήση έξω και φουλ φωτεινότητα (αυτόματο).

Βγάζω 2,5 -3 το πολύ ώρες στο 50%.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά αποτελέσματα για εμένα. Εδώ μόνο με Wi-Fi. Ίδια χρήση με κανένα 5ωρο 4g βγάζω 3 ώρες οθόνης στο 50% της μπαταρίας. Απόλυτα ευχαριστημένος. (Χωρίς aod).2de81849551d637ed46b2ffc58a4c6bd.jpga9f6f23b79d1eac50d78465bd0fefa58.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγω εκει κοντά είμαι ίσως και καλύτερα.

Τωρα πχ είμαι με 46% και 5.45 ώρες sot.

 

Περίπου στο 10% πάνω από το 7 edge με ιδια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

#Georgex21

Ανάλυση 2κ?

Φωτεινότητα?

Εγώ βλέπω ότι με 2κ ανάλυση και wifi, με αρκετή χρήση έξω και φουλ φωτεινότητα (αυτόματο).

Βγάζω 2,5 -3 το πολύ ώρες στο 50%.

Ανάλυση fhd+ και φωτεινότητα 50% αυτόματο. Με Wi-Fi είμαι σταθερά 8 ώρες οθόνη και με 4g 6 ώρες.

 

Μην θέλουμε παραπάνω παιδιά. Τέτοια αποτελέσματα είναι εξαιρετικά. Θυμάμαι σε nexus 6p έπιανα 4:30 ώρες με το ζόρι και με το s7 edge κοντά στις 7. Εξαίρεση το op3t που χτυπούσα 8-9 ώρες για πλάκα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Εγω στις 20ωρες τωρα που μιλαμε, με 80wifi kai20data ειμαι στο 5ωρο οθονη! Με σοσιαλ browser και κανα 40λεπτο τηλ και υπόλοιπο 14%! Εμενα προσωπικα μου ειναι χαμηλα αυτα τα νούμερα! Στο 7αρι μπορει να αδειαζε αλλα στο τελος εμενες με 7ωρο οθονη τουλαχιστον!! Με γουφι αποκλειστικα το πολυ 6ωρω με εχει βγαλει εδω στο 8+! Τρωει που τρωει στο γουιφι μολις βαζω δεδομενα νερακι, τοσο γρηγορα δεν ξερω γιατι! Δηλ αν αφησω με δεδομενα απο το100% μεχρι στο 10 θα μου βγάλει 3ωρες! Το εχω 2εβδομαδες μόνο και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κατι μπορει να παιζει!μετεχειρο και αγορα ιουλιου η συσκευη?! Edited by paraskevas013
Link to comment
Share on other sites

Εγω στις 20ωρες τωρα που μιλαμε, με 80wifi kai20data ειμαι στο 5ωρο οθονη! Με σοσιαλ browser και κανα 40λεπτο τηλ και υπόλοιπο 14%! Εμενα προσωπικα μου ειναι χαμηλα αυτα τα νούμερα! Στο 7αρι μπορει να αδειαζε αλλα στο τελος εμενες με 7ωρο οθονη τουλαχιστον!! Με γουφι αποκλειστικα το πολυ 6ωρω με εχει βγαλει εδω στο 8+! Τρωει που τρωει στο γουιφι μολις βαζω δεδομενα νερακι, τοσο γρηγορα δεν ξερω γιατι! Δηλ αν αφησω με δεδομενα απο το100% μεχρι στο 10 θα μου βγάλει 3ωρες! Το εχω 2εβδομαδες μόνο και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κατι μπορει να παιζει!μετεχειρο και αγορα ιουλιου η συσκευη?!

 

Επειδή τα νούμερα ούτε εμένα μου κάνουν τελευταία και το ψάχνω πολύ, σε εσωτερικούς φωτεινούς χώρους τα πάει περίφημα.

Σε εξωτερικούς χώρους που η αυτόματη φωτεινότητα το πάει στο τέρμα, τρώει την μπαταρία νεράκι είτε είναι σε wifi είτε σε data.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα νούμερα ούτε εμένα μου κάνουν τελευταία και το ψάχνω πολύ, σε εσωτερικούς φωτεινούς χώρους τα πάει περίφημα.

Σε εξωτερικούς χώρους που η αυτόματη φωτεινότητα το πάει στο τέρμα, τρώει την μπαταρία νεράκι είτε είναι σε wifi είτε σε data.

 

Εγω προσωπικα δεν το εχω στο αυτοματο! Το πολυ πολυ σερβις γις ελεγχο!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες sot με 4g only και φως στο manual 100% (full HD ανάλυση) είμαστε οκ? Καμία φορά είναι και 3.30 αλλα με τέρμα χαμηλά το σήμα
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου έκανε τρελό battery drain σήμερα.

Έχει εξακριβώσει κανείς ποια services φταίνε; Αν φυσικά έτυχε κάτι παρόμοιο σε κάποιον

 

 

Υ. Η οθόνη μπορεί να ήταν άλλο τόσο, και πάλι πολύ λίγο, απλά έκανα επανεκκίνηση όταν κατάλαβα νωρίτερα drain

 

.bc2381463c650d2b36eee58ed699d64f.jpg8b013e5a64ddf0e63ae09d2c705f1705.jpgeece1a4a8d74c077ae35d19f733d428d.jpg

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι battery drain δεν είχα ούτε μια φορά ένα τετράμηνο με την συσκευή θα με πιστέψεις?

Ούτε με 7 edge είχα στο εξάμηνο που είχα την συσκευή.

 

Και στις 2 βέβαια περιπτώσεις είχα μείνει με Μάρτιο firmware όπου δεν το κουνουσα ρούπι.

 

Τελευταία φορά είδα με 6 edge προ 2 ετών 1-2 φορές.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν και επαναφορά κάποιες ρυθμίσεις στην συσκευή όπως έγραψα στο επίσημο χθες, γι'αυτό και το drain.

Δεν ξέρω γιατί. Έχω δει ένα κάρο bugs στο Android από τις εποχές nexus one μέχρι τώρα. Αλλά αυτό το πράγμα, πρώτη φορά.

Και το θέμα είναι ότι δεν έχει λογική για να κάνεις debug. Έγιναν αλλαγές σε tw, σε προσωπικές ρυθμίσεις, σε ρυθμίσεις ασφάλειας, πράγματα που δεν έχουν καμία συσχέτιση πουθενά.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έκλεισε ο κύκλος φόρτισης χθες.

https://www.dropbox.com/sh/2cpfb7xupqu0e8y/AAAbXB-Fp11B8AO_dddJ14SJa?dl=0

Περίπου 70/30 wifi data.

2k.

Aod off.

Τοποθεσία Bluetooth off όπως πάντα.

Nova laouncher meterial black theme.

Φωτεινότητα αυτόματο.

Χρειάστηκε λίγο ρεύμα για να αντέξει μέχρι τη 1 το βράδυ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...